Jump to content
  • Τελευταίες 10 Δημοσιεύσεις

• Εσύ ανησυχείς για τα νιτρικά σου που πήγαν στο 7-8 κ εγώ σκέφτομαι ότι τέτοια νούμερα δεν έχω δει ποτέ!!! Κ δεν ξέρω αν θα δω ποτέ!!!
      Πάντως είναι από τα πολύ όμορφα ενυδρεία!!!
    • Καλημερα μετά από πολυ καιρό.   Λογω δουλειάς το ενυδρειο τρεχει στον αυτόματο με ολες τις συνέπειες!   Οπως παντα μοιράζομαι μαζι σας τα καλα αλλα και τα άσχημα και ποτε δεν έκρυψα τις αστοχίες μου και τα λάθη που συχνά κάνω.   Το βασικότερο πρόβλημα που εχει προκύψει τους τελευταίους μηνες ειναι μια αύξηση των νιτρικων . Πάντα πίστευα και πάντα έλεγα οτι ψάρια και ρεεφ δεν συνδυάζονται! Για να   γινω πιο συγκεκριμενος και πιο κατατοπιστικος και για να μην παρεξηγηθώ οταν λεω ψαρια μιλάω για μεγάλα και ρυπογόνα π.χ Tangs και οταν λεω ρεεφ εννοω ενα σύστημα με   απαιτητικά κοράλλια που θα παίζουν με χαμηλά θρεπτικά!.   Το ενυδρειο μου έτρεχε με πολυ χαμηλά νιτρικά (1-3) και χαμηλά φωσφορικα (0,003) . Ειναι ενα ενυδρειο των 500λ +70λ σαμπ που είχε μεσα βασικα 3 μικρα τανγκακια (2 yellow + 1blue) και φυσικα και αλλα μικροψαρα.   Τα ψαράκια μεγάλωσαν και απο small γινανε medium ομως την μεγαλη διαφορά την εκανε ο ερχομός του Ιαπωνα! Τα νιτρικά άρχισαν να ανεβαίνουν απο το 2-3 στο 4-5 και να φτάσουν στο 7-8!!!   Δυστυχώς οπως ειχα πει και παλιότερα η χαετο μου χάθηκε τελείως εδω και 4-5 μηνες και το σκιμμερ μου δεν ειναι και κανα θηρίο (Coral Box DC500) !   Ετσι χωρις χαετο (ποιος θα το πίστευε με τοση παραγωγη που εκανα ) και με τα ψαρακια που μεγάλωναν εφτασα σε αυτα τα επίπεδα. Η επομενη αντιδραση ηταν να βαλω biopellets    που σε εμενα δεν λειτούργησαν ουτε στο παρελθόν ουτε τωρα και μετα απο 3 μηνες σκέφτομαι να τα βγαλω ! Δεν περίμενα φυσικα κανενα τρομακτικό αποτελεσμα στα 200ml που   εχω βάλει αλλα τουλάχιστον μια σταθερότητα ! Τελος πάντων οπως ξέρουμε ολοι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικό.  Πριν μια εβδομάδα εκανα μια μεγαλη αλλαγή 200λιτρων   αλλα και παλι ειχε ελάχιστη ανταπόκριση.   Επειδή ακομα δεν θελω να παιξω με χημικά φάση ΝΟΡΟΧ και τέτοια! Και πιστεύω οτι αυτοι οι δεσμευτες εχουν σε βαθος χρονου αρνητικά αποτελέσματα. θα ψαξω να βρω καθαρη   χαετο και ισως βαλω σε λειτουργιά ξανα το MC600 (που εχω στο ενυδρειο του γραφειου) να δουλεύει παράλληλα με το coral box  οπως ειχα κανει και παλια!   Για να κλείσω αυτο το πρόβλημα πρεπει να σας πω οτι με αυτα τα νιτρικά ΑΚΟΜΑ δεν εχω τις παραμικρές αλγες και σχεδον καθόλου αλλοίωση στα χρώματα των κοραλλιών!   Το επόμενο πρόβλημα ειναι και αυτο σύνθετο  και αφορα των φωτισμό. Ομως αυτο θα αναλυθεί σε επόμενο ποστ.     Μια FTS γιατι σίγουρα βαρεθήκατε με ολο αυτο το κατεβατό     
    • μου αρέσει πολύ το montipora plate red ταιριάζει πολύ! (ψάχνω και εγώ κάνα φτηνό "ρετάλι" αλλά δεν εχω πετύχει ακόμη)
    • μελέτησε το δικό μου θέμα. τα μέλη με βοηθησαν αρκετά οταν ξεκίνησα ιδιο στα λίτρα που λες.
    • μεχρι πρόσφατα σε ιδιο ενυδρειο με το δικο σου είχα 3 Τ5  για να κάνω δουλειά (μια arcadia freshwater, μια plant pro και μια sylvania grolux ολες 25W).
      Μετακόμισα σε φρέσκο rio 125 ομως με τα δικά του λεντ και έχω μεγάλη διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος και όλα τα φυτά μου πάνε τρένο χωρίς να πειράξω τις εργοστασιακές λάμπες λεντ. αν σε παίρνει οικονομικά θα έλεγα πως είναι η καλύτερη λύση (δεδομένου οτι εγώ εχω και 5cm περισσότερο ύψος από το δικό σου).
      Αλλιώς ακολούθησε τον δικό μου συνδυασμό Τ5 που τον είχα μελετήσει αρκετά πριν τον υιοθετήσω (δεν ειμαι υπέρ των λαμπών 6500κ και στη πραξη μάλλον δικαιώθηκα οταν τις κατάργησα απο το δικό μου).
    • Καλημέρα και από εμένα. Έλεγα να συνεχίσω με την προσθήκη ακόμα μιας λάμπας προς το παρόν και να δω πως θα πάει. αλλά μεγάλε τώρα με έβαλες σε σκέψεις..!!
    • Ελα λεμε!!!!!! γινεται κάθε φορα και πιο κουκλι το ενυδρειο!! Μπράβο ρε Βασίλη!!!
    • Οταν βάζετε μια νεα προσθήκη μας τη δείχνετε, ωραια!!! Βαλτε και μια γενικη βρε να δουμε το σύνολο!!!!    Βασιλη απο την αρχη σου εχω πει οτι μου αρεσει οπως το πας σιγα σιγα και γίνεται κόσμημα το ενυδρείο σου!!! Το σκιμερ το δουλεύεις??? 
    • Ποιο ειναι το σκιμερ?   Εσωτερικο η εξωτερικο?
    • Καλημερα GVC.......μπορεις να βαλεις το παρακατω συστημα εφοσων σε ενδιαφερει σε λεντ σαν ετοιμη λυση και να προσθεσης στην μεση την υπαρχων λαμπα που εχεις. Εχει ενα 25% καλυτερη αποδοση σε σχεση με τις Τ5 και θα μπορεις να εχεις μια καλη αναπτυξη σε ευκολα και μετρια δυσκολιας φυτα. Πιστευω πως και με την κουμπα θα εχεις καλα αποτελεσματα σε σχεση με τωρα. Για το καλιο θα το εσπαγα σε 2 δοσεις ανα εβδομαδα...... για την θερμοκρασια μην αγχωνεσε και παραπανω.... λιγο πανω λιγο κατω δεν θα δεις διαφορα. Select version:   Product Code 46506 Product MultiLux LED 60 cm – 2x12 W Length 593 mm Power 1x12 W DAY & 1x12 W NATURE Kelvin 9000/6500 Lumen 2760 + 819 η υπαρχων λαμπα θα εισαι κοντα στα 3600 λουμεν συνολικα
  • Ανακοινώσεις

• Ευχαριστουμε θερμα τις εταιριες και τα καταστηματα για τα πολλα και ομορφα δωρα που θα προσφερουν για την Πιτα του Aquazone ..

Aquario

Aquariumhop

Aquascape

Astron-Tetra

Fish and Pet

Fishnet

Igna

Ionwaters

Lionfish

Missirlis aquarium

Petline

Petsupermarket