Jump to content

Οδηγός Χρήσης Καραντίνας


fishbone!

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 76
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διονυση το θεμα σου συγκεντρωτικο, οργανωτικο και πολυ χρησιμο φιλε! Συγχαρητηρια!

Υ.Γ. Χαρηκα πολυ που τα ειπαμε σημερα συναντηση!

Link to comment
Share on other sites

Νυχτοπουλι !

Ακόμα κοιτάς τους πολύποδες αν είναι ανοιχτοί ;;;

Πήγαινε βρε για ύπνο !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Από τα σημαντικότερα κομμάτια του εξοπλισμού για μένα η καραντίνα (τόσο στο γλυκό, όσο και στο αλμυρό)!

Ωραίο άρθρο fishbone!  :thumbsu:

 

Μια απορία (ίσως λεπτομέρεια) από κάποιον που τώρα ξεκινάει να ασχολείται (με διάβασμα προς το παρόν!) με τα αλάτια:

Συντηρούμε το βιολογικό υλικό στο sump για να το έχουμε έτοιμο σε περίπτωση που χρειαστεί..ωστόσο, το βιολογικό υλικό δεν αποτελεί πηγή νιτρικών (εννοώ κατά τη διατήρησή του στο sump) για το σύστημα;

Ή μήπως μια ποσότητα 0.5-1 λίτρο (τόσο πιστεύω μπορεί να χρειάζεται ένα εσωτερικό φίλτρο) δεν αρκεί ώστε να αποτελέσει πηγή νιτρικών;

Link to comment
Share on other sites

Συντηρούμε το βιολογικό υλικό στο sump για να το έχουμε έτοιμο σε περίπτωση που χρειαστεί..ωστόσο, το βιολογικό υλικό δεν αποτελεί πηγή νιτρικών (εννοώ κατά τη διατήρησή του στο sump) για το σύστημα;

Ή μήπως μια ποσότητα 0.5-1 λίτρο (τόσο πιστεύω μπορεί να χρειάζεται ένα εσωτερικό φίλτρο) δεν αρκεί ώστε να αποτελέσει πηγή νιτρικών;

 

Ακριβός το τελευταίο φίλε μου,μια μικρή ποσότητα τις τάξης του 1 λίτρου δεν θα επηρεάσει σε μετρήσιμα νιτρικά ενα υγειές ενυδρείο.....

 

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω και εγω με το θαναση :thumbsu:

Φιλε thab προσωπικα εχω μονιμως 4 λιτρα siporax στο ενυδρειο στα 700 περιπου λιτρα και δεν εχω ποτε θεμα με τα νιτρικα.

Ειδικα αν τα τοποθετησεις-στησεις με σωστο τροπο και σημειο,δεν θα μαζευουν και detritus,τα οποια ευθυνονται στο μεγαλυτερο ποσοστο για την αυξηση των νιτρικων σε συναρτηση παντα,με το βιολογικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το θέμα ειναι σπεσιαλ, πολυ κατατοπιστικο και προτίμησα να γραψω εδω παρα να ανοιξω κατι καινουργιο και να χαθει η μπάλα...

Επειδη ξεκινησα το κυριως ενυδρειο και αφου στρωσει θα αρχισω να βάζω ψάρια, σκεφτηκα λόγω απειρίας να στησω το 60αρι μου σαν καραντινα...

Το θεμα είναι οτι βρίσκεται στο σαλόνι και η θέα ενος ενυδρείου αδειου χωρις βυθο με κομματια σωληνα και να μην λειτουργει συνεχεια σηκωνει πολυ παντόφλα....

Αρα να το στησω με αμμο και αφου μπουν τα πρώτα ψαρια , να συνεχισω να το συντηρω και με βιολογια ωστε να εχει ζωη?

Η χανεται το νόημα της καραντίνας αφου δεν θα μπορω να το αποστειρώνω και να το καθαρίζω πριν και μετά από καθε εισαγωγη ψαριού?

Το κίνητρο μου εννοείται ότι ειναι η ομαλη εισοδος όλων των ψαριών στο μεγάλο ενυδρειο, η θεραπεια, αν υπαρχει θέμα , αλλα και το αισθητικό αποτέλεσμα στο σαλόνι....

Link to comment
Share on other sites

Η προσωπική μου άποψη στην φάση που βρίσκεται το ενυδρείο σου δεν ειναι η καραντίνα !

Δεν βρίσκω πολυ χρήσιμο να συντηρείς μια καραντίνα μόνιμα εκτός αν εχεις ενα τεράστιο ενυδρείο και προσθέτεις συνεχώς ψάρια ! Φυσικά και ειναι και το οικονομικό , του να συντηρείς δυο ενυδρεία !

Ειμαι λίγο αρνητικός στην άμεση χρήση τις καραντίνας στην δικιά σου περίπτωση γιατί το κυρίως ενυδρείο σου δεν εχει ακόμα την βιολογία να στηρίξει το ίδιο ποσο μάλλον της καραντίνας!

Τι θα έβαζες για βιολογικό υλικό στη καραντίνα ;

Εγω θα έλεγα μην βιαστείς ακόμα !

Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως , χαίρομαι που σου άρεσε το αρθράκι και πιο πολυ χαίρομαι που μπήκες στην σκέψη της προσαρμογής νέων ψαριών !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία επειδή λοιπόν στο μεγάλο έχω το εξωτερικό φίλτρο που δούλευει με υαλοβάμβακα και κομμάτια νεκρού βράχου, αλλά και ένα μικρό φιλτρακι πάνω αριστερά που δουλεύει πάλι με υαλοβάμβακα, έλεγα να βάλω αυτό το φιλτρακι όπως είναι με τον υαλοβάμβακα και λίγα κομμάτια από τον κάδο του εξωτερικού. Βέβαια δεν έχω στρώσει ακόμη αλλά τα ψάρια αυτά θα τα πάρω κατευθείαν από το μαγαζί άστρωτα.Βιολογικό υλικό έχω αλλά να το βάλω να στρωνει στο μεγάλο τώρα ?

Έπειτα δεν μιλάω και για άμμο ίσως κάνα κουταλάκι.. Το θέμα είναι αν δεν έχω στρώσει μέχρι τότε. Δεν με πειράζει σαν έξοδα η καραντινα γιατί τώρα έχει μέσα άκυρα ψάρια.. Τζάμπα δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Σημείωση. Επειδή είχα ακούσει ότι αν βάλεις υλικά στο εξωτερικό φίλτρο χάνεις βιολογία όταν τα βγάλεις,σκέφτηκα να βάλω κομμάτια βραχάκια από τον νεκρό, ώστε και αποικίες να γίνουν και μετά αν θέλω να τα βάλω στο κυρίως ενυδρείο. Ίσως όμως τα αφήσω για να ταΐζω σταδιακά την καραντινα μου.. Καλό ???

Link to comment
Share on other sites

1)Τι ψάρια θα βάλεις άμεσα ;

 

2) βαλε siporax στο κεντρικό ενυδρείο να πέρνει βιολογία (τουλάχιστον 1λτ)

 

3) ο σκοπός της καραντίνας ειναι να ειναι οσο πιο απλή ! Χωρίς άμμος , με πλαστικά φυτά και πλαστικά διακοσμητικά !

ολα μετά την χρήση να απο στειρώνονται ! Αν βάλεις βράχο μετά θα πρεπει να τον πεθάνεις !

 

4) ότι βαζεις στην καραντίνα δεν επιστρέφει στο ενυδρείο ! Αν εχεις κάποιο μικρόβιο / βακτήριο θα το μεταφέρεις στο ενυδρείο σου !

Γι αυτό σου λέω να δουλεύεις με πλαστικά ώστε να τα περνάς μια χλωρίνη όταν τελειώνεις και να ειναι έτοιμα για την επόμενη φορά !

Το siporax αν θέλεις το ξαναχρησιμοποιεις αφού όμως το εχεις βράσει καλά και το εχεις αφήσει να στεγνώσει . Μετά το ξανα βαζεις στο ενυδρείο σε κάποιο σημείο με έντονη ΡΟΗ και σε κανα μήνα ειναι πάλι έτοιμο για χρήση !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία τα κομμάτια βράχου που έχω τώρα στο φίλτρο μαζεύουν βιολογία. Οκ ?

Έρχονται τα ψαρακια, δύο polymnus και ένα μελανουρι πρώτα ο Θεός,τέλη του μήνα. Τα περνω με την σακούλα από το πετσοπ και τα βάζω στο ενυδρείο καραντινα 55 περιπου λίτρων με τον βράχο νερό από το κυρίως ενυδρείο που πιστεύω θα έχει στρώσει και το μικρό φιλτρακι που δούλευει επίσης στο κυρίως. 

Θερμοκρασία ?πόσο ?

Φωτισμό πόσο ?

Τα κρατάω μέ χαμηλότερη αλατοτητα του μεγάλου, και την αυξανω με αλλαγές ?ή όχι ?

Το νερο της σακούλας το πετάω ή το ρίχνω στην καραντίνα?

Στην επόμενη αλλαγή λοιπόν ή είσοδο ψαριού εγώ ήδη θα έχω βάλει σιποραξ και θα δουλέψω όπως μου λες. Έχω και ένα πλαστικό πήλινο πιθάρι για κρυψώνα... 

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σε βλέπω να θες να το κανεις :

1) βαλε μακαρόνι στο φίλτρο του ενυδρείου να μαζέψει βακτήρια !

2) στο μικρό φιλτρακι βαλε λίγο ενυδρειακο σφουγγάρι !

3)καθάρισε την καραντίνα απο βρομιές καθώς και ότι πλαστικό θα βάλεις !

 

Έφτασε η ώρα που έρχονται τα ψαράκια :

1) μια μέρα πριν γέμισε την καραντίνα με νερό του ενυδρείου (όχι μέχρι πανω )

2) βαλε τα βραχάκια , 200-300μλ μακαρόνι στο φίλτρο , τον θερμοστάτη στους 25βαθ και άστο να δουλεύει !

4) όταν θα έρθει η σακούλα με τα ψαράκια θα μετρήσεις με το ρεφρακτομετρο την αλατοτητα ( συνήθως τα πετ σοπ έχουν χαμηλή αλατοτητα ) προσάρμοσε την αλατοτητα της καραντίνας στην αλατοτητα της σακούλας προσθέτοντας νερό όσμωσης (αν η σακούλα εχει 1020 και εσυ 1025 φτάσε το νερό της καραντίνας στο 1022-1023 ).

Η σακούλα να πέρνει θερμοκρασία και εσυ θα προσθέτεις νεράκι στην σακούλα (dripping method) ή αν σε δυσκολεύει προσθέτοντας νερό με ποτηράκι μέσα σε 2 ώρες !

Οταν φτάσει η αλατοτητα και η θερμοκρασία στα επίπεδα της καραντίνας τότε βαλε τα ψαράκια μέσα !Εκει θα μείνουν τουλάχιστον 15 ημέρες όπου θα τα ταΐζεις κανονικά με θερμοκρασία 25+!

ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΗΝ ΑΜΩΝΙΑ !

Έλενχε συχνά τα επίπεδα της !

Εγω εχω πάντα ενα αυτοκόλλητο της seachem για αμμωνία !

 

Οταν θα σιγουρευτείς ότι τα ψαράκια σου ειναι καλά κάνε μερικές αλλαγές με νερό του ενυδρείου ώστε να εχει η καραντίνα τις ίδιες συνθήκες με το κεντρικό !

Την τελευταία μέρα μια μεγάλη αλλαγή απο το ενυδρείο και μετά απο 12 -24 ώρες Μπλουμ ενυδρείο !

 

Προσωπικα εγω κάνω προσαρμογή με προληπτική θεραπεία υποαλατοτητας ! Δεν στο προτείνω όμως ! Ειναι νωρίς και υπερβολή !

 

Καλη επιτυχία !

 

Link to comment
Share on other sites

Θα προσθετα τουλαχιστον 21+μερες γιατι το ψαρι οτι ειναι θα το βγαλει συνηθως μεχρι τις 21 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Οκ... Επειδή θα είναι τα πρώτα, και εφόσον στο ενυδρείο δεν έχει άλλα ψάρια που θα κολλήσουν ή θα στρεσαριστουν αλλάζει κάτι στις μέρες ?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε saxlina επειδή θα ειναι τα πρώτα ψαράκια και γενικά ειναι ανθεκτικά αυτά που θα πάρεις γι αυτόν ακριβώς τον λόγο με βλέπεις επιφυλακτικό στην χρήση καραντίνας !

Αν ηταν τα δέκατα ψάρια δεν θα το συζητούσα καν !

Απλα η κουβέντα γίνεται γιατί θέλεις να το κανεις !

Link to comment
Share on other sites

Ωραία φίλος... Αυτό θέλω κι εγώ να ξεκαθαρίσω. Ότι μπορώ να τα βάλω και στο μεγάλο εφόσον προλάβει και στρώσει... Με την σωστή προσαρμογή και αντίστοιχη προσοχή που χρειάζεται, αλλά στην δεύτερη περίπτωση που το ενυδρείο δεν θα έχει έρθει στα καλά του στήνω μπαμ μπαμ, που λένε κι εδώ στον Ευοσμο λόγω της βόμβας, μια καραντινα. Εγώ προετοιμάζω λίγο μακαρόνι και σφουγγαράκι και βλέπουμε.Το καλό το παληκαρι πριν πεινάσει μαγειρεύει.... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δύο ερωτήσεις ακόμα! 

Το ενυδρείο μου φοράει λάμπα 2g7, να πάρω λάμπα uv? Θα γλίτωνα τις αποστειρωσεις σε κάθε αλλαγή κατοίκων ?

Επίσης αυτό το σκιμερ eheim 350 skim θα έκανε δουλειά ?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος saxlina έγραψε:

Δύο ερωτήσεις ακόμα! 

Το ενυδρείο μου φοράει λάμπα 2g7, να πάρω λάμπα uv? Θα γλίτωνα τις αποστειρωσεις σε κάθε αλλαγή κατοίκων ?

Επίσης αυτό το σκιμερ eheim 350 skim θα έκανε δουλειά ?

Ποιο ενυδρείο ; το μεγάλο ή η καραντίνα ;

 

Η UV λάμπα δεν εχει σχέση με την αποστηρωση τον υλικών !

H UV χτυπάει μόνο τα αιωρούμενα σωματίδια / παράσιτα /αλγες κτλ !

Η χλωρίνη μόνο απο στειρώνει γυάλινες επιφάνειες , πλαστικά κτλ !

Αν θεωρήσεις όμως ότι ενα ζωντανό μετά απο τον προβλεπόμενο χρόνο ειναι υγείες τότε αν βαριέσαι τόσο πολυ βαλε τον επόμενο !

Δεν το συστήνω βέβαια γιατί μπαίνεις σε μια διαδικασία που κρίμα να την ρισκάρεις !

Link to comment
Share on other sites

Εχεις και σκιμερ για την καραντίνα ;;;

Μπραβο σου είσαι πολυ οργανωμένος :) 

Link to comment
Share on other sites

http://m.ebay.com/itm/Osram-UVC-Lampe-PURITEC-HNS-S-E-2G7-7W-UV-C-Teich-Klarer-Keime-Brenner-/171269835164?hash=item27e07a499c%3Ag%3AsFwAAMXQ1d1TJDT2&_trkparms=pageci%3Ad74aad4d-f3be-11e6-b4a2-74dbd1802c02%7Cparentrq%3A43804d1815a0a2a203356c45fff7cb39%7Ciid%3A5

Αυτή είναι η λάμπα... 

Για την καραντινα μιλάω.στο μεγάλο έχω το εξωτερικό sun sun με uv, αλλά εφόσον στείνω και το μικρό εκεί θα βάζω τα άρρωστα κλπ.οπότε μπορώ μετά να δώσω το εξωτερικό φίλτρο. 

Τώρα το σκιμερακι είναι μικρό θα το βάλω για αρχή στο μεγάλο και μετά στην καραντινα αν χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Να είναι το σκιμερακι https://www.eheim.com/en_GB/products/accessories/cleaning/new-surface-skimmer

Λέει κάτι για σφουγγαρια λογικά θα τα πετάω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

Δύο ερωτήσεις ακόμα! 

Το ενυδρείο μου φοράει λάμπα 2g7, να πάρω λάμπα uv? Θα γλίτωνα τις αποστειρωσεις σε κάθε αλλαγή κατοίκων ?

Επίσης αυτό το σκιμερ eheim 350 skim θα έκανε δου

πριν 26 λεπτά, το μέλος saxlina έγραψε:

http://m.ebay.com/itm/Osram-UVC-Lampe-PURITEC-HNS-S-E-2G7-7W-UV-C-Teich-Klarer-Keime-Brenner-/171269835164?hash=item27e07a499c%3Ag%3AsFwAAMXQ1d1TJDT2&_trkparms=pageci%3Ad74aad4d-f3be-11e6-b4a2-74dbd1802c02%7Cparentrq%3A43804d1815a0a2a203356c45fff7cb39%7Ciid%3A5

Αυτή είναι η λάμπα... 

Για την καραντινα μιλάω.στο μεγάλο έχω το εξωτερικό sun sun με uv, αλλά εφόσον στείνω και το μικρό εκεί θα βάζω τα άρρωστα κλπ.οπότε μπορώ μετά να δώσω το εξωτερικό φίλτρο. 

Τώρα το σκιμερακι είναι μικρό θα το βάλω για αρχή στο μεγάλο και μετά στην καραντινα αν χρειάζεται. 

Γενικά πρόσεχε με τις UV , ειναι επικίνδυνα όταν ειναι εκτεθημενες !

τα μάτια σου , τα παιδια σου !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...