Jump to content

Αρχάριος Με Έτοιμο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπέρες ξανά! Απο καιρό ήθελα να ασχοληθώ με ενα ενυδρείο. Ένας φίλος μου έδωσε ένα στημένο ενυδρείο το οποίο εχει μεσα τα κατωθι:

α. Εσωτερικό φιλτρο free life biological με θερμοστάτη στους 24 βαθμους.

β. Χαλίκι μεγέθους φακης

γ. Πλαστηκά φυτα και 1-2 διακοσμητικα

δ. Αεραντλια με 2 εξόδους που δουλευει 24 ωρες

ε. Ενα Αγγελοψαρο, Δυο Γκουραμι, Ενα Γλύφτη και Ενα Γατοψαρο αρκετα μικρο πορτοκαλί.

 

Ετσι μου το έδωσε, ετσι μου ειπε να το συνεχισω. το ταίζω 2 φορες τη μέρα  osi aquarium flake food.

 

Αυτα... Πως το ακουτε;;; Υπάρχουν λάθη;; Να αλλάξω κάτι;; Ειμαι εντελως αρχαριος και μη γνώστης.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην θα σου πω πως το αγγελοψαρο ειναι ακαταλληλο γι αυτο το ενυδρειο,θελει κοπαδι και πολυ πιο μεγαλο ενυδρειο.

Τα γκουραμι αν ειναι ζευγαρι μπορεις να τα κρατησεις.

Γλυφτης?Δηλαδη?

Γατοψαρο ποιο ειναι?

Βαλε καμια φωτο να τα δουμε και αυτα.

Θα πρεπει να παρεις υγρα τεστ για αμμωνια,νο2 και νο3 για να ελεγχεις το νερο σου.

Το φιλτρο τι υλικα εχει μεσα?

Απο φως?

Αλλαγες νερου καθε ποτε κανεις?

Θα σου ελεγα να βγαλεις οτι ψευτικο υπαρχει μεσα και να βαλεις ευκολα αληθινα φυτα και κανενα ξυλο.

Link to comment
Share on other sites

εχει φως το ενυδρειο. τα γκουραμι δεν ειναι ζευγαρι. ειναι διαφορετικο ειδος. 10 μερες που το πηρα δεν αλλαξα νερο.το ειχε με νερο κατω απο τη μεση, μου ειπε να το γεμισω και να ριξω μεσα ενα καπακι eurolife clarifier. το φιλτρο εχει μεσα κατι σαν βαμβακι επανω που το ειδα μονο. ο γλυφτης απο φωτο που ειδα ειναι common pleko. προσπαθω να ανεβασω φωτο να τα δειτε.δεν μπορω ομως

Έγινε επεξεργασία - giorgakossf
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ειναι ζευγαρι τοτε θα πρεπει να κρατησεις το ενα και να το κανεις ζευγαρι η χαρεμι.

Αν ειναι common pleco,δεν κανει για το ενυδρειο σου,γινεται τερας.

Λαμπες ποσες εχει?Ποσα βατ και τι καλβιν?Λογικα γραφουν πανω.

Αλλαγες νερου θα κανεις 1 φορα την εβδομαδα το 30% με νερο που θα εχεις προετοιμασει απο πριν με αντιχλωριο και περιπου στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου.

Αν το φιλτρο ειναι μονο με σφουγγαρια θα πρεπει να βαλεις και βιολογικο υλικο μεσα.

Οπως σου ειπα θα χρειαστεις και υγρα τεστ για να κανεις μετρησεις στο ενυδρειο σου.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

εχει μια λαμπα 25 βατ 6000 καλβιν. την πηρα απο πετσοπ. ηταν καμενη. φιλε rastafarian προσπαθω να ανεβασω φωτο. πως το κανω;

 

Link to comment
Share on other sites

Η λαμπα ειναι πολυ μικρη,θα πρεπει να βαλεις και αλλες για να βαλεις ευκολα φυτα.

Για φωτογραφιες διαβασε εδω.

Link to comment
Share on other sites

το γατοψαρο

post-60757-0-93756000-1426859573_thumb.jpg

το γκουραμι

post-60757-0-54696500-1426859577_thumb.jpg

το αλλο γκουραμι

post-60757-0-88469400-1426859584_thumb.jpg

και ολο μαζι το ενυδρειο

post-60757-0-00398200-1426859589_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorgakossf
Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα pearl gourami (μάλλον θηλυκό) και ένα dwarf gourami (σίγουρα αρσενικό)! Το γατοψαρο δεν ειμαι σίγουρος για το είδος αλλα θα σου το πει κάποιος άλλος γνωστης!!:) Ειναι καθαρά δικη σου επιλογή για το αν θέλεις το ενυδρείο καθαρά και μόνο για το απολμβάνεις όταν κάθεσαι χωρίς να θέλεις να αφιερώνεις χρόνο για την περιποίησή του ή αν έχεις όρεξη να βάλεις αληθινά φυτά πρέςπςι να το ξηλώσεις κυριολεκτικά όλο και τότε μέσα από το φόρουμ θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες και θα καταφέρεις σίγουρα να το στήσεις και να το απλυσεις!!

 

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαράκια σου είναι λάθος πάντως και θα σου πρότεινα να πας την θερμοκρασία σου στους 25,5ο C γιατί πλησιάζει και το καλοκαίρι να τα προσαρμοζεις σιγά σιγά!

Link to comment
Share on other sites

Το γατοψαρο που εχεις ειναι corydoras και ειναι κοπαδοψαρο , πρεπει να ειναι σε κοπαδι τουλαχιστον 5 ατομων

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ειναι λαθος τα ψαρια? Ενημερωτικα ρωταω.Τι ψαρακια να βαλω δηλαδη? Τι περιορισμους και τι πλεονεκτηματα εχουν τα ζωντανα φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Και τα 2 γκουραμι μου φαινονται αρσενικα.

Το γατοψαρο ειναι κορυ και πρεπει να φυγει και αυτο γιατι θελει αμμο και κοπαδι.

Για μενα πρεπει να φυγουν τα πλαστικα και τα ψευτικα και να φτιαξεις κατι σωστο.

Link to comment
Share on other sites

Στα ειπα πιο πανω γιατι ειναι λαθος τα ψαρια.

Οι περιορισμοι των αληθινων φυτων ειναι οτι πρεπει να ασχολεισε λιγο περισσοτερο και να διαθεσεις μερικα λεφτα παραπανω για λαμπες,χαλικι,λιπασματα και τα πλεονεκτιματα ειναι οτι βοηθανε στη σωστη υγεια του νερου,τα ψαρια ειναι πιο ευχαρηστιμενα και κοντα στο φυσικο περιβαλον και δεν εχει καμια σεχση οπτικα και μετα ψευτικα διακοσμητικα το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα πετ σοπ δωστα και παρ κατι αλλο πχ τροφη

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω για τα ψαρακια οτι σου ειπαν τα παιδια απο πανω.....και για τα διακοσμητικα φυσικα! :)

 

Επισης αν μπορεις να βαλεις και καμια φωτο απο το φιλτρο σου να δουμε τι υλικα εχει μεσα.....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχει προοπτικεες να γινει πολυ ομορφο! Απλα πρεπει να ακολουθησεις τις συμβουλες των παιδιων! Το περλ μου φαινεται για θηλυκο και γιαυτο ισως να μην εχεις θεματα τσαμπουκαδων!

Βαλε τα μια αγγελια, ολο και καποιος θα τα θελει!

Link to comment
Share on other sites

Το γατοψαρο που εχεις ειναι corydoras και ειναι κοπαδοψαρο , πρεπει να ειναι σε κοπαδι τουλαχιστον 5 ατομων

 

και θέλει και άμμο ή πολύ ψιλό χαλίκι, αλλά γενικά, κοίτα εδώ:

http://www.aquazone.gr/forums/topic/36968-dhnioesse-oeanethi-aeoeaacoeeu/

 

Δες ποια ψαρια σου αρέσουν, δες μετά αν ταιριάζουν με άλλα κυρίως στις συνθήκες ζωής τους, κάνε και μετρήσεις στο νερό σου να ξέρεις τι ψαράκια θα ευδοκυμήσουν και αφού βεβαιωθείς ότι είναι είναι και επαρκής η φίλτρανσή σου προχωράς.

 

Εύχομαι το καλύτερο! έχεις δουλειά αλλά στο τέλος θα είναι και για σένα πιο εύκολο το ενυδρείο και δε θα στενοχωριέσαι με απώλειες και αρρώστιες, ούτε θα καταπιέζεις κανένα ψάρι :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Ειναι καθαρά δικη σου επιλογή για το αν θέλεις το ενυδρείο καθαρά και μόνο για το απολμβάνεις όταν κάθεσαι χωρίς να θέλεις να αφιερώνεις χρόνο για την περιποίησή του ή αν έχεις όρεξη να βάλεις αληθινά φυτά πρέςπςι να το ξηλώσεις κυριολεκτικά όλο και τότε μέσα από το φόρουμ θα σου λυθούν όλες σου οι απορίες και θα καταφέρεις σίγουρα να το στήσεις και να το απλυσεις!!

 

Γιατι να το ξηλωσει  ολο;Εαν διορθωσει την ψαροσυνθεση και βγαλει

τα ψευτικα διακοσμητικα μια χαρα ενυδρειο θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο θα το βγαλω και θα το αλλαξω με ενα καινουριο εσωτερικο βιολογικο. τσακωμους δεν εχω με κανενα γκουραμι. μου αρεσουν και τα δυο και θα τα ηθελα να τα κρατησω... το κακο ειναι οτι ο πετσοπας δν τα περνει πισω. ειδομεν... τα φυσικα φυτα τι χρονο απαιτουν?

Link to comment
Share on other sites

το περλ ειναι σιγουρα θυληκο.

Έγινε επεξεργασία - giorgakossf
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις να εχεις 2 διαφορετικα ειδη απο γκουραμι,στο μελλον μπορει να εχεις θεματα.

Καλυτερα ενα και να ειναι και ζευγαρι η χαρεμι.

Ο χρονος που απαιτουν τα φυτα,ειναι αναλογα με το τι φυτα εχεις,ποσα και γενικα τι θες να κανεις.Κανεις δεν μπορει να σου πει,οτι θα χρειαζεσαι πχ 1 ωρα την ημερα η μιση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κατεληξα οτι θα κρατησω μονο το γκουράμι το dwarf. θα του παρω και ακομα 1-2 θυληκα. ακουω προτασεις για αλλο είδος ψαρακι να βαλω στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...