Jump to content

Me+Hellen Nano Reef


Giannis Batis

Recommended Posts

Ναι λογικά με το χώρο που θα μου δώσει το sump, στο τέλος απ'οτι φαίνεται θα επιλέξω skimmer.

Ξεβίδωσα τα ηλεκτρολογικα απο μέσα πριν λίγο.

Θα σας βάλω αύριο φώτο να μου πείτε την γνώμη σας για το πως θα το διαμορφώσω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 255
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι λογικά με το χώρο που θα μου δώσει το sump, στο τέλος απ'οτι φαίνεται θα επιλέξω skimmer.

Ξεβίδωσα τα ηλεκτρολογικα απο μέσα πριν λίγο.

Θα σας βάλω αύριο φώτο να μου πείτε την γνώμη σας για το πως θα το διαμορφώσω.

Εγώ το λέω και το ξανά λέω και του σπανού τα γένια γίνονται. Τώρα θα κάνεις σωστή δουλειά !!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λεω να κάνω 2 τρύπες για τους σωλήνες υπερχ. στο πλάι αριστερά γιατι ειναι το μονο σημειο που δεν θα φαίνεται και τοσο πολυ.

Και θα μπει στο πλαι αριστερά του ενυδρείου μαύρη αφίσα για να μπαίνεις στο δωμάτιο και να μην φαίνονται.Δεν ξερω κατα πόσο θα δείχνει ωραίο αλλα δεν υπάρχει αλλη λύση (για τρύπημα στην πλάτη ή για πύργο με τρύπα στον πατο-χάσιμο εσωτερικού χώρου-)

1555355_10204555221293181_46212965885904

Το 33,5 στο πατο ειναι με "αερα" πισω στην πλατη κάποιων χιλιοστών γιατι η πλατη ειναι 2πλη(Εχει το κοντρα πλακε πισω και τα κομμάτια ξυλου που βλέπεται πιασμένα με γωνίες.

Μεχρι μπροστα που ειναι το καθετο ξυλο

Έγινε επεξεργασία - γιαννης85
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη εγώ θα έκανα την τρύπα στην πλάτη και θα το έφερνα όλο το ενυδρείο μερικούς πόντους μπροστά ή στον πάτο και θα πέρναγα την σωλήνα της υπερχείλισης από εκεί. Επίσης αν το πάνω μέρος του επίπλου πατάει πάνω στα πλευρικά ξύλα θα αφαιρούσα το μπροστινό κάθετο ξύλο. Με τις διαστάσεις που έχει το ενυδρείο και το βάρος του, το θεωρώ περιττό

Link to comment
Share on other sites

Σταμάτη το να το φέρω ολο μπροστα θα εχω θέμα με το χαλί μπροστα ακριβώς απο το έπιπλο.Δεν θα βγει πότε μετά και δεν το θέλω αυτό! :death:(Η γυναικα δηλαδή)

Ο πάτος είναι πολύ καλή επιλογή για την εξαγωγή (η εισαγωγή μπορεί να έρθει και με σωλήνα στην άλλη πλευρά για κυκλοφορία κιόλας οπως το φαντάζομαι εγω με το μυαλό μου -μπορεί και λάθος-)

10689512_10204555459499136_5394556978788

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά το βρίσκω ! Να υπολογίσεις όταν κάνεις το σαμπ ότι θα πρέπει να χωρά να περάσει από μπροστά που υπάρχει το ξύλο στην μέση

Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να ξεκινησω το σαμπ.. Σε τι διαστασεις προτεινετε να παρω τα τζαμια...?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά εγώ είμαι υπέρμαχος του sump , σχεδόν δεν θα φανταζόμουν reef χωρίς!

Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι ότι ο άνθρωπος θα φτιάξει ένα πράγμα που αν έχει κάποιο πρόβλημα δεν θα είναι επισκέψιμο !

Αν δεν φύγει η μπροστά κολώνα ( δεν ξέρω ποσό ασφαλές είναι αν δεν υπάρχει υποστήριξη ) αν συμβεί κάτι θα κάθεται να το βλέπει !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Διονύση +1. Αλλά κατι πρέπει να κάνω :hocky: .

Θα κάνω μια βόλτα απο τα μαγαζιά αύριο μπας και βρω καμιά ιδεα .Λύσεις υπάρχουν το θεμα ειναι να παρω την πιο ανώδυνη.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, αν το πάνω μέρος του επίπλου πατά πάνω στα δύο πλαϊνά, το ξύλο μπροστά και στην μέση είναι παντελώς άχρηστο. Γιάννη οι διαστάσεις των τζαμιών του σαμπ εξαρτούνται από το πώς θα διαμορφώσεις τον υπόλοιπο χώρο. Αν θα μπει η αναπλήρωση εκεί η θα την ενσωματώσεις στο σαμπ κτλ. Καλό θα είναι να γνωρίζεις τις διαστάσεις του σκίμερ για να το υπολογίσεις και αυτό στο σχέδιο της κατασκευής. Με λίγο μελέτη θα κάνεις πολύ ωραία δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Παλικάρια, αν το πάνω μέρος του επίπλου πατά πάνω στα δύο πλαϊνά, το ξύλο μπροστά και στην μέση είναι παντελώς άχρηστο. Γιάννη οι διαστάσεις των τζαμιών του σαμπ εξαρτούνται από το πώς θα διαμορφώσεις τον υπόλοιπο χώρο. Αν θα μπει η αναπλήρωση εκεί η θα την ενσωματώσεις στο σαμπ κτλ. Καλό θα είναι να γνωρίζεις τις διαστάσεις του σκίμερ για να το υπολογίσεις και αυτό στο σχέδιο της κατασκευής. Με λίγο μελέτη θα κάνεις πολύ ωραία δουλειά.

Συμφωνω με το Σταματη και μαλιστα οπως φαινεται στις φωτο ειναι διπλο το πανω μερος του επιπλου. Κατα συνεπεια αν ειναι ετσι μπορει να φυγει το μεσαιο στηριγμα με ακομη πιο μεγαλη ασφαλεια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερίζω μετά από μέρες. Λοιπόν το νανακι μου προχώρησε ένα ακόμα βήμα. :bigemo_harabe_net-66:

Αφού τελικά έβγαλα το ξύλο :kfu: στην μέση αποφάσισα να κάνω όλο τον χώρο μέσα στο επιπλάκι sump.Τα ηλεκτρολογικα απέξω και μετά βλέποντας και κάνοντας!

Το μελέτησα αρκετά και αποφάσισα να ΜΗΝ το επιχειρήσω εγώ μιας και δεν είχα ιδέα για το πως θα γίνει ένα σωστό από εργονομικής άποψης σε αυτά τα μέτρα sumpακι.

Το ξέρω ότι κάποιοι θα με "μαλώσετε" για αυτή μου την απόφαση, δεν σκέφτηκα τα χρήματα αλλά το να γίνει κάτι σωστά από την αρχή μέχρι το τέλος και να μην το μετανιώνω αργότερα.

Έτσι λοιπόν πήγα σε κοντινό μαγαζί που αναλαμβάνει την δημιουργία sumps και να το λοιποννννννν!

post-59596-0-69994800-1423168411_thumb.jpg

και αφού λοιπόν μπήκε στο επιπλακι το sump(ΜΕ ΑΝΑΠΛΉΡΩΣΗ παρακαλώ χαχαχ) μπορώ χωρίς να το βιδώσω να βάζω και το ξύλο για έξτρα υποστήριξη

post-59596-0-06330300-1423168633_thumb.jpg

Αφού τρυπήθηκε τελικά ο πάτος του ενυδρείου και το έπιπλο μπήκε και όπως είχαμε πει και η υπερχείλιση με μαύρο τζάμι και μαύρη αφίσα στην πλάτη για να "δέσει" το όλο τοπίο!

post-59596-0-80927700-1423168801_thumb.jpgpost-59596-0-73849500-1423168817_thumb.jpg

Για επιστροφή επέλεξα ένα "Spin steam" για να κάνει μια υποτυπώδη κυκλοφορία

post-59596-0-66242500-1423168950_thumb.jpg

Τέλος για αντλία επιστροφής επέλεξα μια της Sicce 1000l/h

Ξέρω θα πείτε έχω λίγο χώρο στο sump για βράχο και chaeto αλλά θα κάνουμε δουλειά πιστεύω. :bigemo_harabe_net-128:

Άλλαξα και λίγο το στήσιμο του βράχου γιατί φοβήθηκα ότι με τον καιρώ τα "πιατα" θα καταρρεύσουν και έτσι έβαλα στα 2 χαμηλά εν μικρο στήριγμα από κάτω...γνώμες-παρατηρήσεις καλοδεχουμενες

post-59596-0-00849200-1423169441_thumb.jpgpost-59596-0-09544200-1423169446_thumb.jpg

Με την κυκλοφορία πως το βλέπεται να πάει, μπουκωμένο πολύ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μένα έκανες την καλύτερη δουλεια μπράβο σου για την απόφαση και το αποτέλεσμα στην πορεία θα σε αποζημιώσει οσο για το στήσιμο μου αρεσει και αυτο!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Λυκούργο. Πιστεύω οτι αξίζει πολύ το αποτέλεσμα.

Οσο για το στήσιμο λογικά θα δείξει με γεμισμένο ενυδρείο :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστός άντε με το καλο να πέσει νεράκι και οταν ειναι έτοιμο για κοραλι εδω ειμαστε.

Έγινε επεξεργασία - lykourgos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία και μαζεμένη δουλειά έκανες με το sump. Και η βραχοσύνθεση επίσης πολύ ωραία! Άντε καλή αρχή και από μένα. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τώρα ! Τελικά όλα γίνονται. Γιάννη δοκίμασε με γεμάτη την γυάλα να δεις αν μπαινοβγαίνει το ξύλο στην μέση για τι νομίζω θα μαγκώνει. Από ότι φαίνεται έχει γίνει ωραία δουλειά. Το σαμπ θα σου λύσει τα χέρια

Καλή συνέχεια αδελφέ !!

Link to comment
Share on other sites

Έκανες παρά πολύ καλά και επέλεξες τους επαγγελματίες!

Χαίρομαι επίσης ότι και αυτοί σου είπαν να βγάλεις τις πρίζες από εκεί μέσα ! Με τα ρεύματα δεν πεζουμε !!!!

Επίσης να σου πω και ένα μυστικό ! Το είχα δει όταν κατασκευαζόταν 😄!

Καταπληκτική δουλειά!!!

Καλό ρεεφαρισμα Γιάννη !!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατά πόσο θα σου κάνει θόρυβο η υπερχείλιση, όταν βάλεις νερό θα δεις. Καλό είναι να κάνεις μερικές δοκιμές με γλυκό νερό για να δεις αν υπάρχουν ελαττώματα και μετά να προχωρήσεις στο κανονικό στήσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σου ρε Γιαννάκο!!! έκανες πολύ καλή δουλειά φίλε με πολύ μεράκι και προσεκτικά! πολύ καλή αρχή στα αλάτια!

το βλέπω να γίνετε στολίδι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα και πάλι.Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια αλλά δυστυχώς δεν ξεκινήσαμε καλά. :thumbsd:

Πριν λίγη ώρα ενώ διάβασα τα μηνύματά σας και αποφάσισα να γεμίσω το ενυδρείο (για να δω αν όλα πάνε καλά ) και να απαντήσω κιόλας βάζοντας και φωτογραφίες ... στο 36.ο λίτρο (έβαζα ένα ένα τα λίτρα) έγινε αυτό...

post-59596-0-02259300-1423254339_thumb.jpgpost-59596-0-67182200-1423254344_thumb.jpgpost-59596-0-05052300-1423254355_thumb.jpg

Μεγάλη θλίψη και απογοήτευση σε σημείο να το παρατήσω όλο το project...

To ενυδρείο πριν πάει στο μαγαζί ήταν μια χαρά... τι μπορεί να συνεβει? Πριν 2 μήνες το ενυδρείο έτρεχε με γλυκό νερό σε συν χομπιστα από το forum πριν το αγοράσω εγώ και δεν είχε πρόβλημά.

Link to comment
Share on other sites

Μην μασάς Γιάννη με τέτοια !

Το είχες γεμίσει πριν ο ίδιος και δεν έχανε;

Εννοώ ΕΣΥ να το είχες τεστάρει !

Ότι και να έγινε το πας πίσω και στο ξανά κολλάνε !

Μια βδομάδα πίσω πας! Ούτε ψάρια ούτε Κοραλία έχεις !

Μόνο το ξενέρωμα !😁😁😁😁

Link to comment
Share on other sites

Οχι εγω ο ίδιος δεν το είχα τσεκάρει...Ναι μαλλον θα το πάω για κόλλημα ξανά :thumbdown:

Απλά εχω ξενερώσει πολύ άσχημα οσο αστείο και αν ακούγετε και ας μην έχω μέσα ψαριά-κοράλλια

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη πριν παρεις ενυδρειο ΠΑΝΤΑ το βλέπεις γεμάτο!

ΠΑΝΤΑ ομως, οχι μονο αν χάνει αλλα και αν εχει γρατζουνιες!

Φυσικά μιλάω για τα δεύτερο χερι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...