Jump to content

Κολλημα Τελικα Το Χομπι.....οποτε Λεω Για Guppies!!


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!!!Ειμαι κατοχος ενος τεραριουμ,αλλα οπως καταλαβατε ενα ενυδρειο δεν ειναι αρκετο!!!Σκεφτομαι λοιπον να μυησω σιγα σιγα την κορη μου (6 ετων) στο χομπι,ξεκινοντας ενα γλυκο ενυδρειο και σχετικα ευκολο για αρχαριους σαν εμας,απο αποψη συνθηκων.Σκεφτηκα λοιπον να φτιαξω ενα τεραριουμ μεγαλυτερο και να χρησιμοποιησω το 63λιτρο για να στεγασω τα πανεμορφα guppies!!!Η βασικη μου απορια ειναι αν το ενυδρειο αυτο θα χρειαστει στρωσιμο??Το φιλτρο ειναι ενα fluval u2 http://www.amazon.co.uk/Fluval-U2-Underwater-Filter-400LPH/dp/B001Q1HPGE και διαθετει και 50watt θερμοστατη.

Ενυδρειο λοιπον και φιλτρο θεωρουνται στρωμενα?Επιτρεπεται να μπουν ψαρακια απευθειας ή θα χρειαστει καποιο διαστημα??
Απο οτι εχω διαβασει τα guppies εχουν σχετικη αντοχη οσον αφορα τις μετρησεις του νερου,βεβαια θα εφοδιαστω με τεστ για να ξερουμε που βρισκομαστε προτου ξεκινησει το ολο εγχειρημα!!!!
Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων!!! :bow:  :bow:  :bow:  :thumbsu:  :thumbsu:  :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Λογικα αν το φιλτρο δουλευε, ειναι αστρωμενο! Για καλου και για κακου, κανε και τις απαραιτητες μετρησεις αμμωνια, νιτρωδη, νιτρικα για να ειμαστε σιγουροι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το φιλτρο δουλευει και τωρα που μιλαμε....συνεχως εδω και περιπου 5 μηνες....Οποτε καλο θα ηταν να μετρησω το νερο της βρυσης αρχικα για να δουμε που παιζουμε και υστερα να αρχισω να αγοραζω πραγματακια για βυθο(φυτα,αμμο κτλ)???
Ξερω ξερω θα χει ζαλισμα απο δω και περα οποτε ζητω την επιεικια σας!!!!χαχαχαχαχχαχαχ! :angel:  :angel:  :angel:

Link to comment
Share on other sites

Να μετρησεις φιλε μου το νερο της βρυσης (ετσι για να ξερεις) και ΒΑΣΙΚΑ το νερο οταν γεμισεις το νεο ενυδρειο σου και βαλεις να λειτουργησει το φιλτρο σου. Ετσι θα εισαι σιγουρος οτι το φιλτρο ειναι στφωμενο και μπορει να κρατησει βιολογια στο νεο ενυδρειο. Καλη συνεχεια ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια!!!Και μια παρακληση απο τους γνωστες....Οι τιμες του νερου οσον αφορα τα guppies μπορουμε να γνωριζουμε ποιες περιπου ειναι??Εχω κανει κι εγω ψαχτικη αλλα η αληθεια ειναι οτι καλυτερος δασκαλος απο συνχομπιστα δεν υπαρχει......Οποτε αν σας ειναι ευκολο ειμαι ολος αυτια και ετοιμος για διαβασμα!!!!! :geek:  :geek:  :geek:  :geek:  :bow:  :bow:  :bow:  :bow:

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ!Μου είχε διαφύγει αυτό το ποστ!

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο 63λτ είχες τα χελωνάκια?

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

Ναι Σωτήρη ακόμα μέσα είναι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...