Jump to content
Sign in to follow this  
Indian

Αποτυχία Μείωσης Ph

Recommended Posts

αμα δεν μπορουν να μεγαλωσουν οι κρυπτοκορινες τι αλλο θα μπορει?

δεν ειναι οτι ειναι hitech φυτεμενο ενυδρειο. εχω δει φυτεμενα ενυδρεια πολλι καλα δεν ειναι ο σκοπος αυτος.

νομιζω οτι το 1ο σου φυτεμενο δεν ηταν οπος το τελευταιο. Ειχα πυκνοφυτεμενο οχι σαν το δικο σου αλλα ειχα στο ιδιο τανκ με του παλικαριου και με ασβεστολυθικες πετρες μεσα. χορις προβλημα.

το θεμα με το kh δεν ειναι να παει στο 3 αλλα να ειναι αναλογο σε αυτο που χρειαζονται τα ψαρια και τα φυτα.

μπουκαλα εδω και καιρο λεω οτι θα του δωσω αμα χρειαστει εγω επιδι δεν την χρειαζομαι και χορις κανενα κεδρος ετσι μου εμαθαν και ετσι κανω.

το θεμα ειναι πος θα λυση το προβλημα και πος θα προχορησει.

εγω του πρωτινά αλλαγη στης λαμπες γιατι ειναι λιγο παλιες με αλλαγη ανακλαστηρα σε εναν αλλο που εχει ειδι. επισις την μπουκαλα και καμια δεκαρια μικροψαρακια. για αρχη.αμα δει διαφορα τοτε μερικα φυτα ακομα και παλι χορις λιπασματα μεχρι να στεγνωσει. το πετραδακι δεν θα το εβγαζα ακομα!!!

δεν πιστευω οτι ολοι οι aquascaper ψαχνουν να βρουν μη ασβεστολυθικες πετρες.... τωρα μπορει να κανω λαθος παντος μπορω να σου στηλω π.μ. πολι δυνατο ενυδρειο με πολυ πετρα και ασβεστολυθικη!

απο οτι καταλαβα και διστυχως χαλαστικα μετα το σημερινο ειναι οτι δεν μπορουμε να ερθουμε σε αντιπαράθεση με καποιον συντονιστή θα βγουν 2-3 ακομα γιανα τον υπερασπιστουν. διστυχως δεν μπορει να το λυση μονος του!

Καταρχην θα σε παρακαλεσω να μιλας καλυτερα!Τι θα πει δεν μπορω να το λυσω μονος μου?Να λυσω τι στην τελικη?

Και γιατι νομιζεις οτι με υπερασπιζεται καποιος?Επειδη σου λενε αλλοι 3 τα ιδια με μενα και εσυ επιμενεις στο δικο σου?

Θα σε παρακαλεσω να χαλαρωσεις και να προσεχεις αυτα που λες και να μη προσβαλεις τα μελη που μπηκαν να απαντησουν.

Aπλα δεν θα ασχοληθω αλλο η αποφαση δεν ειναι δικια μου το παλικαρι θα κανει οτι νομιζει!

Ρε παιδια μόλις γύρισα σπίτι και είχα αρκετα να διαβάσω ... :Ρ Δεν υπάρχει πιστεύω λόγος για τέτοια αντιπαράθεση. Είναι ένα πρόβλημα όπως πολλα άλλα και η λύση θα γίνει με δοκιμές από την πιο ήπια μέχρι την πιο ριζοσπαστική!!

Οπως ειπα πρεπει να κανετε ενα πειραμα.

Νερο βρυσης ή οσμωση καλυτερα σε δοχεια.

1)υποστρωμα manado .

2)πετρα

3) Το ασπρο χαλικάκι.

Και κανετε μετρησεις για μια εβδομαδα.

Εκει θα φανερωθει η αιτια.

Με μια γρηγορη ματια σε site του εξωτερικου διαβασα οτι επηρεαζει τις , gh kh ph ...

1)Οι πέτρες είναι οκ τις ξαναέλεγξα...

2) Βγάζω το χαλικάκι αφού ξαναέκανα μετρηση και είχε υποψία αφρου με ακουαφόρτε! ( η ποσότητα του είναι μόνο στο κέντρο 0.5 κιλα)

3) συνεχίζω με αυξημένο εξελ και παρακολουθώ μετρήσεις ανα 3 ημέρες

4) Αν δεν αλλάξει και έτσι κάτι δανείζομαι τη μπουκάλα του Σάκη να μπουστάρω CO2

Παιδιά επειδή είχα ακριβως το ίδιο πρόβλημα στο ξεκίνημα μου, η αλήθεια είναι ότι το ph του φίλου δεν ανεβαίνει από την στιγμή που θα το βάλει στο ενυδρείο. Λογικά την μέτρηση του ph της βρύσης την κάνει απευθείας, χωρίς να αφήσει λίγο το νερό. Εάν θες δοκίμασε το εξής βάλε σε ένα ποτήρι νερό βρύσης και κάνε μέτρηση ph με το που το βάλεις στο ποτήρι καθώς και μετά από ένα 6ώρο για παράδειγμα. Εκεί θα δείς ότι το ph του νερού της βρύσης θα ταιριάζει με το ph που έχεις στο ενυδρείο και είναι ανεβασμένο. Επίσης, τα φώτα και κατ' επέκταση η φωτοσύνθεση επηρεάζουν την τιμή του ph γιατί όπως πολύ σωστά έχει υποθεί κατά την διάρκεια της φωτοσύνθεσης και ανάλογα με τον φωτισμό που παρέχουμε καταναλώνεται μεγαλύτερη ποσότητα διοξειδίου του άνθρακα. Ένα πολύ απλό τεστ που μπορεί να το αποδείξει αυτό είναι μια μέτρηση λίγο πριν κλείσουν τα φώτα και μια ακόμα μέτρηση λίγο πριν ανοίξουν τα φώτα. Κι όμως το kh δεν συμπαρασάρει τόσο εύκολα το ph όπως όλοι νομίζουμε. Μου έχει τύχει να έχω μέτρηση στο ενυδρείο kh 4 και ph 8,2 και το kh το είχα ρυθμίσει τόσο χαμηλά γιατί ήταν οι επιθυμητή αλλά το ph ακόμα και μετά από 3 ολόκληρους μήνες δεν έλεγε να πέσει.

Ναι μόλις βγει από τη βρύση το νερό ( φρεσκο φρεσκο) δεν ξέρω αν πρέπει να το αφήσω να κάτσει. θα το δοκιμάσω αυτο που λές να μετρήσω πεχα μετα απο κάποιες ώρες.

Επίσης δε πιστεύω να θεωρείται τόοοοοοσο δύσκολο πια να ρίξεις 4 σταγονες σε 5ml νερού και να συκγρίνεις 6 βασικά χρώματα, ώστε να αναφέρεται λάθος μετρησεις PH :bigemo_harabe_net-128:

το ποιο μαλακο νερο στη σαμο ειναι στο κοκκαρι !!!!!!!!! πουθενα αλλου

Του κουκαριόρικου Νιρο... τί σας ποτίζουν εκει??? :Ρ

Aπλα δεν θα ασχοληθω αλλο η αποφαση δεν ειναι δικια μου το παλικαρι θα κανει οτι νομιζει!

Επίσης θεωρώ σημαντική τη βοήθεια του Σάκη γιατί από την αρχή βοήθησε αρκετά το ενυδρείο για να στηθεί και εμένα σε αρκετά θεματάκια. Το πρόβλημα που προέκυψε ήταν δικό μου λάθος λόγω απειρίας., Δεν υπάρχει λόγος σκληρής αντιπαράθεσης . Δεκτές όλες οι γνώμες...γι αυτό υπάρχουν τα φόρουμ... :bigemo_harabe_net-117:

Edited by Indian

τραχανα μας ποτιζουν !!!!!! εγω μαγκα ειμαι απο τη χωρα ! αλλα εχω μετρισει ολο το νερο της σαμου ειχα δισκους και παλεβα να βρω λυση να μη παρω α/ο αλλα τελικα πηρα και ηρεμησα

τραχανα μας ποτιζουν !!!!!! εγω μαγκα ειμαι απο τη χωρα ! αλλα εχω μετρισει ολο το νερο της σαμου ειχα δισκους και παλεβα να βρω λυση να μη παρω α/ο αλλα τελικα πηρα και ηρεμησα

Εκτος απο το τον γαιδαρο που σας ποτηζαν ριχνουν και τραχανα?

αυτο ειναι το μυστικο που γινεστε παλικαρια?

Χαρη εχουν γινει παρομοιες μετρησης!

Και ολο το μπουκαλι το εξελ να ριξεις,διαφορα δεν θα βρεις,δεν θα σου μαλακωσει το νερο.

Και ολο το μπουκαλι το εξελ να ριξεις,διαφορα δεν θα βρεις,δεν θα σου μαλακωσει το νερο.

για παρεχω/κρατήσω στα φυτά CO2 , αφου αυτη τη στιγμή έχω σχεδόν 0.

Φιλε μου πως ξερεις οτι εχεις co2 0?

Στα λιτρα σου,το εξελ δεν κανει τιποτα..χρειαζεσαι μπουκαλα.Το εξελ ειναι για μικρα ενυδρεια και θελει καθημερινη χορηγιση.

Θα πρεπει να κανεις κατι με το ph σου,γιατι αυτη τη στιγμη ειναι πολυ υψηλο για τα ψαρια που εχεις.

Φιλε μου πως ξερεις οτι εχεις co2 0?

CO2 (ppm) = 3*kH*10( 7-pH )

στην περιπτωσή μου: 3*7*10-1,5 = 0,66407830863535965971976764433087 κάτι παραπάνω....

πηγή1

πηγή2

+ ένα σωρό άλλες που συνδέουν το PH KH και to Co2

Και παλι,με το εξελ δεν θα καταφερεις τιποτα σε τοσα λιτρα.

Τελικα τι εγινε εχουμε κανενα νεο επεσε το π.χ. με το που εβγαλες το χαλικι? 

εβαλες co2 τελικα?

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Stelios GnD
      Καλησπέρα σε όλους!
      Είμαι γενικά νέος στον χώρο. έχω ένα 30λιτρο ενυδρείο στο οποίο είχα 9 gappies. Είχα κάποια θεματακια μέχρι να στρώσει αλλά εν τέλη όλα καλά.
      Στο ενυδρείο τρέχει ένα eheim classic 150 (martix/purigen)  το οποίο πλέον είναι στρωμένο. 
      Λόγω ότι δεν μπορούσα να έχω τις συνεχείς γέννες των guppies, τα έδωσα σ έναν φίλο που έχει μόνο guppies.
      To πλάνο μου είναι να το μετατρέψω σε ένα βαριά φυτεμένο beta tank και μου έχουν προκύψει οι εξής απορίες:
      1) το classic 150 είναι αρκετό ? σκεφτόμουν μήπως το αναβαθμίσω σε classic 250
      2) Θεωρείτε ότι πρέπει να reset-αρω την βιολογία μου ή απλά να συνεχίσω ως έχει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

• By Νίκος Μπακάλης
      Παιδιά καλημέρα..έχω να να πυροσβεστήρα..μπορώ να τον χρησιμοποιήσω για χορήγηση co2;;
    • By panagiotis_dms
      Πρόσφατα γέμισα για δεύτερη φορά την 2 κιλη που έχω και παρατηρώ ότι όπως και όταν την πρωτοέβαλα η πίεση της μπουκάλας πέφτει σταδιακά με αποτέλεσμα μετά από 1-1μιση ώρα να μην βγαίνει καθόλου ή ελάχιστο διοξείδιο στο ενυδρείο. Θυμάμαι μετά από αρκετές μέρες η πίεση είχε σταθεροποιηθεί βέβαια αλλά σκέφτομαι ότι γίνεται λόγω ότι η μπουκάλα είναι γεμάτη και χρειάζεται χρόνο να ξεμπουκώσει.
      Υπάρχει περίπτωση να φταίει ξεκάθαρα ο ρυθμιστής? (κινέζικος της ista). 
      Την μπουκάλα την γέμισα μετά από 5 μήνες. Θεωρείται φυσιολογική η διάρκεια? Η χρήση που της έκανα ήταν 2 φ/δλ + τη "σπατάλη" μέχρι να το μάθω 
    • By SOTIRIS
      Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Κοινωνικό φυτεμένο

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (150X60X50):
      Συνολικά Λίτρα: 500
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Anubias nana, anubia petit, βαλισνέρια, βουκεφαλάνδρα, microsorum windelov, microsorum pteropus. diformis, echinodorus bleherae, cryptocorine διάφορα είδη
      Ψάρια:10  melanotaenia boesemani,9 puntius denisoni, καμιά 25  white clound minnow.
      Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: Σκούρο φελιζόλ
      Πέτρες: Λάβα
      Ξύλα: Redmoor
      Άλλα διακοσμητικά :
      Υπόστρωμα: .
      Βυθός: Xαλαζιακή άμμος

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 120 Watt
      Διάρκεια φωτισμού: 8 Ώρες

Υποστήριξη οργανισμών
      Φίλτρανση:
      Θέρμανση/ Ψύξη:
      Λίπανση: Γενικό, Potasium,
      Παροχή CO2: Οχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:
      Διατροφή:

Παράμετροι
      pH: 7.2
      Γενική σκληρότητα (GH): 6
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): 0
      Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
      Νιτρικά (ΝΟ3): 5-15
      Φωσφορικά (PΟ4):
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 24.8

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού: 1/4
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

• By GVC
      Καλημέρα!Έχω ένα θεματάκι με το CO2. Να δηλώσω ότι το CO2 είναι της ISTA με την μπουκάλα αλουμινίου του 1lt. Απλοποιόντας το, έχει μόνο την μπουκάλα και ένα 3in 1 diffuser. Το ενυδρείο τρέχει έδώ και 2 μήνες περίπου. Μετά από πειραματισμό,με solenoid valve έχω ένα πρόβλημα (αφού την αφαίρεσα). Μόλις ανοίξω την ρυμιστική βάνα παροχής, παρόλο που την βάζω στο ίδιο σημείο με την προηγούμενη μέρα, το CO2 αργεί έως δεν βγαίνει από το difusser καθόλου. Θέλει να την ανοίξω αρκετά με μεγάλη παροχή και να κλείσω την ρυθμιστική μετά. Αυτό όμως έχει τον κύνδινο ότι μια δύο φορές έχει bγει το σωλινάκι από το diffuser. Μήπως έχει κανείς ιδέα τι παίζει και μόλισ ανοίγω την βάνα δεν βγαίνει το CO2 κατευθείαν; Επίσης, η υψομετρική διαφορά παίζει μπουκάλας - καμπύλης εισόδου του αλφαδολάστιχου - difusser, παίζει ρόλο;
    • By Anna Dragoumanou
      Άρχισα να ψάχνω για ενυδρείο πριν περίπου ένα χρόνο. Κατέληξα σε ένα 65λίτρο της Hailea, με λάμπα φθορίου 24 W. Δεν ξέρω πλέον αν ήταν για το καλύτερο, αλλά ήθελα να φτιάξω μόνη μου το ντεκόρ. Για αυτό και αποφάσισα να το κατασκευάσω με φενιζόλ, τσιμέντο και πολλή σιλικόνη.
      Έφτιαξα το προσχέδιο και μετά από πολλές αλλαγές κατέληξα στο τελικό. Το φίλτρο είναι κρυφό και τοποθετείται πίσω από τον κορμό του δέντρου.

Μετά από 2 μήνες (Σεπτέμβρης - Δεκέμβρης 17) και πάρα πολλές αλλαγές νερού κατάφερα να στρώσω το Ph και πήρα τα πρώτα φυτά: Lilaeopsis brasilliensis (το έφαγαν αργότερα τα κοι ), Ludwigia repens, Anubia Barteri, Aponogeton madagascariensis (το αγαπημένο μου), Echinodorus Tenellus, Cryptocoryne Undulata 'Broad Leaves', ένα μίνι νούφαρο και το φυτό που μεγαλώνει πάνω στο ξύλο, το οποίο δεν μπορώ να βρω ποιο είναι. Το είχα παραγγείλει σαν σπόρο από το ίντερνετ. 

Λειτούργησε για ένα μήνα μόνο με τα φυτά και στη συνέχεια απέκτησα δύο Κόι (μου τα πούλησαν για χρυσόψαρα) και ένα μικροσκοπικό γλυφτη- που δεν ξέρω τι ακριβώς είναι.

Πλέον τα κόι έχουν μετακομίσει, σε ενυδρείο πολύ μεγαλύτερο και καταλληλότερο από το δικό μου και στη θέση τους υπάρχουν 5 γκάπι, 3 αρσενικά και δύο θυληκά από γέννα φίλου μου, μαζί και ένα apple snail και δύο κοινά plec. Σήμερα, έχει 6 μήνες λειτουργίας και πέντε με ψάρια. Όλα καλά προς το παρόν!

Αναμένεται να υπάρξουν έξτρα συγκάτοικοι , ένα κοπαδάκι Endlers και ολοκληρωθήκαμε σαν οικογένεια!

• By GVC
      Μήπως έχει κανείς καμιά εξήγηση για την συγκέντρωση των φυσαλίδων; Το ενυδρείο είναι καινούριο, καινούριος εξοπλισμός, το σύστημα co2 είναι της ISTA (καρακινεζιά) και ο ο ρυθμός είναι 1σταγόνα/δευτερόλεπτο και λειτρουργεί περίπου 7 ώρες κάθε μέρα.

• By Γιώργος Ζαφ.
      Μετά από πολύ καιρό στα πλαστικά διακοσμητικά, αξιόθηκα επιτέλους να φτιάξω κάτι πιο φυσικό. Θέλει φυσικά πολύ βελτίωση ακόμα και για αυτό μου είναι πολύ σημαντικές οι επισημάνσεις/παρατηρήσεις. Για παράδειγμα:
      Να βάλω κανένα ζωντανό ακόμα; (π.χ. γαρίδες red cherry)
      Θα ταίριαζε κάποια (σκουρόχρωμη) πέτρα; Αν ναι, τι είδος;
      Για να γίνει πιο όμορφο, τι φυτά (πέρα από βαλισνέρια) θα μπορούσα να βάλω;

Γενική κατηγορία ενυδρείου
      Ασία νομίζω

Γενικές Πληροφορίες
      Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 60x30x34 
      Συνολικά Λίτρα: 54 (όχι καθαρά) 
      Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
      Φυτά: Βαλισνέριες Σπιραλις και μία πολύ μικρή ρίζα Εχινόδορου 
      Ψάρια: 1 αρσενικό και 5 θηλυκά cherry barbs
      Άλλα είδη: 

Διακοσμητικά υλικά
      Φόντο: μία αφίσα
      Πέτρες: όχι
      Ξύλα: 1 ρίζα και 1 mopani
      Άλλα διακοσμητικά : όχι
      Υπόστρωμα:
      Βυθός: 6 κιλά λεπτό χαλίκι

Φωτισμός
      Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): 1 sera led plantcolor sunrise 360
      Διάρκεια φωτισμού: 9 ώρες 

Υποστήριξη οργανισμών 
      Φίλτρανση: EasyFlux 200 water pump
      Θέρμανση/ Ψύξη: JBL ProTemp s 100
      Λίπανση: 2 φορές τη βδομάδα Aquili liquid Fertilizer
      Παροχή CO2: όχι
      Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: Aquili Multivaminic & AminoAcids
      Διατροφή: JBL Novo Guppy και DAJANA DAPHNIA

Παράμετροι
      pH: Το νερό δεν επεξεργάζεται(πέρα από το αντιχλώριο). Έχει τα χαρακτηριστικά του δίκτυου Αττικής - ph περίπου 8..
      Γενική σκληρότητα (GH):
      Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
      Αμμωνία (ΝΗ3): όχι
      Νιτρώδη (ΝΟ2): όχι
      Νιτρικά (ΝΟ3): δε γνωρίζω
      Φωσφορικά (PΟ4): δε γνωρίζω
      Μέση Θερμοκρασία (°C): 25

Συντήρηση
      Αλλαγές νερού:
      Προετοιμασία νερού/πρόσθετα: Aquili Water Conditioner
      Άλλες ρουτίνες συντήρησης: 1 φορά την εβδομάδα το 25%

Φωτογραφίες:

• By Dynamite
      Καλησερα εχω ενα ενυδρειο 110λτ με guppy μεσα οπου εχω φυτεψει 3 ριζες echinodorus bleheri , 10-12 Caroliniana, 1 microsorum και 5-6 ντοματιες το υποστρωμα ειναι το complete substrate της tetra μαζι με ενα μαυρο χαλικι απο πανω και επισης χρησιμοποιω ως λιπασμα το Flourish της Seachem (1 φορα την βδομαδα 3ml) η φωτοπεριοδος 8 ωρες απο λαμπες 2x18 daylight sera . Εχω παρατηρησει οτι ενω υπαρχει κανονικη λιπανση και ποσοτητα νιτρικων απο τα ψαρια (6 ενηλικα + 20 μωρα) καποια φυλλα στο echinodorus  γινονται σαν διαφανα ενω απο τις Caroliniana και τις ντοματιες μερικες φορες καποια μικρα φυλλαρακια κοβονται μονα τους ..Μετα απο μια γρηγορη ερευνα αποφασισα να βαλω ενα μικρο συστημα CO2 καθως μου εμφανιζεται και καποια αλγη πανω στα φυλλα των φυτων (καφε αλγη) .Θα ηθελα να σας ρωτησω αν αξιζει να παρω ενα ολοκληρομενο συστημα με μια μικρη μπουκαλα που απ οτι εψαξα βγαινει στα 60€ η αν κανουν εξισου καλη δουλεια μικροτερα συστηματα με ταμπλετες η με δοχειο σαν σπρευ .. 
      Δωστε μου τα φωτα σας γιατι εγω εχω ακομα μεσανυχτα  

Σας ευχαριστω πολυ !!!
    • By kargiorgos
      Καλησπέρα σε όλους!!

Βρίσκομαι στο στάδιο στησίματος του νέου μου ενυδρείου, το οποίο θα φυτευθεί (με γρασίδι και κάποια ακόμα φυτά) και θα ήθελα τη γνώμη σας.
      Έχω καταλήξει στο να αγοράσω 2kg φιάλη CO2 (λόγω χώρου) από μαγαζί με πυροσβεστικά είδη και τον υπόλοιπο εξοπλισμό από το CO2 Supermarket (https://www.co2supermarket.co.uk/co2-system-adjustable-pressure-pro-p509.html). Το ενυδρείο είναι σε λειτουργία 3 εβδομάδες. Τις 2 πρώτες εβδομάδες μόνο με βακτήρια + εξαιρετικά ελάχιστη τροφή, με το εξωτερικό φίλτρο (σφουγγάρι + SIPORAX) αρχικά γεμισμένο με νερό από το μικρότερό μου (σε λειτουργία 4 χρόνια) ενυδρείο και την επόμενη βδομάδα προσέθεσα 5 αρλεκίνους και από φυτά 2 Tropica Alternanthera και 1 Cryptocoryne beckettii. Στη διάρκεια των 2 πρώτων εβδομάδων δεν έκανα κάποια μέτρηση της ποιότητας του νερού. Από όταν προσέθεσα τα ψάρια μετρώ ΝΗ3 και ΝΟ2 μηδενικά (με υγρά τεστ SERA) και ΝΟ3 με το αντίστοιχο υγρό τεστ ανάμεσα σε 0 και 10 (δεν έχει ενδιάμεση υποδιαίρεση οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά). Με χρήση sticks της JBL τα ΝΟ3 φαίνονται επίσης ανάμεσα σε 0 και 10.
      Το ερώτημά μου είναι εάν μπορώ να βάλω από τώρα το σύστημα CO2 και να αρχίσω να προσθέτω φυτά ή θα πρέπει να περιμένω..

Χαρακτηριστικά ενυδρείου
      V = 300 L
      T = 24 C
      Αερόπετρα (στο κέντρο) σε minimum λειτουργία για ανατάραξη.
      Υπόστρωμα JBL Manado (~6 cm)
      Σιδηρόπετρες για φωλιές + 1 ρίζα
      Φωτισμός 2 ροζ T5 39W (η μία θα αντικατασταθεί με Tropic 39W).

Λοιπές παράμετροι νερού (sticks JBL)
      ΚΗ 6-10 d
      GH 7-14 d

Τελική ψαροσύνθεση
      10 harlequin rasbora
      15 neon tetra
      3 gurami
      1 plecostomus
      1 rainbow shark ή γαρίδες
      (ο πλέκο και το γατόψαρο θα ¨μετακομίσουν" από το παλιό μου ενυδρείο)

Ελπίζω να μη σας έπνιξα στις πληροφορίες...
      Ευχαριστώ!!
  • Create New...

Important Information

We use technologies, such as cookies, to customise content and advertising, to provide social media features and to analyse traffic to the site. We also share information about your use of our site with our trusted social media, advertising and analytics partners. See more about cookies and our Privacy Policy