Jump to content

Το Ενυδρειο Μου


Michalis Efthimiou

Recommended Posts

Γενική κατηγορία ενυδρείου
άλλη κατηγορία

Γενικές Πληροφορίες
Διαστάσεις Ενυδρείου (ΜxΠxΥ): 79x 36 x 44
Συνολικά Λίτρα:125
Sump (λίτρα):

Οργανισμοί
Φυτά:anumbias nana, java fern και 2 marino moss ball (σε λιγες μερες θα προσθεσω anoymbias gold,echinodorous amazonicus,cryptocoryne bekettii,cryptocoryne lingua
Ψάρια:4 αγγελοψαρα,(τα 3 ειναι μικρα) και 2 Harlequin rasbora
Άλλα είδη:

Διακοσμητικά υλικά
Φόντο: -
Πέτρες: προσθεσα μια σημερα πανω στην ριζα για να μεινει στον βυθο για να μην επιπλει
Ξύλα:2-3 ριζες η μια ειναι μεγαλη
Άλλα διακοσμητικά : -
Υπόστρωμα: -
Βυθός: λευκη αμμος μη ασβεστολιθικη

Φωτισμός
Πηγές φωτισμού (πλήθος και τύπος): δεν εχει φωτισμο το ενυδρειο αλλα προσθεσα μια μικρη λαμπα 10WT, 1 GΗΤ
Διάρκεια φωτισμού: πολυ λιγη ωρα

Υποστήριξη οργανισμών
Φίλτρανση: aquael 230v 5Hz 5.2W
Θέρμανση/ Ψύξη: quartz glass heater shatterproof 300w και θερμομετρο
Λίπανση: tropiflora plant food (waterlife)
Παροχή CO2: -
Άλλες τεχνικές ευκολίες ή/και παρεμβάσεις: -Siphon Vacuum Cleaner Pump New for Aquarium Fish Tank και Magnetic Aquarium Fish Tank Glass Algae Cleaner Scrubber Floating Clean Brush HF
Διατροφή:High Protein Best Quality SUPER MIX FLAKE Tropical Tank Aquarium Fish Food Multi


Παράμετροι
pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH):ειναι ψηλη δεν γνωριζω ποσο
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):
Αμμωνία (ΝΗ3): - 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): - 0
Νιτρικά (ΝΟ3): - 40 ptm NO3
Φωσφορικά (PΟ4): - 0,25
Μέση Θερμοκρασία (°C): 27

Συντήρηση
Αλλαγές νερού: 1 φορα την βδομαδα
Προετοιμασία νερού/πρόσθετα:
Άλλες ρουτίνες συντήρησης:

Φωτογραφίες:

http://prntscr.com/61epmg

http://prntscr.com/61ereb

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εχει θεματάκια το ενυδρείο σου.

Δυστυχώς το ενυδρείο σου δεν κάνει για τα σκαλάρια, είναι και μικρό και κοντο, τα σκαλάρια θέλουν ύψος και θέλουν κοπάδι πάνω από 8-10 ψάρια.

Επίσης οι παράμετρες νερού που έχεις δεν κάνει για κανένα απο τα ψάρια σου, πρέπει να κατεβασεις PH & GH. Επίσης τα νιτρικά σου είναι αρκετα ψηλά, δεν πρέπει να είναι πάνω από 20 πριν απο την αλλαγή, για αυτο πρεπει να κανεις πιο μεγάλες αλλαγες ή πιο τακτικές.

Με τον λιγο φωτισμο που έχεις δεν θα τα πάνε και τοσο καλα τα φυτα σου , και πολύ φοβαμαι πως με τα λιπασματα που ρίχνεις θα γεμίσεις άλγη.

Κάνε κοπάδι με 15 ψαρια τα Rasbora και βγάλε τα σκαλάρια , βάλε ένα καλύτερο φωτισμό για τα φυτα και θα εχεις ένα πολύ ομορφο ενυδρείο

Για τα rasbora μπορεις να βρεις παράμετρες νερού και πολλές πληροφορίες εδώ

http://www.seriouslyfish.com/species/trigonostigma-heteromorpha/

Link to comment
Share on other sites

+ 1 Στον απο πανω μου!

Τα ειχαμε πει και παλιοτερα!

Η marimo ball που ειναι; Γιατι δεν την βλεπω!

Παρε τη ριζα και βαλε την σε μια γωνια, αναποδα απο οτι την εχεις τωρα ωστε να δημιουργει κρυψωνα απο κατω!

Βαλε ενα φοντο πισω!

Το θερμαντηρα βατο ακριβως απεναντι απο την ροη του φιλτου ωστε να υπαρχει ρευμα νερου προς τον θερμαντηρα!

Link to comment
Share on other sites

θα διωρθωσω οσα περισσοτερα πραγματα μπορω.. θυμαμε οταν μου τα ελεγε παλαιοτερα ο θοδωρης οτι δεν κανουν τα αγγελοψαρα για το ενυδρειο μου και το ξερω και συμφωνω μαζι του.. δεν το κανει η ψυχη μου να τα δωσω ομως διοτι μου αρεσουν παρα πολυ.. υποσχομαι στο μελλον οταν θα εχω περισσοτερα χρηματα να κανω ενα αλλο πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο και να τα βαλω ολα μαζι μεσα.. φιλε τακη για το φωτισμο εχεις δικαιο το ενυδρειο χρειαζετε ενα καλυτερο φωτισμο..τα φυτα που εχω μεσα ομως δεν χρειαζονται πολυ φωτισμο ομως επιδη δημιουργουνται αλγες.. για το λιπασμα που χρησημοποιω βαζω σχεδον την μιση δωση απο οτι πρεπει και θα το βαζω μια φορα καθε 2 βδομαδες! οσο για τις αλλαγες νερου +1 8α κανω πιο συχνες

θωδωρη ειναι καλυτερα να επιπλει η ριζα παρα να ειναι στον πατο?

Link to comment
Share on other sites

Αυτες οι μπαλες ειναι αλγες και του χειροτερου ειδους! Εγω θα τις ξεφορτωνομουν το συντομοτερο!

Δεν χρειαζεται να υποσχεθεις κατι σε μας! Για τα ψαρια σου το λεμε και για να εχεις ενα ενυδρειο που θα γουσταρεις και οχι ενυδρειο με προβληματα!

Οχι να επιπλεει η ριζα, να ειναι ομως αναποδα και σε μια γωνια!

Link to comment
Share on other sites

οκει θεο θα τις φυγω απο το ενυδρειο μου το συντομοτερο..

οσο για την ριζα ετσι θα κανω.. και οταν φτασουν οι ανουμπιες θα τις βαλω πανω

με τις συνθικες που εχει το νερο μου θα επιβιωσουν τα φυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Χαμηλωσε τα νιτρικα οπωσδηποτε!

Και ριξε και την θερμοκρασια στους 25-26 δεν παθαινουν τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

οκ εγινε!! και περισσοτερες αλλαγες νερου

τι αλλο χρειαζετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτα και βλεπουμε και διορθωνουμε! Αλλαγες νερου καθε βδομαδα 30%!

Link to comment
Share on other sites

οκ θεο σε ευχαριστω για τις πληροφορειες και συμβουλες!! θα ενυμερωνω σχετικα με το ενυδρειο μου

ελπιζω να πανε καλα τα ψαρια και τα φυτα μου!!

Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο σκοπευεις να το αλλαξεις καποια στιγμη;

Link to comment
Share on other sites

ναι και οχι μονο το φιλτρο πολλα θα αλλαξω εκτος αν κανω νεο ενυδρειο και βαλω μεσα καινουργιο εκοπλισμο (εξωτερικο φιλτρο)

αλλα στο μελλον θα γινουν αυτα οταν βρω δουλεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποσο καιρο το εχεις το ενυδρειο?Τωρα το εφτιαξες?

Τα φυτα που εχεις δεν θελουν καθολου λιπασμα....ουτε κι αυτα που θα παρεις.....

Θα χρειαστεις ομως φως.......Τουλαχιστον 40 βατ κατα την γνωμη μου με 8 ωρες φωτισμο την μερα....συγκεκριμενες ωρες με χρονοδιακοπτη...

Πας δηλαδη για 2 Τ8 ή 2 Τ5.....τωρα πως θα το κανεις αυτο δεν ξερω :)

Για τα σκαλαρια το ξερεις οτι δεν κανουν δυστυχως για αυτο το ενυδρειο......και τα ρασμπορα θελουν κοπαδι....

Εγω θα τα εδινα τα σκαλαρια και θα κραταγα μονο τα ρασμπορα σε κοπαδι.....

Καλη συνεχεια,και να μας λες πριν κανεις κατι για να μην κανεις περιττα εξοδα... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου εχει θεματάκια το ενυδρείο σου.

Δυστυχώς το ενυδρείο σου δεν κάνει για τα σκαλάρια, είναι και μικρό και κοντο, τα σκαλάρια θέλουν ύψος και θέλουν κοπάδι πάνω από 8-10 ψάρια.

Επίσης οι παράμετρες νερού που έχεις δεν κάνει για κανένα απο τα ψάρια σου, πρέπει να κατεβασεις PH & GH. Επίσης τα νιτρικά σου είναι αρκετα ψηλά, δεν πρέπει να είναι πάνω από 20 πριν απο την αλλαγή, για αυτο πρεπει να κανεις πιο μεγάλες αλλαγες ή πιο τακτικές.

Με τον λιγο φωτισμο που έχεις δεν θα τα πάνε και τοσο καλα τα φυτα σου , και πολύ φοβαμαι πως με τα λιπασματα που ρίχνεις θα γεμίσεις άλγη.

Κάνε κοπάδι με 15 ψαρια τα Rasbora και βγάλε τα σκαλάρια , βάλε ένα καλύτερο φωτισμό για τα φυτα και θα εχεις ένα πολύ ομορφο ενυδρείο

Για τα rasbora μπορεις να βρεις παράμετρες νερού και πολλές πληροφορίες εδώ

http://www.seriouslyfish.com/species/trigonostigma-heteromorpha/

+1 κι απο μενα!

Το προφιλ των αρλεκινων το εχουμε κι εμεις..... :)http://www.aquazone.gr/forums/topic/36962-trigonostigma-heteromorpha-duncker-1904/#entry323417

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε

το ενυδρειο το εχω περιπου 5 μηνες

τωρα απλα θα φιλοξενισω τα αγγελοψαρα..στο μελλον θα κανω ενα αλλο ενυδρειο πολυ μεγαλυτερο απο αυτο

οσο για τον φωτισμο βρηκα αυτη την λαμπα απο το ιμπει..

http://www.ebay.com/itm/100-240V-LED-Underwater-Submersible-Lamp-Light-for-Fish-Tank-Aquarium-Blue-White-/291275975911?pt=AU_Pet_Supplies&var&hash=item43d166ace7 αυτη που ειναι 48 cm

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου πει μαρκες λαμπων και οτιδιποτε αλλο χρειαζομαι για τον φωτισμο επιδη ειμαι λιγο ασχετος?

αν μπορειτε πειτε μου ονοματα για να ψαξω στο ebay και στο καταστημα ηλεκτρικων αυριω που θα παω

Link to comment
Share on other sites

Καπακι εχει το ενυδρειο σου ή ειναι ανοιχτο απο πανω?

Αν εχει καπακι θα εχει λογικα και υποδοχη για λαμπα....

Αν δεν εχει καπακι τοτε θα πρεπει να κοιταξεις για φωτιστικο με Τ5 λαμπες σαν αυτο

Δυστυχως αυτο που εβαλες πιο πανω στο λινκ με τα λεντ δεν κανει για φυτα....

Αν πας σε ηλεκτρολογιο ρωτα για λαμπες Τ8 ή Τ5 στο μηκος που ειναι το ενυδρειο σου και στα 6500 περιπου πανω κατω κελβιν (+-500) μαζι με εξωτερικο μπαλαστ....

Αλλα θα πρεπει και καπου να τις στηριξεις τις λαμπες...που θα τις στηριξεις?

Δυστυχως αν θες φυτακια το φως ειναι απαραιτητο! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε δυστυχως δεν εχει καππακι..θα παω αυριο να ρωτησω αν εχει λαμπες με αυτες τις πληροφορειεσ που μου εδωσες

Link to comment
Share on other sites

οσο για τον φωτισμο βρηκα αυτη την λαμπα απο το ιμπει..

http://www.ebay.com/itm/100-240V-LED-Underwater-Submersible-Lamp-Light-for-Fish-Tank-Aquarium-Blue-White-/291275975911?pt=AU_Pet_Supplies&var&hash=item43d166ace7 αυτη που ειναι 48 cm

Οι λάμπες αυτές είναι μια χαρα για εύκολα φυτα, αλλά είναι μικρες.

Με 1 δεν θα κάνεις τίποτα , Ακόμα και με 5 απο αυτες μπορεί να είναι λίγες.

Και οχι τις μπλε, μη τις βάλεις, μόνο τις άσπρες, και δεν έχει warm white, έχει μόνο cool white. Θα ήταν καλύτερα να έβαζες και καμια warm white αν έχεις σκοπό να βάλεις τέτοιες λάμπες.

Χοντρικά να υπολογίζεις πως αν με φθορίου πρέπει να βάλεις 50watt ,με led θα πρέπει να βάλεις περίπου 40watt, με το ζόρι 35watt.

Link to comment
Share on other sites

πηγα και αγορασα φωτισμο σημερα --> http://prntscr.com/624jwz

ηρθε ο θειος μου, ειδε το ενυδρειο πηρε διαστασεις και θα μου εχει ετοιμο καπακι την επομενη εβδομαδα που θα μπει πανω ο φωτισμος

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εκανες τιποτε απο αυτα που λεγαμε?Φως κλπ?

Βαλε τον θερμοστατη ορθιο στην αριστερη γωνια πισω απο το ξυλο και κλεισε τις φυσαλιδες δεν κανουν καθολου καλο στα φυτα....για να εχεις οξυγονοση βαλε το φιλτρο ψηλα να χτυπαει την επιφανεια και να κανει αναταραξη...

Link to comment
Share on other sites

Σε σωστο δρομο ειμαστε... τουλαχιστον απο διακοσμηση!

Βαλε οπως σου ειπε ο Γιωργος το θερμαντηρα αριστερα γωνια και το φιλτρο δεξια γωνια και γυρισε το ετσι ωστε να κοιταει τον θερμαντηρα και πανω!

Βαλε ενα μαυρο φοντο στην πλατη!

Και βαλε καμια πετρα και κανα ξυλο ακομη!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι σε πολυ καλο δρομο! βρηκα και δουλεια.. καθε μηνα θα βαζω λιγα λεφτα στην ακρη και σε κανα δυο χρονια που θα σηζυζω με την κοπελλα μου θα κανω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο με ολο τον εξοπλισμο που χρειαζεται , αλλα θα το χτισουμε μαζι με τις συμβουλες σας.

οπως και να εχει ..τωρα κανω οτι μπορω για αυτο το ενυδρειο

απο φως εχουμε 30 wat 6000 κελβιν

απο πανο εβαλα καπακι που μου εκανε ο θειος μου..ειναι λιγο δυσκολο να μετακινισω το φιλτρο και τον θερμοστατη λογο του οτι ειναι κοντα στην πριζα και τα 2 και δεν φτανει το σιρμα του θερμοστατη να μπει αριστερα

οσο για το φοντο θα το κανονισω και αυτο ;)

παντος ανουμπιες αρχισαν και συνιθιζουν..ξεκινισαν και βγαζουν νεα φυλλα :D :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...