Jump to content

Γέννα Microgeophagus Ramirezi


argy1

Recommended Posts

Σιγουρα δεν θα πρεπει να αμελησεις τους γονεις κατα την διαρκεια της γεννας! Τροφη καλη και βιταμινες! Τωρα για ελλειψη μεταλλων δεν το βλεπω, μιας και το νερο σου ουτε οξινο ειναι ουτε αποστειρωμενο!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Σημερα παντως ειναι πολυ καλυτερα και ηδη ξεκινησα καλο ταισμα με βιταμινες.

Το νερο μου δεν ειναι και αλκαλικο,εχω ξεκινησει εδω και λιγες μερες μικρες αλλαγες νερου απο α/ο.Εχω παρει και ιχνοστοιχεια της seachem αλλα δεν εχω βαλει ακομα,ειπα να δοκιμασω μιξη α/ο με νερο βρυσης.

Σιγουρα παντως ειχα αμελησει τις βιταμινες..

Link to comment
Share on other sites

Α και ξεχασα να σας πω οτι εχουμε 5 ουριτσες που κουνιουνται και στα υπολοιπα φαινονται ματια!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και οτι καλυτερο να αλλαζεις σκληροτητες τωρα με τα μωρα ουτε να πειραματιζεσαι! Τα μωρα ειναι πολυ ευαισθητα σε αλλαγες! Ασε να μεγαλωσουν και βλεπεις!

Link to comment
Share on other sites

Μια αλλαγη εκανα ουτε 10% αλλα εχεις δικιο.Συνεχιζω με νερακι βρυσης και βλεπουμε στο μελλον.

Τσαμπα την πηρα την οσμωση..

Link to comment
Share on other sites

Τα μωρα τα μετεφεραν το απογευμα σε λακουβα αφου εσκασαν ολα και κουνιουνται οποτε στο ξυλο δεν θα ειχαν τον ελεγχο οι γονεις.Μετα απο λιγο ομως τα ξαναμετεφεραν σε μια γουβα στο αλλο ξυλο που ηταν και το σημειο που ειχαν γεννησει την πρωτη φορα.

Συγγνωμη για την αναλυση αλλα δεν εχω επαγγελματικη καμερα και απο το κινητο ειναι οτι καλυτερο μπορουσα να κανω,παρτε δυο φωτο και ακολουθει ενα μικρο βιντεο..

http://s1380.photobucket.com/user/argy_mixalisrgy1/media/20150224_213841_zpsaac6f0e5.jpg.html

http://s1380.photobucket.com/user/argy_mixalisrgy1/media/20150224_213846_zps1623437f.jpg.html

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι παρα πολλα και ειναι ολα κινητικοτατα! Το βιντεο τα αδικει..

https://www.youtube.com/watch?v=QXzSXP1A_ZE

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γι' αυτό κάνουν πρώτα τις δοκιμαστικές γέννες... μετά αποκτούν την εμπειρία και κάνουν περισσότερα αυγά.

Πρόσεχε με την θερμοκρασία στις αλλαγές... καθόλου μεταβολή, όσο είναι δυνατόν.-

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι παρα πολλα και ειναι ολα κινητικοτατα! Το βιντεο τα αδικει..

https://www.youtube.com/watch?v=QXzSXP1A_ZE

Ναι δεν φαινονται καλα στο βιντεακι.

Εγω πιο πολυ προσεξα τις αλγες πανω στα φυτα παρα τα ψαρακια.. :P

Να τα χαιρεσαι... :)

Link to comment
Share on other sites

Θα προσεξω στις αλλαγες την θερμοκρασια αλλα εχω προβλημματισμους,να κανω αλλαγες με α/ο και βρυση ή μονο απο βρυση οπως ηταν μεχρι τωρα?

Διαβαζω οτι οι χαμηλες σκληροτητες βοηθουν να επιβιωσουν περισσοτερα μικρα αλλα απο την αλλη φοβαμαι τις μεταβολες οσο μικρες και αν ειναι.Ειμαι λιγο μπερδεμενος με αυτο το θεμα και θα ηθελα καμια συμβουλη..Το οτι επρεπε να γινει απο πριν το ξερω,τωρα τι κανω ειναι το θεμα..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω να το συνεχίσεις όπως ξεκίνησες... άλλωστε ΔΕΝ θυμάμαι τις μετρήσεις που έχεις.

Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι... απαγορεύεται ή είναι λάθος να μαλακώσεις το νερό σου... εφ' όσον το επιθυμείς.- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μην ασχοληθείς με την Α/Ο τώρα, όχι γιατί θα κάνεις κακό, αλλά γιατί είναι ίσως λάθος στιγμή να πειραματιστείς.

Κάτσε να δεις πως κυλάει το θέμα, ακόμα κι αν οι πιθανότητες είναι περισσότερες να μην ζήσουν, ας μην είναι από δικό σου λάθος.

Εκτός αν ξέρεις τι να κάνεις με την Α/Ο, εκεί πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω να εχει καλη εξελιξη και αυτη τη φορα το πραγμα..

Τα μωρα ειναι μια χαρα και μπολικα αλλα ο αρσενικος δεν αφηνει ουτε την σκια του να πλησιασει.Εχει γινει πολυ επιθετικος απεναντι στην θηλυκια και βλεπω αυτη να αντεπιτιθεται στα μωρα καποια στιγμη οπως ειχε γινει και την πρωτη φορα.

Υπαρχουν δυο περιπτωσεις,η μια ειναι να βγαλω τα μικρα σε γεννηστρα και η αλλη ειναι να τα αφησω μονα τους να δω τι θα γινει.Επειδη την προηγουμενη φορα το μετανιωσα που τα εβγαλα τα ψαρια και τελικα τα εφαγε ο αρσενικος λεω να μην ανακατευτω και να τα αφησω.

Στην τελικη θα φαγωθουν και θα ξαναπροσπαθησουν..

Link to comment
Share on other sites

γιατι δεν βαζεις τα μικρα στην γεννητρα ....και σε καποιο σημειο π να υπαρχει και καλη οξυγονωση του νερου!

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβαινω πως ειναι απογοητευση να βλεπεις το ιδιο εργο αλλα μην ξεχνας πως ειναι νεοι γονεις και πρεπει να μαθουν! Θα ερθουν και οι γεννες! Αστα οπως ειναι να ακολουθησουν την πορεια τους!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καθολου απογοητευση Θοδωρη,αυτα τα δυο ψαρακια μου εχουν χαρισει πολυ ομορφες στιγμες και ξερω οτι θα ερθουν κι'αλλες!

Εξαλου αν δεν επιζησουν τα μικρα τελικα θα ειναι μια ευκαιρια να βελτιωσω το νερο μου,μαθαινω και εγω μαζι με τα ψαρια μου..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι καλα νεα. Φιλε η γνωμη μου ειναι να μην κανεις τιποτα και να αφησεις τη φυση να κανει την δουλεια της. Εξ αλλου το ειπες . Και εσυ μαθαινεις μαζι με τα ψαρακια σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν σκέφτεσαι οπωσδήποτε να κάνεις κάτι... αντί να σκέφτεσαι τα βγάλεις τα μικρά... πάρε πλέγμα και περιόρισε την θηλυκιά, σε μια πλευρά του ενυδρείου.-

Link to comment
Share on other sites

Οχι Νικο δεν θα επεμβω,το εκανα την προηγουμενη φορα και το μετανιωσα,δεν ειναι ο στοχος μου αποκλειστικα να βγαλω μικρα αλλα η συμβιωση των ψαριων στο ενυδρειο σε μονιμη φαση γνωριζοντας οτι οι συνθηκες ειναι σωστες και καποια στιγμη οταν ειναι ετοιμα θα γινει, και οταν γινει δεν θα σταματαει.Νομιζω πως αν επεμβω δεν θα φτιαξει ποτε η "ιεραρχια" και θα πρεπει να το κανω σε καθε γεννα.

Απο εχθες η θηλυκια τρωει τα μικρα,εχουν μεινει καμια 20αρια και μεχρι το μεσημερι που θα γυρισω μαλλον δεν θα εχει κανενα.Ο πατερας αυτη τη φορα φαινεται πιο ηρεμος στη μανα,προστατευει βεβαια τη φωλια και καθε φορα μετα απο επιθεση μαζευει με υπομονη ξανα και ξανα οσα εχουν πεσει κατω.Ισως ο λογος που γινεται ολο αυτο ειναι για να κερδισει και η θηλυκια τον σεβασμο που πρεπει γιατι οπως σας ειπα και στην πρωτη αλλα και σε αυτη τη γεννα στην αρχη ηταν πολυ επιθετικος απεναντι της.Τα ψαρια και τα δυο φαινονται υγειη και χωρις σημαδια παρολο το κοπανιμα που εχει πεσει.Φαντασου ημουν στο υπνοδωματιο μεσα με ησυχια και ακουγα τα χτυπηματα τρια δωματια μακρυα!

Απο τα χρωματα τους νομιζω οτι θα ξαναπροσπαθησουν αμεσα αν η θερμοκρασια παραμεινει εκει που ειναι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άντε να δούμε τις θα έχει μεινει αυτή την φορά το μεσημέρι. Ελπίζω να μάθει σύντομα η Μήδεια και να αφήσει και κανένα ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ποία ιεραρχία... για ζευγάρι ΔΕΝ μιλάμε;

ΜΗΝ λέμε τα ίδια πράγματα... κάθε 7-10 μέρες, γέννα θα κάνουν.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι ακομα,εαν υπαρξει ζευγαρι και κανει γεννα,και πες οτι στο ενυδρειο αυτο υπαρχουν 4 θυληκες 2 αρσενικα,το αρσενικο ταιριαζει μονο με το ζευγαρι του οι και με τις αλλες?

Έγινε επεξεργασία - toykaki
Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ οπως και σχεδον ολες οι κιχλιδες ειναι μονογαμικες! Βεβαια εχει παρατηρηθει αρσενικες κιχλιδες να τις κανουν τις ατασθαλειες τους αλλα μονο για να γονημοποιησουν μια αλλη θηλυκια και οχι για να παραμεινουν ζευγαρι! Στιγμιαιο λαθος που λεμε!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...