Jump to content

Μίξη Νερού... Από Α. Ο. + Βρύση.


Recommended Posts

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί... διαβάζω στο forum από αρκετούς να αναμιγνύουν νερό από την Αντίστροφη Όσμωση με νερό από την βρύση.

Για να κάνουμε κουβέντα και να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα (που ΙΣΩΣ ανοίξουν παράθυρο για κάποιους άλλους)... θα ήθελα να γράψουν τον λόγο που το κάνουν.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 74
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας πω πρώτος. Εγώ το κανω για να μαλακώσω ελαφρώς το νερό της παροχής μου. Για την ακρίβεια αναμειγνύω καθαρό νερό α/ο με το "βρώμικο" της α/ο σε αναλογία 3 προς 1, και ρίχνω το kh από το 6 στο 4 και το gh από το 8 στο 6.

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο πρώτος και κάνεις και βασικότατο λάθος... να το ανακατεύεις με το "βρώμικο".

Έχεις κάνει ποτέ μετρήσεις... στο νερό της βρύσης και του "βρώμικου";

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Η μιξη νερου α/ο και βρυσης,γινετε για να πετυχουμε ακριβως τις σκληροτητες που θελουμε,συν οτι εκμεταλευομαστε και τα ιχνοστοιχεια που περιεχει το νερο της βρυσης μας και κανουν καλο στα φυτα και στα ψαρια μας.Σε περιπτωση χρησης 100% νερου α/ο,θα πρεπει να προσθετουμε ιχνοστοιχεια απο σκευασμα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Ράστα"... πάλι ΔΕΝ κατάλαβες... τι ρωτάω; :blink:

ΔΕΝ έγραψα για μόνο όσμωση... αλλά... για μίξη!!!!! ;)

Σε βλέπω να ξαναδίνεις τον Σεπτέμβριο... και να έρχεσαι με τον κηδεμόνα σου!!!!! :bigemo_harabe_net-67::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα μεταφερθικε στη σωστη κατηγορια.

Η μιξη νερου α/ο και βρυσης,γινετε για να πετυχουμε ακριβως τις σκληροτητες που θελουμε,συν οτι εκμεταλευομαστε και τα ιχνοστοιχεια που περιεχει το νερο της βρυσης μας και κανουν καλο στα φυτα και στα ψαρια μας.Σε περιπτωση χρησης 100% νερου α/ο,θα πρεπει να προσθετουμε ιχνοστοιχεια απο σκευασμα.

Ξαναδιαβασε τα κοκκινα σε παρακαλω...

Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι... κάνεις μίξη Α.Ο. και βρύσης... για τα ψάρια σου;

ΥΓ. Το θέμα... ΔΕΝ το άνοιξα τυχαία/κατά λάθος... στους δίσκους.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Πάμε πάλι... κάνεις μίξη Α.Ο. και βρύσης... για τα ψάρια σου;

ΥΓ. Το θέμα... ΔΕΝ το άνοιξα τυχαία/κατά λάθος... στους δίσκους.- ;)

Απαγορευεται να γραψω την γνωμη μου και τι ξερω επι του θεματος?

Θα πρεπει να το κανω στα ψαρια μου για να το γραψω η θα πρεπει να εχω δισκους?

Το θεμα αφορα μονο δισκους?Γιατι δεν βλεπω κατι τετοιο στο πρωτο ποστ σου..

Link to comment
Share on other sites

Ωρε "Ράστα"... θα συνεννοηθούμε επιτέλους; :wacko:

Λέω... το θέμα το άνοιξα επίτηδες στους δίσκους... για να δω τι θα απαντήσουν κυρίως οι δισκάδες που το πράττουν (αυτοί με ενδιαφέρουν)... επανέφερέ το σε παρακαλώ.

Γράψε ελεύθερα... κανείς ΔΕΝ στο απαγορεύει.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο επανεφερα αφου το θες,αλλα α.ο δεν χρησιμοποιουν μονο οι δισκαδες και γι αυτο θα ηταν πιο σωστο αν το θεμα ηταν στο γενικα γλυκου! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου... άσε όμως πρώτα να δούμε την δική τους "θέση"... και βλέπουμε στην συνέχεια πως θα πάει.- ;)

ΥΓ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη... αργότερα θα το αφήσουμε να "βγει και πιο έξω"... οπότε ΔΕΝ υπάρχει λόγος.

Απλά εγώ θέλω να δω σε "πρώτη φάση" την άποψη... των δισκάδων.

Οποιοσδήποτε δει το θέμα... και θέλει... ας γράψει.- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο πρώτος και κάνεις και βασικότατο λάθος... να το ανακατεύεις με το "βρώμικο".

Έχεις κάνει ποτέ μετρήσεις... στο νερό της βρύσης και του "βρώμικου";

Εννοείται οτι έχω μετρήσει.

Όταν θέλω να πάω το kh μου στο 4 προτιμώ να χρησιμοποιησω το βρώμικο της α/ο απο το οποίο λείπουν όσα έχουν κρατηθεί στα προφιλτρα παρά να ακυρωσω το φιλτράρισμα της όσμωσης βάζοντας απο τη βρύση.

Επίσης, αν μετρήσεις tds στη βρύση ανα διαστήματα θα δεις διαφορές ενώ στο βρώμικο της όσμωσης όχι, εφόσον τηρεις παραμέτρους (δεν ξέρω τι γίνεται όταν φίλτρα και μεμβράνη είναι στα όρια τους γιατί η α/ο μου ειναι καινούρια).

Δε φαντάζομαι να εννοεις οτι το βρώμικο της α/ο είναι πιο σκληρό απο της βρύσης... Αν θες να πας το tds σου απο το 5 στο 100 αναγκαστικά την ίδια ποσότητα σε minerals θα βάλεις με τον ενα ή τον άλλο τροπο, μονο που θεωρώ οτι το βρώμικο της α/ο είναι πιο καθαρό απο της βρύσης...

Που είμαι λάθος;

Υποσημείωση: Δεν έχω δίσκους...

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και ΔΕΝ πρέπει να χρησιμοποιείς το "βρώμικο" νερό της αντίστροφης... και φυσικά το θέμα ΔΕΝ είναι μόνο οι σκληρότητες.

Θα ήθελα να αναπτύξεις λίγο παραπάνω αυτά που έγραψες (και θα πάρεις απάντηση στο ερώτημα σου)...

1. "προτιμώ να χρησιμοποιησω το βρώμικο της α/ο απο το οποίο λείπουν όσα έχουν κρατηθεί στα προφιλτρα παρά να ακυρωσω το φιλτράρισμα της όσμωσης βάζοντας απο τη βρύση."

Αυτό εδώ επίσης με βάζει σε σκέψεις....

2. "Επίσης, αν μετρήσεις tds στη βρύση ανα διαστήματα θα δεις διαφορές ενώ στο βρώμικο της όσμωσης όχι,"

... γι' αυτό και ρωτάω...είσαι σίγουρος ότι έχεις κατανοήσει... τι ακριβώς κάνουν τα προφίλτρα και τι η μεβράνη;

3. "η α/ο μου ειναι καινούρια"

Θα ήθελα να περιγράψεις τον τρόπο με τον οποίο την λειτούργησες για πρώτη φορά. Δώσε και μερικές παραπάνω πληροφορίες γι αυτήν.

ΔΕΝ έχει σημασία ΑΝ έχεις δίσκους ή όχι... η κουβέντα αφορά πολλούς (αν όχι ΟΛΟΥΣ) αλλά περίμενα οι δισκάδες να ενδιαφερθούν παραπάνω (αλλά... μάλλον περιμένουν να μάθουν κάτι επιπλέον από... την δική μας κουβέντα).

Έχω μιλήσει πολλές φορές και με αρκετούς αρκετούς που χρησιμοποιούν με λάθος τρόπο την όσμωση ή και ακόμη ΔΕΝ έχουν κατανοήσει την χρήση και λειτουργία της (γι' αυτό και άνοιξα το θέμα).- ;)

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Η χρηση της ΑΟ απο τους δισκαδες λοιπον γινεται συνηθως για τις ιδιοτητες που προσφερει...

Για το καθαρο νερο(σιγουρα καθαροτερο απο αυτο της βρυσης) και οτι συνεπαγεται με αυτο(οχι αλατα,οχι διαφορες χημικες ουσιες που μπορει να υπαρχουν στο δικτυο μας και γενικως λιγοτερες πιθανοτητες παρασιτων στο νερο)

και για την προσαρμογη του νερου στα μετρα μας...(των ψαριων δηλ.)ενοω Ph,gh.kh, μιας και η οσμωση μας δινει σχεδον μηδενικες μετρησεις .Οποτε αναλογα τι μετρησεις που μας δινει το νερο δικτυου στην περιοχη μας κανουμε αναλογη μιξη για να παμε το νερο εκει που θελουμε για τις αναγκες και την καλυτερη διαβιωση των ψαριων μας.Προσωπικα Νικολα δεν γνωριζω αλλους λογους της χρησης της οσμωσης.

Τα προφιλτρα μιας και το αναφερες (το λενε και το ονομα τους) ειναι συνηθως τα δυο προφιλτρα που ειναι πριν την μεμβρανη.Το 1ο δεν θυμαμαι ακριβως πως το λενε ειναι αυτο που παρακρατα τα διαφορα σκουπιδακια που μπορει να εχει το νερο το 2ο ειναι αυτο του ανθρακα που κρατα το χλωριο που υπαρχει στο νερο και μετα η μεμβρανη της οσμωσης που κρατα ολα τα ιχνοστοιχεια που εχει το νερο(σιδηρο,ασβεστιο ,μαγνησιο κ.α)

Προσωπικα δεν κανω μιξη ΑΟ με βρυση,χρησιμοποιω μονο βρυση περασμενο απο προφιλτρα και ο λογος ειναι γιατι εχω ψαρια εκτροφης που δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις στην χημεια του νερου σε σχεση με τα αγρια πιασμενα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, επειδή δεν έχω καταλάβει, διαφωνείς οτι τα προφίλτρα συγκρατούν κάποια συστατικά του νερού της βρύσης;

Κατά τη γνώμη μου θα ηταν λάθος ο τροπος που την χρησιμοποιώ εαν ήθελα να ελέγχω "πλήρως" τι ριχνω στο ενυδρείο μου ( στις ευαίσθητες γαρίδες ξεκίνησα αποκλειστικά α/ο με minerals). Από τη στιγμή που με ενδιαφέρουν μόνο οι σκληρότητες προτιμώ να γλιτωνω το αντιχλωριο (οικονομία) και, γιατί όχι, να ρίχνω λιγότερα ανεπιθύμητα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Προφανως πρεπει να μαθουμε τι κραταει το καθε σταδιο

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ας πω πρώτος. Εγώ το κανω για να μαλακώσω ελαφρώς το νερό της παροχής μου. Για την ακρίβεια αναμειγνύω καθαρό νερό α/ο με το "βρώμικο" της α/ο σε αναλογία 3 προς 1, και ρίχνω το kh από το 6 στο 4 και το gh από το 8 στο 6.

Εστω οτι εχω GH βρυσης 8

GH ΑΟ καθαρο 0 (αν λειτουργει σωστα η ΑΟ)

GH ΑΟ βρωμικο 11 (με τη συνηθη αποδοση 1 προς 3 μιας κοινης ΑΟ)

και θελω 100 λιτρα αλλαγη με νερο GH 6

Αν κανω αλλαγη με καθαρο ΑΟ και βρυσης προφιλτραρισμενο θα πρεπει να χρησιμοποιησω :

25 λιτρα ΑΟ καθαρο

+ 75 λιτρα βρυσης προφιλτραρισμενο

Η καταναλώση νερου ειναι:

25 λιτρα καθαρο ΑΟ

+ 75 λιτρα βρωμικο ΑΟ

+ 75 λιτρα βρυση προφιλτραρισμενο

= 175 λιτρα νερο συνολο

Το σχετικο calculator

http://www.aquarix.de/en/haerte.asp

Αν κανω αλλαγη με ΑΟ καθαρο και ΑΟ βρωμικο θα χρησιμοποιησω:

45 λιτρα ΑΟ καθαρο

55 λιτρα ΑΟ βρωμικο

Η καταναλώση νερου ειναι:

45 λιτρα καθαρο ΑΟ

+ 135 βρωμικο ΑΟ

= 180 λιτρα νερο συνολο.

Και ρισκαρω με το βρωμικο ΑΟ και δαπανω 5 λιτρα παραπανω νερο.

Κανω καποιο λαθος?

Link to comment
Share on other sites

Η χρηση της ΑΟ απο τους δισκαδες λοιπον γινεται συνηθως για τις ιδιοτητες που προσφερει...

Συμφωνούμε Κώστα... το κακό είναι ότι αρκετοί ΔΕΝ γνωρίζουν πραγματικά... τι κάνει η όσμωση τους... γι' αυτό και άνοιξα το θέμα. Επειδή λοιπόν κάποιοι κάνουν και μίξη του νερού της... η προσπάθεια γίνεται για να αποσαφινηστούν κάποια πράγματα.

Για το καθαρο νερο(σιγουρα καθαροτερο απο αυτο της βρυσης) και οτι συνεπαγεται με αυτο(οχι αλατα,οχι διαφορες χημικες ουσιες που μπορει να υπαρχουν στο δικτυο μας και γενικως λιγοτερες πιθανοτητες παρασιτων στο νερο)

και για την προσαρμογη του νερου στα μετρα μας...(των ψαριων δηλ.)ενοω Ph,gh.kh, μιας και η οσμωση μας δινει σχεδον μηδενικες μετρησεις .Οποτε αναλογα τι μετρησεις που μας δινει το νερο δικτυου στην περιοχη μας κανουμε αναλογη μιξη για να παμε το νερο εκει που θελουμε για τις αναγκες και την καλυτερη διαβιωση των ψαριων μας.Προσωπικα Νικολα δεν γνωριζω αλλους λογους της χρησης της οσμωσης.

Τα προφιλτρα μιας και το αναφερες (το λενε και το ονομα τους) ειναι συνηθως τα δυο προφιλτρα που ειναι πριν την μεμβρανη.Το 1ο δεν θυμαμαι ακριβως πως το λενε

Sentiment

ειναι αυτο που παρακρατα τα διαφορα σκουπιδακια που μπορει να εχει το νερο το 2ο ειναι αυτο του ανθρακα που κρατα το χλωριο που υπαρχει στο νερο και μετα η μεμβρανη της οσμωσης που κρατα ολα τα ιχνοστοιχεια που εχει το νερο(σιδηρο,ασβεστιο ,μαγνησιο κ.α)

Προσωπικα δεν κανω μιξη ΑΟ με βρυση,χρησιμοποιω μονο βρυση περασμενο απο προφιλτρα

Και πολύ καλά κάνεις... που παίρνεις από τα προφίλτρα.

και ο λογος ειναι γιατι εχω ψαρια εκτροφης που δεν εχουν ιδιαιτερες απαιτησεις στην χημεια του νερου σε σχεση με τα αγρια πιασμενα ψαρια.

Αυτό το τελευταίο "σηκώνει" κουβέντα... αλλά.. ΔΕΝ είναι του παρόντος.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, επειδή δεν έχω καταλάβει, διαφωνείς οτι τα προφίλτρα συγκρατούν κάποια συστατικά του νερού της βρύσης;

Κατά τη γνώμη μου θα ηταν λάθος ο τροπος που την χρησιμοποιώ εαν ήθελα να ελέγχω "πλήρως" τι ριχνω στο ενυδρείο μου ( στις ευαίσθητες γαρίδες ξεκίνησα αποκλειστικά α/ο με minerals). Από τη στιγμή που με ενδιαφέρουν μόνο οι σκληρότητες προτιμώ να γλιτωνω το αντιχλωριο (οικονομία) και, γιατί όχι, να ρίχνω λιγότερα ανεπιθύμητα μέσα.

Από που κατάλαβες... ότι διαφωνώ; ΔΕΝ έγραψα... κάτι τέτοιο.

Γλυτώνεις το αντιχλώριο.. επειδή παίρνεις το βρώμικο και το ανακατεύεις με το καθαρό;

Γνωρίζεις πχ. τι ΔΕΝ κρατάει ο άνθρακας;

Μόνο το χλώριο... σε ενδιαφέρει; ΔΕΝ υπάρχει άλλος τρόπος να το διώξεις... χωρίς αντιχλώριο (για να το γλυτώσεις);

Link to comment
Share on other sites

Προφανως πρεπει να μαθουμε τι κραταει το καθε σταδιο

Έτσι ακριβώς!!!!! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι εχω GH βρυσης 8

GH ΑΟ καθαρο 0 (αν λειτουργει σωστα η ΑΟ)

GH ΑΟ βρωμικο 11 (με τη συνηθη αποδοση 1 προς 3 μιας κοινης ΑΟ)

και θελω 100 λιτρα αλλαγη με νερο GH 6

Αν κανω αλλαγη με καθαρο ΑΟ και βρυσης προφιλτραρισμενο θα πρεπει να χρησιμοποιησω :

25 λιτρα ΑΟ καθαρο

+ 75 λιτρα βρυσης προφιλτραρισμενο

Η καταναλώση νερου ειναι:

25 λιτρα καθαρο ΑΟ

+ 75 λιτρα βρωμικο ΑΟ

+ 75 λιτρα βρυση προφιλτραρισμενο

= 175 λιτρα νερο συνολο

Το σχετικο calculator

http://www.aquarix.de/en/haerte.asp

Αν κανω αλλαγη με ΑΟ καθαρο και ΑΟ βρωμικο θα χρησιμοποιησω:

45 λιτρα ΑΟ καθαρο

55 λιτρα ΑΟ βρωμικο

Η καταναλώση νερου ειναι:

45 λιτρα καθαρο ΑΟ

+ 135 βρωμικο ΑΟ

= 180 λιτρα νερο συνολο.

Και ρισκαρω με το βρωμικο ΑΟ και δαπανω 5 λιτρα παραπανω νερο.

Κανω καποιο λαθος?

Είναι και αυτά τα στοιχεία πολύ χρήσιμα... και σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ που βοηθάς την κουβέντα.- :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Το μεγάλο πλεονέκτημα της ΑΟ είναι το καθαρό νερό,και κακώς πολλές φορές στις συζητήσεις ο κόσμος στέκεται κυρίως στις σκληρότητες.Με άλλα λόγια δίνει την βάση για ένα καθαρό ενυδρείο,τόσο στους δίσκους,όσο και σε άλλα,όπως πχ στο ριφ.Απο εκεί και πέρα το πάς όπου θέλεις.

Πέρα απο το υψηλό κόστος αγοράς,σαφώς χαμηλοτερο ωστόσο απο τα ποσά που δίναμε κάποτε για τις "προτόγονες" ΑΟ,υπάρχει κ ενα δευτερο θέμα κατα την γνώμη μου,έχω διαβάσει περί μη αφομοίωσης στοιχείων που προσπαθουμε να προσθεσουμε στο νερό μετα την αο με τεχνητούς τρόπους,πχ mineral salt. Δηλ τα θρεπτικά στοιχεία που χάνονται στο νερό ,δεν αποκαθίστανται εξ'ολοκλήρου.Οφείλω να πώ,ότι προσπάθησα να βρώ το site όπου κάποτε είχα διαβάσει έρευνα,αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα.Συνεπώς κρατώ επιφύλαξη.

Οπως και αν έχει δεν θεωρώ καλό να χρησιμοποίησω το βρώμικο νερό στο ενυδρείο,προτιμώ να πάει σε λουλούδια πχ.

Link to comment
Share on other sites

Εστω οτι εχω GH βρυσης 8

GH ΑΟ καθαρο 0 (αν λειτουργει σωστα η ΑΟ)

GH ΑΟ βρωμικο 11 (με τη συνηθη αποδοση 1 προς 3 μιας κοινης ΑΟ)

και θελω 100 λιτρα αλλαγη με νερο GH 6

Αν κανω αλλαγη με καθαρο ΑΟ και βρυσης προφιλτραρισμενο θα πρεπει να χρησιμοποιησω :

25 λιτρα ΑΟ καθαρο  

+ 75 λιτρα βρυσης προφιλτραρισμενο

Η καταναλώση νερου ειναι:

25 λιτρα καθαρο ΑΟ

+ 75 λιτρα βρωμικο ΑΟ

+ 75 λιτρα βρυση προφιλτραρισμενο

= 175 λιτρα νερο συνολο

 

Το σχετικο calculator

http://www.aquarix.de/en/haerte.asp

Αν κανω αλλαγη με ΑΟ καθαρο και ΑΟ βρωμικο θα χρησιμοποιησω:

45 λιτρα ΑΟ καθαρο

55 λιτρα ΑΟ βρωμικο

Η καταναλώση νερου ειναι:

45 λιτρα καθαρο ΑΟ

+ 135 βρωμικο ΑΟ

= 180 λιτρα νερο συνολο.

Και ρισκαρω με το βρωμικο ΑΟ και δαπανω 5 λιτρα παραπανω νερο.

Κανω καποιο λαθος?

 

Κι έτσι να είναι, δεν καταλαβαίνω το ρίσκο μιας και δεν προστίθεται κάτι επιπλέον στο νερό βρύσης. Απλα περνά από τα φίλτρα και τη μεμβράνη και διαχωρίζεται σε καθαρό και βρώμικο.

Κάνε την αναγωγή στα 20 λίτρα που χρειάζομαι εγώ και θα δεις οτι η διαφορά είναι μηδαμινή (1 λίτρο)...

Επιπλέον το tds θα σου δείξει 160 και με τον ένα και με τον άλλο τρόπο (και δε μετρά ουτως ή άλλως αυτά που συγκρατούν τα προφιλτρα)... Άρα αν χρησιμοποιήσεις βρύσης ρίχνεις στο ενυδρείο σου και τα διαλυμένα και τα αδιάλυτα στερεά.

Εγώ καταλαβαίνω ότι δεν είναι λάθος τρόπος αλλά εξαρτάται πόσο νερό θέλεις και για τι ψάρια το θέλεις...

Άπαξ και βάλεις νερό πέρα από το καθαρό της α/ο δέχεσαι οτι δεν ελεγχεις το τελικό αποτέλεσμα.

Αν θελεις να το ελεγξεις βάζεις μόνο α/ο και minerals..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...