Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

Γεια και χαρά στην παρέα. :bigemo_harabe_net-100:

Μέτα από καιρό επιτέλους θα μπει και στο σπίτι που μένω με την κοπέλα μου ενα nanaκι μιας και δεν έχουμε χώρο για κάτι πιο μεγάλο(αφού το δώρο του φίλου μου σε άλλο θέμα όπως είχα γράψει, ενός ενυδρείου 340 λίτρων δεν έβγαινα οικονομικά να το στήσω, και ετσι με την συγκατάθεση του πήρε "πόδι").

Εδώ και 4 μήνες τρέχει στο πατρικό μου ενα 100 λίτρων reef που με κάποια στιγμή θα κάνω και εκει παρουσίαση και με τις λίγες έως μηδενικές γνώσεις που απέκτησα από εκεί ξεκινήσαμε με την κοπέλα(Ελένη) μου για να στήσουμε και το δικό μας nanaκι.

Ενυδρείο από συνχομπιστα μέσα στο φόρουμ το οποίο βέβαια ήταν στημένο γλυκό, θα μπει για πρώτη φορά αλάτι. Ο λόγος για έναν rimless κύβο 48μ x 47π x 40υ cm μαζί με το πολύ προσεγμένο έπιπλο του το οποίο ήρθε μαζί με αυτομ. αναπλ., eliwell controller θερμοκρασίας.

Μετά από τον απαραίτητο καθαρισμό μπήκε στην θέση του μπροστά στο κρεβάτι για να το βλέπουμε. (2 μπουκάλια ξύδι αλλα χαλάλι)

10445927_10204493690234943_8052806924646

Αν και δεν μου έπεφτε λόγος για το που θα μπει τελικά έκατσε γάντι εκει που το ήθελε η γυναίκα χαχαχααχ! :bigemo_harabe_net-193:

10906326_10204493692114990_6635813344885

Μετά απο ψάξιμο καταλήξαμε με δημοκρατικές διαδικασίες οτι η Ελένη ήθελε να παμε σε κατάσταση με πιάτα πάνω σε κοραλι. :growl:

Και τελικά βρήκα αυτό που ήθελε, 4 πιάτα και ενα κομμάτι για βάση

10933268_10204310151406520_717813465_n.j

Αν και έχουμε μεγάλο περιορισμό στο ύψος δύστυχος ( 40 cm χωρίς αραγωνιτη και υπολογισμό στάθμης νερού), αναγκαστικά να κόψω λίγο από τον πάτο του branch αν το λέω καλά...

10922857_10204503500520194_7779737289972

Αν και μου έκατσε καλά το κομμάτι που κόπηκε και το χρησιμοποίησα σαν στήριγμα γιατί έτσι όπως θα μπουν τα πιάτα θα έχει πολύ βάρος μπροστά(και απ' ότι φαίνεται θα αγοραστεί και θα μπει και άλλο ένα)! Τα πιάτα είναι από aquaroche αν και σκεφτόμουν να κάνω DIY βράχο (λόγο κόστους κυρίως ) αλλά με δημοκρατικές και πάλι διαδικασίες...ξέρετε! :ballistic:

Εδώ είναι το πρώτο κόλλημα με κόλλα (όχι τσιμέντο) ΑΝ ΚΑΙ μπορεί αργότερα να το γεμίσω ξανα με λίγη κολλα ακόμα.

10801819_10204503503120259_6505100874625

Αυτό πριν 2 μέρες. Χτες κόλλησα το πρώτο μεγάλο πιάτο και σήμερα το δεύτερο από το οποίο χρωστάω φώτο.

Σιγά σιγά κάτι πάμε να κάνουμε. Πιστεύω κάτι καλό θα βγει για το nanaki μας...

10926463_10204507729865925_7084826791802

Λοιπόν θέλω όμως τα φώτα σας.

1) Στα λίτρα αυτά (90 τα βγάζω) με σκιμμερακι το ΤUNZE 9002 από αγγελία εδώ θα κάνω δουλειά?

2) Sump σε διαστάσεις 44x33x25 ύψος μπορεί να δουλέψει και αν ναι μπορεί να μπει και Αυτομ. αναπλ. σε ανεξάρτητο χώρισμα έστω και με πολύ λίγα λίτρα.

3) Φίλτρο δεν χρειάζομαι με το sump έτσι?

4) Ποιος μπορεί να βοηθήσει για τρύπα στον πάτο? Κερνάω και ρακές( εννοείτε μετά το τρύπημα χαχαα)! :bigemo_harabe_net-137:

Δεν σας ζάλισα έτσι?

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα κανω στον πατο για υπερχείλιση με πύργο κολλημένο στην πλάτη.Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα. Αλλα νομίζω με βολεύει απο την άποψη οτι θα έρχεται μονο μια σωλήνα μεσα στο ενυδρειο απο το έπιπλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο ξεκίνημα, μπράβο!! Καλή συνέχεια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα το παω λαου λαου.Ευχαριστω Λυκ.,Λουκα,Πανο!......Αχ αν δεν ξερεις την πατας!Θα προσεξω οσο μπορω Πανο...και μην φοβασαι θα σε περνω να σε πρηζω με ερωτισεις αχαχα

Link to comment
Share on other sites

Το 2ο πιάτο όπως είπα οτι χρωστάω φώτο.Το 3ο το εχω βάλει πρόχειρα πάνω να δω πως θα κάτσει. Μου φαίνεται σαν λιγο μπουκωμένο.

Δεν ξερω τι λέτε και εσείς?

Θα μπει και 4ο μικρο πιατάκι και 100% βάση γιατι τωρα μπατάρει.

10393171_10204511595482563_4691251998674

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορεί κανείς με δική μου ευθύνη να μου τρυπήσει το κάτω τζάμι του ενυδρείου?

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολυ ευκολο Γιαννη αρκει το τζαμι να μην ειναι ψημενο!

Απο E bay πήρα ποτηροτρυπανο με διαμαντι με 11 λυρες!

Σε 1 λεπτο τρυπα παντα με νερακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαχα να στο φέρω να του δώσεις μια?Δεν πρέπει να ειναι ψημένο λογικά.Το οτι είναι κρισταλ κλιαρ παίζει ρόλο?

Link to comment
Share on other sites

Χαχα να στο φέρω να του δώσεις μια?Δεν πρέπει να ειναι ψημένο λογικά.Το οτι είναι κρισταλ κλιαρ παίζει ρόλο?

Ο πάτος?????

Link to comment
Share on other sites

βρε ο πάτος ειναι crystal clear???

γιατι αν ειναι σε βρίσκω πολυ LARGE! :bling:

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο λεω. Κοιτα το ο κυβος ειναι DIY αλλα οχι απο εμένα.

Και ολα τα τζάμια γύρο γύρο τα βλέπω στην ιδια ποιότητα δηλαδή "crystal clear"

Link to comment
Share on other sites

Οποτε θες κάνουμε την τρυπά!

Δεν ξερω για το cryst clear αν υπαρχει πρόβλημα αλλα μπορώ να ρωτήσω!

Αν παλι δεν με εμπιστεύεσαι το ενυδρειο σου ειναι μικρο και ευκολα παει σε τζαμα!

Link to comment
Share on other sites

Να περάσω να στο φερω τοτε και αν έχεις και ποτήροτρυπανο για ξυλο θα κανεις και την καλη στο έπιπλο και ετσι με ενα σμπάρο 2 τρυγόνια !!! :jig:

Link to comment
Share on other sites

Να περάσω να στο φερω τοτε και αν έχεις και ποτήροτρυπανο για ξυλο θα κανεις και την καλη στο έπιπλο και ετσι με ενα σμπάρο 2 τρυγόνια !!! :jig:

Εχω και απο αυτο!

Το πολύ πολύ μετα περνάς απο Pet City και περνεις ενα φτηνό kineziko που εχει και βάση :chair: !!!!!

Καλο εεεεε :icon_dance: !!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απ'οτι φαινεται δε θα χωρεσει sump οποτε θα πρεπει να παω σε εξωτερικο κρεμαστο σκιμερ... ψαχνω γενικα και σε μεταχειρισμενα...

Εψαχνα για το deltec mce300 αλλα προς το παρον εχω βρει μονο καινουριο και παει πολυ ακριβα..

Τι λετε για αυτο εδω? --> http://www.fish-street.com/bubble_magus_q3_protein_skimmer

Το εχει χρησιμοποιησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη μου αρέσει η όλη παρουσίαση που έχεις κάνει μέχρι τώρα. Πολύ ωραίος και ο βράχος για τα υπόλοιπα θα σου πουν τα παιδιά που γνωρίζουν καλύτερα. Καλή συνέχεια φίλε μου !!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νασαι καλα φιλε Σταμάτη!

Προσπαθώ οσο μπορώ παρολη την απειρια μου γιατι όντως νιώθω πως κολυμπάω λιγάκι στα βαθιά αλλα το ψάχνω οσο μπορώ

Link to comment
Share on other sites

Όπως κατάλαβα η αποφαση πάρθηκε !

Νομίζω οτι ειναι και η καλύτερη λύση!

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα παω σε κρεμαστό γιατι δεν υπάρχει χώρος για κατι καλό.Και το κρεμαστό δεν θα μου "κλέψει" και λιτρα :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...