Jump to content

1Η Φορά Με Ενυδρείο Και Χρυσόψαρο Οράντα


Larys

Recommended Posts

Χαίρετε, καταρχήν να σας πω, ότι είμαι εντελώς αρχάριος... είναι η πρώτη μου φορά που έχω ψάρι.

 

Το ενυδρείο μου είναι: HAQUOSS EVOLUTION 60 BLACK 70lt

Το ψάρι μου είναι: Χρυσόψαρο Οράντα

 

Από ότι καταλάβατε έχω ένα χρυσόψαρο σε ενυδρείο 70lt. Μερικές πληροφορίες για το ενυδρείο και το ψάρι:

Και τα 2 τα πήρα από το ίδιο κατάστημα πριν 3 μέρες, πρώτα το ενυδρείο και την επομένη μέρα το ψάρι.

Όπως μου είπε και ο υπεύθυνος έπρεπε να περάσουν 18 ώρες λειτουργίας του ενυδρείου το λιγότερο και έπειτα να βάλω το χρυσόψαρο μέσα και έτσι έκανα, έστησα το ενυδρείο, το γεμίσα νερό από την βρύση, έβαλα σε λειτουργία το φίλτρο, έβαλα την 1η μέρα 2,5καπάκια αντιχλωριακό, και ξεκίνησα το 1 καπάκι για 10 μέρες του αντιβακτηριακού(σήμερα είναι η 4η μέρα).

Μετά από τις πρώτες 20 ώρες λειτουργίας του ενυδρείου έβαλα και το χρυσόψαρο.

Επίσης την 1η μέρα που του έριξα τις 10 μπίλιες να φάει, δεν έφαγε(τις έβγαλα μετά από 5 λεπτά όπως μου είπαν)... σήμερα είναι η 2η μέρα που θα το ταίσω.

 

Ξέχασα να πω ότι το ενυδρείο εμπεριέχει 1 φυσικό ξύλο, 1 φυσικό φυτό μέσα σε τρύπα του ξύλου, πέτρα στον πάτο και κάτι πλαστικά φυτά για ομορφιά.

 

 

Το πρόβλημά μου είναι ότι το χρυσοψάρο οράντα όταν δεν κολυμπάει κάθεται πάντα ανάποδα ή κατακόρυφα...

Δεν γνωρίζω αν για αυτό φταίει το μέγεθός του ή ο όγκος του κεφαλιού του επειδή όταν αφήνεται δηλάδη σταματάει να κολυμπάει το κεφάλι του γέρνει προς τα κάτω και έτσι μένει κατακόρυφα ή γυρνάει ανάποδα. 

Ά και όση ώρα το έβλεπα με τα άλλα ψάρια στο μεγάλο ενυδρείο του καταστήματος δεν ήταν ποτέ ανάποδα ή κατακόρυφα!

 

Θα εκτιμούσα οποιαδίποτε πληροφορία και βοήθεια σχετικά με το χρυσόψαρο οράντα!

 

Δείτε παρακάτω και τις φωτογραφίες:

 

dead links removed

Έγινε επεξεργασία - rastaman
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι ενα σύνηθες πρόβλημα που εμφανίζεται στα oranda και συνήθως οφείλετε στον λαθος τροπο διατροφής. Τι εννοώ με αυτο, οι κυπρινοι ειναι ζώα φτιαγμένα να διατρέφονται απο τα μεσαία ή τα κατώτερα στρώματα νερού. Όταν εμείς τα ταΐζουμε με επιπλέουσα τροφή (flakes ή floating sticks) τα κάνουμε να προσλαμβάνουν και μεγαλη ποσότητα αέρα, που συσσωρεύεται στην νυκτική τους κύστη, και τους παρουσιάζει αυτη την αστάθεια στη πλευστοτητα όταν δεν κινουνται.

Η tropical έχει στην γκάμα της μια ειδική τροφη, την super goldfish mini sticks που βοηθάει στον σωστό τροπο διατροφής αυτών των ψαριων, και έχει και υψηλή πρωτεΐνη για να διατηρούν καλοσχηματισμενα τα "εξογκωματα" τους.

3081-1-02701.jpg

Έγινε επεξεργασία - Mr_Zoo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω να σου πω αν φταιει η οχι η τροφη,αλλα ειμαι σιγουρος 100% οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο και βιαστικες να βαλεις ψαρι το οποιο το ταισες κιολας..

Στα ειπε λιγο λαθος ο υπαλληλος του πετ σοπ..

Καταρχην,τι σκευασμα βακτηριων εριξες?

Τι φιλτρο εχεις και τι υλικα εχει μεσα?

Μετρησεις νερου εχεις?

Εγω πιστευω οτι εχεις αμμωνια και νιτρωδη...

Θα ελεγα,να παρεις τεστ νερου για νο2,νο3 και αμμωνια,να μην ταισεις καθολου για μερικες μερες και να κανεις αλλαγη νερου και προσθηκη βακτηριων καθημερινα.

Να βρεις μπολι και να βαλεις στο φιλτρο σου.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...

Το σκεύασμα βακτηρίων είναι το HAQUOSS EXCELLENCE DM2 ALIVE

Γενικά, όλα τα υλικά είναι της HAQUOSS SYSTEMA, όπως:

Φίλτρο: Haquoss Quick Filter(Medium) Biological Filter

(Το φίλτρο το κουτί δηλαδή εμπεριέχει 3 φίλτρα, 2 αριστερά(ένα μπλε σφουγγάρι και από κάτω ένα μαύρο) και 1 δεξιά(νομίζω ζεόλιθος μου το είπαν)

Αντλία: Haquoss P-300 Compact

Θερμοστάτης: Haquoss Ecocalor 2 100W

Λάμπα: Haquoss sunrise icewhite 24W 12.000K

Σχετικά με τεστ νερού δεν γνωρίζω τίποτα... δεν μου είπαν τίποτα και όσο για την αλλαγή του νερού μου είπαν να την κάνω μετά από τις πρώτες 32 μέρες...

Επίσης η τροφή που έχω είναι Haquoss Base Gran 3 mix (μικρά μπιλάκια τα οποία επιπλέουν).

Κάτι ακόμα, το ψάρι αρκετές φόρες πηγαίνει στην επιφάνεια και πέρνει αέρα από το στόμα...

Τώρα... πιο είναι το σωστό και τι πρέπει να κάνω ?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,αλλαζεις αμεσα πετ σοπ γιατι εκει που πηγες ειναι ασχετοι!Ειδικα μ αυτο που σου ειπαν για αλλαγη νερου μετα απο 32 μερες..

Τα βακτηρια που πηρες δεν τα ξερω καθολου..

Για αρχη,θα παρεις τεστ υγρα για αμμωνια,νο2 και νο3 τα οποια ειναι απαραιτητα,μονο ετσι θα ξερεις αν το ενυδρειο σου ειναι ετοιμο για ψαρι.

Θα αγορασεις βιολογικο υλικο,γιατι ο ζεολυθος δεν ξερω αν κανει.Θα βγαλεις και τον ανθρακα (το μαυρο που λες) και στη θεση του θα βαλεις βιολογικο υλικο.

Θα βρεις μπολι απο καποιον συνχομπιαστα αμεσα.

Μεχρι να κανεις ολα αυτα,θα αλλαζεις νερου ανα 2-3 μερες το 30% το οποιο θα εχεις προετοιμασει απο πριν με αντιχλωριο και να ειναι και σε θερμοκρασια σχεδον ιδια με του ενυδρειου.

Θα ταιζεις μερα παρα μερα,μια φορα και απο πολυ λιγο,αν δεν το φαει το αφαιρεις αμεσα.

Οταν με το καλο ερθει στα ισια του το ενυδρειο σου,θα κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα το 30%

Επισης,η λαμπα που εχεις δεν κανει,τα κελβιν ειναι παρα πολλα,εσυ θες λαμπα με 6500 κελβιν,Αν αφησεις αυτη που εχεις τωρα,σε λιγο θα γεμισεις με αλγες.

Και κατι ακομα..η τροφη που πηρες δεν ξερω αν κανει για το ψαρι σου,εχω την εντιπωση οτι τα χρυσοψαρα δεν κανει να τρωνε απο την επιφανεια γιατι τραβανε και αερα μαζι,με αποτελεσμα να παθαινουν μια ασθενεια της οποιας το ονομα μου διαφευγει τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και την βοήθειά σου rastafarian!

 

 

Και κάτι ακόμα σχετικά με το φίλτρο και το μπόλι...

 

Σχετικά με το φίλτρο, έχω ήδη αγοράσει τα 2 υλικά που είναι για αλλαγή...

Το ένα στα αριστερά είναι Haquoss Zeocarb και το άλλο στα δεξιά είναι Haquoss Biopearl

Πότε να τα αλλάξω ? Στο κατάστημα μου είπαν το αριστερό μετά από 1 μήνα και το δεξιό μετά από 3 μήνες...

 

Όσον αφορά το μπόλι... δεν είμαι σίγουρος πως θα βρω κάποιον για να το κάνω...

 

Και τελικά με το χρυσόψαρο οράντα, που όταν δεν κινείται, γυρνάει ανάσκελα, τι πρέπει να κανώ ? Να το ταίζω τροφή που δεν επιπλέει ώστε να μην παίρνει αέρα και τι άλλο ?

 

Άσχετα που το χρυσόψαρο από μόνο του πηγαίνει στην επιφάνεια και παίρνει αέρα...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες!

Μην του δίνεις τροφή στην επιφάνεια, μουλιαζε την. Πάρε τροφή που βυθίζεται, μπόλι και τεστ! Και διάβασε τα άρθρα στην κατηγορία κρύου νερού, αν έχεις απορίες ρωτά μας! :)

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλωσ ηρθεσ και απο μενα .τι εγινε με το ψαρακι πωσ παει?

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθώ την εξής θεραπεία :

Αν η κατάσταση είναι προχωρημένη και το ψάρι δεν τρώει, προχωράμε σε θεραπεία με μετρονιδαζόλη ως εξής:
1η μέρα- 1 κάψουλα Flagyl των 500mg ανά 100 λίτρα
2η μέρα-50% αλλαγή νερού, ίδια δόση φάρμακο, προσθήκη epsom salt
(1 κουταλάκι γλυκού περ. ανά 25 λίτρα)
3η-ίδια δόση φάρμακο
4η-50% αλλαγή, ίδια δόση φάρμακο, epsom ανάλογα τα λίτρα της αλλαγής
5η-ίδια δόση φάρμακο
6η-50% αλλαγή, epsom ανάλογα τα λίτρα της αλλαγής
-Την βδομάδα της θεραπείας δεν ταΐζουμε.
-το φάρμακο το βάζουμε αργά το απόγευμα (η δράση της μετρονιδαζόλης
εξουδετερώνεται στο φως) και τα φώτα του ενυδρείου να τα έχουμε σβηστά.
-Η μετρονιδαζόλη δεν επηρεάζει την βιολογία του φίλτρου μας

Δυστυχώς το ψαράκι ακόμα μένει ανάποδα αλλά προσπαθώ να έχω ελπίδες λόγο του ότι βρίσκομαι στην 4η μέρα θεραπείας σήμερα...

Αυτό που παρατήρησα την 1η και 2η μέρα της θεραπείας ήταν ότι με το που πήρε το φάρμακο και με τις αλλαγές νερού, κολύμπησε για πάνω από 1 ώρα χωρίς να πέσει κάτω ανάσκελα.

Αν ακόμη και σήμερα κάθεται αρκετές ώρες στον πάτο ανάσκελα...

Επίσης, φαίνεται σαν να έχει χάσει λίγο το χρώμα του κεφαλιού του, έχει χλωμιάσει το πρόσωπό του και έχουν εμφανιστεί κάτι σαν μικρά άσπρα σπυράκια με πίον, μίπως είναι τα άσπρα στιγμάτα που λένε... δεν ξέρω...

Έγινε επεξεργασία - Larys
Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω πως θα δεις κάποια βελτίωση, στο θέμα πλεύσης, με την χρηση Flagyl, μιας και το εν λόγο φάρμακο είναι κατά των βακτηρίων , ενώ το δικό σου πρόβλημα είναι καθαρά η συσσώρευση αέρα, λόγο λάθος τροφής, στην νυκτικη κύστη. Αν διάβασες το δεύτερο link που σου πάρατέθηκε 2 ποστ παραπάνω με το άρθρο του viciouscircle θα βρεις την σωστή λυση

Link to comment
Share on other sites

για την νυκτικη κυστη εκτοσ απο την τροφη που πρεπει να βυθιζεται πρεπει να εχουμε και καλεσ συνθηκεσ νερου.αρα πρεπει να παρεισ τεστακια για να μετρησεισ το ενυδρειο σου, η να το πασ σε ενα πετ να στο μετρησουνε,για αμωνια, νιτρωδη, και νιτρικα.επισησ ξερω οτι στη προκειμενη περιπτωση βοηθαει και ο βρασμενοσ ξεφλουδισμενοσ αρακασ.

Έγινε επεξεργασία - manos0000
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Γεια σας και πάλι,

 

θα ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν με το θέμα μου !!!

Να 'ναι καλά το παλικάρι με τις θεραπείες του και φυσικά το ψαράκι που άντεξε και πάλεψε!

Μιας και το ψαράκι, συνήλθε μετά από πολύ προσπάθεια και πλέον δεν γυρνάει άλλο ανάσκελα :D

 

Τώρα το πρόβλημά μου είναι άλλο... το ψαράκι κάθεται πολύ ώρα κάτω στον πάτο, σηκώνεται κάνει 2-3 βήματα ή κολυμπάει 1 λεπτό και ξαναπέφτει κάτω, δηλαδή τις περισσότερες ώρες της μέρας είναι κάτω...

Επίσης δυσκολεύεται να φάει, πρέπει να μουλιάσω την τροφή μέσα στο ενυδρείο και να την αφήσω να πέσει πάνω στο κεφάλι του ενώ βρίσκεται κάτω στον πάτο ώστε να την δει και να κυνηγήσει, αν και πάλι ζορίζεται να κουνηθεί, τρώει πάρα πολύ λίγο, ότι προλάβει και πιάσει... το υπόλοιπο πέφτει μέσα στις πέτρες και επειδή στην ουσία δεν έχει φάει τίποτα, ψάχνει μέσα στις πέτρες να βρει τρόφη... και αν βρει, ρουφάει και την πέτρα μαζί αλλά ευτυχώς την βγάζει έξω μετά

 

Χθες, είπα να δοκιμάσω να βάλω ένα μικρό ψαράκι, χρυσόψαρο οράντα και αυτό, από τα μικρά βέβεαια και μπορώ να πω ότι δείχνει μια χαρά!

Τρώει, κολυμπάει και συμπεριφέρεται όπως πρέπει, κανονικά!

Είχα την ελπίδα πως αυτό το μικρό ψαράκι θα ξεσήκωνε το μεγάλο, αλλά τελικά τίποτα... το μεγάλο μένει ακόμα κάτω ενώ το μικρό κολυμπάει συνέχεια...

 

Τώρα το πρόβλημά μου με το τάισμα έγινε μεγαλύτερο γιατί όταν προσπαθώ να ταΐσω το μεγάλο, πάει το μικρό και τρώει την τροφή ενώ το μικρό το είχα ήδη ταΐσει... Χρειάζομαι κάποια συμβουλή επειγόντως!

Όσο τροφή και να ρίχνω, το μεγάλο δεν θα φάει ποτέ, θα την φάει όλη το μικρό...

Τι πρέπει να κάνω...?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έπρεπε να βάλεις άλλο ψάρι, πρώτον γιατί το ενυδρείο σου λογικά είναι άστρωτο και μπορεί και τα δύο να δηλητηριαστούν από την αμμωνία και δεύτερον γιατί τώρα το άλλο ψαράκι έχει πρόβλημα με το τάισμα. Το ένα ψάρι δεν ξεσηκώνει το άλλο, δεν είναι θέμα ψυχολογίας αλλά αμμωνίας ή ασθένειας στην περίπτωσή σου. Έχεις κάνει τεστ για αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά; Μία λύση για να φάει το άλλο ψαράκι είναι να τα χωρίζεις κατά το τάισμα αλλά αυτό θα τους προκαλέσει στρες. Προτού πάρεις άλλη φορά ψάρια ή οτιδήποτε άλλο καλό θα είναι να μη βιαστείς και να ρωτήσεις πρώτα εδώ για να πάρεις κάποια γνώμη και να αποφύγεις λάθη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...