Jump to content

Recommended Posts

Την προηγουμενη εβδομαδα ξιλωσα κι εστησα το ενυδρειο μου ξανα απο την αρχη καθως αποφασισα να παω απο το σκληρο νερο στο μαλακο...ξεκινησα λοιπον με ενα χαρεμακι ramirezi (ferman blue rams) τα οποια μεχρι χθες πηγαινανε μια χαρα ... Σημερα το μεσημερι που γυρισα απο τη δουλεια το ενα απο τα τεσσερα παρουσιαζε μια ανησυχητικη συμοπεριφορα ....ηταν ακινητο στο βυθο κατι που δεν ειχα παρατηρησει ξανα ... και τωρα που πηγα μεσα εχει ανεβει ψηλα στο ενυδρειο στη γωνία και κάθεται εκεί... τα αλλα τρια φαινονται σε αριστη κατασταση, αυτο ομως δε το βλεπω καλα .... σας παραθετω μια φωτογραφια. Σημειωτέον ότι ένα κοπαδάκι με 14 ροδόςτομους που έχω μέςα είναι επίςης σε άριςτη κατάσταςη. Από μετρήσεις:

θερμοκρασια 27ο

pH 6.5 με τα υγρα τεστ της JBL

NO3 ελαχιστα

ΝΟ2 0

GH >4o D με sticks

KH 3oD με sticks ...

υπάχει κάτι που μπορώ να κάνω;

post-59291-0-16538700-1426694577_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω λίγο φουσκωμένο - χτυπημένο τα βράγχιο ή είναι ιδέα μου?

Υπάρχει περίπτωση να μην είναι χαρέμι και να έχεις βάλει 2 αρσενικούς μέσα?

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω .... διαλεξα εναν αρσενικο και τρια θηλυκα με καριτηρια που διαβασα απο ενα site .... οτι οι αρσενικοι δεν εχουν μπλε κιλιδες στη μαυριλα που εχοθυν στο πλαι .... ποιο ειναι το πιο σιγουρο κριτηριο για να το ξεχωρισω ;;;; Ισως ειναι πιθανο αυτο που λες. Αλλα κι ετσι να ειναι ... το ενυδρειο ειναι 300 λιτρα ... δεν εχουν αρκετο χωρο για να μη πλακωνονται;

Το ΚΗ με υγρα τεστ της salifert ειναι 0.3 .... τοσο δε πρεπει να ειναι; 0-3;

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Γενικα το ψαρι φαινεται αδυνατισμενο και ταλαιπωρημενο! Ποσες μερες τα εχεις μεσα; Προσεξε να δεις αν καποιο απο τα ψαρια του κανει bullying!

Τωρα τελευταια εχω παρατηρησει αρκετα προβληματα με ραμ! Τουλαχιστον 3 μεσα στη βδομαδα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην φωτογραφια γιατι βλεπω και την θυληκια στρεσαρισμενη..?

 

Τα θυληκα ξεχωριζουν απο το ροζ στην κοιλια,με τι μπλε βουλες και τις μαυρες ριγες το μονο που κανεις εινα να μπερδευεσαι.Ψαρι με ροζ στην κοιλια ειναι θυληκο,αν δεν εχει ροζ και ειναι προς χρυσαφι το χρωμα πισω απο το κεφαλι ειναι αρσενικο.Επισης οταν βλεπεις στα ψαρια να ξεχωριζει μια οριζοντια διακεκομμενη γραμμη ειναι στρεσαρισμενα,οταν ειναι οκ η γραμμη εξαφανιζεται και παιρνουν το κανονικο τους χρωμα.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα τρια ειναι μια χαρα ...... Η πλακα ειναι οτι το προβλημα το χει το πιο μεγαλωσωμο .... Τα εχω μια εβδομαδα καιμεχρι χθες τρωγανε του σκασμου..... Αυτο εδω δε τρωει τωρα ...τι να το ενοχλει...παιζει να ναι το τοσο χαμηλο ΚΗ;;

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Τι εχεις; Δεν καταλαβα!

Link to comment
Share on other sites

Λαθος οι τελευταιες λεξεις το διορθωσα ... Συγνωμη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον .... τρια απο τα τεσσρα εχουν ροζ κοιλιτσα κι ενα εχει χρυση. κι αυτο με τη χρυση ειναι το μεγαλωσωμο και το στρεσαρισμενο ....

Το ενα φαινεται να τα κυνηγαει τα αλλα .... και μαλλον ειναι θηλυκο εχει ροζ κοιλια ...

ειναι αυτο: http://postimg.org/image/uv25521zp/

παιζει κατι τετοιο;

Link to comment
Share on other sites

http://postimg.org/image/esi5ifr5l/

αυτο ειναι το ψαρακι με το προβλημα ... με βαση το κριτηριο του χρωματος που με πληροφορησατε παραπανω εοιναι σιγουρα ο αρσενικος ... τα αλλα τρια εχουν απο λιγο ροζ στην κοιλιτσα ...

παντως σημαδια ασθενειας πανω του δεν υπαρχοθυν ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα ελεγα απο την στιγμη που εχεις εστω και ενα ψαρι στρεσαρισμενο να το δεις λιγο σφαιρικα το προβλημμα,βαλε μας μια φωτογραφια που να δειχνει ολο το νδυρειο και κοιτα λιγο την διακοσμηση,να υπαρχουν κρυψωνες πολλες.Σημαδια δεν φαινεται να εχει αλλα αυτο το βλεπεις εσυ καλυτερα.Κατσε και παρατηρησε τα λιγη ωρα και νομιζω θα καταλαβεις αν ειναι απο ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

Για δες, αυτο το θυληκο οταν κυνηγαει τα αλλα, επιστρεφει καπου μονο του; Το βλεπεις να καθαριζει καποιο σημειο εντονα ή στεκεται πανω απο ενα σημειο και το υπερασπιζεται λη κολυμπαει σε ολο το ενυδρειο;

Τα νο3 που λες ελαχιστα, ποσα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Για δες, αυτο το θυληκο οταν κυνηγαει τα αλλα, επιστρεφει καπου μονο του; Το βλεπεις να καθαριζει καποιο σημειο εντονα ή στεκεται πανω απο ενα σημειο και το υπερασπιζεται λη κολυμπαει σε ολο το ενυδρειο;

Τα νο3 που λες ελαχιστα, ποσα ειναι;

ελαχιστα ... εντος φυσιολογικων οριων απλα δεν ειναι μηδεν ... αποσο ξερω το στρωμενο φιλτρο παντα εχει λιγα ΝΟ3 ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο ποσο και τι ταιζεις και τις αλλαγες που κανεις; Και τα ψαρακια αυτα ειναι ευαισθητα στα νιτρικα! Ας μην κολλησουμε ομως σε αυτο αν λες οτι ειναι ελαχιστα, αν και θα ηθελα να ξερω ποσα. Παρατηρησε το αλλο που σου εγραψα!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειοο ειναι καινουριο στο σιγα σιγα θα μπουν πολυ περισσοτερα πραγματα αλλα οριστε...

http://postimg.org/image/ajoi0gxz1/

ελπιζω να σας αρεσει ...

οσο για το ψαρακι μου δυστυχως δε τα καταφερε

http://postimg.org/image/vvbdkakuz/

ψυχορραγει :(

σε λιγη ωρα θα ειναι νεκρο...

δε μπορω να καταλαβω τι φταιει ... ολα τα αλλα φαινονται σε αριστη κατασταση

Το μονο που δε σας ρωτησα ειναι μηπως φταιει αυτο το πραμα που εχουην πιασει τα ξυλα επανω ...

ειχε συμβει κι οταν ειχα στησει το ενυδρειο πριν ενα χρονο και το καθαρισαν οι γλυφτες πολυ γρηγορα

http://postimg.org/image/gou0t508j/

μπορει να το πείραξε το παρα πολυ χαμηλο ΚΗ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο ποσες μερες εριξες τις σκληροτητες του νερου και με τι ρυθμο? Θανατος απο οσμικο σοκ ερχεται μετα απο 2-3 ημερες απ'οτι εχω διαβασει.Υπαρχει περιπτωση να ειναι κατι τετοιο εσεις οι πιο εμπειροι?

Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια αυτα ειναι τα πρωτα που μπαινουν στο ενυδρειο .... εχουν καμια εβδομαδα μεςα. οι συνθηκες που βρηκαν μεσα ηταν ετοιμες κι ακριβως επειδη το πετ σοπ απο το οποιο αγοραζω ειναι gtp να μου επιτραπει ο ορος (τον εβαλα να κανει μετρησεις και τα ειχε σε σκληρο νερο επειδη ομως ηταν αφιξη πριν απο 2 ημερες τα αγορασα ) τους εκανα πανω απο 2 ωρες προσαρμογη. Κι εξαλλου αν εφταιγε το νερο τα αλλα γιατι να ειναι μια χαρα; προς το παρον τουλαχιστον

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ισως να ηταν και οσμωτικο σοκ. Τιποτα δεν αποκλειεται! Ισως αυτο να ηταν το πιο αδυναμο! Σε τι νερο τα εχεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

pH 6.5 KH 0,6.... σωστες δεν ειναι οι συνθηκες;

Link to comment
Share on other sites

παντως το ψαρι δε φανηκε να εχει τραυματισμους επανω του ... το ειδα λιγακι τωρα που το εβγαλα ...

Αυτη η μουχλα επανω στα ξυλα που ανεβασα παραπανω ξερει κανεις τι ειναι κι αν ειναι η οχι κατι επικινδυνο;

Link to comment
Share on other sites

Για δες, αυτο το θυληκο οταν κυνηγαει τα αλλα, επιστρεφει καπου μονο του; Το βλεπεις να καθαριζει καποιο σημειο εντονα ή στεκεται πανω απο ενα σημειο και το υπερασπιζεται λη κολυμπαει σε ολο το ενυδρειο;

Τα νο3 που λες ελαχιστα, ποσα ειναι;

αυτο το θηλυκο ξεκαθαρα κυνηγαει τα αλλα δυο χωρις να τα αγγιζει απλα τα διωχνει ... δε φαινεται να φτιαχνει φωλια παντως καπου .... κολυμπαει σε ολο το ενυχρειο

Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε δυο ωρες τετοια πτωση ειναι μεγαλο προβλημμα,το επιτρεπτο ειναι 0,2 την ημερα! Για μενα θα επρεπε να συνεχισεις με νερο βρυσης και δτην συνεχεια με μικρες και συχνες αλλαγες να το ριξεις στο ενυδρειο.Βεβαια δεν μπορω να πω με σιγουρια αν πεθανε απο σοκ αλλα δεν αποκλειεται κι'ολας.

Link to comment
Share on other sites

Οχι η μουχλα δεν ειναι τιποτα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε σε δυο ωρες τετοια πτωση ειναι μεγαλο προβλημμα,το επιτρεπτο ειναι 0,2 την ημερα! Για μενα θα επρεπε να συνεχισεις με νερο βρυσης και δτην συνεχεια με μικρες και συχνες αλλαγες να το ριξεις στο ενυδρειο.Βεβαια δεν μπορω να πω με σιγουρια αν πεθανε απο σοκ αλλα δεν αποκλειεται κι'ολας.

τι να πω ρε παιδια ... εσεις απο που προμυθευεστε ψαρια; εγω εχω ενα πετ σοπ εδω κοντα που ειναι ο,τι να ναι ... ολα τα αλλα ειναι πολυ μακρυα μου ... μπορειτε να μου στειλετε σε pm μαγαζια της εμπιστοσυνης σας εδω στην Αθηνα, εαν απαγορευεται η διαφημιση εδω δημοσιως;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...