Jump to content

Πόση Τροφή


ROBIN

Recommended Posts

Καλημέρα ,Μπορεί κάποιος να μου πεί πόσες περίπου νιφάδες tetra bits χρειάζεται ένας μεσαίου μεγέθους δίσκους για να τραφεί σωστά

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μόνο με bits και σωστά... δύσκολο το βλέπω. Χρειάζεται ποικιλία τροφών... εκτός αν... άλλο εννοείς.

Το μεσαίου μεγέθους... σημαίνεις 10-12 εκ. ; Σε αυτό το μέγεθος 5 τα'ι'σματα.. ανά 3ωρο περίπου.

Όπως και να έχει θα πρέπει να καταναλώνεται σε μικρό χρονικό διάστημα (5-10 λεπτά)... και οπωσδήποτε να ΜΗΝ μένει αφάγωτη τροφή στο βυθό.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταίζω μόνο με tetra bits.Απλά θέλω να ξέρω απο την συγκεκριμένη πόσο να ρίχνω την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό το μέγεθος 5 τα'ι'σματα.. ανά 3ωρο περίπου.

Που σημαίνει ότι ταίζεις και με κλειστά φώτα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταίζω μόνο με tetra bits.Απλά θέλω να ξέρω απο την συγκεκριμένη πόσο να ρίχνω την ημέρα

Αυτο θα πρεπει να το δεις μονος σου. Ριξε λιγο, δες ποσο τρωνε τα ψαρια και προσθαφαιρεσε!

Που σημαίνει ότι ταίζεις και με κλειστά φώτα?

Ναι γιατι οχι. Αρκει να μην ειναι νυχτα, δηλαδη να παιζει εστω και λιγο φως ωστε να ειναι δραστηρια. Οι δισκοι εκει που ζουνε ειναι καθε μερα σκοταδι! Ε ενταξει ριχνε και ελαχιστα πιο λιγο απ οσο ριχνεις με τα φωτα ανοιχτα!

Link to comment
Share on other sites

Που σημαίνει ότι ταίζεις και με κλειστά φώτα?

Όχι... κανονικά τα'ί'ζεις μισή ώρα μετά... από το άναμα των λαμπτήρων.

Εσύ τι φωτοπερίοδο έχεις... στο ενυδρείο; Στο χώρο του ενυδρείου... ΔΕΝ μπαίνει φυσικό φως... από το πρω'ί';

Το πόσες φορές θα τα'ί'σεις τους δίσκους... εξαρτάται από την ηλικία τους.-

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες εχω φωτοπεριοδο. φυσικο φως μπενει

ελάχιστο. Εφόσον λες 5 ταισματα ανά 3ωρο σημαίνει ότι έχεις 15 ώρες φωτιπεριοδο;;

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ έγραψες όμως τι ώρα ανοίγουν και τι ώρα κλείνουν τα φώτα σου. ΜΗΝ ξεχνάς... ΔΕΝ έχουμε όλοι τον ίδιο χώρο ή το ίδιο περιβάλλον. ;)

Αφού λες ότι μπαίνει φυσικό φως... μπορείς να δώσεις φαγητό και πριν την ώρα που ανάβουν. πχ. στον δικό μου χώρο με τα ενυδρεία εκτροφής που μπαίνει φυσικό φως από την ώρα που ανατέλλει ο ήλιος, οπότε βλέπουν το φαγητό... σε ψάρια τέτοιου μεγέθους τα'ί'ζω από τις 10.00.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...