Jump to content

"bulling" Ανάμεσα Σε Χελώνες Ή Κάτι Άλλο?


Recommended Posts

Καλημέρα..! Έχω ενα πρόβλημα, η μια απο τις δύο μου χελώνες δεν πολύ τρώει τώρα τελευταία.. Και σκεφτομαι μηπως ευθυνεται το αλλο μου χελωνακι για αυτο. Γιατι οταν τα ταιζα το ενα απο τα δυο ετρωγε πιο γρηγορα απο το αλλο με αποτελεσμα να πηγαινει και να αρπαζει την τροφή απο το στόμα της αλλης χελωνίτσας και εγω προσπαθουσα καμια φορα να το εμποδισω κλπ.. Καμια δυο φορες της είχε δαγκώσει και το χερι! Και τις τελευταίες 4 μερες περιπου η "κακοποιημένη" μου χελωνιτσα δεν πολυ τρωει χτες για παραδειγμα εφαγε μονο η γαριδουλα, προχτες καμια αντιπροχτες νομιζω τρεις (αλλα για να τις φαει την αλλη χελωνα την εβγαζα εξω). Και ενώ ειχαν το ιδιο μεγεθος η μια (αυτη που τρώει πολυ) εχει μεγαλώσει περισσοτερο απο την αλλη... Τι να κανω? Να συνεχιζω να βγαζω την αλλη εξω απο το νερο για να τρωει η αλλη? Δεν πιστευω οτι ειναι σωστη λυση αυτη..

Έγινε επεξεργασία - Ro8
Link to comment
Share on other sites

Η απομόνωση που κάνεις ίσως είναι η μόνη λύση. Μήπως και υπήρξε κάποια άλλα στις συνθήκες ή στο περιβάλλον ?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή εννοείς? Όχι καμία απολύτως...

Έγινε επεξεργασία - Ro8
Link to comment
Share on other sites

Έχεις παρατηρήσει κάποιο σημάδι η κάτι άλλο εκτός από το ότι δεν έχει όρεξη να φάει?

Link to comment
Share on other sites

Απο θερμοκρασία πως είσαι?

Εεε βασικά από τότε που τα έβγαλα από την χελωνιέρα και τα έχω σε αυτό το πλαστικό "ενυδρείο" είναι σταθερη η θερμοκρασια τωρα ακριβως πόσο ειναι δεν ξερω αλλα πρεπει να ειναι γυρω στους 20 κατι βαθμους κ στο νερο και εξω απο το νερο.. δεν εχω παρει ακομα θερμοστατη και θερμομετρο για εξω γιατι περιμένω να πάρω ενα ενυδρείο που θα μου δώσουν..!

Link to comment
Share on other sites

Έχεις παρατηρήσει κάποιο σημάδι η κάτι άλλο εκτός από το ότι δεν έχει όρεξη να φάει?

Ίσως ενα αλλο σημάδι ειναι οτι δεν είναι τόσο "δραστήρια" οσο η αλλη, κοιμαται σχεδόν συνέχεια..

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν το ρόλο τους!

Η χελωνιέρα σου έχει αρκετά λάθη και ίσως αυτή η συμπεριφορά οφείλετε σε αυτό!

Διάβασε εδώ για να δεις το λάθη σου και να τα διορθώσεις και λογικά θα λυθεί και το πρόβλημα!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/

Link to comment
Share on other sites

Όλα παίζουν το ρόλο τους!

Η χελωνιέρα σου έχει αρκετά λάθη και ίσως αυτή η συμπεριφορά οφείλετε σε αυτό!

Διάβασε εδώ για να δεις το λάθη σου και να τα διορθώσεις και λογικά θα λυθεί και το πρόβλημα!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/68453-aaeuiueea/

Ξέρω οτι υπάρχουν λαθη στην χελωνιερα μου αλλα κανω οτι μπορω μεχρι να παρω κ το ενυδρειο.. Ναι, αν ειναι απο τα λαθη της χελωνιερας μου, γιατι επηρεάζουν μονο το ενα χελωνακι..? δεν θα επηρέαζαν κ το αλλο...?

Και ευχαριστω για το λινκ!!!

Έγινε επεξεργασία - Ro8
Link to comment
Share on other sites

Ξέρω οτι υπάρχουν λαθη στην χελωνιερα μου αλλα κανω οτι μπορω μεχρι να παρω κ το ενυδρειο.. Ναι, αν ειναι απο τα λαθη της χελωνιερας μου, γιατι επηρεάζουν μονο το ενα χελωνακι..? δεν θα επηρέαζαν κ το αλλο...?

Και ευχαριστω για το λινκ!!!

Ισως γιατι ειναι πιο αδυναμο απο το αλλο και οσο περναει ο καιρος και δεν τρωει κανονικα θα γινετε ολο και πιο αδυναμο! Δωσε προσοχη στο ταισμα μεχρι να παρεις το αλλο ενυδρειο και να το φτιαξεις οπως πρεπει!
Link to comment
Share on other sites

Ισως γιατι ειναι πιο αδυναμο απο το αλλο και οσο περναει ο καιρος και δεν τρωει κανονικα θα γινετε ολο και πιο αδυναμο! Δωσε προσοχη στο ταισμα μεχρι να παρεις το αλλο ενυδρειο και να το φτιαξεις οπως πρεπει!

Xμ ναι πρεπει να χεις δικιο, το προσεχω και θα το προσεχω, δεν θελω να το βλεπω ετσι... :/

Ευχαριστω για την γνωμη σου κ τις συμβουλες πάντως!! 

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενουμε την παρουσιαση τις νεας σου χελωνιερας!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...