Jump to content
  • Τελευταίες 10 Δημοσιεύσεις

• Θα συμφωνήσω με τον @Sturm. Είναι καλό να τα λες από κοντά με άτομα που μοιράζεσαι τόσο καιρό απόψεις πίσω από μια οθόνη. Ωστόσο, διακρίνω από κάποιους μια επιθετικότητα και μια ελαφρά ειρωνεία και νομίζω δεν οφελεί σε τίποτα, ίσα ίσα φέρνει αντίθετο αποτέλεσμα. Οπότε όσοι μπορούν να βρεθούν ας κάνουν μία αρχή και σιγά σιγά η παρέα μπορεί να μεγαλώσει. Μακάρι να μπορούσα να ακολουθήσω. Περιμένουμε φωτογραφίες σας από ευχάριστα καφεδάκια!
    • Εσενα πρεπει να σε χουν βασιλισσα! Τωρα για να δεις αλλη κοπελα χλωμο το κοβω αλλα ποτε μην λες ποτε. Παντως εγω πραγματικα θα ηθελα να γνωρισω καποια παιδια απο Θεσ/ νικη που τα λεμε απο δω αλλα ποτε απο κοντα.
    • Η αληθεια ειναι οτι δεν διακρινω κατι! Λαθος ως προς τι; αν θες για αναπαραγωγη των πλεκο τοτε θελει αλλο πραγμα. Ενας σωληνας pvc κλειστος απο μια παντα, ισα να χωραει ειναι μια χαρα. Αλλιως αν δεν θες αναπαραγωγη βρισκουν αυτοι και χωνονται!
    • Δεν υπαρχει λογος να κρινουμε! Ενας καφες ειναι οποιος θελει ερχεται! Εγω παντως τα φιλαρακια και τις κουμπαριες που εχω κανει εδω απο τις συναντησεις, τα οποια με βοηθανε και σε αλλες πτυχες της ζωης μου, δεν τα αλλαζω!
    • Παναγιώτη το θέμα του διοξειδίου είναι κάπως σχετικό.  Σου παραθέτω  και ένα link για να δεις τι εννοώ.     To συγκεκριμένο ομολογουμένως όμορφο ενυδρείο είναι στο βίντεο ενός έτους και τρέχει χωρίς διοξείδιο. Φυσικά δεν έχει στερηθεί τίποτα όσον αφορά το υπόστρωμα , την λίπανση και το φως καθώς έχει tropica soil, λίπανση καθημερινή και καλές λάμπες.  Είναι ένα lowtech ενυδρείο δηλαδή. Δεν είναι Lowbudget (φτηνό) όμως, για να τα διαχωρίζουμε λίγο αυτά.    Αυτό όμως που έχει αλλάξει είναι το εξής . Πρόκειται για ένα ενυδρείο που αποτελείται αποκλειστικά από εύκολα φυτά όπου τα περισσότερα είναι αργής ανάπτυξης . Επίσης το φως έχει μειωθεί στο 50% της έντασης . Η ροή είναι πολλή καλή γιατί προέρχεται από δύο φίλτρα.  Και φυσικά εντάξει πρέπει να σκεφτούμε πως ο ιδιοκτήτης είναι επαγγελματίας.   Αυτό που θέλω να δείξω είναι η επιτυχία που μπορεί να επιτευχθεί σε ένα ενυδρείο χωρίς co2, το οποίο όμως έχει από πίσω άνθρωπο με γνώση που τηρεί και σέβεται όλους τους άλλους κανόνες.   Αν βομβαρδίσεις ένα ενυδρείο με φωτισμό χωρίς διοξείδιο και λίπανση θα οδηγήσει σε καταστροφή.   Όταν βάζουμε διοξείδιο στο ενυδρείο αυτομάτως τίθεται ανάγκη για καθημερινή λίπανση. Οι απαιτήσεις ανεβαίνουν καθώς πρέπει να διαχειριστούμε τρία στοιχεία πλέον , τον φωτισμό, το διοξείδιο και την λίπανση. Αν ένα από αυτά το τσιγκουνευόμουν θα ήταν το φως. Όσο το αυξάνεις τόσο ανεβαίνουν οι απαιτήσεις για τα άλλα 2. Και η αρμονία μεταξύ των τριών είναι δύσκολη και έρχεται εμπειρικά μετά από προσπάθειες και αποτυχίες.   Θα πω κάτι ακόμα που το έχω πει και στο παρελθόν και είναι γενικά μία άποψη που επικρατεί μεταξύ των φυτεμένων. Χρησιμοποίησε το λιγότερο δυνατό φως για να μεγαλώσουν τα φυτά σου, στόχευσε σε υψηλή περιεκτικότητα co2 στο νερό (25-30) και τήρησε σταθερή λίπανση και εβδομαδιαία ρουτίνα. Αν έχεις δηλαδή κάπου περίσσια , ας είναι το co2 και όχι το φως.   Για να μην βγούμε άλλο offtopic ήθελα απλά να δείξω ένα ενυδρείο χωρίς co2 και χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο ως σημείο αναφοράς.   Περιμένουμε και τις υπόλοιπες πληροφορίες από τον crgeo για να δώσουμε τις συμβουλές μας.
    • Έχουν μικρές τελίτσες που γιαλιζουν ασημένιο χρώμα 
    • Αν δεν γυαλιζουν σαν να ειναι πασπαλισμενες με glitter (μεταλλικα μικρα σημαδακια σαν πολλες τελιτσες), και δεν ειναι ασβεστολιθικες, τοτε μια χαρα ειναι.
    • Πιστεύω πως πρόκειται για διατομική. Τα τζάμια σου επίσης πως είναι? Πάνω σε αυτά που σου έγραψε ο @Fred13 εγώ απλά να προσθέσω ότι για να πετύχει βέβαια ένα φυτεμένο ενυδρείο χρειάζεται διοξείδιο και λίπανση. Το εξελ δεν ξέρω κατα πόσο σε καλύπτει, φαντάζομαι πως αν ρίχνεις την καθημερινή δόση τα ml θα είναι πολλά και θα χρειάζεται να παίρνεις μπουκάλια με το κιλό. Σκέψου όμως και την περίπτωση της μπουκάλας. Επίσης τι εννοείς όταν γράφεις αναπλήρωση ανάμεσα του χαμένου νερού? Βγάζεις 100 λίτρα και τα αναπληρώνεις στο μεσοδιάστημα μέχρι την επόμενη αλλαγή?    
    • Γραψε τουλαχιστον νιτρικα πόσο εχεις στα περιπου( το φυσιολογικες τιμες δεν λεει τιποτα). Εμενα πιο πολυ για καφε διατομικη μοιαζει . Στα τζαμια εχεις καφε σημαδια; δες εδω - Μαλλον εχεις ακομα ελλειψη  απο μακρο - NPK, γιατι φαινεται οτι μονο τα παλια φυλλα εχουν σημαδια. Οπως ειπε ο @Fred13 - λιγο παραπανω γραψε για φιλτρο(τι εχεις μεσα, ροη,ποσο συχνα το καθαριζεις ), αν εχεις ψαρακια (πόσα), πότε φυτεψες τα φυτα, μετρησεις νερου(NO3- τόσο, ph- τόσο κτλ) Τα τεστ με stik ειναι βεβαια "στα περιπου", αλλα κατι ειναι και αυτο.
    • για να εμφανίζεται σίγουρα έχει κάποια ανισορροπία το σύστημα σου...περιμένουμε μετρήσεις και ρουτίνες να τα συζητήσουμε όλοι μαζί...
  • Ανακοινώσεις

• ΚΟΠΗ ΠΙΤΑΣ 2019

Αγαπητοί φίλοι του Aquazone , με χαρά σας προσκαλούμε  για 14η φορά στην εκδήλωση μας για την κοπή της πίτας στην Αθήνα για το 2019!!!

Ημερομηνία ορίζεται η Κυριακή 03 Μαρτίου και ώρα 17:00.....

"Πάντα το συγκεκριμένο γεγονός,λόγο της μεγάλης προσέλευσής ήταν η μεγαλύτερη και καλύτερη ευκαιρία να γνωριστούμε όλοι μεταξύ μας η' να τα ξαναπούμε οι ήδη γνωστοί,μέσα σε ένα πολύ ευχάριστο κλίμα."

"Αν δεν έχετε ξανάρθει σε εκδήλωση του Aquazone μην σας αποθαρρύνει.Είναι τόσο ευχάριστο το κλίμα που θα νιώσετε πως γνωριζόμαστε όλοι χρόνια.Άλλωστε το χόμπι που όλοι αγαπάμε είναι κάτι που μας ενώνει από την πρώτη κουβέντα

Ο χώρος για άλλη μια φορά  θα είναι το Flocafe Δέλτα Φαλήρου (Παλαιά Λεωφ. Ποσειδώνος 1 & Μωραϊτίνη )
      Tήλ: 2109411070. Ευχαριστούμε ιδιαίτερα τη διεύθυνση για τις ειδικές εκπτώσεις που θα παρέχει σε όλα τα μέλη!

Θα διεξαχθεί κλήρωση με δώρα από ενυδρειακά καταστήματα και εταιρίες!

Ευχόμαστε να τιμήσετε όλοι το αγαπημένο μας Forum με την παρουσία σας!!!

Οδηγίες προσέλευσης.........

http://www.athinorama.gr/restaurants/place.aspx?id=10000077

Flocafe Δέλτα Φαλήρου

Παλαιά Λεωφ. Ποσειδώνος 1 & Μωραϊτίνη (Village Center)

Tήλ: 2109411070

Θα υπάρχουν ειδικές εκπτώσεις που θα παρέχονται σε όλα τα μέλη!

Μέσα Μαζικής Μεταφοράς 
      Στάση : Αγία Σκέπη

Με Λεωφορείο
      130 Πειραιάς / Ν. Σμύρνη
      Α1 Πειραιάς / Βούλα
      Β1 Πειραιάς / Γλυφάδα
      101 Πειραιάς / Άλιμος
      217 Πειραιάς / Δάφνη
      550 Κηφισιά / Συγγρού

Με τραμ
      Κόκκινη γραμμή (Νο. 4) Σύνταγμα / ΣΕΦ
      Μπλέ γραμμή (Νο. 3) Βούλα / ΣΕΦ