Jump to content

Έγκυος Molly???


mariaaig

Recommended Posts

και γιατι ντρεπεσαι, πολλοι εχουμε τετοιες λαμπες σε μικρα ενυδρεια..

εγω σε χρυσοψαρα εχω 2 λαμπες οικονομιας σε 120 λιτρα και τα ευκολα φυτα πανε μια χαρα..

το θεμα ειναι τι θελεις εσυ να κανεις..

υπαρχει καπακι? πως την εχεις αυτην την λαμπα.. ποσα watt ειναι?

μια φωτο θα βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

Είναι απο τα ικεα μια λάμπα οικονομίας. Βιδωτη κάτω απο το καπάκι του ενυδρείου..

post-60482-0-55422600-1422994530_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι και στα κελβιν που πρεπει για φυτα (6500) , ουτε να το ξερες :D

για ευκολα φυτα ειναι μια χαρα (π.χ κερατοφυλλο,βαλισνεριες,ανουμπιες,κρυπτοκορυνες,java fern, java moss κλπ), δεν θελεις κατι αλλο..

αργοτερα αν πας σε μετριας δυσκολιας φυτα, το βλεπουμε ;)

Link to comment
Share on other sites

Όχι αυτό θα το αφήσω έτσι..τώρα θα ανοιξω άλλο θέμα γιατί θέλω να φτιαξω απο την αρχή ενα 180 λίτρων που έχω κ θέλω να το γεμισω φυτά..εκεί θα χρειαστω τα φώτα σας!!!! Ευχαριστώ πολύ κ παλι

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τις αμερικανες που εχεις!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Θα τις βγάλω τις αμερικανες θα αλλάξω όλη τη σύνθεση..να σας πω έχω πρόβλημα απο χθες με την έγκυο γκαπινα. Την τσιμπουσε συνέχεια στην κοιλιά ο αρσενικός κ σήμερα φαίνεται σα να μην έχει πια την μαύρη κουκίδα πίσω αλλά σαν αίμα εσωτερικά..πάνε τα μωρά? Να την απομονωσω στη γεννιστρα?

Link to comment
Share on other sites

Θα τις βγάλω τις αμερικανες θα αλλάξω όλη τη σύνθεση..να σας πω έχω πρόβλημα απο χθες με την έγκυο γκαπινα. Την τσιμπουσε συνέχεια στην κοιλιά ο αρσενικός κ σήμερα φαίνεται σα να μην έχει πια την μαύρη κουκίδα πίσω αλλά σαν αίμα εσωτερικά..πάνε τα μωρά? Να την απομονωσω στη γεννιστρα?

Εγω θα σου προτινα να την βαλεις μεσα σε μια γεννιστρα μεχρι να γεννησει και μετα ξαναριχτην μεσα (και τα μωρα ενοητε) για να μην πεθανει και η ιδια
Link to comment
Share on other sites

Μα όλοι λένε οτι είναι κατα της γεννιστρας γιατί στρεσαρετε και πεθαίνει.. Και την έβαλα λίγο το πρωι αλλά καθόταν ακίνητη σε μια γωνία και την λυπηθηκα και την άφησα εξω παλι

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στη γεννηστρα θα την αφησεισ μεχρι να γενησει και μετα θα την βαλεις ξανα μεσα (και τα μωρα) γιανα μην ξαναεχεις προβλημα

Έγινε επεξεργασία - George Machlis
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοήθεια..εκανα οτι είπαμε..είδατε αλλαξα το ενυδρείο..τα φυτά κτλ..όχι μόνο μωρά δεν είδαμε..δε ξέρω τι γινεται απο χθες έχουν πεθάνει 3 θηλυκιες. Νόμιζα οτι έφταιγε το οξυγονο γιατί καθοντουσαν πανω πανω και έτσι ανοιξα παλι την αεραντλία.. Αλλά κανένα αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

μετρησεις εκανες? στρωμμενο ηταν το ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω πως εχει να κανει με το οξυγονο! Μετρα για αμμωνια και νιτρωδη! Ισως αυτος ο αρσενικος να εχει κανει το κακο, ισως να ειναι κατι αλλο!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις εκανα μετρήσεις και είναι οι εξης:

ΝΟ3 50

ΝΟ2 0

ΚΗ 6

ΡΗ 7.2

Cl2 0

GH >4 / >7 / >14

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μόλις εκανα μετρήσεις και είναι οι εξης:

ΝΟ3 50

Αυτα πρεπει να κατεβουν με αλλαγες νερου σε 20 εως 25.Καθε ποτε

κανεις αλλαγες νερου;Μετρηση αμμωνιας δεν εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Μου τελείωσαν τα τεστ αμμωνίας οποτε δευτερα θα παρω. Είχα να κάνω αλλαγή 15 μέρες και εκανα πριν 3 μέρες οπου και ξεκίνησαν οι θανατοι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
πριν 9 ώρες, το μέλος ΝΙΚΟΣ ΖΗΣΗΣ έγραψε:

παιδιά καλησπέρα πόσες μέρες λέτε να θέλει ακόμα να γεννήσει να την βάλω σε γενηστρα τη λέτε 

20200118_230525.jpg

Δεν χρειαζεται γεννηστρα, βαλε στο ενυδρειο κερατοφυλλο και φυτα επιφανειας πχ pistia ή limnobium.

Θα γεννησει, οταν η κοιλια της θα γινει πιο τετραγωνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...