Jump to content

Αρχάριος Με Έτοιμο Ενυδρείο


Recommended Posts

Καλησπερα και απο εμενα ειμαι καινουργιος στο χομπυ ειχα πριν χρονια ξεκινησει ενα ενυδρειακι αλλα λογο απειριας δεν μπορεσα να το κρατησω ζωντανο..
ειναι αυτο εδω....http://sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prodotto=moby-dick-25-l/idprodotto=23

 

Θελω να βαλω μεσα ψαρακια γλυκου νερου και σκεφτομαι για 5 με 6 γκαμπυ... τι λετε ειναι καλα...?

Επισης σκεφτομαι να το φυτεψω κιολασ...
θελω βοηθεια...
επισης θελω να μου πειτε τι φιλτρα να χρησημοποιησω... τοτε του εβαζα με ανθρακα...εχω και φωτο να τα δειτε εαν θελετε..
Αναμενω απαντησεισ σας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα ειμαι καινουργιος στο χομπυ ειχα πριν χρονια ξεκινησει ενα ενυδρειακι αλλα λογο απειριας δεν μπορεσα να το κρατησω ζωντανο..

ειναι αυτο εδω....http://sicce.com/prodottiDettaglio_eng.php/prodotto=moby-dick-25-l/idprodotto=23

 

Θελω να βαλω μεσα ψαρακια γλυκου νερου και σκεφτομαι για 5 με 6 γκαμπυ... τι λετε ειναι καλα...?

Επισης σκεφτομαι να το φυτεψω κιολασ...

θελω βοηθεια...

επισης θελω να μου πειτε τι φιλτρα να χρησημοποιησω... τοτε του εβαζα με ανθρακα...εχω και φωτο να τα δειτε εαν θελετε..

Αναμενω απαντησεισ σας

 

Επειδη εδω ειναι το θεμα του φιλου,ανοιξε ενα νεο θεμα να τα συζητησουμε εκει,

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,για μενα θα πρεπει να αλλαξεις και το χαλικι σου με καποιο πιο ψιλο,δεν ξερω πως θα πανε τα φυτα σ αυτο το χαλικι.

Επισης,με 1 λαμπα 25βατ που εχεις...μονο καμια ανουμπια μπορεις να βαλεις.Θα πρεπει να βαλεις παραπανω λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να το ξηλωσει ολο;Εαν διορθωσει την ψαροσυνθεση και βγαλει

τα ψευτικα διακοσμητικα μια χαρα ενυδρειο θα γινει.

Θα πρεπει να ξηλωθεί όλο επειδή θα πρέπει να βάλει λίπασμα και άλλο άμμο αν θελει να διατηρήσει αληθινά φυτά και να κάνει ένα σωστό περιβάλλον και ακόμη και το φίλτρο μπορεί να αποδειχθεί μικρό.
Link to comment
Share on other sites

το φιλτρο θα το βγαλω και θα το αλλαξω με ενα καινουριο εσωτερικο βιολογικο. τσακωμους δεν εχω με κανενα γκουραμι. μου αρεσουν και τα δυο και θα τα ηθελα να τα κρατησω... το κακο ειναι οτι ο πετσοπας δν τα περνει πισω. ειδομεν... τα φυσικα φυτα τι χρονο απαιτουν?

Δυστυχώς ο πετσοπάς φίλε μου βολεύτηκε που τα πούλησε και δεν τα παίρνει πίσω τωρα. Να του πεις ότι ειναι υποχρεωσή του να τα πάρει πίσω και να ενημερώνει σωστά τους πελάτες όχι μονο να ξεφορτωθεί πράγματα.

Καλή η επιλογή σου να κρατήσεις το dwarf gourami αλλά να ξέρεις ότι ειναι παν δύσκολο να βρεις θηλυκά επειδή ειναι ασήμι και δεν έχουν τα χρώματα του αρσενικού σε καμία περίπτωση. Είναι πολύ ενδιαφέρον ψαράκια μακαρι να καταφέρεις να τα κάνεις χαρέμι. 2-3 θηλυκές σίγουρα! Τα δικά μου ηταν μόνα τους σχεδόν σε 160 λιτρα και την θηλυκιά τη σκότωσε από το πολύ κυνήγι!

Link to comment
Share on other sites

πως να περασω καινουριες λαμπες; το καπακι ειναι στανταρ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,για μενα θα πρεπει να αλλαξεις και το χαλικι σου με καποιο πιο ψιλο,δεν ξερω πως θα πανε τα φυτα σ αυτο το χαλικι.

Επισης,με 1 λαμπα 25βατ που εχεις...μονο καμια ανουμπια μπορεις να βαλεις.Θα πρεπει να βαλεις παραπανω λαμπες.

Συμφωνώ απόλυτα με τον ρασταφαριαν. Μόλις γίνουν αυτά θα μπορέσεις ευκολα να βρεις φυτά της αρεσκείας σου! ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα πρεπει να ξηλωθεί όλο επειδή θα πρέπει να βάλει λίπασμα και άλλο άμμο αν θελει να διατηρήσει αληθινά φυτά και να κάνει ένα σωστό περιβάλλον και ακόμη και το φίλτρο μπορεί να αποδειχθεί μικρό.

 

Δεν χρειαζεται να βαλει υποστρωμα,αν εννοεις αυτο με το λιπασμα που γραφεις. Μπορει να φυτεψει και σε σκετο χαλικι η αμμο.

Απλα το χαλικι του ειναι χοντρο για φυτα και κατα τη γνωμη μου πρεπει να το αλλαξει.

πως να περασω καινουριες λαμπες; το καπακι ειναι στανταρ.

Θα πρεπει να κανεις πατεντα και να βαλεις περισσοτερες λαμπες,θες 1-2 ακομα για ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

φιλοι καλημερες. το αγγελοψαρο μου σημερα εχει κληση προς τα πανω ολη μερα και αναπνεει και παρατηρω καποια ασπρα στιγματα στα πτερυγια και στην ουρα. ακομη, το περλ ειναι μονιμως στο βυθο πισω απο ενα διακοσμιτικο και δεν κουνιεται καθολου. βασικα και το dwarf εχει λιγα στιγματα στην ουρα του. τι λετε?

Έγινε επεξεργασία - giorgakossf
Link to comment
Share on other sites

φαινονται στην ουρα λιγο τα ασπρα. δεν καθοταν να το φωτογραφήσω!! εχει και στα πτερυγια και σημερα ειδα και στο σωμα του. ολα τα ψαρακια εχουν τετοια ασπρακια. σαν κεφαλι καρφιτσας ειναι και μικροτερα.

post-60757-0-02677100-1427216361_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμένα για ικ μου κάνει πάντως. Έχει στην ουρά και στο ραχιαίο από το λίγο που φαίνεται στην φωτογραφία. Από την στιγμή που δεν φέρονται και φυσιολογικά είναι σχεδόν βέβαιο.

Link to comment
Share on other sites

διαβασα για το ικ μεσα στο φορουμ και εχω ανεβασει τη θερμοκρασια στους 30. 3ή μέρα σήμερα. Τα βλεπω πιο δραστηρια τα ψαρακια. τα στιγματα ομως δεν εξαφανιζονται. το αγγελοψαρο εβγαλε και στο σωμα του σημερα. τι αλλο να κανω? Θα τα δωσω τα ψαρακια και θελω αυτος που θα τα παρει να μην του παθουν τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ξερω ειναι δυσκολο αλλα μπορεις να βαλεις μια πιο καλη και καθαρη φωτο; Βλεπω κατι σημαδακια αλλα πρεπει να ειμαστε σιγουροι.

Link to comment
Share on other sites

post-60757-0-75370800-1427296477_thumb.jpg

μπροστα απο το μαυρο σημαδι στο κορμι του

post-60757-0-53086100-1427296482_thumb.jpg

και το πλεκο μου

post-60757-0-12442600-1427296927_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giorgakossf
Link to comment
Share on other sites

E τοτε συμφωνα με αυτο που βλεπεις ειναι ικ! Ριξε μια ματια εδω.

Link to comment
Share on other sites

Οκ! Οποτε αν δεις οτι κανεις τα παντα και δεν βγαζεις ακρη σημαινει πως δεν ειναι ικ! Προς το παρον ακουλουθας τις οδηγιες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...