Jump to content

Arduino Fishroom Edition - Mega Project


Husky_Jim

Recommended Posts

Μετά από την προτροπή του Γιάννη JDP σε προυγούμενο θέμα, απόφάσισα λοιπόν να φτιάξω μία custom έκδοση του Arduino ειδικά για αυτούς (εμένα δηλαδή) που έχουν fishhroom με rack από ενυδρεία.

Η γενική ιδέα/λογική είναι ένα Arduino τοο οποίο θα καλύπτει τον φωτισμό αλλά και μετρήσεις χημείας νερού για ένα rack των τεσσάρων ενυδρείων.

Συγκεκριμένα θα υπάρχουν τα εξείς για κάθε ενυδρείο:

Φωτισμός:

1 κανάλι 6x3watt led Cold White/Daylight

1 κανάλι 5x3watt led Warm White

1 κανάλι 2x3watt led Royal Blue Moonlight

Μετρήσεις:

1 PH

1 EC μς

Τα φώτα για λόγους ευκολίας μπορεί να χωριστούν ανά δύο ενυδρεία (θα εξαρτηθεί στην πορεία), οπότε έχουμε 6 κανάλια φωτισμού και 8 όργανα μέτρησης.

Σάν βάση φυσικά θα έχω ένα Arduino Mega R3 2560 τον οποίο θα τον συνδιάσω με μία 7" οθόνη (καθώς η 3,2" είναι πολύ μικρή - αυτό βέβαια οδηγεί σε μεγάλο γράψιμο κώδικα :) )

Όργανα μέτρησης φυσικά από την Atlas Scientific τα οποία έφτασαν σήμερα :) και είναι 1 PH και 1 EC για τις πρώτες δοκιμές.

Δέν ξέρω άν θα βασιστώ πάνω στο JArduino μιάς και η λογική και το αποτέλεσμα διαφέρει αρκετά αλλά μιλάω συχνά με τον Jamie (δημιουργό του JArduino) και ίσως χρησιμοποιήσω κάποιο κομμάτι κώδικα,

μιάς και η νέα έκδοση του JArduino (1.3) που θα βγεί σε λίγες ημέρες θα υποστηρίζει επιπλέον 2 PH και 1 Οξυγονώμετρο.

Θα σας ενημερώνω συχνά, άν και είναι ένα project που θα πάρει καιρό....

Η σελίδα του Project:

https://code.google.com/p/aquarduino/

Καλό μου κάψιμο..... :D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και οι φωτό από τις πρώτες παραλλαβές...

Atlas Scientific PH και EC EZO modules καθώς και 2 Multi Circuit UART Carrier Board.

ArduinoFishroom_001.jpg

ArduinoFishroom_002.jpg

ArduinoFishroom_003.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και μόνο που τα είδα... "έπηξα"!!!!! :blink:

ΚΑΛΗ επιτυχία... Δημήτρη.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Τι μπιμπλικια ειναι αυτα ρε φιλε παλι..??

Καταλαβα..θα μας καψεις.. :P

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι να ρυθμιστούν και οι 8 BNC controllers καθώς και ο φωτισμός σε συνδυασμό με την 7" οθόνη.

Στο μέλλον μπορεί να μπεί και remote απλά τώρα θα μείνουμε στα βασικά για λόγους κόστους αλλά και έλλειψη γνώσης... :)

Εδώ και η σελίδα από το project....

https://code.google.com/p/aquarduino/

Φυσικά στο φωτισμό εκτός από το "βασικό κομμάτι" του ανατολή-δύση-κύκλος φεγγαριού, θα έχω ΣΙΓΟΥΡΑ και κεραυνούς/συννεφιά μιάς και τουλάχιστον οι κεραυνοί είναι απαραίτητοι για την σωστή προσομοίωση των περιόδων βροχών του αμαζονίου για τις αναπαραγωγές μου.

Επίσης τουλάχιστον για την ώρα προτιμώ οι σένσορες της θερμοκρασίας να μείνουν στους eliwell μου.Στο μέλλον θα ηταν καλό να μπούν και αυτοί πάνω στον controller.

Ένα ακόμα καλό με τα Atlas Scientific είναι ότι μπορεί να τα συνδυάσεις με οποιαδήποτε probes της αγοράς απότε το κόστος πέφτει σημαντικά.Ενδεικτικά θα χρησιμοποιήσω κάποια από ebay (που τα έχω ήδη) που έχουν ~10€ το ένα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης θα προσπαθήσω, (αφού θυμηθώ να γράφω κώδικα) να φτιαχτεί ένα σύστημα όσο το δυνατό παραμετροποιήσιμο έτσι ώστε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί ακόμα και από κάποιον που μπορεί να έχει 1 ή 2 ή 3 και όχι 4 ενυδρεία ανά Rack αλλά ακόμα και άν θέλει αντί για PH και EC να μετράει άλλα στοιχεία της χημείας του νερού.

Δηλαδή να υπάρχει ένα Setup Menu στο οποίο ο χρήστης να εισάγει τις 'λεπτομέρειες' του και το σύστημα αυτόματα να προσαρμόζεται σε αυτές.

Όπως καταλαβαίνεται είναι ένα πράγμα που θα πάρει μήνες/χρόνια και θα εξελίσσετε αργά (αλλά ελπίζω και σταθερά) και που θα έχει πολύ 'trial and error'....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οοοοοολο αυτο για τα ενυδρεια των αναπαραγωγων σου;

Μας εχεις τρελλανει!

Link to comment
Share on other sites

Καλα...μ αρεσει που μου ελεγες στη πιτα να το κανω και εγω στο fishroom...καντο εσυ πρωτα και για μας βλεπουμε! αχαχαχααχαχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Οοοοοολο αυτο για τα ενυδρεια των αναπαραγωγων σου;

Μας εχεις τρελλανει!

Σιγά μήν το κάνω για τα παλιοενυδρεία.....είναι απλό.....'μικρό αγόρι βρήκε νέο παιχνίδι για να παίξει'....αχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλα...μ αρεσει που μου ελεγες στη πιτα να το κανω και εγω στο fishroom...καντο εσυ πρωτα και για μας βλεπουμε! αχαχαχααχαχαχ :P

Δέν είναι τίποτα!!!Πάμε να σβήσουμε τους θαλασσινούς από το DIY κομμάτι!!!!!!!

Μαζί με τον κοντρόλερ, δώρο μισό κιλό χαλκός για ανεπανάληπτες εμπειρίες υφάλου....αχαχχαχαχαχαχχα θα με λιντσάρουν οι θαλασσινοί....

Link to comment
Share on other sites

αχαχχαχααχαχαχαχ!

Τι δεν ειναι τιποτα ρε συ,αυτο για να το φτιαξεις πρεπει να εισαι πυρηνικος φυσικος :P

Ασε μη γινει καμια εκρηξη στο δωματιο και τρεχω μετα! αχααχααχαχ :P

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου είπα θα μπείς στην πρίζα?

Ερώτηση Temp Controllers γιατί δεν έχεις βάλει?

Θα μπορούσες να του βάλεις επίσης και προγραμματιζόμενα power relays.

Εγώ απλά ιδέες βάζω τώρα εεεεε ?

Link to comment
Share on other sites

Είδες που σου είπα θα μπείς στην πρίζα?

Ερώτηση Temp Controllers γιατί δεν έχεις βάλει?

Θα μπορούσες να του βάλεις επίσης και προγραμματιζόμενα power relays.

Εγώ απλά ιδέες βάζω τώρα εεεεε ?

Ακόμα δέν το έχω ξεκινήσει γιατί δέν έχει έρθει ακόμα το Arduino :)

Έχω ήδη Eliwell γιαυτό και δέν με 'καίει' το θέμα της θερμοκρασίας αλλά για ένα ολοκληρωμένο 'project' ναί χρειάζεται να μπούν....

Μόλις μάθω τις βασικές αρχές του Arduino και μπούν τα βασικά μετά πάμε για να το τελειοποιήσουμε... ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ακόμα να έρθει αυτός ο Arduino ????? ;)

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε με μεγάλη καθυστέρηση αλλά λόγο δουλειάς δέν το έχω ξεκινήσει ακόμα.... :zoro:

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Ανυπομονώ να δώ το αστέρι που θα ετοιμάσεις Δημήτρη !!!

Link to comment
Share on other sites

Δημητρη, απ οτι εχω δει και σε βιντεο, το θεμα τους ειναι να βρεις τη σωστη ρυθμιση του με κατι ( οπως ηταν οι εντολες 

που εδεινες στα  DOS των Windows.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καμιά ενημέρωση για το θέμα;;;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...