Jump to content

Μantis Trouble


Recommended Posts

Νομίζω ότι οι περισσότεροι χαιρόμαστε ΄'οταν μαζί με την αγορά κάποιου ζωντανού, σου έρχεται άλλο ένα δώρα...

Εεε αυτό δεν συνέβει στην περίπτωσήμου. Μαζί με την αγορά του βράχου μου «δώρο» μου ήρθε και η κυρία του τίτλου...

Μέγεθος cleaner small κατά τα πετσοπαδικα...

Χρώμα πράσινο.

Συμπεριφορά απίστευτη.

Ταχύτατες κινήσεις μέσα στο ενυδρείο. Αναγνωριστικές ματιές από τη στιγμή που την ανακάλυψα, δηλάδη περίπου ένα μήνα μετά την αγορά του βράχου.

Προβλήματα δεν ξέρω σίγουρα. Συνδυάζω έναν αχινό που βρήκα ανοιγμένο.

Το ενυδρείο θα το παρουσιάσω στην οικία ενότητα για να μην σας κουράζω.

Ανακάλυψη: Καιρό άκουγα στο ενυδρείο έναν ήχο σαν να χτυπά κάποιος δαχτυλίδι στο τζάμι. Εχτές σε τάισμα των ανεμώνων παρατήρησα τα «υπέροχα» μάτια της να βγαίνουν από μία τρύπα στο βράχο. Δεν ήθελα να το πιστέψω στην αρχή. Με κατάλαβε βέβαια ότι την είδα και σε δόλωμα ου της έβαλα δεν έκανε την τιμή να ξεπροβάλλει. Σήμερα Σιγουρεύτηκα. Έκανε πιο θαραλέα έξοδα από άλλη τρύπα του βράχου.

Αντιμετώπιση: Πήρα την μεγάλη απόφαση να ανακατέψω το σύμπαν, να βγάλω το βράχο και να αρχίσω τις καγουριές μπας και βγει...Κανά μισάωρο μετά από ντουζ με γλυκό νερό και κοπάνημα του βράχου, με οδοντογλυφίδα έπιασα μία δαγκάνα. Το παιχνίδι άρχισε να γέρνει προς το μέρος μου. Καταλάβε ότι έπρεπε να βγει σαν κυρία. Πιάσιμο με την απόχη και προς το παρόν στο ενυδρείο καραντίνα.

Για κάποιο λόγο δε θέλω να την πετάξω. Μέρος αυτού που αγαπάμε έιναι και αυτή. Την κάνω όμως?

Σας παραθέτω μία φωτογραφία μήπως εμφανιστεί ανάδοχος.

Αν όχι τότε μάλλον θα την ταίσω σε κάποια ανεμώνη για να ολοκληρώσει τουλάχιστον τον κύκλο της στην τροφική αλύσιδα, όπως θα έκανε και στην ελεύθερη ζωή της....

post-615-0-55932700-1426786230_thumb.jpg

post-615-0-03115800-1426786243_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις sump βαλτ'την εκει.

Αλλιως, βαλε αγγελία μηπως καποιος τη θελει.

 

Υπέροχο ζωντανό, καποιοι εχουν ενυδρεία ειδικά γι αυτην. Αλλα δεν θα σου στεριωσει τιποτα εκτος απο κοράλλια.

 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφη περιγραφη της "περιπετειας" σου φιλε μου και ευχαριστουμε που το μοιραστηκες μαζι μας :thumbsu:

Ωραιες και οι φωτο!

 

Πραγματικα ειναι απο τα πιο ομορφα και ενδιαφεροντα ζωντανα στη θαλασσα!

Θα συμφωνησω με το θοδωρη,αν εχεις sump βαλτην εκει να τη παρατηρεις χωρις ρισκο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...