Jump to content

Mce 600 Προβλημα Υπερχειλισης


elaspre

Recommended Posts

Καλησπερα σας,εχω το mce 600 το οποιο δουλευει στο ενυδρειο μου περιπου στα 4 χρονια απροβληματιστα!τις δυο τελευταιες εβδομαδες εντελως ξαφνικα και σε τρεις περιπτωσεις μου εκανε υπερχειλιση χωρις καποιο προφανη λογο(την πρωτη και δευτερη φορα μεταξυ ενος 12ωρου και την τελευταια μετα απο 2 βδομαδες),το εχω κρεμαστο στο ενυδρειο,οποτε καταλαβαινεται το αποτελεσμα!

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι γινεται αυτο,ειναι καθαρο του εβγαλα και τα υλικα που ειχα μεσα του σε καλτσα αλλα αυτο τα δικα του!

Με το που θα το θεσω εκτος λειτουργιας και ξανα σε λειτουργεια,σα να μην συβαινει τιποτα συνεχιζει να λειτουργει οπως πρεπει!δεν παει καπου το μυαλο μου για τους λογους που το εκανε παρα πλεον αν συμβαινει κατι με την αντλια(εχει την λευκη)!

Το εχει αντιμετοπισει καποιος ή εστω να το εχει ξανακουσει να συμβαινει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιο σκουπιδάκι περνάει στο σωληνάκι του αέρα και βουλώνει με αποτέλεσμα να υπερχριλιζει; Και μόλις το κλείνεις το σκουπιδάκι επιστρέφει πίσω με αποτέλεσμα να δουλεύει και πάλι μέχρι να βρει και πάλι την ευκαιρία να ξαναμπεί στο σωληνάκι και να ξανά βουλώσει;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως κάποιο σκουπιδάκι περνάει στο σωληνάκι του αέρα και βουλώνει με αποτέλεσμα να υπερχριλιζει; Και μόλις το κλείνεις το σκουπιδάκι επιστρέφει πίσω με αποτέλεσμα να δουλεύει και πάλι μέχρι να βρει και πάλι την ευκαιρία να ξαναμπεί στο σωληνάκι και να ξανά βουλώσει;

Οχι και το λεω γιατι πριν μια βδομαδα εκανα καθαρισμο και το κοιταξα αυτο που λες γιατι και εμενα εκει πηγε το μυαλο μου,εκτος αν εχει μπει κατι μεσα στην αντλια,τι να πω,δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο,το κανει και μετα δουλευει τελεια!
Link to comment
Share on other sites

Άνοιξε την αντλία να την δεις ξέρεις πως λύνει και γίνεται κομμάτια έτσι δεν είναι ;

Έγινε επεξεργασία - paris soroni
Link to comment
Share on other sites

όταν λες υπερχειλίζει, εννοείς από το κύπελλο περισυλλογής ή από κάπου αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μία μικρή πιθανότητα το media box με τα υλικά να ανεβάινει προς τα πάνω λόγω ροής/άνωσης και να φράζει την έξοδο του skimmer και να πλυμμηρίζει καθώς το νερό δεν έχει διαφυγή.

Το skimmer και να πλημυρρίσει το δοχείο συλλογής απλά υπερχειλίζει μέσα στο σκιμμερ χωρίς κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αποκλειεται γιατι εχει κοντρα ενα μικρο καπακι απο πανω

Link to comment
Share on other sites

paris soroni:την ανοιξα την αντλια και δεν ειχε καποιο θεμα απλα εκανα τον γενικο καθαρισμο,η φτερωτη ηταν οπως πρεπει οπως και και το υπολοιπο σωμα της αντλιας.

Mr_Zoo:υπερχειλιζει απο το διαμερισμα της επιστροφης του δοχειου περισυλλογης και απο το διαμερισμα που ανεβαινει το δοχειο περισυλλογης,δηλαδη σταματαει να δημιουργει φυσαλιδες και αφρο και ανεβαζει νερο

gfdimopo:ουτε αυτο με το διαμερισμα του media box παιζει,τσεκαρισμενο ειναι τα παντα σε ελευθερη ροη.

Σκεφτειται το σαν βαζεις το χερι μπροστα απο την εξοδο του νερου και να ανεβαινει νερο μεχρι επανω εως οτου βγει απο εξω!

Πραγματικα δεν μπορω να καταλαβω τι παιζει,αν δεν το σταματησω εγω τοτε αδειαζει ολο το νερο μεχρι να κατεβει η σταθμη του ενυδρειου και να μην μπορει να τραβηξει αλλο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το λες αν καταλαβα καλα εχει προβλημα το σωληνακι αερα, δεν τραβαει καθολου αερα

Κανε επανελεγχο

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου λέει ο Βασίλης. Το πρόβλημα είναι κάπου ή στο σωληνάκι το μαύρο ή στο venturi της αντλίας, που συχνά μαζεύουν σκόνη και φράσουν..... Ενώ είναι σε λειτουργία, δοκίμασε να φυσήξεις και να ρουφήξεις (εναλλάξ) 2-3 φορές εκεί στο σωληνάκι...

Αυτό στο κάνει με το media box ή και όταν δεν το έχεις κουμπωμένο πάνω του?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι καθαρά θέμα αέρα και τίποτα άλλο η το σωληνάκι έχει πρόβλημα η το διακόπτακι το κόκκινο που είναι πάνω Βάλα ένα καινούργιο σωληνάκι να δοκιμάσεις

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν, να σας πω ότι έχω κάνει όλους τους ελέγχους το οποίο θα αφορούσε τον αέρα, το σωληνάκι, τον διακόπτη και όλα έδειχναν έτσι όπως πρέπει να είναι!

Τις τελευταίες μέρες δεν έχω καμία υπερχείλιση αλλά αν δεν περάσουν κάνα δυο βδομάδες είμαι σε αναμμένα κάρβουνα!

αφού τσέκαρα τα πάντα είπα να δω το διακόπτη του αέρα, όλα καλά πέρναγε αέρας και έκλεινε ανάλογα με την θέση που του είχα, αλλά το έκοψα από πλάγια και έβγαλα τον διακόπτη από το υπόλοιπο σώμα για να δω μήπως έχει τίποτα άλλο.τίποτα το παράξενο, απλά έβγαλα και ξανά έβαλα στην θέση τους 3 λαστιχάκια στεγανό ποίησης που έχει και το έβαλα στο σωληνάκι πάλι!

έβγαλα και τον άνθρακα και φώσφορο που είχα σε κάλτσα και το δουλεύω έτσι απλά!

παραμένει βέβαια για εμένα ακόμα ανεξήγητος ο λόγος αυτού του προβλήματος που είχα και αναμένω μήπως την ξαναπάθω!

Έγινε επεξεργασία - elaspre
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...