Jump to content

Κατοικοι Για 20Λιτρο


Recommended Posts

Καλησπερα σας. Σκεφτομαι στο μελλον να στησω ενα 20λιτρο με αμμο θαλασσας, 1-2 μη ασβεστολιθικες στρογγυλες πετρες, ριζες και κερατοφυλλο, με νερο βρυσης του οποιου το ph φανταζομαι ειναι περιπου στο 7. Δεδομενου το aquascape και το οτι δεν προκειται να κανω καποια διεργασια στο νερο, ποιους κατοικους θα μου προτεινατε εκτος γκαπυ, μονομαχου και παρομοιων "φανταχτερων" ψαριων? Σκεφτηκα ηδη για ενα χαρεμακι 1/3 gambusia holbrooki αν κρατιοταν χαμηλος ο αριθμος των γονων που επιβιωνουν. Επισης αν θα μπορουσαν να συμβιωσουν με ενηλικες red cherry. Ευχαριστω προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τα λιτρα σου ειναι λιγα μεχρι και για τα κλασικα ψαρια που λες.. Εγω θα σου ελεγα να βαλεις εναν μονομαχο να τον ευχαριστιθεις που παλι ειναι λιγα τα λιτρα σου..,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν θα το ευχαριστιομουν με μονομαχο, αλλιως θα το κανα γαριδαδικο. Τα λιτρα θεωρουνται λιγα απο αποψης χωρου ή πιο ευκολης μεταβολης των χημικων στοιχειων? Γιατι αν ειναι το δευτερο, απ οσο ξερω τα ψαρακια αυτα ειναι υπερβολικα ανθεκτικα και δε νιωθουν απο μικρες τετοιες μεταβολες. Με 30-35 λιτρα σωζεται?

Έγινε επεξεργασία - NicKtheGreeK1100
Link to comment
Share on other sites

Για ζωοτοκα εγω θα ελεγα απο 60 λιτρα και πανω....

Πως ακριβως θα κρατησεις χαμηλα τον αριθμο των γονων που επιβιωνουν?Δεν γινεται...

Κανε τα λιτρα 30-35 οπως λες ή 40 και βαλε γαριδουλες με ευκολα φυτα και θα ειναι μια χαρα! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι δεν θα το ευχαριστιομουν με μονομαχο, αλλιως θα το κανα γαριδαδικο. Τα λιτρα θεωρουνται λιγα απο αποψης χωρου ή πιο ευκολης μεταβολης των χημικων στοιχειων? Γιατι αν ειναι το δευτερο, απ οσο ξερω τα ψαρακια αυτα ειναι υπερβολικα ανθεκτικα και δε νιωθουν απο μικρες τετοιες μεταβολες. Με 30-35 λιτρα σωζεται?

Ως προς και τα δυο! Και το ενα ειναι συνεχεια του αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Και φαντασου να βαλεις αμμο ριζα πετρες φιλτρο θερμοστατη...θα σου μεινουν ουτε 15 λιτρα σε 15λιτρα μπορει να ζησει πολυ δυσκολα ψαρι..

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφερον φαινεται, φανταζομαι εχω μερικες ακομα επιλογες απο το γενος betta. Αν ειναι να μπορεσω να βαλω και γαριδες μεσα νομιζω θα αξιζε.

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις να βάλεις κατι διαφορετικό μπορείς να δοκιμάσεις Betta mahachaiensis

Υπαρχει καποιο μαγαζι εδω που να εχει τατοιο ειδος ..γνωριζεις??

Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμη δεν γνωρίζω, αλλά τα μεγαλύτερα φέρνουν σχετικά συχνά. Ο Σταύρος είχε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...