Jump to content

Skimmer, Που?


Anthism

Recommended Posts

Καλησπέρα, το σκιμμεράκι αλήθεια που έιναι καλύτερα να το βάλουμε?

Στην είσοδο του νερού στο σαμπ ή στην έξοδο?

Στην έξοδο απο οτι ξέρω δημιουργεί φυσαλίδες και δεν είναι ωραίο...

 

Επίσης αξίζει αντί για sump να φτιάξω refugium?

Ρωτάω γιατί ακούγονται πολλά και οι απόψεις διίστανται!

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ειναι για να πάρει ολοκληρωμένες απαντήσεις να μας πεις για το ενυδρειο σου καποια βασικά ποσο καιρό τρέχει και πως τρέχει τι σκιμερ θες να βαλεις εχεις μονο ψαρια η και κοραλια;

Link to comment
Share on other sites

Οπως λεει και ο Λυκουργος. Ποσο μεγαλο ειναι το sump,ενυδρειο?  και για τι σκιμερ προκειτε?  Αν σου κανει φυσαλιδες τοτε ισως να το εβαζες λιγο ποιο πισω απο την εξοδο.  Ποσα διαμερισματα εχει το sump ?

Μπορεις ενα τμημα μεσα στο sump να το μετατρεψεις σε refugium ;) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει τίποτα ακόμα, είμαι στο στάδιο του σχεδιασμού. Θα ειναι όλο DIY οπότε για αυτο το λόγο ρωτάω.

Ξέρω τι είναι το refugium, ρωτάω εαν είστε υπέρ ή κατά.

Οι αρχικές βλέψεις είναι για ενα μικρό (100-120 λ) DT και το σαμπάκι όσο μεγαλύτερο γίνεται.

Δεν ξέρω τι σκιμερ θα πάρω ακόμα, απλά σχεδιάζω τα πάντα στο χαρτί για να ξεκινήσω το κατασκευαστικό κομμάτι ASAP!

 

Merci.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα αδερφε και καλη αρχη στα αλατια!!!

το σκιμμερ καλο ειναι και το πιο συνηθες να το βαλεις στο πρωτο διαμερισμα του σαμπ εκει που θα ειναι και η υπερχειληση

απο το κυριως ενυδρειο,για το refugium μονο υπερ εχω να πω και στην πορεια σιγουρα θα σου χρειαστει...ενα σαμπ αν εχεις χωρο με 3 διαμερισματα θα ηταν οτι πρεπει..το πρωτο με την υπερχειληση και το σκιμμερ δευτερο με chaeto και βραχο και τελος την επιστροφη ετσι χοντρικα μιλωντας...ενα μελετημενο σαμπ σου λυνει τα χερια..και κρυβεις και μεγαλο μερος του εξοπλισμου απο το main..

Link to comment
Share on other sites

Το οτι το refugium είναι κάτι το οποίο σίγουρα κάνει καλό, το ήξερα μέχρι εχθές που ψάχνοντας είδα οτι κάποιοι συνχομπίστες υποστηρίζουν οτι το refugium εκτός απο τα καλά

έχει και τα κακά του, ποια είναι αυτά? Περιοχές δημιουργίας νιτρικών και φωσφορικών. Επίσης οτι καλό είναι να γίνεται σε ξεχωριστή γυάλα και όχι μαζι με το σαμπ.

Αυτά που λέω το διάβασα και δεν είναι δική μου διατύπωση. Δεν έχω λειτουργήσει refugium μεχρι τώρα, μόνο σαμπ, ξέρω τα θετικά της chaeto και του βράχου

στο refugium (και αυτά απο διάβασμα) συν οτι μπορείς να βάλεις και κάποιους ένοικους που στο main δεν θα την

βγάλουν καθαρή (!), αλλά με προβλημάτισε και η αντίθετη άποψη που διάβασα και μάλιστα απο αρκετο κόσμο.

Κάποιοι δλδ υποστηρίζουν οτι με ενα απλο σαμπ και εφόσον δεν έχεις απαιτητικά ψάρια που θέλουν μικροοργανισμούς για να ταιστούν (mandarin)

με ενα σαμπ απλο κάνεις την δουλεια σου μια χαρά και χωρίς πολλά πολλά όσο αναφορά την συντήρηση. Εσείς τι λέτε για όλα αυτά?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...