Jump to content

Το Πρώτο Μου Ενυδρείο Με Κιχλίδες Αφρικής Μαλάουι


Recommended Posts

Το πρώτο μου ενυδρείο με Κιχλίδες Αφρικής Μαλάουι. Το ενυδρείο τρέχει 20 μέρες και είναι το JUWEL LIDO 120 λίτρα (60x40x50εκ.). Οι κιχλίδες είναι όλες από τη λίμνη Μαλάουι εκτός από μία που είναι από τη λίμνη Βικτόρια. Είναι σχεδόν όλες μικρές και είναι mbunas εκτός από μία που είναι hap. Το ενυδρείο είναι φυσικά προσωρινό. Είμαι στο ψάξιμο για μεγαλύτερο μεταχειρισμένο ενυδρείο 180-240 λίτρα, ώστε στους επόμενους μήνες να τις μεταφέρω εκεί μόνιμα. Φυσικά εκεί θα έχω υπόστρωμα άμμο (και αρκετές ασβεστολιθικές πέτρες) και όχι αυτό το χαλίκι που μου είχε μείνει από την προηγούμενη ψαροσύνθεση που είχα. Για φίλτρανση αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα Eheim 2215.

 

Τα ψάρια είναι τα παρακάτω:

Pseudotropheous demasoni
Pseudotropheous acei yellow tail
Pseudotropheous socolofi albino
Labidochromis caeruleus (samurai cichlid)
Lodotropheous sprengerae (rusty cichlid)
Astatotilapia aeneocolor (yellow belly albert), from lake Victoria.
Sciaenochromis ahli (blue ahli), which is Hap.
Metriaclima lombardoi (also called Pseudotropheous lombardoi)
Cynotilapia afra
 
Παράμετροι νερού από ένα πολυτέστ που έχω:
PH=7.5
GH=10
KH=10
Θερμοκρασία=24οC
Νιτρικά=20
Νιτρώδη και αμμωνία δεν υπάρχουν.
 
Το σκεπτικό μου είναι να έχω διαφορετικά είδη ώστε να μην υπάρχουν αγριότητες συχνά ανάμεσα στα ψάρια (συνήθως υπάρχουν σε αυτά του ίδιου είδους έχω διαβάσει, εκτός αν έχεις 1 αρσενικό με 2-3 θηλυκά,κτλ). Όμως χαρέμια και γέννες δεν ήθελα. Μέχρι στιγμής είναι αρκετά ήρεμα λες και δεν είναι mbunas! Ελπίζω να συνεχιστεί η ηρεμία...
Παραθέτω και βίντεο στο youtube με το ενυδρείο. 

post-40209-0-83085100-1425924752_thumb.jpg

post-40209-0-25458300-1425924766_thumb.jpg

post-40209-0-39211000-1425924817_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. λοιπον. Καταρχας ωραιο βιντεο, για να βλεπω κατι καλυτερο Εγω προσωπικα μεχρι να πηγαινα στο μεγαλυτερο θα εκανα τα εξης: μαυρο η μπλε background και λιγο ξεμπερδεμα στα ψαρακια. Η λογικη σου ειναι σωστη ως προς την επιθετικοτητα των ψαριων αλλα και στα 180- 240 λιτρα αυτο που θες και παλι δε γινεται με σχετικη ευκολια. Οποτε τι προτεινω? Προτεινω να μεινεις Η σε ενα ειδος απο malawi, H σε κοχυλοψαρακια της ΤΑΝΓΚΑΝΙΚΑ που ειναι πανεμορφα και ταιριαζουν στο ενυδρειο σου προς ωρας. Εαν μπορεις να βρεις ΑΜΕΣΑ ενυδρειο τοτε μπορεις και 2 και ισως και 3 χαρεμακια Η προσωπικα για μενα καλυτερα μια ομαδα demasoni που σιγουρα τα εχεις συμπαθησει αρκετα. Εαν θελεις ωστοσο να κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου πρεπει να βρεις το ενυδρειο αμεσα. Επισης η βικτωριανη κιχλιδα πρεπει να φυγει οπως και το ahli Που αν ειδα καλα ειναι και θηλυκο. Σκεψου το καλα, διαβασε, επειδη το εχω κανει, ειναι πολλα τα χρωματα ειναι ωραια η κινηση αλλα δεν εχει καμια μα καμια σχεση με ενα ενυδρειο με χαρεμια και συμπεριφορες και κινησεις αναπαραγωγης. Και για να δεις τετοιες κινησεις σε ενα τετοιο ενυδρειο κυριως αρσενικων πρεπει ναεχεις πολλα μα παρα πολλα λιτρα. Καλη συνεχεια απο εμενα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Επαυξάνω όσο αφορά την πρότασης του για χαρέμια. Οι συμπεριφορές που θα δεις εκεί, δε συγκρίνονται με τίποτα. Είδα το βίντεο και παρακολουθούσα ψάρια να κολυμπάνε σαν στα χαμένα, σα να μην είχαν σκοπό ρε παιδάκι μου, δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Βέβαια φταίει και το ενυδρειο με τις μικρές του διαστάσεις αλλα...... έτσι μου φάνηκε εμένα. Βάζοντας χαρέμια θα δεις πραγματικές συμπεριφορές και θα εκπλαγείς με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριου. Θα βλέπεις οτι το κάθε ψάρι έχει τον δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα. Καλή συνέχεια κι απο μένα.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς μακρηγορώ, θα πρότεινα εφόσον θες να ασχοληθείς σοβαρά με ψάρια από την λίμνη malawi (nyasa) πρέπει να αναζητήσεις ενυδρείο το λιγότερο με μήκος 1 μετρό 180+ λίτρα στο οποίο μπορεί να στεγαστεί ένα χαρέμι κιχλίδες malawi (1 αρσενικό με 3 θηλυκά) αυτό είναι ο πιο σωστός συνδυασμός για αυτά τα λίτρα,

ψάρια που θα μπορούσες να βάλεις είναι τα έξης:

Labidochromis caeruleous

Melanochromis maingano

Iodotropheus sprengerae

Pseudotropheus saulosi

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. λοιπον. Καταρχας ωραιο βιντεο, για να βλεπω κατι καλυτερο Εγω προσωπικα μεχρι να πηγαινα στο μεγαλυτερο θα εκανα τα εξης: μαυρο η μπλε background και λιγο ξεμπερδεμα στα ψαρακια. Η λογικη σου ειναι σωστη ως προς την επιθετικοτητα των ψαριων αλλα και στα 180- 240 λιτρα αυτο που θες και παλι δε γινεται με σχετικη ευκολια. Οποτε τι προτεινω? Προτεινω να μεινεις Η σε ενα ειδος απο malawi, H σε κοχυλοψαρακια της ΤΑΝΓΚΑΝΙΚΑ που ειναι πανεμορφα και ταιριαζουν στο ενυδρειο σου προς ωρας. Εαν μπορεις να βρεις ΑΜΕΣΑ ενυδρειο τοτε μπορεις και 2 και ισως και 3 χαρεμακια Η προσωπικα για μενα καλυτερα μια ομαδα demasoni που σιγουρα τα εχεις συμπαθησει αρκετα. Εαν θελεις ωστοσο να κανεις αυτο που εχεις στο μυαλο σου πρεπει να βρεις το ενυδρειο αμεσα. Επισης η βικτωριανη κιχλιδα πρεπει να φυγει οπως και το ahli Που αν ειδα καλα ειναι και θηλυκο. Σκεψου το καλα, διαβασε, επειδη το εχω κανει, ειναι πολλα τα χρωματα ειναι ωραια η κινηση αλλα δεν εχει καμια μα καμια σχεση με ενα ενυδρειο με χαρεμια και συμπεριφορες και κινησεις αναπαραγωγης. Και για να δεις τετοιες κινησεις σε ενα τετοιο ενυδρειο κυριως αρσενικων πρεπει ναεχεις πολλα μα παρα πολλα λιτρα. Καλη συνεχεια απο εμενα.

Σευχαριστώ πολύ! Λοιπόν, το ενυδρείο είναι τελείως προσωρινό! Που λέει ο λόγος μπορεί και αύριο αν βρω μεγαλύτερο να το πάρω. Τα demasoni όντως μου αρέσουν πολύ γιατί έχουν έντονο σκούρο μπλε χρώμα και τα βρίσκω υπέροχα. Το ahli πρέπει να είναι θηλυκό (τα αρσενικά νομίζω γίνονται μπλε). Και η αλήθεια είναι πως τα θηλυκά δεν είναι και τα ομορφότερα ψαράκια. Σαν μικρές σαρδελίτσες είναι. Μου το είπαν πολλοί αυτό σχετικά με τις συμπεριφορές των ψαριών όταν είναι χαρέμια, αλλά δε θέλω γέννες. Είχα convicts πριν και είχα αγανακτήσει! Η βικτωριανή κιχλίδα ενώ έχει υπέροχα χρώματα τα δείχνει δυστυχώς μάλλον μόνο όταν έχει θηλυκά στο ενυδρείο. Αν είναι μόνιμα έτσι (και δεν αλλάξει κάτι όταν μεγαλώσει λίγο ακόμα) όντως θα φύγει. Όταν την πήρα είχε ωραία χρώματα (λόγω των θηλυκών που είχε μέσα στο ενυδρειάκι που εκτρέφονταν). Σπάνια τώρα παίρνει χρωματισμούς και αυτό για λίγο. Κυρίως όταν τρώει μόνο μαζί με τα άλλα για κάποιο λόγο βγάζει χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Επαυξάνω όσο αφορά την πρότασης του για χαρέμια. Οι συμπεριφορές που θα δεις εκεί, δε συγκρίνονται με τίποτα. Είδα το βίντεο και παρακολουθούσα ψάρια να κολυμπάνε σαν στα χαμένα, σα να μην είχαν σκοπό ρε παιδάκι μου, δε ξέρω αν με καταλαβαίνεις. Βέβαια φταίει και το ενυδρειο με τις μικρές του διαστάσεις αλλα...... έτσι μου φάνηκε εμένα. Βάζοντας χαρέμια θα δεις πραγματικές συμπεριφορές και θα εκπλαγείς με τον χαρακτήρα του κάθε ψαριου. Θα βλέπεις οτι το κάθε ψάρι έχει τον δικό του ξεχωριστό χαρακτήρα. Καλή συνέχεια κι απο μένα.

Σευχαριστώ! Όντως πολλές φορές μοιάζουν να κολυμπάνε στα χαμένα, κυρίως στις άκρες των τζαμιών πάνω κάτω. Αλλά μετά μπαινοβγαίνουν στις πέτρες, σκάβουν το χαλίκι για τροφή, κτλ. Για τα χαρέμια όμως αν και σίγουρα θα έβλεπα συμπεριφορές μοναδικές, ίσως το αφήσω για το μέλλον, γιατί στο άμεσο μέλλον δε θέλω να έχω γέννες.

Link to comment
Share on other sites

χωρίς μακρηγορώ, θα πρότεινα εφόσον θες να ασχοληθείς σοβαρά με ψάρια από την λίμνη malawi (nyasa) πρέπει να αναζητήσεις ενυδρείο το λιγότερο με μήκος 1 μετρό 180+ λίτρα στο οποίο μπορεί να στεγαστεί ένα χαρέμι κιχλίδες malawi (1 αρσενικό με 3 θηλυκά) αυτό είναι ο πιο σωστός συνδυασμός για αυτά τα λίτρα,

ψάρια που θα μπορούσες να βάλεις είναι τα έξης:

Labidochromis caeruleous

Melanochromis maingano

Iodotropheus sprengerae

Pseudotropheus saulosi

Όντως ψάχνω ενυδρείο από 180-240 λίτρα (1-1,2 μέτρα μήκος). Είχα 400 λίτρα πριν και 1,5 μέτρο αλλά έχει αλλάξει τώρα η διαρρύθμιση του σαλονιού και δε χωράει. Προσωπικά μου άρεσε περισσότερο το demasoni, το rusty (το οποίο είναι ήσυχο και είναι πολύ κινητικό σε όλο το ενυδρείο) και το lombardoi. Ιδίως το τελευταίο έχει διαχωρισμό στα χρώματα (αρσενικό κίτρινο, θηλυκό μπλε) και είναι και σαν χαρέμια υπέροχα. Όπως νομίζω συμβαίνει και στα saulosi.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες φιλε!

Δεν θες γέννες;

Σε βλεπω για all male mbuna παροτι δεν ειναι συχνο φαινομενο!

Ισως να πετυχει αλλα κατα πόσο ειναι σωστο δεν ξερω!μπορεις να διαβάσεις αντιστοιχα θέματα!

Συνηθως γινεται με aulonacara και haps!

Θα πρεπει νασαι σιγουρος οτι όλα θαναι αρσενικα για να μην γεννανε ,μην υβριδισουν μην μην ...

Δεν ξερω μου φαινεται περιεργο!

Βαλε χρυσόψαρα ή καντο κοινωνικο!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, αν έχω καταλάβει σωστά, και το "όλα αρσενικά" δε σε γλυτώνει από τη διαδικασία επιλογής. Είναι ένας "βραχνάς", και πολλοί το ξανασκέφτονται, το γεγονός ότι βάζεις μέσα μερικά και μόλις φτιαχτεί χαρέμι ή ζευγάρι πρέπει να βγάλεις τα υπόλοιπα... Αλλά και με το "όλα αρσενικά" πάλι πρέπει να επιλέξεις κάποια στιγμή. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται,δεν ειναι σιγουρο οτι θα πετυχει,μπορει να εχει σκοτωμους και μαχες για την κυριαρχια!

Οι αφρικανες κατα το μεγαλυτερο ποσοστο ειναι ανησυχα ή επιθετικα ψαρια και αυτην την υπερενταση την εκδηλωνουν οπου μπορουν,θα θελει πολυ υπομονη και την αναλογη διαθεση!

Ενω στεινοντας ενα χαρεμι ας πουμε οτι ξενιαζεις!

Οτι νομιζεις,περι ορεξεως...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θέλει πολύ πέτρα για να πετυχει το εγχείρημα.

 

Γέμισέ το πετρες το ενυδρείο να κρυβονται συνεχώς αλλιώς μεγαλώνοντας θα έχεις πιστεύω θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε μου.

Αν θες να ξεφορτωθεις το achli το θηλυκό, στείλτε προς το μέρος μου να συμπληρώσω χαρέμι;-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...