Jump to content

Nano Reef 39 Lt Main


gallos

Recommended Posts

Είπα και εγώ να δοκιμάσω στο θαλασσινό, λοιπόν έχω ένα ενυδρείο με sump στην πλάτη:

Διαστάσεις 45Χ40Χ35 και main 45Χ25Χ35.

Για εξοπλισμό έχω:

skimmer: nano reef octapus,
θερμαντήρα: 50 w,
αντλία επιστροφής: 500 lt/h,
κυκλοφορητής: 2000 lt/h,
φωτισμός: Dennerle reef light 24 w (1:3)
Αραγωνίτης περίπου 4 kg
ΖΒ περίπου 3,5 kg
αναπλήρωση υπάρχει
Α/Ο υπάρχει
Ρεφρακτόμετρο υπάρχει
Αλατότητα: 1023
Ph: 8,5
Kh: 8
Θ: 25 C
Ψάρια ακόμα δεν έχω, και σε κοράλια όταν βάλω θα κοιτάξω να είναι συμβατά με nano ενυδρεία για να μην γίνει χαμός. Βακτήρια δεν βάζω, αλλά έχω μια απόχη με τροφή για να ξεκινήσει να τρέχει...Μόλις στρώσει θα δω για ψάρια κλπ.
Έγινε επεξεργασία - gallos
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε και καμια φώτο να το θαυμάσουμε ...

Το 1:3 που λές στο φωτισμό , ειναι 1 μπλε 3 λευκα ?

αλατότητα θα την πήγαινα στο 1025 αλλά αφού εισαι και χωρίς ζωντανά ...ψαρια θα περιοριστείς σε 1 το πολύ 2 goby κατα την γνώμη μου και γενικότερα θα ειναι δυσκολο το ενυδρειάκι στην συντήρηση του !

Παρολαυτά με ένα κηπάκι απο ζώανθους θα είναι υπέροχο !

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως το 1:3 είναι ένα μπλέ 3 λευκά...Για goby το βλέπω και εγώ...Θα ανεβάσω σιγά σιγά αλατότητα. Ελπίζω να μην δυσκολέψει πολύ στη συντήρηση, θέλω να το δω πως θα πάει!

post-55783-0-21186600-1423178616_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι ! ;) παίξε με τα βράχια λίγο σίγουρα μπορείς να πετύχεις κάτι πιο όμορφο και λειτουργικό .... θα μπορούσες να έκανες και κάποια βραχοσύνθεση με ουπα και πλαστικές βίδες εποξική κτλ ..

Στην πράξη το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί ειναι να πετύχεις την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία αναμεσα στα βράχια να μην μαζεύει detritus

Link to comment
Share on other sites

Συνφωνω με το γιαννη παίξε λιγο με τον βραχο Απο εξοπλισμό εισαι μια χαρά καλο να κανεις και μετρήσεις αμμωνίας και νιτρικών πριν βαλεις ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Gallo καλό ξεκίνημα και από εμένα !

Αν κατάλαβα καλά το sump είναι μεγαλύτερο από το main ! Αν είναι αισθητικά όμορφο, πολύ καλή επιλογή !

Για τον βράχο παίξε λίγο τώρα που είναι αρχή !

Βακτήρια ξεκινά άμεσα ! Τροφή ησον αμωνία !

Και χωρίς βακτήρια θα χάσεις τους οργανισμούς που θα βάζεις! Ξεκινά τον κύκλο του αζώτου σωστά !

καλή υπομονή και διάβασμα 😄!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλό ειναι ! ;) παίξε με τα βράχια λίγο σίγουρα μπορείς να πετύχεις κάτι πιο όμορφο και λειτουργικό .... θα μπορούσες να έκανες και κάποια βραχοσύνθεση με ουπα και πλαστικές βίδες εποξική κτλ ..

Στην πράξη το μόνο που πρέπει να σε απασχολεί ειναι να πετύχεις την καλύτερη δυνατή κυκλοφορία αναμεσα στα βράχια να μην μαζεύει detritus

Σε ευχαριστώ!!Θα δοκιμάσω κάποια scapes. Το να πετύχω την κυκλοφορία πιστεύω θα με δυσκολέψει αλλά θα το βρω.

Συνφωνω με το γιαννη παίξε λιγο με τον βραχο Απο εξοπλισμό εισαι μια χαρά καλο να κανεις και μετρήσεις αμμωνίας και νιτρικών πριν βαλεις ψαρια

Σε ευχαριστώ! Εννοείται αφού στρώσει θα βάλω ψάρια, ήδη κάνω μετρήσεις!

Φίλε Gallo καλό ξεκίνημα και από εμένα !

Αν κατάλαβα καλά το sump είναι μεγαλύτερο από το main ! Αν είναι αισθητικά όμορφο, πολύ καλή επιλογή !

Για τον βράχο παίξε λίγο τώρα που είναι αρχή !

Βακτήρια ξεκινά άμεσα ! Τροφή ησον αμωνία !

Και χωρίς βακτήρια θα χάσεις τους οργανισμούς που θα βάζεις! Ξεκινά τον κύκλο του αζώτου σωστά !

καλή υπομονή και διάβασμα ?!!!

Σε ευχαριστώ! Στις διαστάσεις του sump είναι και η αναπλήρωση μέσα. Τα βακτήρια είναι τόσο απαραίτητα;Έλεγα ότι μόνο με την τροφή αρκεί για να στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

μάλλον δεν εχεις παρει τα βακτηρια με καλο ματι :matrix: !!!

Κακώς ομως γιατι πρεπει να γίνετε καλοι φιλοι!

Τα βακτήρια δεν θα τα χρειαστεις μονο στην αρχη (στο στρώσιμο) αλλα και μετα στις αλλαγες νερου κ.α.

Προσωπικά χρησιμοποιώ 3 διαφορετικα είδη!

Ξεκίνα άμεσα !

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις:

NH4: σχεδόν 0

ΝO2: 1

NO3: 10

PO4: 0,25

Έχω ξεκινήσει βακτήρια, αλλά έχω βγάλει την τροφή, μήπως να την ξαναβάλω; Επιπλεόν μήπως θέλω έξτρα αντιφώσφορο; Έχω ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Τι αντιφώσφορο χρησιμοποιείς? Αλουμινίου ή σιδήρου?

Link to comment
Share on other sites

Μετρήσεις:

NH4: σχεδόν 0

ΝO2: 1

NO3: 10

PO4: 0,25

Έχω ξεκινήσει βακτήρια, αλλά έχω βγάλει την τροφή, μήπως να την ξαναβάλω; Επιπλεόν μήπως θέλω έξτρα αντιφώσφορο; Έχω ήδη.

Πρώτα να μηδενίσουν τελειως η αμμωνία και τα νιτρώδη!

μειωσε την τροφη να πεσουν λιγο και τα νιτρικα!

Αντιφωσφορο σιδηρου (τον καφε) ! Αν εχεις αλουμινίου βγαλτον και εχε τον για ωρα αναγκης!

Συνεχισε τα βακτηρια οπως σου λεει ο κατασκευαστης!

Καλη αρχή :thumbsu: !

Link to comment
Share on other sites

Καλό ξεκίνημα και από μένα όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω παίξε με το βράχο τώρα που είναι νωρίς γιατί μετά θα είναι αργά επίσης πρέπει από τώρα που είναι νωρίς να σκεφτείς τη θα κανείς το καλοκαίρι με τη θερμοκρασία που δυστυχώς στα νάνο έχει πολύ εύκολα σκαμπανεβάσματα και όπως είναι γνωστό σε ένα νάνο είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις ισορροπίες από ότι σε ένα μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να μηδενίσουν τελειως η αμμωνία και τα νιτρώδη!

μειωσε την τροφη να πεσουν λιγο και τα νιτρικα!

Αντιφωσφορο σιδηρου (τον καφε) ! Αν εχεις αλουμινίου βγαλτον και εχε τον για ωρα αναγκης!

Συνεχισε τα βακτηρια οπως σου λεει ο κατασκευαστης!

Καλη αρχή :thumbsu: !

+1

Link to comment
Share on other sites

καλη σου αρχη !!!παιξε με το aquascape. λιγακι ( σηκωσετο λιγο θα προτεινα) υπομονη και αγαπη για το χομπυ και ολα θα πανε τελειαα

Link to comment
Share on other sites

Τι αντιφώσφορο χρησιμοποιείς? Αλουμινίου ή σιδήρου?

Αυτόν που κρατάει παραπάνω, σιδήρου νομίζω είναι (καφέ)

Πρώτα να μηδενίσουν τελειως η αμμωνία και τα νιτρώδη!

μειωσε την τροφη να πεσουν λιγο και τα νιτρικα!

Αντιφωσφορο σιδηρου (τον καφε) ! Αν εχεις αλουμινίου βγαλτον και εχε τον για ωρα αναγκης!

Συνεχισε τα βακτηρια οπως σου λεει ο κατασκευαστης!

Καλη αρχή :thumbsu: !

Καλό ξεκίνημα και από μένα όπως σου είπαν και τα παιδιά πιο πάνω παίξε με το βράχο τώρα που είναι νωρίς γιατί μετά θα είναι αργά επίσης πρέπει από τώρα που είναι νωρίς να σκεφτείς τη θα κανείς το καλοκαίρι με τη θερμοκρασία που δυστυχώς στα νάνο έχει πολύ εύκολα σκαμπανεβάσματα και όπως είναι γνωστό σε ένα νάνο είναι πιο δύσκολο να κρατήσεις ισορροπίες από ότι σε ένα μεγάλο

Ευχαριστώ!Ανεμιστηράκια έχω σκεφτεί για καλοκαίρι

καλη σου αρχη !!!παιξε με το aquascape. λιγακι ( σηκωσετο λιγο θα προτεινα) υπομονη και αγαπη για το χομπυ και ολα θα πανε τελειαα

Ευχαριστώ!!Έχω κάνει κάποιες αλλαγές και έφτιαξα 2 νησάκια...

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη φιλε!!

τα παιδια σου τα εχουν πει ολα

για βαλε φωτο απο τις αλλαγες στο aquascape

Σε ευχαριστώ! Θα ανεβάσω και φωτογραφίες αλλά έχω ένα άλλο θέμα για την ώρα...Νομίζω βρήκα μια aptaisia...Τι λέτε; Με χυμό, λεμόνι και κατευθείαν στο στόμα;Ή να βγάλω το βράχο και να σπάσω το κομματάκι;

post-55783-0-52460100-1423856964_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Θα ανεβάσω και φωτογραφίες αλλά έχω ένα άλλο θέμα για την ώρα...Νομίζω βρήκα μια aptaisia...Τι λέτε; Με χυμό, λεμόνι και κατευθείαν στο στόμα;Ή να βγάλω το βράχο και να σπάσω το κομματάκι;

Τον βραχο εξω και πεταμα το κομματι.
Link to comment
Share on other sites

Aptaisia τέλος, μαζί με κάποια θραύσματα από το βράχο...Ένα update για το aquascape...Και μάλλον έκανε την εμφάνιση της διατομική!

post-55783-0-32163800-1424014859_thumb.jpg

post-55783-0-01003900-1424014896_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καλυτερο!!

Αλλα φοβαμαι πως χαμηλα αναμεσα

στα δυο κομματια βραχου και στα δυο νησια θα

μαζευει πολυ βρωμα

Προσπαθησε να το κανεις πιο αερατο

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καλυτερο!!

Αλλα φοβαμαι πως χαμηλα αναμεσα

στα δυο κομματια βραχου και στα δυο νησια θα

μαζευει πολυ βρωμα

Προσπαθησε να το κανεις πιο αερατο

Ευχαριστώ!Θα δώ μήπως βάλω το ένα νησάκι λίγο πιο μπροστά και το άλλο πιο πίσω ώστε να δημιουργηθεί κάποιο ρεύμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτό είναι διατομική που πήγε στο τζάμι;Ή κάποια άλλη άλγη;Απο τον αραγωνίτη πάντως έχει υποχωρήσει...Επιπλέον εδώ και καμιά βδομάδα έχω σταθερά νιτρώδη στο 0,05, δεν θα έπρεπε να έχει μηδενίσει; Η αμμωνία είναι μηδέν.

post-55783-0-32044300-1424895913_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

εμένα για τριχωιδής μου κάνει απο τη φώτο τουλάχιστον.

Βακτήρια ξεκίνησες??

με τι τέστ μετράς?

αν το ξεκίνησες το ενυδρείο όταν άνοιξες το θέμα δεν είναι και αφύσικονα μετράς NO2..

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορει να ειναι τριχωιδης...Νιτρικα εχω αρκετα και λιγα φωσφορικα...Με υγρα τεστ της jbl μετραω..Βακτηρια βαζω εδω και 2-3 βδομαδες...ΣΚ θα κανω μια αλλαγη νερου και θα αλλαξω αντιφωσφορο και ανθρακα να δουμε τι βελτιωση θα εχει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...