Jump to content

Chiller Και Ερωτησεις.


thanasis76

Recommended Posts

καλησπερα!!!! θα ηθελα να μου πειτε οσοι δειτε το θεμα
τι chiller χρησιμοποιειτε και κατα ποσο ειστε ευχαριστημενοι..
αρχισα την ερευνα  και θελω να ακουσω της αποψης σας.
με ενδιαφερει κατι που για τα λεφτα του να κανει την δουλεια που πρεπει, να μην βγαζει βλαβες, και να μην χρειαζεται πχ 1 ωρα για να πιανει την θερμοκρασια....
ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θαναση

 

Ειχα χρησιμοποιησει chiller πριν αρκετα χρονια και ημουν αρκετα ευχαριστημενος.

Οταν καποια στιγμη χαλασε και επειδη δεν φτιαχνοταν,αναγκαστικα εβαλα ανεμiστηρακια για να κανω τη δουλεια μου γρηγορα,μεχρι να παρω το καινουργιο.

Ε απο τοτε δεν ξανα εβαλα chiller. :thumbsu:

 

Μου κοστισαν μολις 40ευρω και καταναλωναν μολις 15w(ειχα χρησιμοποιησει αυτα του υπολογιστη).Αυτα που εχω βαλει τωρα μου κοστισαν μολις 24 ευρω και καταναλωνουν μολις 28w.

Εχω βγαλει με ανεμιστηρακια σχεδον 10 καλοκαιρια.Ακομα και ενα να χαλασει(το ειχα παθει με αυτα των υπολογιστων) τα υπολοιπα θα συνεχισουν να δουλευουν και θα σε καλυψουν μεχρι να το αντικαταστησεις.

Ενω το chiller αν χαλασει την ψιλοπατησες.Ειδικα εσυ που εισαι και σε νησι.

Απο την αλλη για να αγορασεις chiller θελεις τουλαχιστον 200-300 ευρω και να πληρωνεις αλλα 300w,τουλαχιστον,στη δεη για τη λειτουργια του.

Τα ανεμιστηρακια ανεβαζουν πολυ την εξατμιση αλλα το κοστος του εξτρα νερου που θα φτιαξεις σε σχεση με το κοστος των εξτρα watt τα οποια χρησιμοποιει το chiller αλλα και της τεραστιας διαφορας στο κοστος αγορας,ειναι πολυ μικροτερο.

 

Αυτα που σου λεω δεν ειναι σωστα η' η καλυτερη επιλογη επειδη το εκανα εγω.Στα λεω μηπως δεν εχεις σκεφτει και αυτη την εναλλακτκη επιλογη :thumbsu:

Η' στη χειροτερη αφου παρεις το chiller φτιαξε/αγορασε και ανεμιστηρακια ωστε να τα εχεις και μια λυση ασφαλειας σε περιπτωση που χαλασει το chiller.

Απλα τα συνδεεις με τον ελεγκτη θερμοκρασιοας σου και εισαι οκ.

 

Εχω να χρησιμοποιησω χρονια ψυκτικο,οποτε δυστυχως δεν μπορω να σου πω ποια εταιρια ειναι η πιο αξιοπιστη αυτη τη στιγμη.

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως θα πρεπει να αγορασεις μεγαλυτερο απο τα λιτρα που εχεις και τα λιτρα που δινει η κατασκευαστρια εταιρια ωστε να μην χρειαζεται μια ωρα η' παραπανω για να σου κραταει τη θερμοκρασια στα επιθυμητα επιπεδα.

Οι εταιριες συνηθως,τα βαζουν πολυ οριακα.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι καλοκαιριατικα 800λτ θα τα ριχνεις σε μια ωρα μάλλον αλλο μηχάνημα ψαχνεις

 

Εκτος αν εισαι ετοιμος για κανα δυο χιλιάρικα στο νερο!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θαναση

 

Ειχα χρησιμοποιησει chiller πριν αρκετα χρονια και ημουν αρκετα ευχαριστημενος.

Οταν καποια στιγμη χαλασε και επειδη δεν φτιαχνοταν,αναγκαστικα εβαλα ανεμiστηρακια για να κανω τη δουλεια μου γρηγορα,μεχρι να παρω το καινουργιο.

Ε απο τοτε δεν ξανα εβαλα chiller. :thumbsu:

 

Μου κοστισαν μολις 40ευρω και καταναλωναν μολις 15w(ειχα χρησιμοποιησει αυτα του υπολογιστη).Αυτα που εχω βαλει τωρα μου κοστισαν μολις 24 ευρω και καταναλωνουν μολις 28w.

Εχω βγαλει με ανεμιστηρακια σχεδον 10 καλοκαιρια.Ακομα και ενα να χαλασει(το ειχα παθει με αυτα των υπολογιστων) τα υπολοιπα θα συνεχισουν να δουλευουν και θα σε καλυψουν μεχρι να το αντικαταστησεις.

Ενω το chiller αν χαλασει την ψιλοπατησες.Ειδικα εσυ που εισαι και σε νησι.

Απο την αλλη για να αγορασεις chiller θελεις τουλαχιστον 200-300 ευρω και να πληρωνεις αλλα 300w,τουλαχιστον,στη δεη για τη λειτουργια του.

Τα ανεμιστηρακια ανεβαζουν πολυ την εξατμιση αλλα το κοστος του εξτρα νερου που θα φτιαξεις σε σχεση με το κοστος των εξτρα watt τα οποια χρησιμοποιει το chiller αλλα και της τεραστιας διαφορας στο κοστος αγορας,ειναι πολυ μικροτερο.

 

Αυτα που σου λεω δεν ειναι σωστα η' η καλυτερη επιλογη επειδη το εκανα εγω.Στα λεω μηπως δεν εχεις σκεφτει και αυτη την εναλλακτκη επιλογη :thumbsu:

Η' στη χειροτερη αφου παρεις το chiller φτιαξε/αγορασε και ανεμιστηρακια ωστε να τα εχεις και μια λυση ασφαλειας σε περιπτωση που χαλασει το chiller.

Απλα τα συνδεεις με τον ελεγκτη θερμοκρασιοας σου και εισαι οκ.

 

Εχω να χρησιμοποιησω χρονια ψυκτικο,οποτε δυστυχως δεν μπορω να σου πω ποια εταιρια ειναι η πιο αξιοπιστη αυτη τη στιγμη.

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι πως θα πρεπει να αγορασεις μεγαλυτερο απο τα λιτρα που εχεις και τα λιτρα που δινει η κατασκευαστρια εταιρια ωστε να μην χρειαζεται μια ωρα η' παραπανω για να σου κραταει τη θερμοκρασια στα επιθυμητα επιπεδα.

Οι εταιριες συνηθως,τα βαζουν πολυ οριακα.

 

μου περασε απο το μυαλο και η λυση με τα ανεμηστηρακια αλλα με κολαει στο θεμα με την εξατμιση και την υγρασια...

ενυδρεια και σαμπ ειναι με καπακια γι αυτο τον λογο, αν βαλω ανεμιστηρακια πρεπει να ανοιξουν για να μπορει να λειτουργει το συστημα...

οποτε θα εχω πολυ υγρασια στο σπιτι...

 

Link to comment
Share on other sites

Αν νομιζεις οτι καλοκαιριατικα 800λτ θα τα ριχνεις σε μια ωρα μάλλον αλλο μηχάνημα ψαχνεις

 

Εκτος αν εισαι ετοιμος για κανα δυο χιλιάρικα στο νερο!

 

αν αυτο ειναι απαντηση στις ερωτησεις που εκανα... οκ....

θεωρω πως αν παρεις ενα μηχανημα για τα αναλογα λιτρα που εχει ο καθενας , δεν χρειαζεται να δουλευει παρα πολυ.

διαβασα πολλα θεματα και αλλα δουλευουν 20 λεπτα, αλλα 40...

Link to comment
Share on other sites

μου περασε απο το μυαλο και η λυση με τα ανεμηστηρακια αλλα με κολαει στο θεμα με την εξατμιση και την υγρασια...

ενυδρεια και σαμπ ειναι με καπακια γι αυτο τον λογο, αν βαλω ανεμιστηρακια πρεπει να ανοιξουν για να μπορει να λειτουργει το συστημα...

οποτε θα εχω πολυ υγρασια στο σπιτι...

 

Εβαλες καπακι και στο κεντρικο ενυδρειο θαναση?

Αυτο σιγουρα θα σε βοηθησει στο θεμα υγρασιας αλλα ισως να σε περιορισει σε καποια θεματα οπως η οξυγονωση του,ph κτλ.

 

Αν εχεις βαλει καπακια τοτε το ψυκτικο οντως ειναι η καλυτερη επιλογη.

Εκτος αν το καλοκαιρι(που η υγρασια ειναι σχετικα λιγοτερη) βγαζεις το ενα απο τα δυο και βαζεις εκει τα ανεμιστηρακια.

 

Δεν ξερω φιλε μου,εσυ αποφασιζεις.

Δυστυχως δεν εχω προσφατη εμεπιρια με chiller για να γινω πιο συγκεκριμενος με εταιριες κτλ :blush:

Εχω ακουσει για καποιες καλα λογια αλλα επειδη δεν ξερεις ποτε,δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.

Σιγουρα καποια παιδια που χρησιμοποιουν να σου πουν παραπανω πραγματα ωστε να κανεις τη καλυτερη δυνατη επιλογη,ωστε να μη χασεις χρηματα.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται τι θες να κανεις. Εγω θα συμφωνησω 100% με τον μιχαλη και θα πω ανεμιστηρακια... επισης θα συμφωνησω και το οτι το καπακι θα σε περιορισει... σε ρεεφ και σε γενικοτερα σε ενυδρεια αποψη μου, ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ, καπακι.  Αλλα εαν εχεις τοσο θεμα με την υγρασια οκ τι να πω. Περαν αυτου, εαν εχεις aircondition στο δωματιο, τα ανεμιστηρακια δεν θα ειναι προβλημα. Τωρα.. για chiller... και εγω εχω ακουσει καλα λογια για αρκετα, αλλα σε τοσο πολλα λιτρα αυτο που ζητας θα κοστισει δραματικα πολυ. Και απο οτι καταλαβα θες κατι σε λογικη τιμη. Εαν εχεις καποιον καταστηματαρχη γνωστο απευθυνσου σε αυτον. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Θαναση εγω εχω 1 απο αυτα και κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν .Σε μενα δουλευει 20 λεπτα περιπου,πληρες αθορυβο ενα φυσημα ακουγετε οτα δουλευει.

http://www.jbjlighting.com/prod-arctica-aquarium.html

Link to comment
Share on other sites

αν αυτο ειναι απαντηση στις ερωτησεις που εκανα... οκ....

θεωρω πως αν παρεις ενα μηχανημα για τα αναλογα λιτρα που εχει ο καθενας , δεν χρειαζεται να δουλευει παρα πολυ.

διαβασα πολλα θεματα και αλλα δουλευουν 20 λεπτα, αλλα 40...

 

Οχι φιλε θαναση δεν ηταν απαντηση στο ερώτημα σου!

 

Ειχε περισσότερο χιουμοριστικο χαρακτηρα!

 

Η πραγματικοτητα ομως δεν απεχει πολυ απο το αστειο!

 

Το ενυδρειο σου μαζι με το sump σχεδον φτανει στον τόνο!!!

 

Τα ψυκτικά εχουν καποιες δυνατοτητες που για το κλίμα της Ελλάδας οταν χτυπαει 40αρια δυσκολευονται πολυ να φτασουν την θερμοκρασια των 26 βαθμων!

 

Αρα χρειαζεσαι ενα μηχάνημα πολλων βαττ για να σηκώσουν τα 1000λτ σου!

 

Αυτο σημαίνει και πολλα ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες καπακι και στο κεντρικο ενυδρειο θαναση?

Αυτο σιγουρα θα σε βοηθησει στο θεμα υγρασιας αλλα ισως να σε περιορισει σε καποια θεματα οπως η οξυγονωση του,ph κτλ.

 

Αν εχεις βαλει καπακια τοτε το ψυκτικο οντως ειναι η καλυτερη επιλογη.

Εκτος αν το καλοκαιρι(που η υγρασια ειναι σχετικα λιγοτερη) βγαζεις το ενα απο τα δυο και βαζεις εκει τα ανεμιστηρακια.

 

Δεν ξερω φιλε μου,εσυ αποφασιζεις.

Δυστυχως δεν εχω προσφατη εμεπιρια με chiller για να γινω πιο συγκεκριμενος με εταιριες κτλ :blush:

Εχω ακουσει για καποιες καλα λογια αλλα επειδη δεν ξερεις ποτε,δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου.

Σιγουρα καποια παιδια που χρησιμοποιουν να σου πουν παραπανω πραγματα ωστε να κανεις τη καλυτερη δυνατη επιλογη,ωστε να μη χασεις χρηματα.

 

ναι το κεντρικο ενυδρειο εχει καπακια, αλλα δεν φενονται. ειναι τζαμια και πατανε πανω στις κοντρες.

στα νησια εχουμε πολυ υγρασια και δεν θελω  να επιβαρυνω κι αλλο το σπιτι.

οσο για την οξυγονωση, το σκιμμερ που ειναι και μεγαλο νομιζω μια χαρα θα κανει δουλεια.

θα ηθελα πολυ να γλυτωσω το κοστος μονο με 50-60 ευρω αλλα δεν γινετε πρωτον για την υγρασια και δευτερον για την τρελη εξατμιση που θα εχω...

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Θαναση εγω εχω 1 απο αυτα και κατα την γνωμη μου ειναι απο τα καλυτερα που υπαρχουν .Σε μενα δουλευει 20 λεπτα περιπου,πληρες αθορυβο ενα φυσημα ακουγετε οτα δουλευει.

http://www.jbjlighting.com/prod-arctica-aquarium.html

 

την εχω στα υποψην την μαρκα αυτη. θυμησε μου ποσο ειναι το ενυδρειο σου και πιο μοντελο εχεις και δουλευει μονο 20 λεπτα...??

Link to comment
Share on other sites

ναι το κεντρικο ενυδρειο εχει καπακια, αλλα δεν φενονται. ειναι τζαμια και πατανε πανω στις κοντρες.

στα νησια εχουμε πολυ υγρασια και δεν θελω να επιβαρυνω κι αλλο το σπιτι.

οσο για την οξυγονωση, το σκιμμερ που ειναι και μεγαλο νομιζω μια χαρα θα κανει δουλεια.

θα ηθελα πολυ να γλυτωσω το κοστος μονο με 50-60 ευρω αλλα δεν γινετε πρωτον για την υγρασια και δευτερον για την τρελη εξατμιση που θα εχω...

Θαναση μου εσυ ξερεις καλυτερα απ'ολους τι ειναι καλυτερο και για το χωρο σου αλλα και το ενυδρειο σου φιλε!

Ετσι οπως τα λες οντως ισως ειναι το chiller η καλυτερη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

την εχω στα υποψην την μαρκα αυτη. θυμησε μου ποσο ειναι το ενυδρειο σου και πιο μοντελο εχεις και δουλευει μονο 20 λεπτα...??

το ενυδρειο ειναι 130χ070χ060

 

http://www.ebay.com/itm/JBJ-Titanium-1-5-HP-Aquarium-Chiller-FREE-Shipping-/350997644989

 

http://translate.google.gr/translate?hl=el&sl=en&u=http://www.jbjchillers.com/contents/en-us/d81.html&prev=search

 

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

Θαναση μου εσυ ξερεις καλυτερα απ'ολους τι ειναι καλυτερο και για το χωρο σου αλλα και το ενυδρειο σου φιλε!

Ετσι οπως τα λες οντως ισως ειναι το chiller η καλυτερη επιλογη

 

νομιζω οτι εκτος απο την περιπτωση του χωρου μου που δεν γινετε με τις υγρασιες,

ενα chiller  σε ενα ενυδρειο παρεχει και πιο στεθερες τιμες στις παραμετρους του νερου, ετσι δεν ειναι??

αφου δεν χρειαζεται καθε τοσο να κανουμε αναπληρωση νερου...

Link to comment
Share on other sites

 

οποτε εχουμε σχεδον τα ιδια λιτρα και δουλευεις με το 1/5 hp και χρειαζεται μονο 20 λεπτα...

πολυ καλο θα ελεγα....!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε θαναση δεν ηταν απαντηση στο ερώτημα σου!

 

Ειχε περισσότερο χιουμοριστικο χαρακτηρα!

 

Η πραγματικοτητα ομως δεν απεχει πολυ απο το αστειο!

 

Το ενυδρειο σου μαζι με το sump σχεδον φτανει στον τόνο!!!

 

Τα ψυκτικά εχουν καποιες δυνατοτητες που για το κλίμα της Ελλάδας οταν χτυπαει 40αρια δυσκολευονται πολυ να φτασουν την θερμοκρασια των 26 βαθμων!

 

Αρα χρειαζεσαι ενα μηχάνημα πολλων βαττ για να σηκώσουν τα 1000λτ σου!

 

Αυτο σημαίνει και πολλα ευρω!

 

δες την απαντηση του niknik να δεις πως τελικα δεν ειναι τοσο δυσκολο...!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι εκτος απο την περιπτωση του χωρου μου που δεν γινετε με τις υγρασιες,

ενα chiller  σε ενα ενυδρειο παρεχει και πιο στεθερες τιμες στις παραμετρους του νερου, ετσι δεν ειναι??

αφου δεν χρειαζεται καθε τοσο να κανουμε αναπληρωση νερου...

Οχι, η αναπληρωση 5-6 λιτρα τη μερα δεν ειναι κατι. Δεν ειναι μετρησιμη αλλαγη σε καμια περιπτωση. Ουτως η αλλως θα εχεις αναπληρωση και με chiller και χωρις. 

Link to comment
Share on other sites

οποτε εχουμε σχεδον τα ιδια λιτρα και δουλευεις με το 1/5 hp και χρειαζεται μονο 20 λεπτα...

πολυ καλο θα ελεγα....!!!!

Βεβαιως θα παρεις το μεγαλυτερο εαν αποφασισεις για αυτο,θα δουλευει ποιο ανετα

Link to comment
Share on other sites

Οχι, η αναπληρωση 5-6 λιτρα τη μερα δεν ειναι κατι. Δεν ειναι μετρησιμη αλλαγη σε καμια περιπτωση. Ουτως η αλλως θα εχεις αναπληρωση και με chiller και χωρις. 

εγω διαβασα για πολλα λιτρα αναπληρωση το καλοκαιρι με ανεμηστηρακια...

με το chiller  και με κλειστο ενυδρειο που θα παει η εξατμιση του νερου?? θα ανεβει στα καπακια και θα ξαναπεσει μεσα.

η εξατμιση με chiller  απο οσο εχω διαβασει ειναι ελαχιστη εως μηδαμινη...

δεν ξερω απο αυτα φυσικα, απλα διαβαζω αυτα που γραφουν συν χομπιστες ... :) :)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαιως θα παρεις το μεγαλυτερο εαν αποφασισεις για αυτο,θα δουλευει ποιο ανετα

 

ναι εννοειτε. απλα τωρα κανω ερευνα αγορας και ερευνα στο τι μεγεθος θα χρειαστω.. :) :)

σε ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει και ανεμιστηράκια αλλά και chiller σε 500 λτ ενυδρείο, θα σου πω τι έχω δει εγώ,

τα ανεμιστηράκια σε μεγάλο ενυδρείο δεν μπορούν να κατεβάσουν θερμοκρασία με μεγάλες ζέστες θα δουλεύουν όλη την ημέρα για να ρίξουν την θερμοκρασία και εάν τα καταφέρουν, η εξάτμιση νερού στο δικό μου ήταν 2 λίτρα την ημέρα φαντάζομαι σε μεγαλύτερο θα είναι πιο πολύ.

Το Chiller τώρα, η εξάτμιση νερού είναι περίπου 1-2 λίτρα την εβδομάδα και κατεβάζει την θερμοκρασία του ενυδρείου σε 20-40 λεπτά λειτουργίας, ακόμα και σε μεγάλες ζέστες θα δουλεύει 2-3 φορές την ημέρα

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω χρησιμοποιήσει και ανεμιστηράκια αλλά και chiller σε 500 λτ ενυδρείο, θα σου πω τι έχω δει εγώ,

τα ανεμιστηράκια σε μεγάλο ενυδρείο δεν μπορούν να κατεβάσουν θερμοκρασία με μεγάλες ζέστες θα δουλεύουν όλη την ημέρα για να ρίξουν την θερμοκρασία και εάν τα καταφέρουν, η εξάτμιση νερού στο δικό μου ήταν 2 λίτρα την ημέρα φαντάζομαι σε μεγαλύτερο θα είναι πιο πολύ.

Το Chiller τώρα, η εξάτμιση νερού είναι περίπου 1-2 λίτρα την εβδομάδα και κατεβάζει την θερμοκρασία του ενυδρείου σε 20-40 λεπτά λειτουργίας, ακόμα και σε μεγάλες ζέστες θα δουλεύει 2-3 φορές την ημέρα

 

σε ευχαριστω πολυ για την εμπειρια σου!!!! να σαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Θανασαρε πως παει η ερευνα?Εχεις καταληξει καπου?

 

ειμαι αναμεσα σε 2

Aqua medic

και

JBJ Arctica.

 

Απλα επιδη δεν βιαζομαι το παω χαλαρα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...