Jump to content

Οι Νεροχελωνίτσες Μου!


Ro8

Recommended Posts

Λοιπόν αποφασισα να κανω μια παρουσιαση με το "ενυδρείο" και τις χελωνιτσες μου!
Έχω προς το παρον ενα ενυδρειο ας το πουμε πλαστικο και μεσα στην εβδομαδα, λογικα, θα παρω αυτο : http://www.aquazone.gr/forums/topic/85100-aaioaenaassi-15-eeonui-adhi-oa-jumbo-dhanioossaoc/

Γενικές Πληροφορίες:
Διαστάσεις Χελωνιέρας: (ΜxΠxΥ): 29x20x18,5
Συνολικά Λίτρα: δεν ξέρω ακριβώς

Οργανισμοί:
Χελώνες: (x2) Red eared sliders
Άλλα είδη:-

Διακοσμητικά υλικά:

Φόντο:-
Πέτρες: 2
Ξύλα: -
Ψεύτικα Φυτά: -
Στεριά: πετρα-βράχος
Άλλα διακοσμητικά : διακοσμητική άμμος κ διακοσμητικά σαλιγκαράκια

Φωτισμός:
(για τον φωτισμο προς το παρον χρησιμοποιώ την λάμπα που θα δείτε στις φώτος, σύντομα θα πάρω ειδική UV)

Υποστήριξη οργανισμών :
Αλλαγές νερού: ανα τρεις μερες αλλαγή νερού και καθαρισμος ενυδρειου
Θέρμανση/ Ψύξη: - (απο την λαμπα λιγο τους ζεσταινει)
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις:-
Διατροφή: GAMMARUS (κατεψυγμένες γαριδούλες)

Φωτογραφίες:
post-60368-0-20563900-1422901288_thumb.jpg
post-60368-0-64629400-1422901291_thumb.jpg
post-60368-0-93745400-1422901293_thumb.jpg
post-60368-0-08351600-1422901297_thumb.jpg
post-60368-0-41308200-1422901303_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σημερα χαλικια και σκεφτομαι να βγαλω και την άμμο και να κρατήσω μονο τα χαλικια και να βαλω περισσοτερα.. καμια αποψη?

post-60368-0-28507600-1423165565_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Ro8
Link to comment
Share on other sites

Η άποψη η δική μου (και των περισσότερων εδώ μέσα) είναι ούτε άμμος ούτε χαλίκι ;) Σκέτος καθαρός βυθός. Το γιατί θα το καταλάβεις όσο μεγαλώνουν οι χελώνες σου ;) Λερώνουν πολύ οι χελώνες και τις ακαθαρσίες πρέπει να τις καθαρίζεις. Αν δεν έχεις καθαρό βυθό δεν θα τις βλέπεις για να τις καθαρίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Η άποψη η δική μου (και των περισσότερων εδώ μέσα) είναι ούτε άμμος ούτε χαλίκι ;) Σκέτος καθαρός βυθός. Το γιατί θα το καταλάβεις όσο μεγαλώνουν οι χελώνες σου ;) Λερώνουν πολύ οι χελώνες και τις ακαθαρσίες πρέπει να τις καθαρίζεις. Αν δεν έχεις καθαρό βυθό δεν θα τις βλέπεις για να τις καθαρίσεις.

Kαταλαβα.. Οποτε το καλύτερο που εχω να κάνω ειναι να τα βγαλω όλα (αμμο+χαλικια)? Απλα τα εβαλα για να νιώσουν εκεινες καλυτερα πιο οικεία.. (καλα βεβαια δεν ειμαι σιγουρη 100% κι αν όντως νιώθουν πιο οικεία αλλα λεμε τωρα..)

Έγινε επεξεργασία - Ro8
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να νιώσουν πιο οικεία. Σίγουρα είναι και πιο πρακτικό για σένα αλλά και πιο ασφαλές για αυτές. Εννοώ να μην προσπαθήσει καμία να φάει κανένα πετραδάκι. Επίσης όπως σου είπα θα είναι πιο καθαρό το περιβάλλον τους. Με μια μεγάλη σύριγγα ή εναλλακτικά σκούπα βυθού, θα καθαρίζεις τον βυθό συχνά ώστε να μην βρωμιζει το νερό. Ένα από τα πιο χρήσιμα πράγματα που έχω αγοράσει για το ενυδρείο μου είναι μια σκούπα βυθού με μπαταρίες, αξίας 20€. Πραγματικό εργαλείο που κάνει το καθάρισμα παιχνιδάκι ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να νιώσουν πιο οικεία. Σίγουρα είναι και πιο πρακτικό για σένα αλλά και πιο ασφαλές για αυτές. Εννοώ να μην προσπαθήσει καμία να φάει κανένα πετραδάκι. Επίσης όπως σου είπα θα είναι πιο καθαρό το περιβάλλον τους. Με μια μεγάλη σύριγγα ή εναλλακτικά σκούπα βυθού, θα καθαρίζεις τον βυθό συχνά ώστε να μην βρωμιζει το νερό. Ένα από τα πιο χρήσιμα πράγματα που έχω αγοράσει για το ενυδρείο μου είναι μια σκούπα βυθού με μπαταρίες, αξίας 20€. Πραγματικό εργαλείο που κάνει το καθάρισμα παιχνιδάκι ;)

Ενταξει θα ακουσω στην αποψη σου, μου φαινεται και εμενα πιο ασφαλες ετσι! ^_^

Απο που? Εχεις λινκ? Μεχρι στιγμης χρησιμοποιω μια συριγγα! (οχι και τοσο μεγαλη αλλα κατι κανει!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σας!

Θα ηθελα να διαβασετε εδω! http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/

Το ενυδρειο που εχετε αλλα και που θελετε να βαλετε ειναι αρκετα μικρο για 2 χελωνες! :/

Δεν ειναι μονο για τα λιτρα που ειναι πολυ βασικο αλλα και απο θεμα χωρου!

Διαβαστε το παραπανω και για οτι ερωτησεις εδω ειμαστε για να ρωτησετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Θα ηθελα να διαβασετε εδω! http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/

Το ενυδρειο που εχετε αλλα και που θελετε να βαλετε ειναι αρκετα μικρο για 2 χελωνες! :/

Δεν ειναι μονο για τα λιτρα που ειναι πολυ βασικο αλλα και απο θεμα χωρου!

Διαβαστε το παραπανω και για οτι ερωτησεις εδω ειμαστε για να ρωτησετε!

πολύ καλό το λίνκ του φίλου μας....και μπράβο του που αφιέρωσε τόσο χρόνο να το συντάξει.Πολυ χρήσιμες συμβουλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας!

Θα ηθελα να διαβασετε εδω! http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/

Το ενυδρειο που εχετε αλλα και που θελετε να βαλετε ειναι αρκετα μικρο για 2 χελωνες! :/

Δεν ειναι μονο για τα λιτρα που ειναι πολυ βασικο αλλα και απο θεμα χωρου!

Διαβαστε το παραπανω και για οτι ερωτησεις εδω ειμαστε για να ρωτησετε!

Οντως πολυ χρησιμο το λινκ και ευχαριστω!

Τελικα δεν θα παρω το 15λιτρο θα μου δωσει το αγορι μου ενα παλιο ενυδρειο που ειχε μεγαλο, τωρα ποσο δεν ξερω σιγουρα.. απλα θα αργησει λιγο μαλλον σε κανα μηνα το πολυ... :/

Οταν θα το εχω θα κανω παρουσιαση για να μου πειτε την αποψη σας...!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...