Jump to content

Χαλκός Και Θεραπεία..........


Recommended Posts

Καλή τύχη φίλε !

ισως το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή !

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 37 λεπτά, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Εύχομαι να παν όλα καλά και να γλυτώσουν τα ψάρια. Για τον λευκόστερνο τι να σου πω. Αν είναι στην κατάσταση που λες πιστεύω δύσκολα θα επανέλθει. 

 

Ευχαριστώ Λευτέρη, και για το ενυδρείο που μου έδωσες. Ελπίζω να συνέλθει ο λευκόστερνος, θα το παλέψω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

πριν 5 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Καλή τύχη φίλε !

ισως το πιο σημαντικό αυτή τη στιγμή !

 

Ευχαριστώ Διονύση! Μου έχουν τύχει και χειρότερες αναποδιές, θα το παλέψω.

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

 

Ευχαριστώ Λευτέρη, και για το ενυδρείο που μου έδωσες. Ελπίζω να συνέλθει ο λευκόστερνος, θα το παλέψω.

Εννοείται. Μάχη μέχρι τέλους!!!!!:ballistic:με το κολοπαράσιτο.

Έγινε επεξεργασία - lefteris67
Link to comment
Share on other sites

Στήθηκε η καραντίνα και ξεκίνησα την πρώτη δόση σήμερα. Έριξα 0.75ml το μεσημέρι και σε λίγο θα ρίξω και την υπόλοιπη.  Εχω υπολογίσει για τα 60 λίτρα 1.5ml χαλκού.

Μετά την δεύτερη δόση θα μετρήσω χαλκό.

 

Υπάρχει ένα προβληματάκι όμως, ο μελανούρος είναι ακόμα στο ενυδρείο. Έβγαλα όλους τους βράχους, αλλά δεν τον βρήκα πουθενά.Τον είδα μόνο στιγμιαία να χώνεται στον αραγωνίτη.

 

Τέλος πάντων, μόνο με παγίδα θα βγεί κι αν.. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι καλά δεδομένης της αρρώστιας. Το ενυδρείο είναι χάλια...Έβαλα έξτρα άνθρακα, βακτήρια και έκανα και αλλαγή νερού 60 λίτρα..Βγήκε πολύ μούργα και βρώμα και τώρα περιμένω να ηρεμήσουν τα κοράλλια και οι ανεμώνες.

 

Οπότε τι γίνεται αν ο μελανούρος μείνει μέσα και δεν μπορώ να τον πιάσω; Θα έχει νόημα η θεραπεία στα υπόλοιπα ή τσάμπα έκανα το ενυδρείο σκ**τα;;:hehe

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρή όπως και νάχει πρέπει να τον πιάσεις. Γνώμη μου έστω και ένα ψάρι να μείνει στο ενυδρείο δεν έχει νόημα η καραντίνα. Το παράσιτο θα έχει ξενιστή και δεν θα το ξεπαστρέψεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος lefteris67 έγραψε:

Θοδωρή όπως και νάχει πρέπει να τον πιάσεις. Γνώμη μου έστω και ένα ψάρι να μείνει στο ενυδρείο δεν έχει νόημα η καραντίνα. Το παράσιτο θα έχει ξενιστή και δεν θα το ξεπαστρέψεις.

 

Ναι Λευτέρη το ξέρω. Πρέπει να βγεί. Μόνο με παγίδα όμως γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να διαλύσω το ενυδρείο ξανά. Ηδη οι ανεμώνες τα είδαν όλα, είναι χάλια..

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Ναι Λευτέρη το ξέρω. Πρέπει να βγεί. Μόνο με παγίδα όμως γιατί δεν υπάρχει περίπτωση να διαλύσω το ενυδρείο ξανά. Ηδη οι ανεμώνες τα είδαν όλα, είναι χάλια..

 

Tο νου σου γιατι το ενυδρει το εφερες πανω κατω,προσεχε τα κοραλια.Εαν θες δολωσε αγγιστρι με γαριδα και τον εβγαλες.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα νεώτερα, λευκόστερνος και thalasoma μας αποχαιρέτησαν. Προχωράω με τα υπόλοιπα, o scopas είναι καθαρός και τρώει, το ίδιο και τα κλοουνάκια και το blenny.

 

Οι ανεμώνες και τα κοράλια είναι καλύτερα σήμερα. Ετοιμάζω παγίδα για τον μελανούρο που είναι ακόμα άφαντος.Που θα πάει, δεν θα πεινάσει;;

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα βρε Θοδωρή για τα ψαράκια. Καλή επιτυχία με τα υπόλοιπα και είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλά και θα ξαναβάλεις λευκόστερνο. Απλά τώρα πρώτα θα τον περάσεις καραντήνα αφού την έχεις έτοιμη και μετά στο main. Και όλα μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Τα νεώτερα, λευκόστερνος και thalasoma μας αποχαιρέτησαν. Προχωράω με τα υπόλοιπα, o scopas είναι καθαρός και τρώει, το ίδιο και τα κλοουνάκια και το blenny.

 

Οι ανεμώνες και τα κοράλια είναι καλύτερα σήμερα. Ετοιμάζω παγίδα για τον μελανούρο που είναι ακόμα άφαντος.Που θα πάει, δεν θα πεινάσει;;

 

Προχώρα Θοδωρή δεν πειράζει. Αν σε χτυπήσει το κολοπαράσιτο δύσκολο να την βγάλεις χωρίς απώλεια. Τον φαντομά ( μελανούρο) κοίτα να πιάσεις όσο γίνεται πιο γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

 

Τα νεώτερα, λευκόστερνος και thalasoma μας αποχαιρέτησαν. Προχωράω με τα υπόλοιπα, o scopas είναι καθαρός και τρώει, το ίδιο και τα κλοουνάκια και το blenny.

 

Οι ανεμώνες και τα κοράλια είναι καλύτερα σήμερα. Ετοιμάζω παγίδα για τον μελανούρο που είναι ακόμα άφαντος.Που θα πάει, δεν θα πεινάσει;;

 

Αναμενωμενη εξελιξη φιλε.Μην σκας 70 μερες αδειος απο ψαρια.Αλλα εχει καιενα καλο απο κοραλια και scape οτι επιθυμει η ψυχη σου.

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνεται μια βδομάδα σήμερα. Μου έχουν μείνει 3, τα 2 κλόουν και ο scopas.  Έχασα ενα yellow eye tang και ένα bicolor blenny.

 

Είναι καθαρά, δεν φαίνονται σημάδια αλλά δεν τρώνε. Μάλλον εξ αιτίας του χαλκού. Αλλαγές έχω κάνει δύο μέχρι τώρα, ο χαλκός στα νορμάλ επίπεδα. Ρίχνω και βιταμίνες και τροφή με σκόρδο.

 

Ο μελανούρος άφαντος, εχω βάλει παγίδα αλλά τίποτα. Ετσι όπως πάει και τα ψάρια με βλέπω να χάνω και στο main δεν έχει νόημα αφού ο φαντομάς είναι μέσα (;)...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος teoxan έγραψε:

Συμπληρώνεται μια βδομάδα σήμερα. Μου έχουν μείνει 3, τα 2 κλόουν και ο scopas.  Έχασα ενα yellow eye tang και ένα bicolor blenny.

 

Είναι καθαρά, δεν φαίνονται σημάδια αλλά δεν τρώνε. Μάλλον εξ αιτίας του χαλκού. Αλλαγές έχω κάνει δύο μέχρι τώρα, ο χαλκός στα νορμάλ επίπεδα. Ρίχνω και βιταμίνες και τροφή με σκόρδο.

 

Ο μελανούρος άφαντος, εχω βάλει παγίδα αλλά τίποτα. Ετσι όπως πάει και τα ψάρια με βλέπω να χάνω και στο main δεν έχει νόημα αφού ο φαντομάς είναι μέσα (;)...

 

 

 

Εχεις καμια εικονα που κοιμαται?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...