Jump to content

Diy Ψυξη


ctpanoramix

Recommended Posts

Εν οψη του καλοκαιριου σκεφτομαι να φτιαξω ενα συστημα ψυξης από την υδροψυξη του παλιου μου MAC. (R.I.P old G5!)

 

Το συστημα ψυξης ειναι το παρακατω:

 

post-9407-0-46196600-1426591291_thumb.jpg post-9407-0-49544300-1426591318_thumb.jpg post-9407-0-71788200-1426591329_thumb.jpg

 

 

Εχει ενα αρκετα στυβαρο ψυγειο απο αλλουμινιο και αντλια κυλοφοριτη. Το αλλουμινιο ειναι fish safe ?

Θα ηθελα καποια γνωμη για το πως να το καθαρισω.... (απο τα υγρα που τρεχανε μεσα του τοσα χρονια) ωστε να γινει fish safe.

Για την ωρα και αφου εβγαλα οτιδηποτε αχρηστο απο πανω του το εχω μεσα σε μια λεκανη με ξυδι για να διαλυσω οτι ειχε μεινει απο αλλατα καθως ειχε διαρροη απο τα oring των επεξεργαστων και σκεφτομαι να το βαλω να τρεχει με την αντλια του αντλωντας απο τη λεκανη το ξυδι και επιστρεφοντας το παλι εκει για καμποσες μερες μεχρι να καθαρισει. 

 

Εκτος και αν καποιος εχει καμια καλυτερη ιδεα. ή καποιο απολυμαντικο προϊον να προτεινει

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν θα το εκανα..ποτε δεν ξερεις τι μπορει να μεινει μεσα.

Επισης αν δεν κανω λαθος,το αλουμινιο μετα απο καιρο αρχιζει και πιανει κατι πανω σαν οξειδωση απο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το κράμα του αλουμινίου που έχεις (άντε βρές τι με τι κράμα το κατασκεύασαν) Οι πιθανότητες είναι πως όχι.

 

Ούτος η άλλως δεν επιτυγχάνεις ψύξη με αυτό, μιάς και δεν είναι ψυγείο.

ΠΧ αν η επιθυμητή θερμοκρασία ενυδρείου είναι 25 και η εξωτερική είναι 30, αυτό που θα κάνεις είναι να ζεσταίνεις το νερό μέχρι να φτάσει τους 30.

 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν ηταν καινουργιο-αχρησιμοποιητο και απο αλλο υλικο* ... και με ενα Peltier (TEC) Chip να δεινει παραπανω ψυξη απο ενα απλο ανεμιστηρακι ?
 
*Τι υλικο θα ηταν αυτο για να ειναι fish safe? Μονο το τιτανιο ειναι ασφαλές ? 
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου οι peltier καίνε ένα σκαζμό ρεύμα. Καλύτερα να δοκιμάσεις αυτήν την πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που προτεινεις στο φιλο ειναι μια καλη λυση.

Η ενσταση η δικη μου ειναι, αν αυτος ο κυκλοφορητης που προτινη θα μπορεσει να σου φερει το νερο στο ενυδρειο

η ειναι μικρος για τοσο μεγαλη αποσταση που εχει το λαστιχο? 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τον εχω δει τον τυπο.... ειναι καλη πατεντα αν θεωρησουμε το λαστιχο ποτισματος φιλικο απλα ειναι τεραστιο σαν ογκος (δεν ξερω ποσο μικρα βγαινουν αυτα τα ψυγειακια) και δεν εχω τοσο μεγαλο ενυδρειο να το δικαιολογει... ισως τελικα αφησω μονο κανα δυο ανεμιστηρακια και βρω αλλη χρηση για το ψυγειο του mac .... 

 

ευχαριστω για τις απαντησεις

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγω θα εφτιαχνα ενα sump και θα το εβαζα μεσα στο ψυγειακι  :cold:  ασε που αν πετυχαινα και χαμηλες θερμοκρασιες μπορει να εφτιαχνα και μια στηλη με μεδουσες  :jig:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...