Jump to content

Ροή Νερού Σε Βιολογικό.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Καλησπέρα στην παρέα. Ανοίγω το θεματάκι γιατί είμαι στο εξής δίλημμα.

Αυτές τις μέρες ψάχνομαι για να προσθέσω δεύτερο εξωτερικό φίλτρο στο ενυδρείο μου, (θυμίζω 240 καθαρά λίτρα, με σκαλάρια και κοπαδόψαρα). Το ενυδρείο τρέχει με αυτό το φίλτρο τώραhttp://www.petsupermarket.gr/3096/%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/elite-crystal-flo-model-80-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%B1-230-300lt.html Τα λίτρα που γυρνάει αυτό το φίλτρο είναι 850 και είναι καλά για τα λίτρα και το set up μου. Θέλω λοιπόν το δεύτερο που θα βάλω να χρησιμοποιηθεί μόνο ώς βιολογικό φίλτρο, να το γεμίσω με κεραμικά για να ενισχύσω την βιολογία μου και ίσως το υπάρχων να το κάνω περισσότερο μηχανικής φίλτρανσης, δλδ από τα τέσσερα καλάθια του, να έχω τρία σφουγγάρια και ένα βιολογικό. Αναρωτιέμαι  λοιπόν  αν μπορεί το δεύτερο φίλτρο που θα έχει μόνο βιολογικά (θα κοιτάξω φίλτρο με 3 καλάθια), να είναι ένα φίλτρο με μικρότερη ροή από τα 850 λτ του πρώτου. Θα έιναι καλύτερα, χειρότερα ή αδιάφορο, αν το νερό περνάει μέσα από τα βιολογικά με λιγότερη ταχύτητα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορεις να πεις πως το φιλτρο σου ειναι καλο για τα λιτρα. Το θεμα ειναι να ειναι καλο για την ιχθυοφορτωση και για την ποσοτητα αμμωνιας που συσσωρευτεται! Δηλαδη αν εχεις μπολικα ψαρια οπως εσυ και ταιζεις και πολυ, θελεις πολυ μεγαλυτερο φιλτρο!

Οσον αφορα τα υλικα, αν βαλεις μονο βιολογια και καποια στιγμη αναποφευχτα μπουκωσουν, ειναι δωρο αδωρον η βιολογια!

Link to comment
Share on other sites

Αρα κατα τη γνωμη σου Τεο τουλαχιστον χρειαζετε ενα φιλτρο αν οχι μεγαλυτερο (που δεν θ το προτιμησω γιατι θελω να δουλευουν δυο φιλτρα και οχι ενα και μεγαλο), ενα κανονικο για τα λιτρα. Ετσι να ειναι δυο σε λειτουργια ιδιων δυνατοτητων. Πως βλεπεις την ιδεα δυο φιλτρων ενα μηχανικο και ενα βιολογικο. Οσο για το μπουκωμα του βιολογικου θα γινει ειτε ειναι σε ενα φιλτρο οοοολα μαζι ειτε ειναι ξεχωριστα.....ετσι δεν ειναι; Η το χανω καπου;

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οταν τρέχουμε δυο φίλτρα σε ένα ενυδρείο χρησιμοποιούμε σχεδόν το ίδιο στήσιμο και μοιράζουμε τα υλικά.

Αν παρ`ελπιδα συμβεί κάτι στο ένα και δεν το καταλάβουμε εγκαιρα δεν θα έχουμε κανένα απολύτος πρόβλημα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι μπορεις να πεις πως το φιλτρο σου ειναι καλο για τα λιτρα. Το θεμα ειναι να ειναι καλο για την ιχθυοφορτωση και για την ποσοτητα αμμωνιας που συσσωρευτεται! Δηλαδη αν εχεις μπολικα ψαρια οπως εσυ και ταιζεις και πολυ, θελεις πολυ μεγαλυτερο φιλτρο!

Οσον αφορα τα υλικα, αν βαλεις μονο βιολογια και καποια στιγμη αναποφευχτα μπουκωσουν, ειναι δωρο αδωρον η βιολογια!

 

 

Και με ποίο τρόπο μπαίνει... η βιολογία:blink:

 

:kookoo:

Link to comment
Share on other sites

Μαζι με μηχανικη φιλτρανση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Αυτό που πίνεις... με μέτρο!!!!!  :kookoo:

 

Link to comment
Share on other sites

:wacko:

Αυτό που πίνεις... με μέτρο!!!!!  :kookoo:

Για καντο πιο λιανα!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως οταν τρέχουμε δυο φίλτρα σε ένα ενυδρείο χρησιμοποιούμε σχεδόν το ίδιο στήσιμο και μοιράζουμε τα υλικά.

Αν παρ`ελπιδα συμβεί κάτι στο ένα και δεν το καταλάβουμε εγκαιρα δεν θα έχουμε κανένα απολύτος πρόβλημα.

Άρα προτείνεται η χρήση δυο φίλτρων με την ίδια φιλοσοφία και στα δυο; Μηχανικό και βιολογικό σε κάθε ένα; 

Link to comment
Share on other sites

Σορυ Παρασκευα τωρα το ειδα φιλε. Κατα την γνωμη μου δυο φιλτρα ειναι καλυτερα απο ενα. Αν μπορεις το ενα να ειναι μεγαλο ακομη καλυτερα. Σιγουρα θα τα εβαζα παρομοια και οχι διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά κι εγω δυο φίλτρα έχω (ισοδύναμα) και τα έχω γεμίσει με τα ίδια υλικά με τη φιλοσοφία που έχει και ο Βασίλης, δηλαδη αν παρουσιαστεί πρόβλημα σε ενα απο τα δυο για κάποιο λόγο, να είμαι καλυμμένος με το δεύτερο μέχρι να αποκαταστήσω το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σορυ Παρασκευα τωρα το ειδα φιλε. Κατα την γνωμη μου δυο φιλτρα ειναι καλυτερα απο ενα. Αν μπορεις το ενα να ειναι μεγαλο ακομη καλυτερα. Σιγουρα θα τα εβαζα παρομοια και οχι διαφορετικα.

:thumbsu:

Η γνώμη σου για τις λάμπες uv;

Γράφουν ότι καταπολεμούν παθογόνα βακήρια κτλ

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά κι εγω δυο φίλτρα έχω (ισοδύναμα) και τα έχω γεμίσει με τα ίδια υλικά με τη φιλοσοφία που έχει και ο Βασίλης, δηλαδη αν παρουσιαστεί πρόβλημα σε ενα απο τα δυο για κάποιο λόγο, να είμαι καλυμμένος με το δεύτερο μέχρι να αποκαταστήσω το πρόβλημα.

:bigemo_harabe_net-64:

Link to comment
Share on other sites

Ακομη δεν την εχω εγκαταστησει για να σου πω. Εχω ακουσει καλα λογια και στο εξωτερικο παιζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Ουπς δεν ηξερα οτι εχει το φιλτρο σου.....γενικα ρωτησα. Η αληθεια ειναι οτι οντως εξω παιζει πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει το φιλτρο. Εγω εχω μια και θα την βαλω συντομα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει το φιλτρο. Εγω εχω μια και θα την βαλω συντομα!

Α ΟΚ. Νόμισα ότι είχε ενσωματωμένη το φίλτρο σου. Αλήθεια ποιά έχεις, μπορείς να βάλεις λινκ;

Link to comment
Share on other sites

Το sun sun το hw 304B ειχε λαμπα εγω ειχα το Α! Τωρα εχω το fx 5! H λαμπα ειναι αυτη!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Όσα φίλτρα και να βάλεις... πρέπει να προστατεύεις το βιολογικό υλικό που περιέχουν... οπότε... πάντα (με κάποιο τρόπο) να έχεις μηχανικό φιλτράρισμα.

Λάμπα UV... όσοι έχουν έχεις δει να έχουν τοποθετήσει... είχαν και το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Κατά την κρίση μου... είναι για συγκεκριμένη χρήση.-  

Link to comment
Share on other sites

Όσα φίλτρα και να βάλεις... πρέπει να προστατεύεις το βιολογικό υλικό που περιέχουν... οπότε... πάντα (με κάποιο τρόπο) να έχεις μηχανικό φιλτράρισμα.

Λάμπα UV... όσοι έχουν έχεις δει να έχουν τοποθετήσει... είχαν και το επιθυμητό αποτέλεσμα;

Κατά την κρίση μου... είναι για συγκεκριμένη χρήση.-  

Ρε τρελε επιστημονα, εμεις τι λεγαμε πιο πανω και ελεγες αυτο που πινουμε με μετρο; :crazyyyy:  ΧΑΧΧΑΧΑΧΑΑ!

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο η ταχυτητα με την οποια περναει το νερο μεσα απο το βιολογικο στην αποικηση του τελευταιου απο βακτηρια και εν γενει στην διαδικασια απονιτροποιησης;

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω υπερ δυο φιλτρων κομπλε για να δουλευουν σωστα και οπως πρεπει. Απο εκει και περα σε παιρνει ανετα για λιγο μεγαλυτερο φιλτρο. Τωρα οσο αφορα την απονιτροποιηση δεν πιστευω πως μπορουμε να την πετυχουμε με τετοιου ειδους φιλτρα και οπως και να εχει σε αυτη την περιπτωσει θα εβαζα πολλα ευκολα και γρηγορης αναπτυξης φυτα για ουσιαστικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι και εγω υπερ δυο φιλτρων κομπλε για να δουλευουν σωστα και οπως πρεπει. Απο εκει και περα σε παιρνει ανετα για λιγο μεγαλυτερο φιλτρο. Τωρα οσο αφορα την απονιτροποιηση δεν πιστευω πως μπορουμε να την πετυχουμε με τετοιου ειδους φιλτρα και οπως και να εχει σε αυτη την περιπτωσει θα εβαζα πολλα ευκολα και γρηγορης αναπτυξης φυτα για ουσιαστικα αποτελεσματα.

Δηλαδη;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Η απονιτροποιηση πληροφοριακα ειναι η απομακρυνση των αζωτουχων ενωσεων και συγκεκριμενα των νιτρκων. Αυτη την απομακρυνση στην ουσια την πετυχενουμε με την αλλαγη νερου συνηθως αλλα επισης γινεται και απο τα φυτα μειωνοντας ετσι τα νιτρικα στο νερο μας εχοντας ετσι ενα καθαρο νερο για περισσοτερο χρονικο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...