Jump to content

Ροή Νερού Σε Βιολογικό.


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Αφου θες ετυμολογια, αν την βαλεις στο σωληνα ειναι προσωληνιο οχι προφιλτρο, μουσοκοτσιδα! :bigemo_harabe_net-128:  Και δεν ειναι προ φιλτρου, μιας και ο σωληνας ειναι κομματι του φιλτρου. Προφιλτραρει πριν την κυρια φιλτρανση, δεν ειναι πριν απο το φιλτρο αφου συνδεεται αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Αφου θες ετυμολογια, αν την βαλεις στο σωληνα ειναι προσωληνιο οχι προφιλτρο, μουσοκοτσιδα! :bigemo_harabe_net-128:  Και δεν ειναι προ φιλτρου, μιας και ο σωληνας ειναι κομματι του φιλτρου. Προφιλτραρει πριν την κυρια φιλτρανση, δεν ειναι πριν απο το φιλτρο αφου συνδεεται αμεσα.

 

Ξερω το θεμα του Παρασκευα το καναμε λιγο !!!!!!!!!!!!

Δινοντας μου αυτο τον ορο, ερχομε να πω οτι πολλες ορολογιες που αναφερουμε στην καθημερινιτητα ειναι λαθος.

Στο δευτερο. Αυτο δεν ειναι ο ορος που δινουμε για να το προς διορισουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον μπερδεύεις την νιτροποίηση με την απονιτροποιηση Παρασκευα. Τουλαχιστων εγω μπερδευτικα στο τη ακριβως θελεις να πεις.

Οσο αφορα το φιλτρο απο την στιγμη που στρωθει θα γινεται σωστα και η νιτροποιηση, αλλωστε αυτο το καταλαβαινουμε και μονοι μας απο την στιγμη που περνωντας η περιοδος στρωσιματος μετα μετραμε μονο νιτρικα στο ενυδρειο μας. Συνηθως οταν συνεχιζουμε να μετραμε ΝΟ2 η ΝΗ3 ΝΗ4 μετα απο αυτη την περιοδο συστηνουμε να αυξηθεί το βιολογικο υλικο στο φιλτρο εαν αυτο ειναι δυνατον αφαιρωντας απο την μηχ. φιλτρανση ενα ποσοστο σφουγγαριου για να κανουμε χωρο για τα κεραμικα και ετσι σε διαστημα λιγων ημερων λύνεται το προβλημα μια που δεν μετραμε πια αμμωνια και νιτρωδη που ειναι τοξικα για τα ψαρια μας.

 

Τωρα μιλωντας θεωριτικα εχει μια σχεση η ταχυτητα, δηλαδη έχοντας μικροτερες ταχυτητες να εχουν τα βακτηριδια μεγαλυτερο χρονο νιτροποιησης και με τον καιρο οταν μπουκωσει το φιλτρο μας απο βιολογικη λασπη να δημιουργουνται και καποιες αναεροβιες περιοχες κανωντας ετσι και μια μικρη σε ποσοστο απονιτροποιηση. Το θεμα ειναι ομως οτι καταρχας ετσι μπορει αρχικα να μην γινεται αρκετη νιτροποιηση μια που θα αργη αυτη να γινει λογο μικρης ταχυτητας ενω τα λυματα αυξανουν απο τους κατοικους μεσα στο ενυδρειο, δευτερον να μην γινεται σωστη κυκλοφορια σε ολο το ευρος του ενυδρειου επικυνδηνες αναεροβιες περιοχες, συσωρευση λυματων στον πυθμενα, εμφανιση BGA, μη σωστη οξυγωνοση του νερου, βαλτωδες συνθηκες εν ολιγης. Επισης κατα την απονιτροποιηση απελευθερωνεται αζωτο και θειικες ενωσεις απο τα αναεροβια βακτηριδια επικυνδυνες για τους ζωντανους οργανισμους οπου το νερο πριν μπει μεσα στο ενυδρειο θα πρεπει να περνα απο ενα σαμπ,η ανοιχτή δεξαμενη ετσι ωστε να αεριζεται το νερο για να φευγει στην ατμοσφαιρα το αζωτο, συν του οτι παραγουμε ενα οξειδωμενο νερο που δεν ανανεονωνται τα ιχνοστοιχεια του νερου με φρεσκα ανανεωμενα ιχνοστοιχεια.

 

Για να μην μακρηγορώ και σας μπερδευω περισσοτερο και με αλλες παραμετρους για μενα, προσωπικη μου αποψη, αρχικα πρεπει να εχουμε μια σωστη φιλτρανση για να γινεται η νιτροποιηση και η κυκλοφορια σωστα στο ενυδρειο μας, και αν θελουμε να κανουμε ταυτοχρονα και απονιτροποιηση να δημιουργησουμε και ενα αλλο συστημα ξεχωριστο απο το συστημα μας χωρις να εχουμε αμεση συνδεση με το ενυδρειο μας.

Κακα τα ψεματα αλλα θεωρω οτι το φρεσκο νερακι ειναι ευεργετικό για τα ψαρια μας οποτε για αυτο και στραφικα σαν λυση στα φυτα οπου αναλογα την φυτομαζα και αναλογα τους ποσους κατοικους εχουμε μπορουμε να κρατησουμε καλυτερα καποιες ισοροποιες και να κανουμε ποιο αραια αλλαγες νερου.

 

 

Κανονικά θα έπρεπε να κατακοκκινήσω ολόκληρο το κείμενο σου σου... γιατί περισσότερες απορίες μου δημιούργησε... παρά μου έλυσε.

1. Με ποίο τρόπο γίνεται η νιτροποίηση στο ενυδρείο... ανάλυσε το λίγο παραπάνω, για να σε καταλάβω.

2. Η απονιτροποίηση γίνεται στη βιολογική λάσπη (όπως περιέγραψες)... και όχι στα βιολογικά υλικά... αυτό λες;

3. Οι αλλαγές και το φρέσκο νερό... πως εμπλέκονται στο παραπάνω;

4. Η λέξη είναι Βακτήρια και όχι βακτηρίδια (εκ του Bacterium).-

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δωσεις τον ορο αυτο ( σημασια ).

 

 

Προφιλτράρισμα εννούμαι την προστασία του βιολογικού υλικού... δηλαδή το μηχανικό φιλτράρισμα.-

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Βακτηρια η βακτηριδια. Καμία διαφορά. Πρόκειται για την ίδια ακριβώς έννοια. Η λέξη είναι ήδη υποκοριστικό της βακτηρίας, ενώ το βακτηρίδιο είναι υποκοριστικό του υποκoριστικού βακτηρίου.Σαν να λέμε: λίγο – λιγάκι/λιγούλι – λιγουλάκι  :-)

Το όνομα «βακτήρια» έχει καταστεί διεθνής όρος, προέρχεται από την αρχαία ελληνική λέξη βακτηρία (δηλαδή ράβδος, μπαστούνι και οχι απο το bacterium), λόγω του σχήματος που είχαν οι πρώτοι εξ αυτών παρατηρηθέντες μικροοργανισμοί. Στην νεότερη ελληνική γραμματεία ο όρος αυτός εισήχθηκε ως «βακτηρίδια» το 1879 από τον Γεώργιο Καραμήτσα.

Η νιτροποιηση στα ενυδρεια μας ειναι ο κυκλος του αζωτου στην ουσια στα ενυδρεια μας δηλαδη αμμωνια νιτρωδη νιτρικα. Η απονιτροποιηση ομως γινεται σε αναεροβιο περιβαλλον οπου απο τα Νο3 τα βακτηρια λογο του οτι δεν εχουν οξυγωνο οπως τα αεροβια στο γυρω περιβαλλον τους αποσπουν το οξυγωνο του Νο3 ετσι μενει μονο το αζωτο Ν που φευγει στην ατμοσφαιρα σε αερια μορφη και ετσι εχουμε μειωση των νιτρκων στο νερο μας.

Με τις αλλαγες νερου στο ενυδρειο μας μειωνουμε τα Νο3 αντικαθιετωντας το με καθαρο νερο χωρις Νο3.

Link to comment
Share on other sites

Λακωνική η απάντηση... ΔΕΝ καλύπτει το πλήρες εύρος των ερωτήσεων μου και νομίζω ήμουν σαφής. Ας το πάμε... με μέτρο λοιπόν.

Η απονιτροποίηση... ΔΕΝ γίνεται στα βιολογικά υλικά του φίλτρου; 

Θεωρώ ότι είναι αντιληπτό ότι... γνωρίζω την διαδικασία. Την απλοποιώ για κατανόηση... γιατί το κείμενο σου το θεώρησα κάπως "μπερδεμένο" (τουλάχιστον για μένα).- 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα αναεροβια βακτηρια για την απονιτρποιηση οπως και τα αεροβια για την νιτροποιηση κατοικουν σε οποιαδηποτε επιφανεια ειναι οφελιμη προς αυτους, οποτε ναι και στα βιολογικα υλικα. Το θεμα ειναι το αν αυτα τα υλικα βρισκονται σε αεροβιες περιοχες η οχι. Οπως ανεφερα αρχικος θεωριτικα και επαναλαμβανω θεωριτικα αν και εγω πιστευω και πρακτικα, οταν ενα φιλτρο μπουκωνει απο την υπερβολικη λασπη αναγκαστικα και μοιραια πεφτει η ροη σημαντικα στο φιλτρο οποτε το νερο λογο του οτι μπαινει πολυ αργα στην αρχη του φιλτρου εχουμε την νιτροποιηση αλλα μετα προχορωντας το νερο προς το τελος του φιλτρου εκει φτανει χωρις διαλυμενο οξυγωνο λογο του οτι εχει καταναλωθει απο τα αεροβια και εκει υπαρχει μια μικρη μερικη απονιτροποιηση αναλογα την ταχυτητα του νερου. Αν φτασει απο το μπουκωμα να σταζει απλα στην εξοδο του φιλτρου τοτε μπορουμε να πετυχουμε και την πληρη νιτροποιηση.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Την πληρη απονιτροποιηση εννοω στο τελος, γραψε λαθος.

Ελπιζω να σου ελυσα την οποιαδηποτε λακωνικη μου απαντηση, αλλιως εδω ειμαστε και τα λεμε.

Παντως τωρα που ξαναδιαβασα την αρχικη μου επεξηγηση δεν ειδα καπου να αναφερομε συγκεκριμενα στα βιολογικα υλικα καπου.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή στην αρχική ΔΕΝ αναφέρθηκες (αλλά ανέφερες την "λάσπη") γι' αυτό... και το ερώτημα.

Υπάρχουν 2 περιπτώσεις...

1. Να κατάλαβα λάθος εγώ το ερώτημα του Παρασκευά

2. Να κατάλαβες λάθος εσύ... και γι' αυτό να έδωσες αυτή την απάντηση.

Εν κατακλείδι...

Μειωμένη την ροή στο φίλτρο σημαίνει λιγότερη οξυγόνωση... άρα κατ' επέκταση συμβάλει στην απονιτροποίηση (πέραν των παραλλήλων προβλημάτων, που μπορεί να συνεπάγεται)... συμφωνείς

Link to comment
Share on other sites

Σου στελνω ενα λινκ.

Link to comment
Share on other sites

Το link αφορά διαφορετικό πράγμα... από αυτό που κατάλαβα εγώ... ότι ρώτησε ο Παρασκευάς.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω ο μοναδικος που καταλαβε την ερωτηση και απαντησε " στο θεμα".

Λοιπον ρωταω γιατι σε κουβεντα μα γνωστο μου ειπωθηκε οτι με αργη ροη γινεται καλυτερα (ισως πιο γρηγορα) η αποικηση των βακτηριων στο βιολογικο και πετυχαινουμε πιο καλα-σωστα-γρηγορα την απονιτροποιηση. Δλδ σε ενα ενυδρειο με τεραστιο / ακαταλληλο φιλτρο για τα λιτρα, με πολυ δυνατη ροη, περαν του φαινομενου "πλυντηριο", δεν πετυχαινουμε και σωστη βιολογικη φιλτρανση;

Μαλλον εγω μπερδευτικα παιδια απο τα λεγομενα του Παρασκευα που μιλησε για απονιτροποιηση ενω μαλλον θα εννωουσε την σωστη νιτροποιηση τελικος.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...