Jump to content

Απορίες


Recommended Posts

Καλορίζικο! πόσα λίτρα είναι και η λάμπα πόσα βατ και πόσα κέλβιν? Για το καθάρισμα θα σου πουν οι πιο έμπειροι! εγώ με νερό και ξύδι καθαρίζω. Τώρα το κυριότερο! κοίτα να το στήσεις ωραία και ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ! μόλις διανύεις το κατ'εμέ πιο όμορφο σημείο του χόμπι! ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ. Τι σκέφτεσαι να  βάλεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όπως είπα το πήρα μετάχειρισμενο και όλα μαζί μου βγήκαν 50 ευρώ.η λάμπα πρέπει να είναι 30watt.το ενυδρείο είναι 120 λίτρα.θα βάλω χρυσόψαρα μέσα αλλά μάλλον δε θα το κάνω φυτεμένο λόγω οικονομικών.δεν ξέρω βέβαια θα ήθελα και τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites

Τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο ;

Και φυτά να βάλεις με τα χρυσόψαρα, θα τα κάνουν σαλατα, με χρυσόψαρα δεν συνηθίζουμε να βάζουμε φυτά, δεν θα αντέξουν

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36771-carassius-auratus-auratus-linnaeus-1758/#entry323424

 

Και προτείνω ψιλό χαλικάκι (να καθαρίζεται κιόλας). Καλό στρώσιμο βέβαια!!! από τα πιο ρυπογόνα ψάρια! μπορείς να βάλεις 3-4 fancy :thumbsu:  Τώρα ανάλογα την χωρητικότητα μακαρόνι ή σιποράξ μίνι από βιολογικό και σφουγγάρια. Παίρνεις και μπόλι από συγχομπίστα!

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 1μέτρο 31φάρδος 40ύψος.Τάκη ψεύτικα εννοώ Ότι σκέφτομαι να βάλω.

 

Σε αυτές τις διαστάσεις βάζεις 3 Funcy και από φυτά μη βάλεις ψεύτικα, κάποια στιγμή βάζεις μερικές (λιγες) ανουμπιες.

Χαλίκι να βάλεις λεπτόκοκο ή χοντρή άμμο, γιατι τα χρυσόψαρα σκάβουν συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα χρειαστεί όμως κάποια προετοιμασία για τις ανουμπιες έστω κι αν τις βάλω αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις ανουμπιες....καμια απολυτως προετοιμασια!

Αγοραζεις μια,την δενεις πανω σε ενα ξυλο ή μια πετρα και την βαζεις στο ενυδρειο σου και τελος! :)

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα.Εάν βάλω κάτω μία ψιλή στρώση με άμμο και μετά από πάνω χαλίκι είναι πολύ? βασικά αύριο ξεκινώ το καθάρισμα του ενυδρείου οπότε το στρώσιμο δε θα γίνει άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα,εγω παλια ειχα ανακατεψει αμμο και χαλικι για να στησω ενα ενυδρειο γιατι ειχα λιγο απο τα δυο και δεν ηθελα να αγορασω άλλα....δεν νομιζω να εχεις προβλημα.....ειδικα αν βαλεις την αμμο απο κατω οπως λες γιατι με τον καιρο και λογω βαρους η αμμος θα παει απο κατω ουτως ή αλλως....

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τις ανουμπιες....καμια απολυτως προετοιμασια!

Αγοραζεις μια,την δενεις πανω σε ενα ξυλο ή μια πετρα και την βαζεις στο ενυδρειο σου και τελος! :)

 

Ετσι ακριβώς , και ούτε λιπάσματα ουτε κατάλληλα φώτα, και είναι από τα λίγα φυτά που δεν τρώνε τα χρυσόψαρα ,μπορεί να τα δοκιμασουν στην αρχή αλλά μετα δεν θα δίνουν σημασία

Link to comment
Share on other sites

το χαλίκι προσφέρεται και για καθάρισμα καλύτερα. Να είναι ψιλόκοκκο γιατί αρέσει στα ψάρια. Την άμμο τι την θέλεις από κάτω? άμα βάλεις και λεπτή στρώση δεν θα φαίνεται κιόλας...

Link to comment
Share on other sites

Απλά μια σκέψη έκανα για άμμο κάτω και χαλίκι ατό πάνω.απλά δεν γνωρίζω πολλά τώρα ξεκινάω και εδώ και μια βδομάδα έχω ξεσκιστεί να διαβάζω για ενυδρεία. Ούτε στο σχολείο τόσο διάβασμα δεν έριχνα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ψαράκι που έχω τώρα που σύντομαθα έχετε καινούργιο και μεγάλο σπίτι αλλά και παρέα. post-60693-0-11871900-1426542545_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Στα χρυσόψαρα , όπως ειπα και πριν , βάζουμε ψιλο χαλίκι γιατι σκαβουν συνέχεια, και με το σκαψιμο δεν χρειάζεται ποτε καθαρισμα, το ανακατευουν και ειναι παντα καθαρο. Επίσης δεν ανακατεύουμε ποτε διαφορετικές κοκομετρίες. Θα σου πρότεινα μαυρο χαλαζιακο ψιλο χαλίκι (βασικα το μαυρο ειναι βαλσατης), εχω βάλει στο δικό μου και ειναι πανεμορφο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ψαράκι που έχω τώρα που σύντομαθα έχετε καινούργιο και μεγάλο σπίτι αλλά και παρέα. attachicon.gif2015-03-16 23.55.42.jpg

 

Φοβαμαι πως το ενυδρείο θα είναι μικρο για αυτό το ψάρι, είναι comet και καλο είναι το μήκος του ενυδρείου να είναι από 1,20 και πάνω.

Το ψαρι αυτό μπορεί να φτασει και να ξεπερασει τους 25 πόντους

δες πόσο μπορει να γίνει, δες και το μαυρο ψιλο χαλικι

Link to comment
Share on other sites

απλά αυτό το Πολύχρωμο το έβαλα προσωρινά για να μην φαίνονται οι ακαθαρσίες του. Στο καινούργιο δεν θα το βάλω αυτό.πόσα (mm) να είναι δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

απο 1 - 3 mm είναι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Fancy είναι αυτό που έχω. Έτσι μου είπε βασικά το παλικάρι απ το πέτ. Πολύ ωραίο το χαλικάκι

Link to comment
Share on other sites

Fancy είναι αυτό που έχω. Έτσι μου είπε βασικά το παλικάρι απ το πέτ. Πολύ ωραίο το χαλικάκι

 

δεν το βλέπω για Funcy, μονή ουρά δεν έχει ;

 

δες πως είναι τα funcy

https://www.google.com/search?q=fancy+goldfish&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=tFgHVe-JAaT4ywOZp4KoBg&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1173&bih=593

και πως είναι τα comet

https://www.google.com/search?q=comet+gold+fish&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=wlgHVbbcJ8HnywOfiIDgBQ&ved=0CAcQ_AUoAQ&biw=1173&bih=593

 

τα funcy είναι κοντοχοντρα και έχουν διπλή ουρα, ενώ τα common/comet είναι μακρόστενα και έχουν μονή ουρά

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα fancy είναι πιο μικρά!

Link to comment
Share on other sites

Τα κομετ γίνονται και αυτά τεράστια. Στησε το ενυδρειο, πάρε μπόλι και βάλε το ψαράκι, δεν είναι καλό να μείνει εκεί που το έχεις για πολύ. Καλή αρχή! :)

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον έχεις δίκιο. Θα βάλω comet που δεν μεγαλώνουν τόσο πολύ

 

Αναποδα το είπες, τα comet μεγαλώνουν πολύ ενω τα funcy όχι τόσο, στο βιντεο που σου έδειξα τα μεγαλα ειναι comet

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...