Jump to content

Χρήση Κανέλας Κεϊλάνης Και Άλλων Φυσικών Υλικών Για Χρήση Στα Ενυδρεία Μας


Recommended Posts

Διαβάζοντας ένα θέμα στο φόρουμ αναφέρθηκε η χρήση της κανέλας κεϊλάνης (όχι την κλασική που πουλάνε στα σουπερ μάρκετ) έχει αντισηπτική δράση και κάνει καλό στα ψαράκια μας.

Σε αυτό το θέμα ο Αλέξανδρος / Raven έδωσε οδηγίες για την χρήση της σε γαριδάδικο http://www.aquazone.gr/forums/topic/64241-o-anio-aaceaa-dhaaaiea/?p=575021

Σε ένα θέμα του ο Χρήστος αναφέρει αρκετά φυσικά υλικά για χρήση στα ενυδρεία: http://www.aquazone.gr/forums/topic/18073-eanoaeeu/?p=142577

Έχετε εμπειρία από την χρήση τέτοιων των υλικών? Σε τι δοσολογίες τα χρησιμοποιείτε και ποια είναι τα αποτελέσματα που είδατε από την χρήση τους?

Άρχισα σήμερα να κάνω έρευνα και θα ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σας και τις γνώσεις σας.....

Link to comment
Share on other sites

Κανέλα πλέον βάζω σε όλα τα ενυδρεία μου (και στα 3 αυτή τη στιγμή) εδώ και 8-9 μήνες.

Η αλήθεια είναι πως τώρα είδα τη δοσολογία που προτείνουν τα παιδιά, εγώ βάζω 3-4 ξυλαράκια στο 55λιτρο κρύου νερού με συννεφάκια, 4-5 στο 130λιτρο τροπικό και με γαρίδες και 7-8 στο 280αρι κρύου νερού με χρυσόψαρα.

Δεν έχω κανένα πρόβλημα, αντιθέτως έχω δει θεραπεία από μύκητα (άσπρο χνούδι) σε ένα black moor. Το συγκεκριμένο ψάρι, κάθε φθινόπωρο και άνοιξη , με τις μεγάλες διαφοράς θερμοκρασίας σε ημέρα και νύχτα, έβγαζε άσπρο χνούδι, και 2 φόρες είχα αναγκαστεί να του κάνω θεραπεία με esha-2000, και μάλιστα χρειάστηκαν 2 θεραπείες για να εξαφανιστεί το χνούδι, όταν ξαναέβγαλε έβαλα κανέλα , σε μια εβδομάδα είχε εξαφανισθεί και από τότε δεν έβγαλε ποτέ ξανά. Έκτοτε η κανέλα υπάρχει μόνιμα στα ενυδρεία και την αλλάζω κάθε 1-2 μήνες (όποτε παρατηρήσω πως έχει ξεθωριάσει)

Το μόνο πρόβλημα είναι η γυναίκα μου που όταν θέλει να βάλει καμια κανέλα στο φαί ή σε κανα γλυκό δεν βρίσκει τις κανέλες που έχει αγοράσει :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να πω πως δεν βάζω Κευλάνης αλλά την απλή τη Cassia

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι εντελώς καινούρια και με μηδαμινή εμπειρία, οπότε μάλλον δεν πρέπει να δίνω συμβουλές, αλλά από την χρήση της κανέλας έχω δει θεαματικά αποτελέσματα!!!

Όταν το χρυσοψαράκι μου παρουσίασε κάτι σημαδάκια σαν χνούδι στην ουρά (μάλλον μύκητα σε αρχικό στάδιο) τα παιδιά εδώ.... (takis_gt kai polyagkistro...thanks again παιδιά) μου πρότειναν την χρήση της κανέλας κευλάνης.

Επειδή δεν είχα κευλάνης, και σε σουπερμαρκετ δεν βρήκα, ξεκίνησα με την απλή της Κίνας. Περίμενα 3 μέρες, δεν είδα τπτ. Βρήκα λοιπόν Κευλάνης, έβαλα 4 ξυλάκια, και σε τρεις μέρες, είχαν μειωθεί αισθητά. Σε τρεις μέρες ακόμα είχαν σχεδόν εξαφανιστεί όλα εκτός από ένα. Πρόσθεσα άλλο ένα ξυλάκι (γιατί είναι μικρά) και σε 9 μέρες συνολικά δεν υπήρχε ίχνος και ο μικρός είναι τώρα καλύτερα από ποτέ.

Τα ξυλάκια τα έχω ακόμα στο ενυδρείο και σκοπεύω κάθε 4 μήνες να τα ανανεώνω, όπως μου πρότειναν.

Για μένα ....έκανα τρελή δουλειά!!! :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στις γαριδες κανουν πολυ καλη δουλεια,ειδικα το καλοκαιρι που εχουμε εξαρση βακτηριδιακων μολυνσεων στις γαριδες.

Για τις γαριδες βεβαια υπαρχουν και αλλα καλουδια που κανουν την ιδια δουλεια με την κανελα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι εντελώς καινούρια και με μηδαμινή εμπειρία, οπότε μάλλον δεν πρέπει να δίνω συμβουλές, αλλά από την χρήση της κανέλας έχω δει θεαματικά αποτελέσματα!!!

Όταν το χρυσοψαράκι μου παρουσίασε κάτι σημαδάκια σαν χνούδι στην ουρά (μάλλον μύκητα σε αρχικό στάδιο) τα παιδιά εδώ.... (takis_gt kai polyagkistro...thanks again παιδιά) μου πρότειναν την χρήση της κανέλας κευλάνης.

Επειδή δεν είχα κευλάνης, και σε σουπερμαρκετ δεν βρήκα, ξεκίνησα με την απλή της Κίνας. Περίμενα 3 μέρες, δεν είδα τπτ. Βρήκα λοιπόν Κευλάνης, έβαλα 4 ξυλάκια, και σε τρεις μέρες, είχαν μειωθεί αισθητά. Σε τρεις μέρες ακόμα είχαν σχεδόν εξαφανιστεί όλα εκτός από ένα. Πρόσθεσα άλλο ένα ξυλάκι (γιατί είναι μικρά) και σε 9 μέρες συνολικά δεν υπήρχε ίχνος και ο μικρός είναι τώρα καλύτερα από ποτέ.

Τα ξυλάκια τα έχω ακόμα στο ενυδρείο και σκοπεύω κάθε 4 μήνες να τα ανανεώνω, όπως μου πρότειναν.

Για μένα ....έκανα τρελή δουλειά!!! :)

Χαίρομαι που το ψαράκι σου έγινε καλά.

Η κανέλα Κεϋλάνης επειδή είναι πιο αρωματική (έχει περισσότερα αιθέρια έλαια) είναι και πιο δυνατή και αποτελεσματική, μπορείς όμως και με την απλή αρκεί να βάζεις μερικά ξυλάκια παραπάνω, μη το παρακάνουμε όμως και κάνουμε ρυζόγαλο το ενυδρείο μας :)

Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω ακριβή δοσολογία , και με τα ξυλάκια που είπα πριν φαίνεται πως κάνουν δουλειά.

Μετά από μια κουβέντα που είχα με τον αδελφό μου (Βιολόγος) μου εξήγησε πως τα αιθέρια έλαια από πολλά φυτά και μπαχαρικά , είναι ισχυρά δηλητήρια, όπως το νέφτι που βγάζουμε από τα πεύκα (το νέφτι είναι αιθέριο έλαιο του πεύκου). Αραιωμένα όμως και σε χαμηλή συγκέντρωση είναι ανεκτά σε εξελιγμένους οργανισμούς όπως ψάρια πτηνά ζώα και άνθρωπο, σε πιο πρωτόγονους και απλούς οργανισμούς όμως, όπως μύκητες βακτήρια κλπ, τους καταστρέφουν τα κύτταρα και είναι θανατηφόρα. Για αυτό το λόγο χρησιμοποιούνται εδώ και χιλιάδες χρόνια για συντήρηση τροφίμων (δεν μπορούν να αναπτυχθούν οργανισμοί που προκαλούν σήψη) αλλά και για διάφορες θεραπείες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Στις γαριδες κανουν πολυ καλη δουλεια,ειδικα το καλοκαιρι που εχουμε εξαρση βακτηριδιακων μολυνσεων στις γαριδες.

Για τις γαριδες βεβαια υπαρχουν και αλλα καλουδια που κανουν την ιδια δουλεια με την κανελα.

Κώστα θα μπορούσες να μου αναφέρεις κάποια ή κάνουν μόνο για τις γαρίδες? Δεν θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και στα ψάρια αυτά?

Έβαλα και εγώ από εχτές κανέλα μέσα στα ενυδρεία μου και βλέπουμε...

Link to comment
Share on other sites

Σας παραθέτω και ένα αρθράκι που βρήκα για την διαφορά της κανέλας κεϊλάνης και της κασίας...

http://www.enter2life.gr/wp/21296-kanela-keylanis-kai-kanela-kassia-i-alithini-kanela-kai-o-klonos-tis.html

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της αποψης,οτι οσο λιγοτερα καλουδια μεσα,τοσο το καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα θα μπορούσες να μου αναφέρεις κάποια ή κάνουν μόνο για τις γαρίδες? Δεν θα μπορούσαν να εφαρμοστούν και στα ψάρια αυτά?

Έβαλα και εγώ από εχτές κανέλα μέσα στα ενυδρεία μου και βλέπουμε...

Προσωπικα εχω χρησιμοποιησει catappa bark σε γαριδαδικο που ειναι κομματια φλυου απο το φυτο που βγαινουν τα φυλλα catappa.

Υπαρχει ακομα και το cholla wood που ειναι κομματι απο αποξηραμενο κακτο,το οποιο μπαινει και αυτο σε γαριδαδικα.

Τωρα Μαιρη,δεν ξερω αν κανουν την ιδια δουλεια και στα ψαρια αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Kixlidatos σιγουρα δεν θα πρεπει οοοοολα τα φυσικα βοτανα κλπ να τα ανακατευουμε μεταξυ τους γιατι μαλλον θα κανουμε νοστιμη ψαροσουπα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν κανει πραγματι καλο η κακο η κανελα.αλλα για να το λεει ο Raven.σιγουρα κανει καλο.

Αλλα η λογικη μου λεει,οτι τα ψαρια οπως βλεπουν και ακουν.μυριζουν και μαλιστα πολυ καλα.

Και αφου μυριζουν,θεωρω κατι αδιανοητο ενα μπαχαρικο ,που ειδικα για τα ψαρια ειναι ξενο υλικο,να μυριζει μονιμα,για μηνες ,ενα κλειστο κυκλωμα που ειναι τα ενυδρεια μας.Αν η χρηση ηταν για μερικες μερες,ισως να το εφαρμοζα και εγω.

Πιστευω,τακτικες αλλαγες νερου,καλη φιλτρανση,σωστη τροφη,ειναι αρκετα πραγματα που θα κρατηουν μακρια απο το ενυδρειο μας,βλαβερες συνεπειες,που στο κατω κατω,για την συγκεκριμενη δουλεια,μπορουμε να βαλουμε αλατι,που ειναι και πιο κοντα τα ψαρακια μας,και ευκολα με τις αλλαγες νερου μπορουμε να το αφαιρεσουμε ευκολα,απο να παραμενει η κανελα,και να ποτισει τα παντα μεσα αρωματικα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...