Jump to content

Visa Reef


visarionas13

Recommended Posts

Ήρθε η ώρα να σας δείξω και εγώ το δικό μου θαλασσινο ενυδρειο θα ανεβάσω και άλλες φωτό φυσικά..εχτές απόκτησα και αλλα κοραλακια και τα εχω κάτω για προσαρμογή..

post-57655-0-16928900-1422002178_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να αναφέρω επίσης δεν εχω sump δουλεύω εξωτερικό φίλτρο με αντί φώσφορο άνθρακα και υαλοβάμβακα και. Silicate φωτισμό εχω τις aqualum το selio σκιμμερ εχω και κυκλοφορία δουλεύω με 2 jebao wp25.και ενα kκυκλοφορητη για ανατάραξει επιφάνειας.ο βράχος ειναι γύρω στα 30 κιλά το ενυδρειο έτρεχε απο Μάιο μέχρι Οκτώβρη χωρίς ζωντανά..

Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!

Δώσε και άλλες πληροφορίες για εξοπλισμό και ρουτίνες !

Παρατήρηση : το σαρκοφυτο τι κάνει τόσο ψηλά ;

Γνώμη μου να το κατεβάσεις κάτω γιατί ούτε τόσο φως χρειάζεται και τον μεγαλώσει η ομπρέλα του θα σκιάζει !

Link to comment
Share on other sites

Θελεις βελτίωση των ροών σου και ειναι επείγων αυτο. Ξερω το trigon για θαλλασα θελει πολυ δουλειά να βγαλει σωστο αποτέλεσμα. Κατα τα αλλα εχει προοπτικές αλλα θες δουλειά και αλλαγες. Πίσω απο το βραχο στη γωνία εχεις καθολου ροες;

Link to comment
Share on other sites

Γαμωτο!!και εκεί ειναι ωραίο και μου αρέσει,,τι άλλες πληροφορίες να δώσω με κόλλησες δεν τα είπα μάλλον όλα ΕΕ;;χιχιχιχι!να πω ότι εχω αυτόματη αναπλ.αλλαγές κάνω κάθε εβδομάδα με ωςμωςη φυςικα μαζί με αλλαγή υαλοβάμβακα και η άλγη μου αρχίζει και υποχωρεί απο ότι φενεται πολυ αργά και σταθερά όπως έκανε και την εμφάνιση της,μετράω με salifert ..η μετρήσεις ειναι mg 1300 ca 480 kh 8,νιτρικά στο 5με 10και φωσφορικά 0..μάλλον δεν ξέρω να κάνω καλή παρουσιάσει😛😛😛

Link to comment
Share on other sites

Πίσω απο το βράχο όχι δεν εχω καθόλου κυκλοφορητη..

πρεπει να βαλεις,καλως ηρθες.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου, να σου ζήσουν όλα! Βλέπω μια πολύ όμορφη μπλε ακροπόρα στον βυθό που θα βρεί τη θέση της ψηλά.

Και δική μου γνώμη το σαρκόφυτο κατέβασέ το χαμήλότερα.

Link to comment
Share on other sites

ΡΟΗ παρατηρώ ότι όλο και κάτι κινείται απο την άλγη το εχω καταλάβει..

Πρέπει να έχει την κατάλληλη ροή.

Το λίγο δεν μετράει.

Είναι σαν να μην έχει καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό ΣΚ!!σας ευχαριστώ όλους!!:) :)θα βρω μια ωραίο θεσούλα για το σαρκοφυτο πιο χαμηλά το θέμα ειναι ότι αμα κατέβω πιο χαμηλά πρεπει να πάει κάπου απο πίσω ώστε να σηκώνεται προς τα πάνω και να κολληθεί γιατί εκει τα βραχάκια ειναι πιο απότομα..αλλιώς μετά αραγωνιτη.δεξια αριστερά κάπου έλεγα εγώ..το κυκλοφορητη να τον βάλω εκει απο πίσω να μην φενεται και να βαράει στο βράχο η επάνω ψηλά ;;

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε η ώρα να σας δείξω και εγώ το δικό μου θαλασσινο ενυδρειο θα ανεβάσω και άλλες φωτό φυσικά..εχτές απόκτησα και αλλα κοραλακια και τα εχω κάτω για προσαρμογή..

Όμορφο το ενυδρειο σου φιλε μου και τα κοράλλια δείχνουν σε καλη κατάσταση.

Σκεψου να βαλεις κάποιο goby για να βοηθήσει στον αραγωνιτη σου...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σε όλους!!!ηρθε ο καιρός για αλλαγες!,η απόφαση παρθηκε η μελέτη έγινε και όλα ξεκινάνε σχεδόν απο την αρχή με άλλο ενυδρειο (Rena 1,20x50x70 ύψος,420 λιτρα σύνολο+sump)και άλλη βάση ιδιοκατασκευή..η βάση φτιάχτηκε με στρετζαριστό 40x40x3χιλ..Κόστος 100 μαζί με την δουλειά του μάστορα..η μελαμίνη διαλεχτηκε 16 Χίλ αυριο θα κοπούν και ξεκινάμε το ντύσιμο..θα ανέβουν και φωτο τις επόμενες μέρες...100 ευρώ πήγαν η μελαμίνες!!ο μάστορας δεν πήρε λεφτά γιατι ειναι ξάδερφος και την βγάλαμε καθαρή

Link to comment
Share on other sites

Αααααα η βάση βάφτηκε εννοείται με ασταρι μίνιο και και χρώμα μεταλλικό μαύρο

Link to comment
Share on other sites

Ωραια κατασκευη η βαση!!

Στο ενυδρειο το υψος με χαλαει λιγο

δηλαδη θα προτειμουσα να ηταν

120x60x60

αλλα και ετσι θα εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!!ηρθε ο καιρός για αλλαγες!,η απόφαση παρθηκε η μελέτη έγινε και όλα ξεκινάνε σχεδόν απο την αρχή με άλλο ενυδρειο (Rena 1,20x50x70 ύψος,420 λιτρα σύνολο+sump)και άλλη βάση ιδιοκατασκευή..η βάση φτιάχτηκε με στρετζαριστό 40x40x3χιλ..Κόστος 100 μαζί με την δουλειά του μάστορα..η μελαμίνη διαλεχτηκε 16 Χίλ αυριο θα κοπούν και ξεκινάμε το ντύσιμο..θα ανέβουν και φωτο τις επόμενες μέρες...100 ευρώ πήγαν η μελαμίνες!!ο μάστορας δεν πήρε λεφτά γιατι ειναι ξάδερφος και την βγάλαμε καθαρή

 

Καλη αρχη να έχεις στο νεο σου ξεκίνημα φίλε μου,σε σχεση με το τριγωνικό που είχες θα δεις πολυ καλύτερες ροες μιας και τα τριγωνικά ενυδρεία ειναι αρκετά πιο δύσκολα..

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος και ο ξαδερφος :jig:

Ωραια δουλιτσα βησσαριωνα και καλη αρχη!

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις φωτο μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος και ο ξαδερφος :jig:

Ωραια δουλιτσα βησσαριωνα και καλη αρχη!

Ευχαριστουμε που μοιραστηκες τις φωτο μαζι μας :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...