Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Λοιπον αναψα φωτα για λιγο και μετρησα 25-30!

Απλα ακομα στεκονται στην λακουβα και χοροπηδανε,δεν εχουν κολυμπησει και μπαινουμε στην 7η μερα,ειναι ανησυχητικο αυτο?

Επισης την μεταφορα τελικα να την κανω? Λες να μην ξαναζευγαρωσουν αν βγει απο το ενυδρειο? Με καρδιναλιους θα ειναι,τα ραμ ειναι τα μοναδικα που εχω,ενα αρσενικο ενα θηλυκο.Το αρσενικο θα μεινει με τα μωρα αφου τα προσεχει και η θηλυκια θα μπει με τα τετρα για κανα μηνα μεχρι να κινδυνευουν τα μικρα να φαγωθουν.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Κολυμπανε!!!!!

Βεβαια μολις αναψαν τα φωτα τα πηραν πρεφα οι καρδιναλιοι και εγινε χαμος στο κυνηγι!

Επειδη ο πατερας δεν θα αντεχε ουτε λεπτο βουτηξα μεσα και επιασα ολα τα υπολοιπα ψαρια και τα εβαλα στην γενηστρα,φευγω σφαιρα να ετοιμασω το αλλο ενυδρειο και επιστρεφω με φωτογραφιες των μωρων!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δυο ταισματα με επιτυχια και ολα τα ψαρια εχουν απομακρυνθει εκτος απο τον πατερα και τα μωρα.Το κακο ειναι οτι δεν εχω αλλο θερμαντηρα και μαλλον θα σταματησω την αρτεμια μεχρι την Τριτη που θα εχω παλι ετοιμη...Βεβαια υπαρχει πολυ πραγμα στο ενυδρειο απο μος και αλγη νομιζω θα τα καταφερουν.

https://www.youtube.com/watch?v=s4QxIYDeBis&feature=youtu.be

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε φιλε, καλη επιτυχια!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25-30 μικρά; Δέν είναι κακό.Έχεις πιθανότητες πιστεύω.

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον. Καλή επιτυχία και από μένα Μιχάλη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο ψαρι φιλε! Και τα μικρα ειναι ολα τα λεφτα! Ταισμα ταισμα ταισμα και μικρες αλλαγες 10% καθε δυο μερες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη στους 26 γεννησανε και σε νερο βρυσης.Το λεω αυτο για το ph επειδη διαβαζω διαφορα τον τελευταιο καιρο απο καταστροφολογους,την μια δεν θα γεννησουν,την αλλη δεν θα εκκολαφθουν..

Οσο για την θηλυκια εχεις δικιο φιλε,το προβλημμα ξεκινησε απο την υπερπροστατευτικοτητα του πατερα,απομονωσε απο νωρις τα μικρα και τα ανελαβε μονος του.Η θυληκια αν θυμασαι στην αρχη ετρωγε ξυλο,δεν την αφηνε να πλησιασει τα μικρα και μετα οταν βρηκε το χρωμα της που εγραψα αρχισε να αμυνεται και στην συνεχεια να επιτιθεται.Ενταξει στην επομενη γεννα ειμαι σιγουρος θα τα πανε καλυτερα οι δυο τους.Προς το παρων θα μεταφερθει και η θηλυκια και οι καρδιναλιοι σε αλλο ενυδρειο,για κανα μηνα μεχρι να μην κινδυνευουν τα μικρα.Αυτη τη φορα θεελω να βαλω το χερι μου,στις επομενες γεννες,αν υπαρξουν,θα αφησω τα πραγμματα να εξελιχθουν μονα τους.Θα υπαρχουν και περισσοτερες κρυψωνες αφου οπως ξερεις επικρατει η αναρχια στο ενυδρειο και το παω για ζουγκλα.Ισως να μην δω ουτε εγω την επομενη γεννα απο τα φυτα.

Βασιλη τον τιτλο τον διορθωσε ο husky πριν λιγες μερες :P απο apistogramma,το ορθογραφικο φανταζομαι πως μολις μπει και το δει θα το διορθωσει και αυτο.

ΔΕΝ γράφεις και τις μετρήσεις σου... καλύτερα; ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω σταματησει να μετραω.Το κανω μονο για να δω νιτρικα που ακομα και αν το αφησω μηνα ειναι 0 λογο των φυτων ή αν παρατηρησω καποιο προβλημμα.

Απλα σου λεω οτι μενω Αθηνα και βαζω νερο απο την βρυση μου,τα περισσοτερα ψαρια σημερα ειναι εκτροφης και ακομα και οταν δοκιμαζα να ριξω τις σκληροτητες ειδα οτι δεν πεταγαν απο την χαρα τους και ειχα και απωλειες.

Καλυτερα ας ανοιξουμε ενα νεο θεμα οπως αυτο που ειχες ξεκινησει για την οσμωση να τα πουμε ολα εκει ωστε να μην χαλασουμε αυτο το θεμα και να γβαλουμε και καποια συμπερασματα και ισως καταριψουμε και καποιους μυθους.

;)

Link to comment
Share on other sites

Πωπω παιδια αποτυχια,εχθες εφαγα τοσο πακετο να στησω το ενυδρειο και σημερα που ελειψα γυρισα και δεν υπαρχουν μικρα.Ο μπαμπας εφαγε ενα μπροστα μου μεσα απο τη μος μολις αναψα τα φωτα να δω τι γινεται..

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να ηταν απο στρες, μπορει να ηταν απλα απο ελλειψη εμπειριας του πατερα. Κανε μετρησεις να δεις μηπως αλλαξε τιποτα που μπορει να στρεσαρε τον πατερα, μπορει να ηταν και μονο η απομονωση. Μην πτοεισαι οτι και να ηταν, ηταν η πρωτη γεννα τους, νομιζω ο ιδιος ειχες ποσταρει απο καποια πηγη οτι τις πρωτες φορες μπορει να μην παει καλα. Βαλε τα αλλα ψαρια μεσα, και περιμενε να ξαναγεννησουν. Αυτη τη φορα θα εισαι πιο προετοιμασμενος, θα ξερεις περισσοτερα, αλλα και τα ψαρια τα ιδια θα ειναι πιο εμπειρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οντως εχεις δικιο για την εμπειρια των ψαριων αλλα και για μενα αφου με επιασε κυριολεκτικα απροετοιμαστο ολο αυτο.

Δεν βαζω ακομα τα αλλα ψαρια μεσα γιατι ισως και να υπαρχουν μωρα τελικα.Παρατηροντας καλυτερα ειδα τρια μικρα στη μος και ο πατερας μαλλον δεν τα εφαγε.Νομιζω τα βαζει στο στομα του και τα καθαριζει η τα ταιζει,δεν εχω καταλαβει ακομα.Παντως τον ειδα να βαζει ενα στο στομα του να "μασουλαει" και να το ξαναφτυνει ζωντανο.Θα παρατηρησω λιγο καλυτερα την συμπεριφορα του πριν ξαναβαλω τα αλλα ψαρια μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη.. μπορεί να μην γράφω στο θέμα σου.. άλλωστε δεν μπορώ να σου προσφέρω γνώση..

Αλλά να ξέρεις ότι το παρακολουθώ και αυτή η πόρωση που δείχνεις να έχεις με κάνει να "γουστάρω" τρελλά!!! :thumbsu:

Μπράβο σου.. και θα περιμένω την συνέχεια!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πολύ ενδιαφερον, μας εγιναν και mouthbrooders τα ραμς :D:D:D Παρατηρησε τη συμπεριφορα τους γιατι εψαξα λιγο για την αναπαραγωγη τους και δεν βρηκα τιποτα που να εξηγει κατι τετοιο. Αν ξερει κανεις κατι να μας φωτισει :)

Δεν ξερω αλλα υποθετω οτι θα μπορουσες να χωρισεις τα μικρα απο τον πατερα τωρα που η μητερα δεν ειναι μεσα τουλαχιστον και να τα μεγαλωσεις στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον τελικα δεν ισχυει κατι τετοιο εχεις δικιο,ειμαι σιγουρος οτι τα εφαγε,τον ειδα να τρωει τα τελευταια και μαλλον το εκανε αυτο η απομονωση και η θεληση του να ξαναζευγαρωσει.Επεστρεψα ολα τα ψαρια μεσα με μια μεγαλη αλλαγη νερου και στο 5 λεπτο αρχισε εντονο φλερτ και σκαψιμο στην αμμο μολις ξανασυναντηθηκαν.Προσωρινα κλεινει εδω το θεμα εξελιξεων απο την μερια μου και ειμαι σιγουρος οτι σε ενα μηνα το πολυ θα ξαναεχουμε αυγα.

Ελπιζω να ειναι πιο εμπειροι την επομενη φορα και ειμαι σιγουρος πως αν συνεργαστουν δεν θα χρειαστει να ξαναβαλω αποχη μεσα μιας και δεν μου αρεσει καθολου.

Χαιρομαι που το βρισκεται ενδιαφερον και μολις εχω νεα θα σας γραψω,μου αρεσει να μοιραζομαι τις εμπειριες μαζι σας,να με συμβουλευεται και να μαθαινουμε ολοι απο αυτο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιχάλη, το παρακουλούθα και εγώ μαζί με όλους τους άλλους...

Μεγάλη πίκρα στο τέλος, αλλά μου φαίνεται και μια καλή αρχή!!!

Αναμένουμε νεότερα από το ζευγαράκι σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

κριμα τα ψαρακια..

δεν ειναι καθολου μυθος τα προφιλ των ψαριων.. γι αυτες τις σκληροτητες ειναι "κατασκευασμενα" να ζουν.. ασχετως εαν τα εκτροφης επιδεχονται καποιες διαφοροποιησεις

Link to comment
Share on other sites

Εισαι 100% σιγουρος οτι τα εφαγε; Τα ραμ δεν ειναi mouthbrooders αλλα οπως οι περισσοτερες κιχλιδες, βαζουν στο στομα τα μικρα για να τα μεταφερουν αλλου! Ειδικα οταν ειναι πολυ μικρα!

Εισαι σιγουρος οτι τα ψαρακια δεν ειναι αλλου;

Αλλος ενας αλογος που σου ελεγα να μην βγαλεις ακομη την μανα, ειναι οτι μπορει αυτη τη συμπεριφορα να εφευγε οπως ηρθε και να ξαναζευγαρωναν. Εχει παρατηρηθει οτι τα ζευγαρια ξαναζευγαρωνουν, αφηνωντας τα νεογνα τους να φανε τα αυγα τους!

Τελοσπαντων, οπως και να χει, το πραγμα θελει υπομονη! Αν ηταν ετσι ευκολα σαν τα γκαπυ δεν θα ειχαν και το ενδιαφερον που εχουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εισαι 100% σιγουρος οτι τα εφαγε; Τα ραμ δεν ειναi mouthbrooders αλλα οπως οι περισσοτερες κιχλιδες, βαζουν στο στομα τα μικρα για να τα μεταφερουν αλλου! Ειδικα οταν ειναι πολυ μικρα!

Για πλακα το ειπα ρε φιλε αυτο με το mouthbrooder, τα ραμ ειναι και νοτιοαμερικανικα, οι αφρικανες ειναι mouthbrooders...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Θοδωρη ειμαι σιγουρος,τον παρατηρησα παρα πολυ ωρα και εγινε το εξης

Με το που αναψαν τα φωτα (ημουν εκει) δεν ειχε την προστατευτικη συμπεριφορα ουτε στεκοταν να προστατευει μια συγκεκριμενη περιοχη που σημαινει οτι..η πατροτητα τελος.Τσιμπολογουσε απο εδω και απο εκει και τα μικρα διασπαρτα απο να'ναι,αλλα στη μος αλλα σε κατι αλλα φυτα κτλ.Οταν λοιπον αναψαν τα φωτα και αρχισε νε τα εντοπιζει τα ετρωγε,παρατηρησα οτι μερικες φορες τα εφτυνε αλλα οχι σε καποιο συγκεκριμενο σημειο (για να τα μεταφερει ας πουμε) και τελικα τα καταπινε.

Ισως αν δεν ειχα βγαλει την θηλυκια να τα τρωγανε και να ξαναπροσπαθουσαν,εκανα και εγω μια προσπαθεια και νομιζω αξιζε τον κοπο απο πλευρας μου εκανα οτι μπορουσα για να επιβιωσουν εστω και λιγο παραπανω για την εμπειρια.

Οπως και να εχει ομως εξακολουθουν να ειναι ζευγαρι και το δειχνουν συνεχεια,ολη τηνν ωρα ειναι μαζι,αυτος της κορδονεται και αυτη το παιζει αδιαφορη και μασουλαει.Που και που χτυπιουνται στην αμμο και ανοιγουν λακουβες,ετοιμαζεται και η επομενη..Απλα πρεπει να τα ταισω καλα λιγες μερες και θα ξαναγινει.

ΥΓ.Δεν τιθεται θεμα ph-επιβιωσης και θα το αποδειξω εν καιρο.Τα ψαρια φαγωθηκαν μπροστα μου.Πρωτα απο το clea helena,μετα απο την θυληκια,μετα απο τα τετρα και τα τελευταια απο τον πατερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα!

Φιλε μου πιο παλια ειχα φρικαρει και εγω γιατι εβλεπα την μανα να βαζει στο στομα τις τα μωρα και νομιζα οτι τα ετρωγε αλλα τελικα απλα τα εβαζε στο στομα τις και τα πηγαινε μαζι με τα αλλα για να τα προσεχει καθως υπηρχε ο κυνδινος των tetras! Στην περιπτωση σου μαλλον τα εφαγε αφου λες οτι εισαι σιγουρος και ισως εγινε γιατι ηταν η πρωτη φορα οπως σου ειπαν τα παιδια αλλα ισως γιατι κουραστικε να βγαζει περα μονος του! βαλε τους γονεις παλι μαζι και ασ τους αν γινετε μονους τους αφου εγινε μια φορα η αναπαραγωγη θα ξαναγινει! Μπολικες βιταμινουλες και θα τα ξανακαταφερουν! Σου βαζω ενα λινκ απο την δικια μου εμπειρια ισως σε βοηθησει λιγακι!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79764-100-essona-amazon/page-13

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ισως να σταματησε να ειναι προστατευτικος απο την στιγμη που τελειωσε και η απειλη!

Τα φωτα τα ειχες κλειστα; Δεν ειχες ενα φωτακι αναμμενο;

Link to comment
Share on other sites

Ειχα ενα φωτακι ολες αυτες τις ημερες αναμενο στο δωματιο,οχι κοντα στο ενυδρειο αλλα ισα να φωτιζει τον χωρο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορουσες να τα βγαλεις τα μικρα και να τα μεγαλωσεις τελειως ξεχωριστα μολις εκκολαφθουν; Αν οχι, γιατι;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...