Jump to content

Ζευγάρωμα Ή Τσακωμός ;


Recommended Posts

Συννεφάκι είναι αυτό το μόνο του ;

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα άλλα 19 τα έφαγε ενα χρυσόψαρο... ψάχνω να του βρω κοπάδι στην Κέρκυρα αλλά δεν βρίσκω κάποιον να έχει.

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις μπλεξει λιγο τα ψαρια σου.

Τα white cloud θελουν πιο δροσερο νερο απο τα αλλα.

Το ενυδρειο ποσα λιτρα ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα άλλα 19 τα έφαγε ενα χρυσόψαρο... ψάχνω να του βρω κοπάδι στην Κέρκυρα αλλά δεν βρίσκω κάποιον να έχει.

Σε αυτό το ενυδρείο τα έφαγε ή σε άλλο ;

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο! Αλλά τι σχέση έχει με την ερώτηση μου για τα νέον; ;;

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο! Αλλά τι σχέση έχει με την ερώτηση μου για τα νέον; ;;

Οπως ειπαμε πιο πανω,αυτα τα ψαρια δεν ταιριαζουν με τα νεον,θελουν πιο δροσερο νερο.

Τα νεον και ζευγαρι να ειναι μη περιμενεις να δεις γεννα και να βγαλεις και μικρα,ειναι πολυ δυσκολο,δεν εχει καταφερει καποιος να τα αναπαραγαγει σε ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε άλλο! Αλλά τι σχέση έχει με την ερώτηση μου για τα νέον; ;;

Σε ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση που ειδα το συννεφάκι μέσα, γιατι εκτός ότι δεν ταιριάζει ως προς τη θερμοκρασία με τα άλλα δεν ταιριάζει με τις παράμετρες του νερού που αφορούν GH & PH, και όταν ειπες για χρυσόψαρα σκέφτηκα μηπως είχες και χρυσόψαρα μέσα

Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα παιδιά! Να το σώσω ή να το ρίξω στην λεκάνη του κλαουντ... είπα ψάχνω να το χαρίσω σε αλλο κοπάδι. .. το χρυσόψαρο μου έφαγε 19 σε ενα βράδυ! !! Και το έβγαλα να το σώσω. . Το παιχνίδι που κανει με τους αρλεκίνους δεν λέγεται ναι το νερό ξερω και η θερμοκρασία είναι εντος ορίων.

120λιτρα με 2 φιλτρα

Έγινε επεξεργασία - Nick Sirigos
Link to comment
Share on other sites

Ήρεμα παιδιά! Να το σώσω ή να το ρίξω στην λεκάνη του κλαουντ... είπα ψάχνω να το χαρίσω σε αλλο κοπάδι. .. το χρυσόψαρο μου έφαγε 19 σε ενα βράδυ! !! Και το έβγαλα να το σώσω. . Το παιχνίδι που κανει με τους αρλεκίνους δεν λέγεται ναι το νερό ξερω και η θερμοκρασία είναι εντος ορίων. 120λιτρα με 2 φιλτρα

Εντος οριων σε ποια ψαρια?

Εμεις ηρεμοι ειμαστε,δεν ειπαμε να το πεταξεις,απλα ειπαμε οτι δεν ταιριαζει με τα αλλα ψαρια.Απλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω οτι δεν ταιριάζει... αλλά σε ενα ποστ αλλου θέματος αυτο που σχολιάστε ηταν για αλλο το σύννεφο

Link to comment
Share on other sites

Συζήτηση κάνουμε φίλε μου, και καλά έκανες και το έσωσες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για το θέμα σου.

Δεν νομίζω πως πέφτουν φάπες, δεν έχω ακούσει να υπάρχουν αντιπαραθέσεις στα Νεον, μπορεί να είναι παιχνίδι ή κυνηγητό για το φαί. Μπορεί όμως και ζευγάρωμα, άσχετα ότι δεν θα υπάρξει ποτέ αποτέλεσμα γιατί έχω ακούσει πως είναι λίγο δύσκολο, γιατί είδα στο βίντεο πως αυτό το μικρόσωμο την έπεσε διαδοχικά σε 2 πιο μεγαλόσωμα, που μάλλον είναι αρσενικό και τα άλλα 2 είναι θηλυκά, το λέω με κάθε επιφύλαξη αυτό , απλά το θεώρησα πιθανό λόγω διαφοράς μεγέθους μεταξύ τους.

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι μήπως είναι εκνευρισμός και στρες γιατί οι αρλεκίνοι είναι ιδιαίτερα κινητικά ψάρια και δεν κάθονται ήσυχα, όχι ότι τα Νεον κάθονται, αλλά δεν είναι στο βαθμό που είναι οι Αρλεκίνοι, και μήπως αυτό εξελίσσεται σε κυνηγητό μεταξύ τους

Πάντως αν ήσουνα κοντα θα σου ζήταγα το συννεφάκι να το έβαζα μαζι με τα άλλα 15 περίπου που έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο βίντεο.

Ναί τα ψάρια σου κάνουν χορό αναπαραγωγής.

Είναι πολύ εύκολο στο να το πετύχεις και άν θές να δείς και να μεγαλώσεις μικρά θα πρέπει να μεταφέρεις το ζευγάρι/ια σε ένα ενυδρείο 10-15 λίτρα με κάποια moss και εξωμοιώνοντας συνθήκες βροχής / ξηρασίας και ρίχνωντας την θερμοκρασία θα τα δείς να γεννάνε σαν κουνέλια... :)

Τα μικρά θα τα μεγαλώσεις με ινφουσόρια και στην συνέχεια με microworms και άλλες τροφές.

Ενημέρωσε μας τί θές να κάνεις για να βοηθήσουμε!

Ελπίζω να το προσπαθήσεις!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Husky_Jim, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Έχω 4 ενυδρεία 120, 75, 55, 7 αλλά όλα είναι πιασμένα εκτός από το 7αρι που είναι σαν μίνι καραντίνα.

Κατά τα άλλα δεν έχω πρόβλημα να το κάνω αλλά και άλλο ενυδρείο...

θα δω μήπως βρω κανένα από stock ή μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...