Jump to content

Γέννα Πλάτυ


mariaaig

Recommended Posts

Επιτέλους γεννησαμε..δυστυχώς μονο 2 μικρουλια τα κατάφεραν και αυτά παίζεται ακόμα..ολα εγιναν μεζες και το ενα τώρα που το ψαχνω δε το βρίσκω και το άλλο έφυγε απο το κερατοφυλλο κ κρύβεται κάτω απο το φίλτρο..μήπως να το απομονοσω??

post-60482-0-77449700-1425550403_thumb.jpg

post-60482-0-78455000-1425550417_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχεις να δεις πολλες γεννες ακομη. Μην αγχωνεσαι! Ο δυνατος θα επιβιωσει!

Αν θες απομονωσε το αλλα να ξερεις οτι αν εχει θεληση να ζησει θα ζησει!

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα να βάλω και άλλο κερατοφυλλο να έχει φουλ γιατί απο μέρα σε μέρα περιμένω και 2 γκαπινες να γεννήσουν..αλλιως να πάρω ενα μικρο ενυδρείο όπως αυτό απο τα jumbo για να βάζω εκεί τις θηλυκές να γεννάνε..

Link to comment
Share on other sites

Μονο στρες θα επιφερεις στα ψαρακια! Ασε την φυση να κανει την δουλεια της! Αν θες γεμισε το οπως λες με κερατοφυλλο!

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις δυσκολα επιβιώνουν τα ψαρακια και εμενα συνεχεια 1-2 ζουνε ....οταν φτασουν σε εα καλο μεγεθος τοτε θα εισαι συγουρος οτι θα επιβιώσουν ..για τν ωρα να θριματιζεις τν τροφη για να μπορουν να τρωνε και τα μικρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Τι ψάρια έχεις στο ενυδρείο σου;

Link to comment
Share on other sites

4 γκαπυ(1 αρσενικό με 3 θυληκα) 2 γατοψαρα και αυτό το πλατυ το θηλυκό που γέννησε..

Link to comment
Share on other sites

Στα 70 ή στα 180 λίτρα είναι αυτά ;

Link to comment
Share on other sites

Στα 70

Link to comment
Share on other sites

Να έχεις το νού σου για υπερπληθυσμό μόνο. :) Κατά τα άλλα θα βαρεθείς να βλέπεις μικρά ! :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εντελώς αρχάρια στα ζωοτοκα.. και πρόσφατα έγινα και ψαρομανα από τα πλατύ μου..

Εγώ θα σου πω αυτό που ζω τις τελευταίες μέρες..

Στα 70 λίτρα έχω 2 αρσενικά και 2 θηλυκά. Γέννησαν πριν 2 εβδομάδες περίπου και έχω γεμίσει μικρά.

Δεν έκανα τίποτα το ιδιαίτερο και ταΐζω μόνο κάθε βράδυ.

Το περίεργο...

Τα μεγάλα δεν δίνουν καμία απολύτως σημασία στα μικρά...

Κολυμπάνε δίπλα δίπλα...

Μήπως τελικά δεν είναι τα πλατύ που τρώνε τα μωρά τους αλλά τα αλλά είδη που έχουμε στα ενυδρεία μας;

Μήπως υπάρχει κάποιος έμπειρος να μας δώσει τα φώτα του;

Μαρία συγνώμη αν εκμεταλλεύομαι το θέμα σου για να λύσω την απορία μου αλλά νομίζω θα ήθελες και εσύ να μάθεις!

Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω τι να πω βρε παιδιά.. Εμένα τελικά μονο ενα έζησε..οποτε το δεύτερο το έφαγαν.. Εσύ εχεις φουλ κεραΤοφυλλο για τα πλατυ?? Πως έκαναν τοσα μικρά??

Link to comment
Share on other sites

Στα ζωοτοκα οσο περνανε οι γεννιες και τα ψαρια ειναι δικα σου (κι οχι του πετ σοπ) , αρχιζουν και συνιθιζουν την παρουσια του γοννου και δεν τα πειραζουν..

αρκουν δηλαδη μερικα φυτα και τα περισσοτερα θα επιβιωνουν..

ειναι μαθημενα ψαρια στους γοννους..

αντιθετως στα ψαρια απο πετ σοπ , το μεγαλυτερο ποσοστο δεν εχει μπει ακομα σε ετοιμο - σωστο ενυδρειο και δεν εινα μαθημενο στις γεννες και στην παρουσια γοννου , οπου και τρωνε οτι κινηται.

με λιγα λογια τα αρχικα ζωοτοκα που αγοραζουμε, πολυ δυσκολα αφηνουν γοννο αν περασει απο μπροστα τους και να μην τον φανε, εκτος εαν ειναι "μαθημενα" σε αυτον.

οσο περνανε οι γεννιες , τα δικα μας (γεννημενα σε εμας) ψαρακια , θα συνηθιζουν στην παρουσια γοννου απο μικρα και δεν θα τον πειραζουν (τουλαχιστον οχι οσο τα αρχικα μας ψαρια)

Link to comment
Share on other sites

Είναι τα πρώτα πλατύ που έχω και τα πήρα από μαγαζί.

Δεν έχω καθόλου κερατοφυλλο γιατί είναι ένα φυτό που μου σπάει τα νεύρα.

Έχω όμως Limnophila sessiliflora που ειναι πολυ καλο για κρυψωνα και στην επιφανεια εχω Cardamine Lyrata.

Μάλλον έχουν και αυτά τον χαρακτήρα τους..

Link to comment
Share on other sites

το ξερω.. μπορει να εχουν ξαναγεννησει και μπορει να εχουν δει γοννους.. μπορει να ειναι και στον χαρακτηρα τους.

δυσκολα τα ζωοτοκα απο πετσοπ, να μην φανε τα πρωτα τους μικρα.. εισαι τυχερη.

Αντιθετως ψαρια απο χομπιστες, σε σωστο φυτεμενο ενυδρειο, τρωνε ελαχιστα εως καθολου μικρα (βεβαια σε ολα υπαρχουν οι εξαιρεσεις)

ολα τα φυτα παιζουν ρολο.. ουτε εγω ειχα κερατοφυλλο.. δεν ειναι αναγκαιο...

αν δεν υπαρχει κατι αλλο,τοτε ειναι αναγκαιο..

Link to comment
Share on other sites

Παντως οντως τα πλατυ τα τρωνε.εγω εχω γινει μαρτυρας σε φαγοποτι,αρκετες φορες!τα τρωνε μπροστα μου.παντως εγω που δεν εχω κερατοφυλλο,και μονο moss,επιβιωνουν καποια.

Link to comment
Share on other sites

Αν είχα καλή φωτογραφική.. θα σας έβαζα φωτογραφίες να δείτε πως κολυμπάνε τα μεγάλα μαζί με τους γόνους!

Ε ας είμαι και σε κάτι τυχερή σε αυτό το χόμπι..

Από τότε που ξεκίνησα έχω περάσει τα διάφορα με το 150λιτρο! :hot:

Μαρία μην αγχώνεσαι.. σε λίγες μέρες πάλι θα έχεις γέννες και θα περιμένουμε να διαβάσουμε νέα! :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...