Jump to content

Nano Reef 39 Lt Main


gallos

Recommended Posts

για μένα καλύτερα να μετράς με salifert. κάνε μια καλή αλλαγή νερού, βάλε βακτήρια και αντιφός τη διπλάσια ποσότητα απ ότι λέει για τα λίτρα σου.. απ όσο βλέπω δεν έχεις κοραλλάκια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

για μένα καλύτερα να μετράς με salifert. κάνε μια καλή αλλαγή νερού, βάλε βακτήρια και αντιφός τη διπλάσια ποσότητα απ ότι λέει για τα λίτρα σου.. απ όσο βλέπω δεν έχεις κοραλλάκια μέσα.

Κάπως έτσι το βλέπω και εγώ!!Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχουν στρώσει όλες οι μετρήσεις. Επικουρικά για την τριχοειδή έβαλα ένα turbo και ένα trochus τα οποία ασχολούνται με επιτυχία μαζί της. Για τον αραγωνίτη έχω ένα Nassarius. Λέω απο εβδομάδα να βάλω κάνα ψαράκι για κίνηση. Θα ξεκινήσει με κάποιο μικρό clown, το οποία και θα δώσω μόλις μεγαλώσει.

Link to comment
Share on other sites

Ενα nassarius δεν κανει τιποτα τουλαχιστον μια εξαδα που επισεις λιγα ειναι και αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Ενα nassarius δεν κανει τιποτα τουλαχιστον μια εξαδα που επισεις λιγα ειναι και αυτα.

 

Εχει δίκιο ο Νίκος, βάλε περισσότερα.Μπορεί να μην βλέπεις τη δουλειά που κάνουν, αλλά είναι από τα σημαντικότερα μέλη στο συνεργείο καθαρισμού. Καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites

Ενα nassarius δεν κανει τιποτα τουλαχιστον μια εξαδα που επισεις λιγα ειναι και αυτα.

Όντως πάει λίγο αργά, θα πάρω και άλλα!Το σκεφτόμουν κίολας...

 

Εχει δίκιο ο Νίκος, βάλε περισσότερα.Μπορεί να μην βλέπεις τη δουλειά που κάνουν, αλλά είναι από τα σημαντικότερα μέλη στο συνεργείο καθαρισμού. Καλή συνέχεια!!!

 

Όπου περνάει πάντως καθαρίζει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω ένα θεματάκι...Το πρωί έπαιζε προγραμματισμένη διακοπή ρεύματος (4ώρη) είχαν πεί...Επιπλέον κάποιος, χωρίς να το θέλει, έβγαλε τη μπρίζα του κυκλοφορητή και έμεινε το ενυδρείο χωρίς κυκλοφορία μέχρι πριν καμιά ώρα. Πήρα τις παρακάτω μετρήσεις (υγρά τεστ):

 

ph    8

Kh    6

NH4 0

NO2 0,1

NO3 20

PO4 0,1

 

Να προσθέσω ότι έχω 2 κλοουνάκια μέσα. Επιπλέον έχει αρχίσει να κάνει εμφάνιση η κοραλίνη (τζάμια, πλάτη), οπότε ίσως δικαιολογεί το χαμηλό Kh (έπαιζα 7-8). Με ανησυχεί το ανεβασμένο ΝΟ2. Μέχρι την τελευταία φορά που μέτρησα ήμουν 0. Έβαλα εξτρά βακτήρια σήμερα. Το Σ/Κ έτσι και αλλιώς θα έκανα αλλαγή νερού μαζί με αντιφώσφορο και άνθρακα. Τι γνώμη έχετε;

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ιδέα;Μετά την αλλαγή τα φωσφορικά σχεδόν μηδενίστηκαν (0-0,03). Τα ΝΟ3 έπεσαν στο 10 (είναι ψηλό για nano νομίζω). Το θέμα είναι ότι τα ΝΟ2 απλά μειώθηκαν λίγο στο 0,05...Λέω να κόψω το τάϊσμα για μια μέρα να δώ αν θα πέσουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για τα νιτρικά και τα νάνο ;;;

Οι μετρήσεις είναι απόλυτα νούμερα ! Δεν έχει σχέση το μέγεθος του ενυδρείου , αλλά το τι θες ΕΣΥ ! π.χ για fish only είναι αστείο , για soft k lps είναι οκ, για sps είναι πολλά!

Το θέμα σου είναι τα νιτρώδη και όχι τα νιτρικά !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς για τα νιτρικά και τα νάνο ;;;

Οι μετρήσεις είναι απόλυτα νούμερα ! Δεν έχει σχέση το μέγεθος του ενυδρείου , αλλά το τι θες ΕΣΥ ! π.χ για fish only είναι αστείο , για soft k lps είναι οκ, για sps είναι πολλά!

Το θέμα σου είναι τα νιτρώδη και όχι τα νιτρικά !

 

soft και lps θα βάλω αργότερα. Για την ώρα αν δεν μηδενίσουν τα NO2 δεν κάνω τπτ! Αν και σε ξένα forum διάβασα ότι οι θαλάσσιοι οργανισμοί είναι πιο ανεκτικοί (μέχρι επίπεδα 1 ppm). 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

έχει στρώσει πλέον και έχουν βελτιωθεί οι μετρήσεις. Χρησιμοποιώ και ένα buffer για να ανεβάσει το kh.

ph 8,5
Kh 7
NH4 0
NO2 0
NO3 20
PO4 0-0.03

 

Υπάρχει ακόμα λίγο κυανό αλλά φεύγει...Μετά το Πάσχα θα δω για κοράλλια.

post-55783-0-40711900-1428525371_thumb.jpg

post-55783-0-73161600-1428525381_thumb.jpg

post-55783-0-40079400-1428525387_thumb.jpg

post-55783-0-28089200-1428525394_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μένα. Αν θες πες μας το ονομα σου...

Καλη αρχη ευχομαι με υπομονη και αργα σταθερα βηματα.

Δεν ειναι κακο να κανεις λαθη, αρκει μεσα απο αυτα να μαθεις. Ολοι μας εχουμε κανει και κανουμε ακομα και τωρα.

Τα βακτηρια ειναι πολυ σημαντικα στη βιολογια του ενυδρειου σου.

Σαν προταση δικια μου θα σου ελεγα να εφαρμοσεις εβδομαδιαιες αλλαγες ρουτινας με ποσοτητα νερου που θα καθορισεις εσυ.

Μιας και εχει σαμπ στη πλατη, βαλε τον θερμοστατη σου εκει, θα σου ελευθερωσει χωρο και αισθητικα θα ειναι καλυτερα.

Οσον αφορα το βραχο και το aquascape, ειναι πολυ καλο. Ισως εαν εβγαζες και λιγο βραχο να εδινες περισσοτερο χωρο...

Προσπαθησε να δημιουργησεις επιφανειες που θα μπουν μελλοντικα τα φραγκακια σου.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και ο ενθουσιασμος σου να αυξανεται μερα με την μερα!

Γιωργος

Έγινε επεξεργασία - Digital Reason
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο μένα. Αν θες πες μας το ονομα σου...

Καλη αρχη ευχομαι με υπομονη και αργα σταθερα βηματα.

Δεν ειναι κακο να κανεις λαθη, αρκει μεσα απο αυτα να μαθεις. Ολοι μας εχουμε κανει και κανουμε ακομα και τωρα.

Τα βακτηρια ειναι πολυ σημαντικα στη βιολογια του ενυδρειου σου.

Σαν προταση δικια μου θα σου ελεγα να εφαρμοσεις εβδομαδιαιες αλλαγες ρουτινας με ποσοτητα νερου που θα καθορισεις εσυ.

Μιας και εχει σαμπ στη πλατη, βαλε τον θερμοστατη σου εκει, θα σου ελευθερωσει χωρο και αισθητικα θα ειναι καλυτερα.

Οσον αφορα το βραχο και το aquascape, ειναι πολυ καλο. Ισως εαν εβγαζες και λιγο βραχο να εδινες περισσοτερο χωρο...

Προσπαθησε να δημιουργησεις επιφανειες που θα μπουν μελλοντικα τα φραγκακια σου.

Σου ευχομαι καλη συνεχεια και ο ενθουσιασμος σου να αυξανεται μερα με την μερα!

Γιωργος

 

Ευχαριστώ πολύ συνονόματε! Βακτήρια βάζω μια φορά τη βδομάδα, το stability της seachem. Να βγάλω βράχο δεν το είχα σκεφτεί αλλά μπορεί να πειραματιστώ λίγο σε αυτό. Σκεφτόμουν να τις κάνω ανά 10 μέρες περίπου και όχι ανά 20-25 που κάνω τώρα..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για την cheato. Έχω αρκετά υψηλά νιτρικά (20-25 πριν απο αλλαγή) και παρότι κάνω εβδομαδιαίες αλλαγές ανεβαίνουν πολύ γρήγορα. Αυτή την περίοδο έχω μια έξαρση σε κυανό, για δεύτερη φορά...Δυστυχώς έχασα την cleaner μου και κάποια σαλιγκάρια, γιατί παλαιότερα έκανα πιο αραιές αλλαγές όποτε καταλαβαίνετε...Απο κοράλια μόνο ένα frag zoanthus έχω, το οποίο πάει καλά.

 Έχω sump πλάτης και σκεφτόμουν στο χώρο ακριβώς κάτω απο την έξοδο του skimmer να βάλω τη cheato και να προσαρμόσω και κάποιο led φωτάκι.  Έχω διαβάσει γενικά ότι κάνει πολύ καλή δουλειά στην απορρόφηση νιτρικών και φωσφορικών (αν και αυτά είναι 0 σε εμένα).

post-55783-0-66716600-1437685022_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καποιο άλλο πτώμα (σαλιγκαρι π.χ) που δεν το βλέπεις, και γιαυτο σου έχουν αυξηθει τα ΝΟ3? 

 

Για Chaeto με LED δεν έχω δοκιμάσει, παρα μόνο με Τ5 και λάμπα οικονομίας ταυτόχρονα. Κάνει καλή δουλεία, όμως θα πρέπει να είναι αρκετή ποσότητα. Μια μπαλίτσα δεν θα κάνει τίποτα. Θα πρέπει να σου πυκνώσει πολύ για να δεις αισθητή διαφορά στα ΝΟ3/ΡΟ4.  

 

Και γώ σε φίλτρο πλάτης την έχω με βυθιζόμενη λάμπα φθορίου. και λαμπα οικονομίας απο πίσω.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως υπάρχει καποιο άλλο πτώμα (σαλιγκαρι π.χ) που δεν το βλέπεις, και γιαυτο σου έχουν αυξηθει τα ΝΟ3? 

 

Για Chaeto με LED δεν έχω δοκιμάσει, παρα μόνο με Τ5 και λάμπα οικονομίας ταυτόχρονα. Κάνει καλή δουλεία, όμως θα πρέπει να είναι αρκετή ποσότητα. Μια μπαλίτσα δεν θα κάνει τίποτα. Θα πρέπει να σου πυκνώσει πολύ για να δεις αισθητή διαφορά στα ΝΟ3/ΡΟ4.  

 

Και γώ σε φίλτρο πλάτης την έχω με βυθιζόμενη λάμπα φθορίου. και λαμπα οικονομίας απο πίσω.

 

Μπορεί...Θα το κοιτάξω καλύτερα...Θα δώ τι θα κάνω με φωτισμό..Πρέπει και να χωράει γιατί δεν είμαι και άνετα...Την φωτοπερίοδο την έχεις εναλλάξ; Δλδ όταν είναι όταν είναι κλειστό το ενυδρείο είναι ανοικτή η λάμπα της cheato; 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καταρχήν ευχαριστώ τον συμφορουμίτη sailor247 για την cheato που μου έδωσε!Ο οποίος έχει και ένα πάρα πολύ ωραίο ενυδρείο!!Το κυανό σχεδόν εξαφανίζεται!!! :thumbsu: . Αλλά με τα τεστ της salifert ακόμα μετράω νιτρικά...Γύρω στα 25 ppm...Μου κάνει εντύπωση αυτό, παρότι κάνω αλλαγές  νερού εβδομαδιαίες και γενικά το ενυδρείο πάει καλύτερα!!Όταν είναι έτοιμο το τεστ, βάζω το καρτελάκι κάθετα πίσω απο το φυαλίδιο και συγκρίνω χρώματα..Μήπως κάνω κάποιο λάθος στο διάβασμα της ένδειξης;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το καρτελάκι κάτω από το φιαλίδιο να δεις τι θα σου βγάλει

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε με το καρτελάκι κάτω από το φιαλίδιο να δεις τι θα σου βγάλει

Στάλθηκε από το W910 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Το ίδιο αποτέλεσμα...Αν και το κυανό εξαφανίστηκε...Θα κάνω υπομονή να δω πως θα πάει και θα κάνω τεστ και με άλλη μάρκα...Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι όπως πρέπει...Τι να πω..

Έγινε επεξεργασία - gallos
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο αποτέλεσμα...Αν και το κυανό εξαφανίστηκε...Θα κάνω υπομονή να δω πως θα πάει και θα κάνω τεστ και με άλλη μάρκα...Όλες οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι όπως πρέπει...Τι να πω..

Πως γίνεται να σου βγάζει το ίδιο αποτέλεσμα ; Αν βάλεις το καρτελάκι από κάτω πρέπει να είναι πιο διάφανο !

Όταν βάζεις το καρτελάκι από πίσω πρέπει να είναι πιο σκούρο διότι ψάχνεις ένδειξη κάτω του 10!

Βάλε φωτό και τις δυο μετρήσεις !

Κάτι κανεις λάθος !!!

Link to comment
Share on other sites

ουπς....Όντως έκανα κάποιο λάθος με το πως διάβαζα τις μετρήσεις...Λοιπόν ο χρωματισμός που μου βγαίνει τείνει προς το 10!Οπότε νομίζω καλά είμαι!!Σας ευχαριστώ!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αντιμετωπίζω για 3η φορά κυανό...σε συνδυασμό με aptaisia...Έχω βάλει μια pepermint, η οποία κάτι κάνει στο βράχο που έχει βολευτεί...Το θέμα μου όμως είναι το κυανό...Οι μετρήσεις μου είναι οι παρακάτω:

 

PO4: 0

NO3: 5-10

 

Μετρήσεις salifert...Έχω βάλει και μια φωτογραφία με σημερινή μέτρηση. Θεωρώ ότι η μέτρηση είναι προς το 10, τι λέτε;

Επιπλέον κάποια απο τα σφουγγαράκια που βγάζει ο βράχος έχουν ξεκολλήσει, όπως βλέπω και κοραλίνη σε ορισμένα σημεία του να ξεκολλάει..Τι γνώμη έχετε;

post-55783-0-91556800-1445875783_thumb.jpg

post-55783-0-75502500-1445875798_thumb.jpg

post-55783-0-60558400-1445875809_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...