Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Προσωρινα την εβαλα την γεννηστρα,για την ακριβεια δεν την εβαλα εγω,ηρθε και μπηκε μονη της την ωρα που προσπαθουσα να την στερεωσω...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πάρε egg crate και χώρισε το ενυδρείο... βγάλε το θηλυκό από την γεννήστρα... σύντομα.-

 

https://www.google.gr/search?q=egg+crate&espv=2&biw=1264&bih=871&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=f74BVfm2H9PfaIORgLgP&ved=0CAYQ_AUoAQ

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη από την αρχή υπήρχε κάποια επιθετικότητα ή τους ξύπνησαν τα ένστικτα με τις γέννες;

Link to comment
Share on other sites

Στην αρχη τα πηγαιναν αψογα,στην πορεια ομως αυτη δεν ηταν και η καλυτερη μανα και ετσι ξεκινησαν τα προβλημματα.Δηλαδη αρνειται να φυλαξει βαρδυα στα αυγα για να ξεκουραστει ο αρσενικος και ετσι αυτος γινεται επιθετικος.Μετα αυτη χτυπαει την πηγη του κακου,δηλαδη τα μωρα.,και η ιστορια επαναλαμβανεται..Αρχικα ειπα να τα αφησω να δω πως θα πανε και ειπα να θυσιασω τις γεννες αλλα τωρα ειπα να επεμβω γιατι δεν ειναι μονο τα μωρα που θα χαθουν,φοβαμαι μηπως χασω το θηλυκο.

 

Νικο σε ευχαριστω για την πληροφορια,θα ψαξω να δω που μπορω να το βρω και θα την βγαλω απο την γεννηστρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε Practiker, Leroy... ακόμα και στα Jumbo (κάτι είχα ακούσει για πολύ καλή τιμή).- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια θα παω αυριο πρωι να ψαξω.Το βλεπω ομως λιγο μεγαλο για τα δικα μου ψαρια,εσυ εχεις δισκους οποτε εισαι οκ αλλα τα ραμ φοβαμαι μην σφηνωσουν,ξερεις ανοιγμα τρυπας?

 

Επισης σκεφτηκα να κοψω ενα κομματι πλεξι και να το γεμισω τρυπες με το τρυπανι.

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το αφού μόνος σου... θα το έχεις μπροστά σου. Μέτρα το "μάτι" για να είσαι σίγουρος... άλλωστε τα ψάρια σου ΔΕΝ τα έχω δει... για να ξέρω το μέγεθος.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαι με σιτα για καγκελα γινεται! Ξερεις αυτη που βαζουμε για τα παιδια στο μπαλκονι!

Link to comment
Share on other sites

Άστο καλύτερα. Είχα δοκιμάσει παλαιότερα με τέτοια σίτα.Ταλαιπωρία να την στερεώσεις και την άλλη μέρα το πρωί είχαν αλλάξει πλευρά τα μισά ψάρια.

Άν είναι εύκαμπτη βρίσκουν τρόπο και τρυπώσουν.

Καλύτερα να είναι από σκληρό υλικό όπως το egg crate(σχάρα).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιήσει σίτα για μπαλκόνι, μια καλή λύση για στήριξή της ειναι αυτα.

http://m.ebay.com/itm/301351868995?nav=SEARCH

Μιχάλη, αν θέλεις, έχω 4 τέτοια και σου τα στέλνω άμεσα να τα χρησιμοποιήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την προσφορα! Πολυ χρησιμα πραγματικα αλλα δεν θελω να σε βαλω σε κοπο,εκτος και αν θελεις να κατεβεις στην συναντηση αυριο και να μου τα φερεις εσυ να σε γνωρισουμε κι'ολας..Ε,ψησου.. :bigemo_harabe_net-170:

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε, θα κάνω 450 χιλιόμετρα για να σου τα φέρω!!! Αν τα θέλεις πες μου, κόπος δεν ειναι καθόλου. Αν αποφασίσεις να βάλεις σίτα, θα χρειαστείς. Αν τα παραγγείλεις απο eBay θα κανουν ενα μήνα να σου έρθουν. Σου τα στέλνω και αν δε πρόλαβες να τα χρησιμοποιήσεις, τα κρατάς για την επόμενη γέννα μιας και τα ψάρια σου αποδείχθηκαν "κουνέλια". Στείλε μηνυμα με τα στοιχεία σου αν θες και σου τα στέλνω.εγω δε τα χρειάζομαι.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ κάνετε τη ζωή σας δύσκολη... egg crate και τέλος.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Παρτε μερικες ομορφες εικονες που αντικρισα μολις ηρθα σπιτι και ερχεται και ενα μικρο βιντεο!

Υποψην οτι δεν κολυμπουν ολα ακομα,οσο περναει η ωρα μεγαλωνει ο αριθμος των κολυμβητων!

post-59611-0-62859100-1426524958_thumb.jpg

post-59611-0-36050400-1426524975_thumb.jpg

post-59611-0-22377200-1426524988_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Από τις ομορφότερες στιγμές και εικόνες στο χόμπι!!!! :bow::bigemo_harabe_net-122:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οριστε και το βιντεο

 

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ωραίος φίλε συγχαρητήρια εγώ παλιότερα με 5γέννες δεν κατάφερα τίποτα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μιχαλη!!!

Πολυ ομορφες εικονες!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο ρε Μιχαλη! Μπραβο ρε φιλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη! :icon_dance:

Τόσο μεράκι που το είχες..

Είναι σαν να σε βλέπω..

Κάθεσαι μπροστά από το ενυδρείο και χασκογελάς μόνος σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου φιλε!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μιχάλη! :icon_dance:

Τόσο μεράκι που το είχες..

Είναι σαν να σε βλέπω..

Κάθεσαι μπροστά από το ενυδρείο και χασκογελάς μόνος σου!!!

 

Χαχαχα,ετσι ακριβως! Καθομαι ωρες και δεν χορταινω να τα χαζευω!

Καιρο το προσπαθω και ονειρευομαι αυτη την εικονα,να κολυμπουν μαζι με τον μπαμπα!

 

Προκληση τωρα το ταισμα,και οι προσεγμενες αλλαγες νερου.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν, όμορφες στιγμές, απόλαυσε τες!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...