Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Μην με ρωτησεις γιατι,απλα ειμαι παραξενος και θελω να ειναι το νερο πεντακαθαρο.

 

Αχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!Δέν υπάρχεις!!!!!...εδώ που τα λέμε είσαι παράξενος....αχαχαχαχαχχαχα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπον οι περισσοτεροι ξερετε οτι το Πασχα περασαν μια περιπετεια τα ψαρακια μου (βακτηριακη μολυνση) και επειδη ελειπα λογο των ημερων  αργησα να κανω θεραπεια δυστυχως και εχασα το θυληκο.

 

Ευτυχως ομως ο αρσενικος σωθηκε και αφου επανηλθε το ενυδρειο στα φυσιολογικα του με συνοπτικες διαδικασιες (ανθρακας/μπολι/ταισματα/βιταμινες κτλ) ηρθε και νεο κοριτσι..

Μολις δυο ημερες στο ενυδρειο και να τα αποτελεσματα...

https://www.youtube.com/watch?v=Jz7meW_nhUc&feature=youtu.be

 

 

Δεν ξερω γιατι αλλα η ποιοτητα ειναι χαλια ενω το εχω σε hd,το ξανανεβαζω και σας δινω το καινουριο λινκ.

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Με το καλό να δεις και ουρίτσες!!!

Link to comment
Share on other sites

Άντε και στα δικά μας...αν βρούμε κανένα θηλυκό τελικά...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε και στα δικά μας...αν βρούμε κανένα θηλυκό τελικά...

 

μα τον ίδιο καημό έχουμε όλοι... και εγώ θηλυκά ψάχνω....

Link to comment
Share on other sites

Και που ειναι το προβλημμα? :)

 

Πηγα σε τρια μαγαζια για να την διαλεξω αλλα επειδη ηθελα να βρω υγειες ψαρι,σε οποιο μαγαζι πηγα ομως ειχε απειρε θυληκα εδω στην Αθηνα,για επαρχια δεν ξερω να πω.

Link to comment
Share on other sites

Και που ειναι το προβλημμα? :)

 

Πηγα σε τρια μαγαζια για να την διαλεξω αλλα επειδη ηθελα να βρω υγειες ψαρι,σε οποιο μαγαζι πηγα ομως ειχε απειρε θυληκα εδω στην Αθηνα,για επαρχια δεν ξερω να πω.

εγω προσπαθω να βρω electric blue ramirezi ειναι η αληθεια!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον τα πραγματα ειναι ενθαρυντικα αυτη τη φορα.Με το νεο θυληκο απο την στιγμη που μπηκε στο ενυδρειο φαινεται να τα πηγαινουν αψογα! Δεν εχει πεσει κυνηγι ουτε μια φορα και οτι κανουν το κανουν μαζι.Ακομα και την πρωτη φορα (για το θυληκο) που ετρωγε τα αυγα ο αρσενικος την εσπρωχνε στοργικα στο κεφαλι αλλα τελικα την αφησε να τα φαει και απο την δευτερη φορα ολα κυλουν ομαλα.Ειμαστε στην 6η μερα και απο αυριο ολα θα κολυμπουν μαζι με τους γονεις αν ολα πανε καλα.Αυτη τη φορα ξερω και εγω καλυτερα τι πρεπει να κανω και εχω και το καταλληλο stuf χαρη στον huskyjim οποτε πιστευω θα καταφερω να μεγαλωσω τα μικρα.

 

Παρτε μια εικονα και ενα βιντεο με τους γονεις που φροντιζουν μαζι τα μωρα και ευχηθειτε μου καλη επιτυχια! :)

 

https://www.youtube.com/watch?v=FBbVzh2W7zM&feature=youtu.be

Για hd ισως χρειαστει να περιμενετε λιγα λεπτα μεχρι να το φτιαξει το youtube.

post-59611-0-90492500-1430841612_thumb.jpg

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλαρακι! Αν βλεπω καλα, μερικα κολυμπανε ηδη ελευθερα! Ταιζεις ηδη;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο φίλε!

Με το καλό να τα δεις να μεγαλώνουν!

Καλή επιτυχία λοιπόν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη, ξερεις και που πρεπει να ανεβασεις το βιντεακι μετα, ετσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Θοδωρη,ελπιζω να ανεβασω το καλο ομως αυριο που το θεαμα θα ειναι καλυτερο!!

 

Ταιζω microworms να υπαρχουν καλου κακου μεσα σε μικρη ποσοτητα ομως γιατι σημερα δεν νομιζω να τρωνε ακομα,εχουν σακο.

Link to comment
Share on other sites

Άντε Μιχάλη με το καλό και πολύ-πάρα πολύ-πολύτεκνος!!! άντε και ετοιμάζω ένα ενυδρειο να το γεμίσουμε!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία αυτη τη φορά. Εύχομαι να γεμίσεις τόσα κουτσούβελα που να μην έχεις τι να τα κάνεις ...... που λέει ο λόγος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη!! Με το καλό να τα δεις να κολυμπάνε! Βάλε και κάνα φυλαχτό για το μάτι.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπραβο ,,,με υπομονη και επιμονη ,τελικα υπαρχει επιβραβευση!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιχάλη κανενα νεο απο το ενυδρειο σου???

Link to comment
Share on other sites

Καθε μα καθε φορα τα μωρα τα τρωει η θυληκια την 8η ημερα και ενω ολα τα μωρα κολυμπουν και τρωνε κανονικα.Αυτο μαλλον συμβαινει γιατι καθε 8 ημερες ειναι ετοιμη να κανει καινουρια αβγα.Ο αρσενικος τρελαινεται και την κυνηγαει..Επειδη εχω βαρεθει να βλεπω το ιδιο εργο με την προοπτικη οτι θα αλλαξει ενω δεν αλλαζει απολυτως τιποτα,αποφασισα να κανω κατι αλλο.Ετοιμασα ενα μικρο ενυδρειο γεννηστρα και την επομενη φορα την 7η ημερα θα παρω τα μωρα.

Link to comment
Share on other sites

Καθε μα καθε φορα τα μωρα τα τρωει η θυληκια την 8η ημερα και ενω ολα τα μωρα κολυμπουν και τρωνε κανονικα.Αυτο μαλλον συμβαινει γιατι καθε 8 ημερες ειναι ετοιμη να κανει καινουρια αβγα.Ο αρσενικος τρελαινεται και την κυνηγαει..Επειδη εχω βαρεθει να βλεπω το ιδιο εργο με την προοπτικη οτι θα αλλαξει ενω δεν αλλαζει απολυτως τιποτα,αποφασισα να κανω κατι αλλο.Ετοιμασα ενα μικρο ενυδρειο γεννηστρα και την επομενη φορα την 7η ημερα θα παρω τα μωρα.

Νομιζω ειναι το καλητερο που μπορεις να κανεις!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον μετα απο αμετρητες προσπαθειες και δοκιμαζοντας οτι ειναι δυνατον εχω αποτυχει μερχι στιγμης να μεγαλωσω τα μικρα.Το συμπερασμα ειναι οτι ειναι πολυ μικρα για να τραφουν αφου στην 9η ημερα τα χανω παντα και σε αυτο το μεγεθος δεν μπορουν ακομα να φανε ουτε αρτεμια,ουτε microworms αλλα ουτε και τροφη σε μορφη πουδρας.Ινφουσορια ισως αλλα αρνουμαι να πιστεψω οτι σε ενα φυτεμενο ενυδρειο με ξυλα δεν υπαρχει αρκετο ζωοπλακτον για να τραφουν για λιγες ημερες.

Κανω λαθος?

 

 

Οποια παρατηρηση,σχολιο,συμβουλη ειναι ευπροσδεκτο!

Link to comment
Share on other sites

Το μοναδικό που βρήκα σχετικό

Feeding and raising the fry: Ram fry are ready to eat live or frozen baby Brine Shrimp as soon as they become free swimming and have absorbed their egg sacks. About 10 days time. If at all possible, feed live baby brine shrimp for the first week. Use a turkey baster to direct the food right into the school of fry. Easy does it. After 2 weeks start supplementing their diet with fine flake food, frozen Daphnia etc...

Και αναφέρει ότι θέλει συχνά ταισματα πρωτεϊνών με αλλαγές νερού για να αποφύγεις νιτρικά.όλα αυτά σε γεννηστρα με υπόστρωμα φυτά σαν κανονικό ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - George81
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην τρωνε αρτεμια! Καπου αλλου γινεται το λαθος! Ισως τα ταισματα ειναι λιγα, ισως οι αλλαγες νερου δεν ειναι καταλληλες κτλ κτλ!

Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα ναι αλλά εδώ έχουμε τις ιδανικές συνθήκες !πώς στην φύση έχουμε γέννες και εδώ όχι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...