Jump to content

Recommended Posts

Καλημερα,

Μετα την αγορα ενος ζευγαριου ραμιρεζι στο ενυδειο μπηκε μονο το θυληκο κατα τα λεγομενα του τοπικου μαγαζιου,γιατι το αρσενικο δεν αντεξε την αποστολη απο μακρυα τοσες ωρες!Τις 2 πρωτες μερες ηταν ολα οκ,εβαλα κ φωτο για αναγνωριση διοτι μου φανηκε οτι ειναι bolivian ram.Απο εκει κ περα παρατηρησα οτι αρχισε να μενει κρυμμενο,να μην τρωει(πριν ετρωγε),να εχει χασει χρωμα απο το λιγο που διεθετε και διαφανη περιττωματα(οχι πολλα).Αλλα σημαδια στο σωμα δεν εχει.Εχει αρχισει να φαινεται οτι δεν τρωει(λιγο ρουφηγμενη κοιλια).Πηγα να το απομονωσω ,αλλα σε φουλ φυτεμενο πού να το πιασω.Θα εβαζα λιγο Flagyl τωρα που δεν μπορω να το απομονωσω φοβαμαι να το κανω στο μεγαλο ενυδρειο (200λ).Γιατι ηθελα να βρω blue ram και τωρα που τα βρηκα δε θελω να ριξω φαρμακο αν κ το εχω ξανα χρησιμοποιησει σε αλλα ψαρια πριν 6-7 χρονια.
Τις μονες βολτες που κανει ειναι οταν πλησιαζει καποιο απο τα μπλε με ηρεμο κ αργο τροπο να το σκουντηξει.Κολυμπαει στο βυθο,εκει συνηθως την αραζει και ισως αναπνεει καπως γρηγορα.
Το ενυδρειο εχει ενα κοπαδακι ροδοστομους,ενα CAE,cory panda και 4 ram στο συνολο.
Μαλλον θα μου πειτε να βαλω φαρμακο στο νερο,αλλα λεω να το παρακολουθησω 2-3 μερες ακομα,διοτι απο τη 1 μεχρι την 3η μερα σημερα δεν παρατηρησα επιδεινωση - οτι ειναι 3 μερες νηστικο.
Εχω κ μια ελπιδα να μου πειτε οτι ειναι στρες περιμενε λιγο...
Τωρα ειμαι ολος αυτια να ακουσω γνωμες εμπειρες
Σας ευχαριστω
-------------------------
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 100*40*60
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:10 ετη μα αλλαγες συνθεσεων
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: 6/3
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 26-27
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): 3 blue ram,1bolivian(το αρρωστο),10 ροδοστομοι ,1 cae,cory panda
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 15% καθε 8 μερες
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: πεμπτη
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1-2 φορες flakes,granuli,grindal(αρκετα συχνα 3-4 την εβδομαδα!!!)
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:φυτεμενο

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH 6,9 jbl
KH:7 τετρα
GH:
ΝΗ3 (αμμωνια):
ΝΟ2(νιτρώδη):
ΝΟ3(νιτρικά):0
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: ναι
ΣΤΙΚΣ:
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 bolivian
2. ΔΕΡΜΑ:oxi
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:αραχτο,ηρεμο,κρυμμενο
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ):διαφανα
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):ισως αυξημενη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :ΟΧΙ
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: 10/3
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ:
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το ψαρακι το επιασα με μια μεγαλη αποχη κ το απομονωσα σε ενα 15λιτρο(εβαλα 11 λιτρα).Ξεκινησα θεραπεια με flagyl απο 14/3 βραδυ μεχρι και σημερα που μιλαμε.
Δεν υπαρχει καμια αλλαγη....μονο φαινεται ηρεμο με νορμαλ αναπνοη(στην περιγραφη του προβληματος ειπα οτι αναπνεει γρηγορα).Αργες κινησεις,δεν τρωει,περιττωματα διαφανα με ασπρακια(καπου κατι διαβασα 'σαν χαντρες' ισως ναναι κ ετσι.Δεν εχει αλλοιωσεις εξωτερικα.Τί στο καλο συμβαινει...εχω να το δω να τρωει 8 μερες.Η τροφη περνα απο μπροστα του κ δεν κανει καποια κινηση...απο καποια αποσταση μερικες φορες κανει κατι σα να φυσαει,δεν ξερω.Η κοιλια του λιγο ρουφηγμενη οπως στην αρχη.
Επειδη ηταν ζευγαρι με το αρσενικο που ψοφησε πριν καν μπουν στο ενυδρειο,μηπως περνα καμια ερωτικη απογοητευση? ή μηπως ειναι γερικο?τί να πω 8 μερες και ουτε να χειροτερευει αλλα ουτε κ να καλυτερευει,αυτο ειναι το συμπερασμα.
Λοιπον τί λετε οι εμπειρότεροι?

Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφίες... του ενυδρείου... του ψαριού;

Την θεραπεία... περιέγραψε ακριβώς πως την κάνεις.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Φωτογραφιες θα βαλω το απογευμα αν προλαβω.Παντως σημερα που καθαρισα τα φιλτρα και ειχαν μαζευτει εκεινα τα κοκκινα σκουλικια(δεν ξερω την ονομασια τους) εριξα 3-4 κ εφαγε 2-3.Ειναι το πρωτο ισως σημαδι βελτιωσης της καταστασης,δεν ξεχνω ομως οτι δεν ειχα ξαναδωσει αυτου του ειδους την τροφη τις προηγουμενες μερες!

Link to comment
Share on other sites

Τι σκουληκια; Τα εχεις σε τροφη η τα μαζευεις απο καπου;

Link to comment
Share on other sites

Για να ειμαι ακριβης καποιες φορες μαλλον εγκλοβιζονται στον θυαλοβαμβακα που εχω στο 2215 φιλτρο που χρησιμοποιω.Τα βρισκω οταν ανοιγω να το καθαρισω.Σιγουρα καποια μελη που τους εχει συμβει ξερουν για τι πραγμα μιλαω.Σε αλλο φιλτρο που εχω πχ δε βρισκω.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειναι σκουληκια που δεν εχεις δωσει εσυ ο ιδιος ποτε σαν τροφη αλλα βρεθηκαν στο ενυδρειο σου; Φωτο και απο αυτο μπορεις να βαλεις;

Link to comment
Share on other sites

Όταν καθαρίζω κ τα βρίσκω δίνω όσα μπορω να βγάλω και κάνουν κ σαν τρελά.απλά είπα στο συγκεκριμένο ψάρι έδωσα πρώτη φορά.αλλά ξεφύγαμε από το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε αδερφε. Λες οτι βρισκεις σκουληκια στο φιλτρο οκ; Κοκκινα οκ; Ειναι ζωντανα; Ειναι απομειναρια τροφης που δινεις στα ψαρακια σου; Γεννιουνται στο φιλτρο σου, τα παρασερνει το ρευμα; Τι ειναι τελος παντων; Εχει σημασια νομιζω να μας πεις κατι τετοιο.... Ακομη γραφεις νο3. 0; Ποσο καιρο αδερφε τρεχει το ενυδρειο;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο τρέχει 10 έτη τώρα με αλλαγές στις ψαροσθνθεσεις και είναι φουλ φυτεμένο με εύκολα φυτά και μπουκάλα.Ταιζω πάντα μετρημένα.θα κάνω και παρουσίαση καποια στιγμή.

Τα σκουλήκια γεννιούνται πάνω στον υαλοβαμβακα ενώ το φίλτρο δουλεύει.αν βρω κάνα thread θα σας το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ενδιαφερον αυτο με τα σκουλικια.....Κατσε να δουμε τι θα πουν και οι πιο εμπειροι...... Φουλ φυτεμενο; Ισως ετσι να δικαιολογουνται το μηδενισμενα νιτρικα.....

Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορά το ακούω να υπαρχουν σκουλίκια που αναπτησονται στο φιλτρο αλλα στο ενυδρείο δεν υπάρχει τίποτα και μάλιστα κόκκινα.!

Τα κοκκινα που ξερω εγω ειναι τα  μπλοθντ γουορμς και οι γεοσκολικες που δεν μπορουν να επιβιώσουν μεσα στο νερο και μαλιστα σε σημείο με τοση ροή όπως είναι το φίλτρο.

Βάλε φώτο συντομα μπας και βγαλουμε άκρη

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι τσιμπισε σημερα μερικα grindal...ομως τα περιττωματα ειναι ακομα διαφανα(μηπως απο τη διατροφη?) και δεν αποκολλουνται...κλεινουμε 7 μερες με μετρινιδαζολη μονο και 27 βαθμους.

Link to comment
Share on other sites

Καθολου σπιρουλινα ριχνεις; Αν ταιζεις και ζωντανη τροφη αγνωστου προελευσεως, δεν θα μου εκανε και εντυπωση αν ειναι και εντερικο το θεμα! Ξεκινα 4ημερη χορηγηση μονο σπιρουλινας βουτηγμενη σε σκορδοζουμο!

Περιμενω ακομη φωτο απο τα σκουληκια και το ψαρι!

 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με παρανοησες...αυτο με τα κοκκινα σκουλικα εγινε προχτες μια φορα επειδη καθαρισα το φιλτρο και δεν εχω ξαναδωσει στο ψαρακι αυτο μιας και το ενω 2-3 βδομαδες και το 2215 το καθαριζω ανα 4 μηνο περιπου.Αρα ουτε φωτο δεν μπορω να βαλω αυτη τη φορα.

Τωρα παραθετω μια απο το ψαρακι επειδη επιμενεις(κ κκαλα κανεις)ομως το κινητο ειναι παλιο κ δε λεει.

Σπιρουλινα εριξα λιγο αλλα επειδη ειναι σκονη λεω μπας κ δεν τη βλεπει,παιζει κατι τετοιο ή ριχνω τη σκονη?

 

post-60722-0-71627700-1426927604_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον με παρανοησες...αυτο με τα κοκκινα σκουλικα εγινε προχτες μια φορα επειδη καθαρισα το φιλτρο και δεν εχω ξαναδωσει στο ψαρακι αυτο μιας και το ενω 2-3 βδομαδες και το 2215 το καθαριζω ανα 4 μηνο περιπου.Αρα ουτε φωτο δεν μπορω να βαλω αυτη τη φορα.

Τωρα παραθετω μια απο το ψαρακι επειδη επιμενεις(κ κκαλα κανεις)ομως το κινητο ειναι παλιο κ δε λεει.

Σπιρουλινα εριξα λιγο αλλα επειδη ειναι σκονη λεω μπας κ δεν τη βλεπει,παιζει κατι τετοιο ή ριχνω τη σκονη?

 

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ οντως δεν φαινεται καλα! Βλεπω φαγωμενη την ουρα ή μου φαινεται; Επισης βλεπω και την κοιλια μαζεμενη και το ψαρι στρεσσαρισμενο! Δεν βαζεις και μια ολικη του ενυδρειου να δουμε τι παιζει! Ποσα αλλα του ειδους του εχεις εκει μεσα; Το ψαρι δεν μου φαινεται για Mikrogeophagus Ramirezi αλλα για Mikrogeophagus Altispinosus!

Εγω θα ξεκιναγα παντως με σπιρουλινα, 3 φορες την ημερα για τεσσερις ημερες, μουλιασμενη σε σκορδοζουμο! Tι σπιρουλινα δινεις και ειναι σε σκονη; Κανονικα πρεπει να ειναι φυλλαρακια!

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι για μωρα γιαυτο ειναι σκονη.

Ναι για bolivian μου βγηκε τελικα.Ηθελα blue μου στειλανε αυτο με ενα αρσενικο που ψοφησε στη μεταφορα και μετα βρηκα blue κ εβαλα 3 αλλα δεν ξεχωριζουν ακομα το φυλλο.Τωρα το bolivian θα το δωσω,αλλα πρεπει να γινει πρωτα καλα.

Η ουρα ειναι μια χαρα...μονο κατσουφικο μου φαινεται,θα δοκιμασω κ τη σκονη.

Παραθετω κ φωτο απο το 240αρι

post-60722-0-79585400-1426929632_thumb.jpg

post-60722-0-72338600-1426929646_thumb.jpg

post-60722-0-03292900-1426929657_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - panos84.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ζουγκαλ φιλε μπραβο! Τα αλλα ραμ που εχεις ποιο ειδος ειναι; Τα ιδια ή οχι;

Ξεκινα να ταιζεις σπιρουλινα!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αρακά αν ακόμα δεν τρώει σπιρουλίνα, χρειάζεται πράσινη τροφή άμεσα για να ενισχσύσει την μικροχλωρίδα του στο έντερο. 

 

Γενικά καλό είναι να μην μπερδεύουμε είδη ραμ ή άλλων κιχλίδων μεταξύ τους όταν είναι από διαφορετικό μαγαζί και άρα διαφορετικό εκτροφέα γιατί υπάρχουν προβλήματα με ασθένειες που μπορεί να κουβαλάει το ένα ψάρι αλλά να είναι ευαίσθητο το άλλο κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Τί να το κανω τελικα αυτο το ψαρι...δε βλεπω καποια μεταβολη στην κατασταση του.Να το γυρισω στο μαγαζι με ρουφηγμενη κοιλια ντρεπομαι,να το βαλω στο μεγαλο με τα αλλα ή να το αφησω στη μοιρα του σε 15 λιτρα?
Τα περιρρωματα δεν εχουν αλλαξει,παλι διαφανα ειναι,τσιμπολογαει grindal και ισως κ κατι ακομα που δε βλεπω-αρακα δε νομιχω να τρωει δοκιμασα.Μερες 14 εχει την ιδια σταθερη κατασταση.Τί λετε?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες σπιρουλινα με σκορδοζουμο που σου ειπα; Τρεις φορες την ημερα επι 4 μερες!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες σπιρουλινα με σκορδοζουμο που σου ειπα; Τρεις φορες την ημερα επι 4 μερες!

 

Έχουμε ένα ψάρι που όπως περιγράφεται έχει ενδοπαράσιτα και όχι μόνο.

 

Επιμένεις Θοδωρή για σπιρουλίνα και σκορδόζουμο.Μπορείς να μου πείς άν αυτό θα λύσει το πρόβλημα????Γιατί βάση αυτών που έχει πεί ο φίλος η σπιρουλίνα και το σκορδόζουμο δέν θα κάνει τίποτα....

 

Ένα ψάρι με τέτοια συμπεριφορά/χαρακτηριστικά θέλει απομώνοση/καραντίνα και φάρμακα.Επίσης όταν είμστε σε τέτοια κατάσταση καλό θα είναι να μήν ταίζουμε ζωντανές/κατεψυγμένες.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε ένα ψάρι που όπως περιγράφεται έχει ενδοπαράσιτα και όχι μόνο.

 

Επιμένεις Θοδωρή για σπιρουλίνα και σκορδόζουμο.Μπορείς να μου πείς άν αυτό θα λύσει το πρόβλημα????Γιατί βάση αυτών που έχει πεί ο φίλος η σπιρουλίνα και το σκορδόζουμο δέν θα κάνει τίποτα....

 

Ένα ψάρι με τέτοια συμπεριφορά/χαρακτηριστικά θέλει απομώνοση/καραντίνα και φάρμακα.Επίσης όταν είμστε σε τέτοια κατάσταση καλό θα είναι να μήν ταίζουμε ζωντανές/κατεψυγμένες.

Δημητρη, απο αυτα που εχω ακουσει απο τον φιλο μου εχει δημιουργηθει η εντυπωση πως οντως κατι τρεχει με τα εντερικα του. Προτου ξεκινησω εγω τα φαρμακα παντα εκανα μια διατροφη με σπιρουλινα και σκορδοζουμο.

Τι φαρμακο προτεινεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...