Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Επιτέλους οι γονείς έμαθαν και πλέον προστατεύουν τα μωρά τους. Τέλειο !!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε αγόρι!!

Αυτές είναι οι καλύτερες στιγμές του χόμπι μας και σε ευχαριστούμε που τις μοιράζεσαι μαζί μας ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά σε βρίσκω.... να σου ζήσουν.  ;)

Κι ο πατέρας άψογος... μάζεμα, καθάρισμα και πίσω στην ομάδα!!!!!  :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καθε εμποδιο για καλο,και το πιστευω!

 

Η γεννα χαθηκε,εχουν μεινει ελαχιστα ψαρια και δεν τα βλεπω ζωηρα,καθονται χαμηλα,ο πατερας τα βουταει τα καθαριζει τα ξαναφτυνει αλλα αυτα φαινεται να χαροπαλευουν..

Επισης τραυματιστικε ελαφρα ο αρσενικος απο βλακεια μου με το λαστιχο της αναροφησης..Τιποτα το σπουδαιο αλλα ξενερωσα στην αρχη.

 

Δεν εχει κατι σοβαρο και κανει απιστευτο "τεντωμα" στην θυληκια,το ιδιο και αυτη που ειναι κατακοκκινη στην κοιλια.Οποτε ελευθερωσα την ερωτευμενη να ξαναπροσπαθησουν και με την ευκαιρια να μαλακωσω κι'αλλο το νερο γιατι νομιζω οτι αυτο φταιει που τα ψαρακια δεν την παλεψαν..Χαμηλωνα σταδιακα τις σκληροτητες και με την γεννα διεκοψα τις μεταβολες,τωρα ειναι ευκαιρια να συνεχισω και να δουμε πως θα παει η επομενη.

 

Αυτο που εμαθα αυτη τη φορα με την βοηθεια φυσικα την δικη σας (ξερετε εσεις ποιοι ειστε) ειναι οτι βοηθα η μικρη αυξηση και σταθεροποιηση της θερμοκρασιας μετα την γεννα στην ενθαρυσνη του ζευγαριου να μεγαλωσει τα μικρα.Δηλαδη στους 26-27 γεννανε και σταδιακα αυξηση στους 29 αφου εκκολαφθουν.Πτωση εστω και ενος βαθμου νομιζω κανει τα ψαρια να διακοψουν τη γεννα και να φανε τα αυγα.

 

Περιμενω σχολια και κυριως τις συμβουλες σας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ατυχια. Την θερμοκρασια ανεβασε την απο την αρχη και κρατησε την στους 28. Μην μεταβαλεις την θερμοκρασια οταν εχεις μωρα. Τα ταιζεις μπολικα τωρα;

Link to comment
Share on other sites

Το ζευγαρι ναι το ταιζω,τα μωρα τελος..

 

Τα μικρα δεν μπορεσα να τα ταισω καλα για να ειμαι ειλικρινης γιατι μου εχει τυχει μια διαβολοβδομαδα απο θεμα δουλειας και δεν προλαβαινω ουτε εγω να φαω.Βεβαια σε ενα ενυδρειο τοσο φυτεμενο και γεματο αλγη και μικροργανισμους νομιζω δεν ηταν απο φαγητο η απωλεια των μικρων,οι κοιλιες τους οποτε τις εβλεπα ηταν φουσκωμενες.

 

Θερμοκρασια θα δοκιμασω 28 απο την αρχη αυτη τη φορα,πηρα και καλο θερμαντηρα επιτελους,εναν eheim αλλα πρεπει να βρω χρονο που θα ειμαι εδω για να τον βαλω γιατι δεν ξερεις καμια φορα το καλιμπραρισμα απο το εργαστασιο μπορει να χανει,μην ερθω και τα βρω ψητα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ετσι οπως το πας με τα ραμ σε λογο καιρο θα πουλας αβερτα μικρακια!!!!!

Μπορει ακομη να μην ολοκληρωθηκε η κατασταση, αλλα λιγο λιγο ερχεται η επιτυχια.

;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εσυ ετσι οπως το πας με τα ραμ σε λογο καιρο θα πουλας αβερτα μικρακια!!!!!

Μπορει ακομη να μην ολοκληρωθηκε η κατασταση, αλλα λιγο λιγο ερχεται η επιτυχια.

;)

Αυτό είναι σίγουρο μια του κλέφτη 2 του κλέφτη.....:P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο μια του κλέφτη 2 του κλέφτη..... :P

Όχι τίποτα άλλο αλλά κάποια στιγμή μπορεί να τον χρειαστούμε!!!!

 

:cheers:

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια (τουλαχιστον 3-4 δηλαδη) ακυρη ερωτηση... τα αυγα που τα αφηνουν??? Εχεις βάλει καμια πλακουτσερη πετρα λεία ή κανενα ξυλο για να γεννήσει ή στο χαλικι?????? Και απο ροη τι εχεις??? Δεν σηκωνει τα αυγα απο το εδαφος???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα επειδη τα εβλεπα παλι ετοιμα για γεννα ειπα να κανω καποιες αλλαγες στο aquascape να γινει λιγο πιο πρακτικο και με περισσοτερες "περιοχες" και κρυψωνες ωστε να μην στρεσαρεται τοσο η θυληκια και τις τρωει.Ετσι πηρα μια ομορφη ριζα και πηρα και ελεοχαρις με το σκεπτικο σιγα σιγα να γινει λιγο πιο "αμαζονιακο" και να αφαιρεσω λιγα φυτα γιατι πραγματικα το ειχα γεμησει.Ξεκινησα το μεσημερι διαδικασιες (συνοπτικες) αλλα επεσε τηλεφωνο για δουλεια οποτε τελειωσα το δεξι κομματι και εφυγα με την προοπτικη γυριζοντας να φτιαξω και το αριστερο τμημα αλλα με ειχαν προλαβει τα ψαρια..Εχουμε παλι αυγα οποτε μενει οπως ειναι και ελπιζω αυτη τη φορα α κανουμε ενα βημα παραπερα

post-59611-0-90361100-1427225435_thumb.jpg

post-59611-0-16885300-1427225447_thumb.jpg

post-59611-0-37038800-1427225460_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραιο φαινεται. Για να δουμε τι θα φτιαξεις!

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,χωρις να θελω να σε απογοητευσω,η ελεοχαρις χωρις καλο φως και co2 θα σου παει πολλλλυυυυυ αααρρρργγγααααα....Μη περιμενεις και πολλα πραγματα.Εχω βαλει στο γαριδαδικο με φως λιγο πανω απο 0,5 βατ ανα λιτρο,ριχνω εξελ καθε μερα και λιγο γενικο και καλιο και παει πολυ αργα.

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σιγουρος οτι θα το εγραφες ρε Κωστα :P

Δοκιμη κανω,η αναπτυξη δεν με αποσχολει,αρκει να διατηρειται αλλα στην τελικη και να χαλασει εχασα 4 ευρω..co2 και λιπασματα δεν νομιζω να ριξω ποτε και δεν ειναι για τα χρηματα,εξαλου εχω αρκετα μπουκαλια ηδη στο ραφι μου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε καλα κανεις και κανεις δοκιμη,απλα επειδη και εγω για δοκιμη την εβαλα στο γαριδαδικο σου λεω τα συμπερασματα μου.

Κλαδεψε τα λιγο απο πανω για να γινουν πιο κοντα,ετσι θα τα βοηθησεις περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραια ριζα!!

και φαινεται ωραιο , περιμενουμε το τελικο αποτελεσμα

 

Εγω θα εβαζα και μια καρυδα στην πισω μερια για κρυψωνα

Link to comment
Share on other sites

Ειμαστε στην τριτη ημερα και πρωτη φορα βοηθαει το θυληκο τοσο πολυ,βεβαια τρωει καμια φαπα που και που γιατι βαριεται αλλα σε γενικες γραμμες καλα πανε.

 

Ενημερωτικα το ph ειναι στο 7,2 και αυτη τη φορα τα αυγα ηταν πολυ λιγοτερα,καμια 80 αρια αρχικα και τωρα δεν ξερω ποσα ειναι γιατι ισα που φαινεται το σημειο,δεν μπορω να τα μετρησω.

Link to comment
Share on other sites

28 σταθερα,με eheim πλεον,δεν παιζουμε.. ;)

Link to comment
Share on other sites

28 σταθερα,με eheim πλεον,δεν παιζουμε.. ;)

 

Μπράβο!!! άντε με το κάλο να με μάθεις κι έμενα τι να κάνω με τα δικά μου!!! μπας δούμε εγγόνια !!!  :bigemo_harabe_net-147:  ενώ παίζουν δεν μπαίνει η κάλτσα στο συρτάρι... λες να είναι ανώριμα ακόμα ??? να μην θέλει μόνιμη σχέση ο Tedy-boy που έχω???

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο!!! άντε με το κάλο να με μάθεις κι έμενα τι να κάνω με τα δικά μου!!! μπας δούμε εγγόνια !!!  :bigemo_harabe_net-147:  ενώ παίζουν δεν μπαίνει η κάλτσα στο συρτάρι... λες να είναι ανώριμα ακόμα ??? να μην θέλει μόνιμη σχέση ο Tedy-boy που έχω???

Τι θεμροκρασια τα εχεις; Τι ταιζεις;

Link to comment
Share on other sites

28 σταθερα,με eheim πλεον,δεν παιζουμε.. ;)

 

κανενα νεο εχουμε?!?!?!?!?!?!?

Link to comment
Share on other sites

Την ογδοη μερα (και παλι) ο αρσενικος εγινε επιθετικος στην θυληκια και την επομενη ημερα δεν ειδα τα μικρα,δεν ξαναεγραψα γιατι σας εχω κουρασει και εχω κουραστει και εγω.Δεν ξερω τι συμβαινει,μπορει να θελει χρονο το ζευγαρι γιατι ειναι μικρο,μπορει να φταιει σε κατι το ενυδρειο ή και να φταιω εγω με τον χειρισμο μου.Προς το παρων επειδη ξαναετοιμαζονται λεω να παρω τα μικρα σε γενηστρα αυτη τη φορα μολις εκκολαφθουν.Να δω αν φταιει το ζευγαρι ή ειναι κατι αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικο και ειναι παντα μηδεν.Εχω μικρη ιχθυοφορτηση με πολλα φυτα και περαν αυτου κανω αλλαγες καθε δυο μερες σχεδον το 30 %.Μην με ρωτησεις γιατι,απλα ειμαι παραξενος και θελω να ειναι το νερο πεντακαθαρο.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...