Jump to content

Την Βοήθειά Σας Για Labido


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Σήμερα το πρωί που τα τάισα ολα ήταν μια χαρά έφαγαν κανονικά.Στις 12 έφυγα για δουλειά και στις 22:30 που γύρισα το ψαράκι ήταν γυρμένο στο πλάι με κόκκινα σημάδια στην ουρά και μαύρο στο στόμα.Βλέπω την ουρά του οτι είναι λιγο φαγωμένη.Μπορείτε να καταλαβετε κάτι και να με βοηθήσετε;

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα:180
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):ΕΗΕΙΜ pickup 160

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):2,5χρόνια
- Ψάρια (είδη και αριθμός):labidochromis 1Male 4Female
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2-3φορές την ημέρα τάισμα και αλλαγή νερού κάθε Κυριακή 30-40% περίπου

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH:8,1
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):10-20
- Θερμοκρασία:
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:Serapost-59288-0-03667600-1426542926_thumb.jpgpost-59288-0-80661700-1426542950_thumb.jpg
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού:
- Ιστορικό Ψαριού:
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Απο ασθενειες δεν ξερω σχεδον τιποτα αλλα το ουραιο πτερυγιο ειναι πετσοκομενο,Μηπως τρωει πολυ ξυλο απ τα υπολοιπα?Το βλεπεις να καθετε στην επιφανεια,σε καποια γωνια του ενυδρειου?Εχει αρκετες κρυψωνες το ακουασκειπ σου ωστε να κρυβεται?

Link to comment
Share on other sites

Έπεσε πολύ κυνήγι την τελευταία βδομάδα απο τον αρσενικό αλλά αυτο συμβαίνει 2.5 χρόνια τώρα που τρέχει το ενυδρείο με τα ίδια ψαράκια και με δεκάδες γέννες.Κρυψώνες υπάρχουν πάρα πολλές δυστηχώς χθες δεν ήμουν σπίτι να δω τι έγινε.Πάντως μέχρι και τώρα στο πλάι είναι.Λες δηλαδή να είναι ποιο πολύ απο στρές;Αν ήταν κάποια αρρώστια τα άλλα δεν θα είχαν πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Το ψάρι είναι σε άσχημη κατάσταση από χτυπήματα .

Κατά τη γνώμη μου, άμεσα σε καραντίνα και θεραπεία με Melafix+Pimafix. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο την πρώτη στιγμή που το είδα είναι σε καραντίνα αλλά δεν βλέπω να την βγάζει.Με κάνει εντύπωση γιατί μετά απο 2,5 χρόνια εκδηλώθηκε τέτοια βίαιη συμπεριφορά.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός φίλε μου για μένα αν και δεν τον βλέπω καλά από κάτω είναι αρσενικός , προφανώς και έχει αρπαχτεί με κάποιο άλλο από τα αρσενικά σου.

Εγώ θα σου έλεγα να τον βάλεις μονό του κάπου άλλου με λίγο ενυδριακο αλάτι.

Φυσικά όταν επανέλθει αν τον βάλεις πάλι μέσα θα έχεις λογικά τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

Αρσενικός;Μπορείς να ξεχωρίσεις με αυτήν την φωτογραφία;

    post-59288-0-00780400-1426583029_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για αγόρι θα τον έλεγα , φυσικά κάτσε να σου πουν και τα άλλα παιδια που έχουν μεγαλύτερη εμπειρία από μένα.

Για να σου δώσω να καταλάβεις εγώ έχω 3 αγόρια ,το πιο αδύναμο από τα 3 είναι σαν το δικό σου και τρώει αρκετό ξύλο όταν πάει προς το θηλυκό για ζευγάρωμα.

Από ότι έχω καταλάβει πέρα από το κυρίαρχο που κάνει μπαμ σε μένα  και που είναι και το μεγαλύτερο  παρόλο που όλα τα ψάρια τα πήρα στο ίδιο μέγεθος τα άλλα τα βλέπεις αν έχουν γεννήσει για να είσαι απολυτός σίγουρος ότι είναι θύλακα.

Έμενα η θηλυκια ισα ισα που έχει μαύρο από κάτω και το κεντρικό πτερύγιο είναι ελάχιστα μαύρο.

Βασικά άστο το ψαράκι να ηρέμηση , ελπίζω να έχεις κάνα μικρό φίλτρο εκεί που το έβαλες.

Link to comment
Share on other sites

Εχω και φίλτρο και θερμοστάτη.2,5 χρόνια που τα έχω αυτό το ψαράκι δεν το έχω δεί μπουκωμένο,το ότι ήταν μικρόσωμο μάλλον με μπέρδευε.Μακάρι φίλε μου μέχρι το βράδυ που θα πάω στο σπίτι να ζεί. Εννοείται ότι στο ενυδρείο δεν θα ξαναμπεί.

Link to comment
Share on other sites

Αστο εκει και πιστευω οτι θα φτιαξει , και μετα το βαζεις παλι μεσα και θα δεις πως τα παει.

Βαλε και λιγο ενυδρειακο αλατι αν εχεις

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα  Melafix+Pimafix και έβαλα.Η θερμοκρασία καλά είναι στους 26-27 βαθμούς ή να αυξηθεί;Φώς δεν έχω καθόλου εκεί πειράζει;

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες και στην βδομάδα κάνε μια αλλαγή νερού.

Άστο στην καραντίνα μέχρι να αποκατασταθεί.

Μην το ταλαιπωρείς με κολονοσκοπήσεις.

26-27 είναι αρκετά ψηλά, αλλά για την θεραπεία άστην έτσι.

Στο κυρίως ενυδρείο γύρω στους 24 είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχώς πάει το ψαράκι.Μόλις γύρισα απο την δουλειά και το είδα να μην αναπνέει.Δυστηχώς.

Link to comment
Share on other sites

Στεναχωρήθηκα πολύ φίλε,το πρωί τα τάισα και ήταν μια χαρά όλα και το βράδυ το βρήκα ξάπλα.2,5 χρόνια δεν μου έδειξαν κάτι με την συμπεριφορά τους,όλα κυλούσαν ομαλά με κάτι λίγες μάχες και μέσα σε 12ώρες έχασα το ψαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...