Jump to content

Blackwater Peru


MfJones

Recommended Posts

Ναι ναι, βαλε κι αλλα εσυ!

Εκτος οτι δεν ξερεις απο που προερχονται, ( αγρια ή εκτροφης ) εδω δεν χωρανε καλα καλα αυτα που εχεις...

Γεια σου ρε Θοδωρε!!!
Link to comment
Share on other sites

Συζητας την εισαγωγη κι αλλων ψαριων, εφοσον το ενυδρειο ειναι οριακο για τα αγγελοψαρα?

Με το ζορι θα τη βγαλεις και με τα αγγελοψαρα σε αυτο το ενυδρειο.

Θελουν πολυ φαι αν θελεις να τα δεις τουμπανα και οχι σαν κατι κοκκαλιαρικα που βλεπω.

Ιδιως τα νεαρα. Θα πρεπει να πεφτει πολυ αλλαγη νερου.

Επειτα ειναι και 3 παραγοντες ακομα.

α. Ενα κοπαδακι απο 10-15 τετρας δεν προσφερει τιποτα σημαντικο στο θεαμα, οταν το θεαμα απο αυτα τα ψαρακια φαινεται στο μεγαλο κοπαδι. (βεβαια αυτο το καταλαβαινει καποιος που εχει δει μεγαλα κοπαδια)

β. Οι κιχλιδες εχουν απροσμενη συμπεριφορα. Μπορει να μη πειραζουν τιποτα. Μπορει να εξολοθρευσουν τα παντα. Μπορει στην αρχη να ειναι ηρεμα και μετα να αγριεψουν (ιδιως οταν πανε για αναπαραγωγη) κλπ κλπ Δεν εισαι σιγουρος για τιποτα.

γ. Ξενατε ενα σημαντικο παραγοντα στη συμβιωση, ασχετο απο το τι θα κανουν οι κιχλιδες απεναντι στα μικροψαρα.

Ξεχνατε τι πιστευουν τα μικροψαρα, οτι μπορει να κανουν οι κιχλιδες.

Αυτο παιζει σημαντικο ρολο στη συμπεριφορα τους (κατι που εχει αντικτυπο στο θεαμα που περιμενετε) και στην υγεια τους (αφου το στρες ειναι σημαντικος παραγοντας για αυτην).

Το στησιμο του ενυδρειου παιζει πολυ σημαντικο ρολο για τη συμπεριφορα των μικροψαρων οταν ειναι μαζι με μεγαλυτερα ψαρια. Στησιμο που μειωνει αρκετα το διαθεσιμο χωρο και μπορει να χρειαστει να επεμβουμε αρκετες φορες μεχρι να βρεθει μια μεση λυση. Οσο βαζουμε χερια μεσα, τοσο το χειροτερο για ολα τα ψαρια.

Τελος παντως, αυτα θα τα συζηταγαμε αν μιλαγαμε για ανετο ενυδρειο.

Με 8 ή 10 αγγελοψαρα σε 240 λιτρα, το νερο θα θελει πολυ φροντιδα και κοπο (αν θελουμε γερα και τουμπανα ψαρια).

Κι αυτο με την προυποθεση οτι ως αδερφια μεγαλωμενα μαζι απο μικρα, εχουν μαθει να ανεχονται το ενα το αλλο, ακομα κι οτταν φτασουν στη φαση της αναπαραγωγης.

Κατι που δεν ειναι οτι καλυτερο να συμβει ως αδερφια.

Καλυτερα θα ηταν να ειχε αναμιχθει λιγο το αιμα με αλλες γενιες.

Στο εναμιση μετρο ενυδρειο με 9 τετοια ψαρια, ο χωρος ηταν μετρημενος στα εκατοστα. Στην αρχη ... "ολα μια χαρα". Μετα καθε ζευγαρι επιασε μια γωνια και κανενα ψαρι δεν μπορουσε να μπει στα νερα των αλλων ευκολα και χωρις να πεφτει λιγο ξυλο τουλαχιστον.

Σαν πολλες συμμοριες σε μια μικρη γειτονια συμπεριφερονται.

Αν ηταν μικροτερο το ενυδρειο, δεν μπορω να καταλαβω που θα πηγαινε το καθε ψαρι.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι, βαλε κι αλλα εσυ!

Εκτος οτι δεν ξερεις απο που προερχονται, ( αγρια ή εκτροφης ) εδω δεν χωρανε καλα καλα αυτα που εχεις...

Δεν ειναι αγρια απ οσο γνωριζω! Αν ηταν αγρια κοστιζαν και πολυ παραπανω απο οσο τα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια. Καταρχας ευχαριστω ολο το κοσμο για τις αποψεις. Δεν εχω θεμα να αραιωσω το κοπαδι αλλα ειμαι σιγουρος οτι τη καταλληλη στιγμη θα προτιμησω απλα να το μεγαλωσω. Θα προσπαθησω αργοτερα να βαλω και καμια φωτο απο το πως εχει γινει με τα ξυλα και λογικα αρχη της επομενης εβδομαδας θα μπουν καποια ψαρακια μιας και το νερο ειναι στρωμενο απλα μονταρω ph και σκληροτητες.

Αυτή η στιγμή... είναι πιο κοντά απ' ότι φαντάζεσαι. Σε 6-8 μήνες θα τρέχεις πάλι για να φτιάξεις... μεγαλύτερο ενυδρείο;

Γιατί ΔΕΝ κάνεις την κίνηση εξ' αρχής... να ΜΗΝ ταλαιπωρήσεις και τα ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Συζητας την εισαγωγη κι αλλων ψαριων, εφοσον το ενυδρειο ειναι οριακο για τα αγγελοψαρα?

Με το ζορι θα τη βγαλεις και με τα αγγελοψαρα σε αυτο το ενυδρειο.

Θελουν πολυ φαι αν θελεις να τα δεις τουμπανα και οχι σαν κατι κοκκαλιαρικα που βλεπω.

Ιδιως τα νεαρα. Θα πρεπει να πεφτει πολυ αλλαγη νερου.

Επειτα ειναι και 3 παραγοντες ακομα.

α. Ενα κοπαδακι απο 10-15 τετρας δεν προσφερει τιποτα σημαντικο στο θεαμα, οταν το θεαμα απο αυτα τα ψαρακια φαινεται στο μεγαλο κοπαδι. (βεβαια αυτο το καταλαβαινει καποιος που εχει δει μεγαλα κοπαδια)

β. Οι κιχλιδες εχουν απροσμενη συμπεριφορα. Μπορει να μη πειραζουν τιποτα. Μπορει να εξολοθρευσουν τα παντα. Μπορει στην αρχη να ειναι ηρεμα και μετα να αγριεψουν (ιδιως οταν πανε για αναπαραγωγη) κλπ κλπ Δεν εισαι σιγουρος για τιποτα.

γ. Ξενατε ενα σημαντικο παραγοντα στη συμβιωση, ασχετο απο το τι θα κανουν οι κιχλιδες απεναντι στα μικροψαρα.

Ξεχνατε τι πιστευουν τα μικροψαρα, οτι μπορει να κανουν οι κιχλιδες.

Αυτο παιζει σημαντικο ρολο στη συμπεριφορα τους (κατι που εχει αντικτυπο στο θεαμα που περιμενετε) και στην υγεια τους (αφου το στρες ειναι σημαντικος παραγοντας για αυτην).

Το στησιμο του ενυδρειου παιζει πολυ σημαντικο ρολο για τη συμπεριφορα των μικροψαρων οταν ειναι μαζι με μεγαλυτερα ψαρια. Στησιμο που μειωνει αρκετα το διαθεσιμο χωρο και μπορει να χρειαστει να επεμβουμε αρκετες φορες μεχρι να βρεθει μια μεση λυση. Οσο βαζουμε χερια μεσα, τοσο το χειροτερο για ολα τα ψαρια.

Τελος παντως, αυτα θα τα συζηταγαμε αν μιλαγαμε για ανετο ενυδρειο.

Με 8 ή 10 αγγελοψαρα σε 240 λιτρα, το νερο θα θελει πολυ φροντιδα και κοπο (αν θελουμε γερα και τουμπανα ψαρια).

Κι αυτο με την προυποθεση οτι ως αδερφια μεγαλωμενα μαζι απο μικρα, εχουν μαθει να ανεχονται το ενα το αλλο, ακομα κι οτταν φτασουν στη φαση της αναπαραγωγης.

Κατι που δεν ειναι οτι καλυτερο να συμβει ως αδερφια.

Καλυτερα θα ηταν να ειχε αναμιχθει λιγο το αιμα με αλλες γενιες.

Στο εναμιση μετρο ενυδρειο με 9 τετοια ψαρια, ο χωρος ηταν μετρημενος στα εκατοστα. Στην αρχη ... "ολα μια χαρα". Μετα καθε ζευγαρι επιασε μια γωνια και κανενα ψαρι δεν μπορουσε να μπει στα νερα των αλλων ευκολα και χωρις να πεφτει λιγο ξυλο τουλαχιστον.

Σαν πολλες συμμοριες σε μια μικρη γειτονια συμπεριφερονται.

Αν ηταν μικροτερο το ενυδρειο, δεν μπορω να καταλαβω που θα πηγαινε το καθε ψαρι.

Σε ευχαριστω για την αποψη σου, πλεον θα τα δουμε ολα στη πραξη. Δε προδικαζω κατι μιας και η εμπειρια μου το απαγορευει. τα θεματα που θα υπαρξουν ειμαι ετοιμος να τα αντιμετωπισω, εχω κρατησει πολυ πιο δυσκολα ψαρια στη θεωρια γι αυτο και δεν προκειται να αγχωθω απο τη στιγμη που σκοπευω να ασχοληθω σοβαρα οπως εκανα παντα. Περαν αυτου θα ηθελα πολυ να δω το ενυδρειο που λες γιατι οπως προ ειπα θελω να παιρνω ιδεες. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτή η στιγμή... είναι πιο κοντά απ' ότι φαντάζεσαι. Σε 6-8 μήνες θα τρέχεις πάλι για να φτιάξεις... μεγαλύτερο ενυδρείο;

Γιατί ΔΕΝ κάνεις την κίνηση εξ' αρχής... να ΜΗΝ ταλαιπωρήσεις και τα ψάρια;

Εαν ειχα τη δυνατοτητα αυτη τη στιγμη θα το εκανα. Δεν την εχω προφανως + το οτι για αρκετο καιρο σε αυτα τα λιτρα νεογνα ψαρια θα ειναι ιδανικα. Οταν ειναι να γινει το tranzition θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

600αρι! Αρε τυχερε, που τοσος χωρος;

Πλακα πλακα και εγω που εχω ροδοστομα και καρδιναλιους μαζι με τα σκαλαρια δεν τα εχουν πειραξει προς το παρον. Βεβαια ειναι σχεδον 5εκ οι ροδοστομοι τωρα....

Καλό θα ήταν να υπάρχει μακρόχρονη εμπειρία (την οποία υποθέτω πως... ΔΕΝ έχεις) σε κάτι... και όχι να βγαίνουν βιαστικά συμπεράσματα.

ΔΕΝ είναι μόνο το ΑΝ εσύ βλέπεις να τα ενοχλούν... μπορεί να βρίσκονται υπό συνεχές στρεσάρισμα, αλλά εσύ να ΜΗΝ είσαι "σε θέση" να το δεις.

Αυτό συμβαίνει μόνιμα και σε όλα τα ενυδρεία, που έχουν μέσα κιχλίδες μαζί με τέτρα... αλλά όσο και να τα γράφουμε... αδιάφορο παραμένει.-

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αποψη σου, πλεον θα τα δουμε ολα στη πραξη. Δε προδικαζω κατι μιας και η εμπειρια μου το απαγορευει. τα θεματα που θα υπαρξουν ειμαι ετοιμος να τα αντιμετωπισω, εχω κρατησει πολυ πιο δυσκολα ψαρια στη θεωρια γι αυτο και δεν προκειται να αγχωθω απο τη στιγμη που σκοπευω να ασχοληθω σοβαρα οπως εκανα παντα. Περαν αυτου θα ηθελα πολυ να δω το ενυδρειο που λες γιατι οπως προ ειπα θελω να παιρνω ιδεες. :)

Εγώ πάντως ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω το εξής...

Ανοίγονται θέματα και ζητούνται συμβουλές... γράφονται απόψεις σοβαρές (όπως του Jimi η οποία με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο) και... βλέπω απαντήσεις σαν αυτή παραπάνω.

Τι... θα δεις στην πράξη; Το γράφεις μόνος σου... "η εμπειρια μου το απαγορευει"... πως λοιπόν θα το δεις;

Σε αυτό το χώρο... θα ήταν καλύτερο να βάλεις μόνο τα τέτρα (που και αυτά χρειάζονται μήκος... αλλά ας ΜΗΝ το αναλύσουμε).

Άσε το να κάνεις κι ένα μεγαλύτερο ενυδρείο... για αργότερα.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να υπάρχει μακρόχρονη εμπειρία (την οποία υποθέτω πως... ΔΕΝ έχεις) σε κάτι... και όχι να βγαίνουν βιαστικά συμπεράσματα.

ΔΕΝ είναι μόνο το ΑΝ εσύ βλέπεις να τα ενοχλούν... μπορεί να βρίσκονται υπό συνεχές στρεσάρισμα, αλλά εσύ να ΜΗΝ είσαι "σε θέση" να το δεις.

Αυτό συμβαίνει μόνιμα και σε όλα τα ενυδρεία, που έχουν μέσα κιχλίδες μαζί με τέτρα... αλλά όσο και να τα γράφουμε... αδιάφορο παραμένει.-

Δάσκαλε δίκιο έχεις. Δεν είπα ότι είναι ο κανόνας αλλά τι γίνεται στο δικό μου ενυδρείο μέχρι τώρα και όχι ότι θα συνεχίσει και έτσι.

;)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω για την αποψη σου, πλεον θα τα δουμε ολα στη πραξη. Δε προδικαζω κατι μιας και η εμπειρια μου το απαγορευει. τα θεματα που θα υπαρξουν ειμαι ετοιμος να τα αντιμετωπισω, εχω κρατησει πολυ πιο δυσκολα ψαρια στη θεωρια γι αυτο και δεν προκειται να αγχωθω απο τη στιγμη που σκοπευω να ασχοληθω σοβαρα οπως εκανα παντα. Περαν αυτου θα ηθελα πολυ να δω το ενυδρειο που λες γιατι οπως προ ειπα θελω να παιρνω ιδεες. :)

Απλα θελησα να σου προτεινω, αφου το εχεις παρει αποφαση να τα βαλεις, να μη δυσκολεψεις τα πραγματα βαζωντας κι αλλα ψαρια.

Τα cory θα ηταν χρησιμα στο βυθο (να τον ανακινουν λιγο), αλλα κι αυτα μια 10-15αδα πρεπει να ειναι για να γινει δουλεια, και θα επιβαρυνουν το νερο κι αλλο.

Και το καθε λιτρο ειναι πολυτιμο.

Μη βαλεις πολλα πραγματα στο βυθο (πετρες, πολλα φυτα κλπ) για να ειναι ελευθερος και να μενει καθαρος με τη ροη του νερου.

Ξυλα (κλαδια) καθετα και κανενα εχινοδωρο στη μεση (οπως στα δισκαδικα) φτανουν.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/281056_10152088333175408_324544107_o.jpg

http://blondesearch.ru/img/b7/b7b/600_liters_Amazon_biotope_aquarium.jpg

Τα αγγελοψαρα συνηθιζουν να τρωνε απο το πανω μερος και τη μεση της στηλης του νερου (κοιτα τη κατασκευη του στοματος τους), αλλα αν ειναι ελευθερος ο βυθος, δεν αποκλειεται να μαθουν να τρωνε κι απο αυτον (γυριζωντας κατακορυφα οπως οι δικοι).

Αν δεν μαθουν. ισως φανουν χρησιμα τα cory αφου ετσι κ αλλιως θα πηγαινει χαμενη η τροφη στο βυθο.

Αλλος τροπος για να αποφυγεις τα cory (αν δεν φανε απο το βυθο τα αγγελοψαρα τελικα) ειναι να επιλεξεις τροφες που δεν βυθιζονται γρηγορα.

Πελετακια περισσοτερο για να μη διαλυονται γρηγορα ή θρυματιζονται.

Πολλα ταισματα και πολλες αλλαγες νερου λοιπον.

Καλη συνεχεια.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kι αυτο καλο (χωρις τα βοτσαλα) http://s228.photobucket.com/user/j-karam/media/andrikos/IMG_66332.jpg.html

Αυτο πχ ειναι λιγο παραφορτωμενο απο κλαδια στο κεντρο http://www.istellas.gr/aquarium/images/my_aquariums/show/160lt/20111107.jpg

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δάσκαλε δίκιο έχεις. Δεν είπα ότι είναι ο κανόνας αλλά τι γίνεται στο δικό μου ενυδρείο μέχρι τώρα και όχι ότι θα συνεχίσει και έτσι.

;)

1. Διαγράφεται... μια λέξη. :zoro:

2. Το ξέρω... ΑΝ ΔΕΝ το ήξερα... ΔΕΝ θα έγραφα.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλα θελησα να σου προτεινω, αφου το εχεις παρει αποφαση να τα βαλεις, να μη δυσκολεψεις τα πραγματα βαζωντας κι αλλα ψαρια.

Τα cory θα ηταν χρησιμα στο βυθο (να τον ανακινουν λιγο), αλλα κι αυτα μια 10-15αδα πρεπει να ειναι για να γινει δουλεια, και θα επιβαρυνουν το νερο κι αλλο.

Και το καθε λιτρο ειναι πολυτιμο.

Μη βαλεις πολλα πραγματα στο βυθο (πετρες, πολλα φυτα κλπ) για να ειναι ελευθερος και να μενει καθαρος με τη ροη του νερου.

Ξυλα (κλαδια) καθετα και κανενα εχινοδωρο στη μεση (οπως στα δισκαδικα) φτανουν.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc6/281056_10152088333175408_324544107_o.jpg

http://blondesearch.ru/img/b7/b7b/600_liters_Amazon_biotope_aquarium.jpg

Τα αγγελοψαρα συνηθιζουν να τρωνε απο το πανω μερος και τη μεση της στηλης του νερου (κοιτα τη κατασκευη του στοματος τους), αλλα αν ειναι ελευθερος ο βυθος, δεν αποκλειεται να μαθουν να τρωνε κι απο αυτον (γυριζωντας κατακορυφα οπως οι δικοι).

Αν δεν μαθουν. ισως φανουν χρησιμα τα cory αφου ετσι κ αλλιως θα πηγαινει χαμενη η τροφη στο βυθο.

Αλλος τροπος για να αποφυγεις τα cory (αν δεν φανε απο το βυθο τα αγγελοψαρα τελικα) ειναι να επιλεξεις τροφες που δεν βυθιζονται γρηγορα.

Πελετακια περισσοτερο για να μη διαλυονται γρηγορα ή θρυματιζονται.

Πολλα ταισματα και πολλες αλλαγες νερου λοιπον.

Καλη συνεχεια.

Σε ευχαριστω παρα πολυ, θα το κανω ετσι για αρχη μονο σκαλαρακια και κορυδορας. Ωραια ενυδρεια αυτα που ποσταρες αλλα προσωπικα δε τρελενομαι για red moor ειδικα αυτα που βρηκα εδω ελλαδα και επισης δε μου αρεσει να κρεμονται οι ριζες. Αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου. Με εχινοδορους θα παω και καποια καταπα. Αλλαγες ουτως η αλλως κανω εβδομαδιαια, θα δω αν χρειαζεται και δευτερη φορα. Δεν εχω θεμα και εχει και πολυ καλη φιλτρανση το ενυδρειο. Σε λιγο θα βαλω και φωτο απο το Hardscape.

Link to comment
Share on other sites

Αγνοηστε τη πετρα που κραταει τα ξυλα.. Λειπουν τα φυλαρακια και το κοκκινισμα του νερου :) Απο αυριο πιστευω θα μπουν και τα καταπα και σημερα το βραδυ εαν εχω χρονο τυρφη aquarium munster.

post-57734-0-75896700-1421938397_thumb.jpg

post-57734-0-63354900-1421938402_thumb.jpg

post-57734-0-97171700-1421938406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε περισσοτερο να κρεμονται απο πανω ωστε να υπαρχουν και κρυψωνες!

Του Παρασκευα ειναι αγρια!

Link to comment
Share on other sites

Θα μου αρεσε περισσοτερο να κρεμονται απο πανω ωστε να υπαρχουν και κρυψωνες!

Του Παρασκευα ειναι αγρια!

Δεν μου αρεσει καθολου να κρεμονται!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να κρεμονται! Μπορουν ομως να ειναι κατα μηκος απο πανω προς τα κατω και οχι απο κατω προς τα πανω! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα καταπα οταν θα έχεις ψάρια μέσα,η δράση τους είναι δυνατή,αλλά για μικρό διάστημα,μιας κ λιώνουν γρήγορα,οπότε θα έχεις σκαμπανεβάσματα στις τιμές σου.

Τα ξύλα δείχνουν ωραια μεν έτσι αλλά τα ψάρια θα χσρούν στήσιμο,που θα τους προσφέρει κ κρυψώνες.Αυτό μπορεί να γίνει όπως περίπου το περιγράφει ο στούρμ.

Για τα ψάρια θα συμφωνήσω με jimi-fan,τα σκαλαρια είναι δυνάστες,τέτρα κ ειδικα μικρά θα υποφερουν,αν ζήσουν,σε ενα ενυδρείο που είναι ήδη μικρό.

Τα μεγαλωμενα σκαλάρια κανουν κ 50 πόντους στήλη νερού να φανούν λίγους.Συν την επιθετικότητα κ το ζευγάρωμα επιπλέον.

Καθαρό νερό κ καλό τάισμα αφου ξεκινάς.Κ πολύ προσοχή βέβαια. :)

Έγινε επεξεργασία - DIMITRIOS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

και επισης δε μου αρεσει να κρεμονται οι ριζες. Αλλα αυτο ειναι θεμα γουστου.

Δεν ειναι θεμα γουστου. Ειναι βασικα θεμα λειτουργικότητας, αναλογα το καθε ειδος ενυδρειου.

Ξαπλωμενα στο βυθο δεν προσφερουν τιποτα, παρα μονο ευκαιρια για μαζεμα βρωμιας απο κατω τους και οτι συνεπαγεται αυτο.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αναγκη να κρεμονται! Μπορουν ομως να ειναι κατα μηκος απο πανω προς τα κατω και οχι απο κατω προς τα πανω! Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Σε καταλαβα μολις ''κατσουν'' και βγει η πετρα θα βαλω κανα 2-3 γκωναρια κατακορυφα. Thx

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι θεμα γουστου. Ειναι βασικα θεμα λειτουργικότητας, αναλογα το καθε ειδος ενυδρειου.

Ξαπλωμενα στο βυθο δεν προσφερουν τιποτα, παρα μονο ευκαιρια για μαζεμα βρωμιας απο κατω τους και οτι συνεπαγεται αυτο.

Ok. Θα τα βαλω μερικα ετσι οπως λετε και θα αφησω μια μικρη οπως ειναι τωρα. Θα κυνηγησω δηλαδη κατι τετοιο. https://www.google.gr/search?q=blackwater+tank&es_sm=122&tbm=isch&imgil=1PhLiRmDRcjCOM%253A%253BK6vjWOh6nH699M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fwww.practicalfishkeeping.co.uk%25252Fcontent.php%25253Fsid%2525253D66&source=iu&pf=m&fir=1PhLiRmDRcjCOM%253A%252CK6vjWOh6nH699M%252C_&usg=__2XmilNWNnODpfDtewtY1jU0-NKY%3D&biw=1920&bih=955&ved=0CCoQyjc&ei=xlHBVNCxHciqU9zIgLgH#imgdii=_&imgrc=1PhLiRmDRcjCOM%253A%3BK6vjWOh6nH699M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.practicalfishkeeping.co.uk%252Fcustom%252Fimages%252Flarge%252Fpcbnfi8y9.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.practicalfishkeeping.co.uk%252Fcontent.php%253Fsid%253D66%3B620%3B436

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στα καταπα οταν θα έχεις ψάρια μέσα,η δράση τους είναι δυνατή,αλλά για μικρό διάστημα,μιας κ λιώνουν γρήγορα,οπότε θα έχεις σκαμπανεβάσματα στις τιμές σου.

Τα ξύλα δείχνουν ωραια μεν έτσι αλλά τα ψάρια θα χσρούν στήσιμο,που θα τους προσφέρει κ κρυψώνες.Αυτό μπορεί να γίνει όπως περίπου το περιγράφει ο στούρμ.

Για τα ψάρια θα συμφωνήσω με jimi-fan,τα σκαλαρια είναι δυνάστες,τέτρα κ ειδικα μικρά θα υποφερουν,αν ζήσουν,σε ενα ενυδρείο που είναι ήδη μικρό.

Τα μεγαλωμενα σκαλάρια κανουν κ 50 πόντους στήλη νερού να φανούν λίγους.Συν την επιθετικότητα κ το ζευγάρωμα επιπλέον.

Καθαρό νερό κ καλό τάισμα αφου ξεκινάς.Κ πολύ προσοχή βέβαια. :)

Θα πρεπει να τα βγαλω επειτα ? Εβαλα καταπα σημερα. Ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...