Jump to content

Μονομάχος Τρώει Την Ουρά Του


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : Μετά από παρατήρηση κάποιων ελλείψεων στην ουρά του μονομάχου (είχε λίγη έλλειψη από όταν τον πήρα) αφού τον έχω βγάλει και φωτογραφίες αρκετές σε τακτά χρονικά διαστήματα, έκατσα και παρατήρησα το ψάρι γιατί δεν μου φαινόταν για finrot (έλειπε ολόκληρο κομμάτι μέσα σε λιγες ώρες) και είδα να γυρνά γύρω από τον εαυτό του και να τρώει κομμάτι της ουράς του...

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- Λίτρα: 12
- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): http://www.sunsun-china.com/en/product/html/?438.html κρεμαστό φίλτρο με σφουγγάρια- πολύ σιποράξ μίνι και υαλοβάμβακα και σπάω και τη ροή πάρα πολύ στην έξοδο... δεν τον ενοχλεί
- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 1 μήνας
- Ψάρια (είδη και αριθμός): 1 crown betta
- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): τάισμα 2-3 φορές την ημέρα με φυλλαράκια και αποξηραμένα σκουλήκια και 1 φορά τη βδομάδα αρακά. Αλλαγές νερού 2 φορές την εβδομάδα με seachem prime και νερό που ζεσταίνω στους 26 με θερμαντηρα.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
- PH: 66
- KH:
- GH:
- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):
- ΝΟ2 (νιτρώδη):
- ΝΟ3 (νιτρικά):
- Θερμοκρασία: 26-27
ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:
-Υγρά Τεστ:
-Strips:
-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
- Είδος Ψαριού: crown betta splendens male
- Ιστορικό Ψαριού: Τίποτα και κάνει φωλιά συνέχεια
- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):
- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Νεοσύστατο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)
-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:
-Δοσολογία:
-Χρόνος Χρήσης:
-Αναλυτική περιγραφή:

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:
(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)
1. (img) ...photo1... (/img)
2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

Έχω ένα μοπάνι μέσα που κάνει και το νερό καφέ, κερατόφυλλο, μπακοβα καρολιάνα και ένα άλλο φυτό. Εδώ και καμία 10 μέρες μάλλον το κάνει, αλλά νόμιζα ότι κάπου σκάλωσε μέχρι χτες που το πρόβλημα εντάθηκε. Φωτισμός 11 βατ 6000κέλβιν, λάμπα γραφείου, 7.5 ώρες φωτοπερίοδο

Έγινε επεξεργασία - pozeras13
Link to comment
Share on other sites

Το ph εννοώ 6.6, άλλες μετρήσεις δεν έχω. Η άμμος κάτω είναι ξανθιά απλά φαίνεται καφέ λόγω του σκούρου νερού. Φώτος πριν και μετά (3 πρωτες πριν- 3 επόμενες το μετά, τελευταία φώτο το ενυδρείο)

 

 

post-19192-0-19627800-1426943659_thumb.jpg

post-19192-0-35438100-1426943669_thumb.jpg

post-19192-0-87192400-1426943678_thumb.jpg

post-19192-0-50460200-1426943690_thumb.jpg

post-19192-0-94384200-1426943701_thumb.jpg

post-19192-0-11966300-1426943715_thumb.jpg

post-19192-0-85854900-1426943727_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είναι πραγματικά περίεργο που τρώει την ουρά του. Σε διάφορα θέματα που βρήκα στο διαδίκτυο βρήκα άλλο ένα σχετικά με το φάγωμα της ουράς από το ίδιο το ψάρι και θεωρούσαν ότι είναι σημάδι στρες. Πιθανόν να είναι σημάδι πως κάτι δεν πάει καλά.  Όταν άρχισαν τα προβλήματα με τον δικό μας μονομάχο εμφάνισε μία οριζόντια μαύρη γραμμή στο σώμα του....

 

Μιας και το ενυδρείο σου είναι φρέσκο δεν κάνεις κάποια μέτρηση μήπως έχεις νιτρώδη ή νιτρικά? Οι μετρήσεις αυτές είναι που θα καθορίσουν και την ρουτίνα σου. Ίσως είναι πολλές οι δύο αλλαγές μες την εβδομάδα και πιθανόν να τον στρεσσάρουν περισσότερο. Δίνε του και βιταμίνες μια φορά την εβδομάδα και αφού βεβαιωθείς ότι έστρωσε το ενυδρείο δίνε του και κατεψυγμένη μια - δυο φορές την εβδομάδα.

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα. Λες να θέλει γυναίκα εδώ και τώρα? .....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Είναι πραγματικά περίεργο που τρώει την ουρά του. Σε διάφορα θέματα που βρήκα στο διαδίκτυο βρήκα άλλο ένα σχετικά με το φάγωμα της ουράς από το ίδιο το ψάρι και θεωρούσαν ότι είναι σημάδι στρες. Πιθανόν να είναι σημάδι πως κάτι δεν πάει καλά.  Όταν άρχισαν τα προβλήματα με τον δικό μας μονομάχο εμφάνισε μία οριζόντια μαύρη γραμμή στο σώμα του....

 

Μιας και το ενυδρείο σου είναι φρέσκο δεν κάνεις κάποια μέτρηση μήπως έχεις νιτρώδη ή νιτρικά? Οι μετρήσεις αυτές είναι που θα καθορίσουν και την ρουτίνα σου. Ίσως είναι πολλές οι δύο αλλαγές μες την εβδομάδα και πιθανόν να τον στρεσσάρουν περισσότερο. Δίνε του και βιταμίνες μια φορά την εβδομάδα και αφού βεβαιωθείς ότι έστρωσε το ενυδρείο δίνε του και κατεψυγμένη μια - δυο φορές την εβδομάδα.

 

Κάτι άλλο που σκέφτηκα. Λες να θέλει γυναίκα εδώ και τώρα? .....

 

Καλημέρα φίλε και σε ευχαριστώ για την απάντηση. Είδα και γω σε ξένα σαιτ ότι είναι αρκετά πιο σύνηθες (όχι οτι είναι και σε μεγάλο ποσοστό) να γραφουν σε θέματά τους ότι ο μονομάχος τους τρώει την ουρά του. Δεν ξέρω, σκέφτομαι μήπως καμια φορά μπερδεύαμε και αυτό με το finrot...Τώρα στον συγκεκριμένο τι να σου πω όταν τον πρωτοπήρα είχε ήδη μια έλλειψη σε ένα σημείο της ουράς αλλά επειδή έλλειπε ολόκληρο το κομμάτι νόμιζα ότι ήταν απλά από το χώρισμα των πτερυγίων σε crowntail ψάρι (είχα vail παλιά). Θεωρώ ότι είναι θέμα στρες ή άστρωτου ενυδρείου. Για το πρώτο δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο πέρα από το να μην τον ενοχλώ πέρα από το τάισμα και τις αλλαγές και να σκεπάζω το τζαμένιο καπάκι του αφού κλείσουν τα φώτα για να χαλαρώνει όταν έχω φώτα στο δωμάτιο μέχρι αργά. Έχει και φυτό επιφανείας τώρα και κρυψώνες. Τα λίτρα είναι ένα άλλο βασικό πρόβλημα...

Τώρα για τη θυληκιά μπορεί να εχεις και δίκιο... έχει τη μισή επιφάνεια του ενυδρείου καλυμένη με μπουρμπουλίθρες....

Link to comment
Share on other sites

Αν το παρακανει και κουρελιασει την ουρα κανε ενα γυρω θεραπειας με μελαφιξ για να μην παθει καποια μολυνση....

Link to comment
Share on other sites

Αλλος τρωει τα νυχια του και αλλος την ουρα του. :) Ελπιζω να του περασει το κολλημα και λιγο μελαφιξ οπως ειπε η mary74 και καθαρο νερο για να μην παθει καμια μολυνση. Μηπως πειναει?

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Αλλος τρωει τα νυχια του και αλλος την ουρα του. :) Ελπιζω να του περασει το κολλημα και λιγο μελαφιξ οπως ειπε η mary74 και καθαρο νερο για να μην παθει καμια μολυνση. Μηπως πειναει?

 

Πήρα προχθές μέλαφιξ και εκτοζον να ταχω κιόλας... Δεν ξέρω φίλε μου... να πεινάει δεν νομίζω, του δίνω 2 ή 3 φορές τη μέρα από 1 φυλλαράκι και 1 αποξηραμένο σκουλήκι ή ένα φυλλαράκι και 2 πέλετ πολύ μικρά... και μια φορά τη βδομάδα μόνο ένα μπιλάκι αρακα βρασμένο αποφλοιωμένο σε πολύ μικρά κομμάτια. Βέβαια ποτέ δεν έκανε πείσματα... ό,τι του δίνεις το τρώει (μουκανε εντύπωση που έτρωγε φυλλαράκι αλλά μάλλον το είχε μάθει γιατί στο πετ σοπ φυλλαράκια έτρωγε. http://www.petsite.gr/%CF%88%CE%B1%CF%81%CF%86%CE%B7-dajana-color-flakes-500ml-dajana

κάτι τέτοια δίνανε σε όλα τα ψάρια....

 

Σε ξένα σαιτ κάποιοι (και διαχειριστές) γράφουν να του βάλεις κανένα παιχνίδι να ξεβαριέται, πέραν του να δεις τις συνθήκες... σαν ένα μικρό καθρεπτάκι για να τσιτώνεται λίγο... Εγώ νομίζω ότι είναι ψιλομπούρδες αυτά, θα πάω να πάρω κανένα τεστ αμμωνίας γιατί δε βλέπω άλλο φως...

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ειναι ο μπαγασας. Να σε ρωτησω, το ενυδρειο τρεχει μονο ενα μηνα η πριν ειχες αλλον μονομαχο στο ιδιο ενυδρειο. Καλο ειναι να παρεις καποια καλυτερη τροφη γιατι η πολυ φτηνες ισον απλα πολλες χρωστικες χωρις ουσια. Δωστου και λιγο παραπανω ποσοτητα τροφη γιατι πολυ πιθανον οντως να πειναει. Απο εκει και περα ενα τεσταρισμα δεν βλαπτει αν οντως τρεχει μονο εναμηνα το ενυδρειο σου για να ξερεις που βαδιζεις.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ειναι ο μπαγασας. Να σε ρωτησω, το ενυδρειο τρεχει μονο ενα μηνα η πριν ειχες αλλον μονομαχο στο ιδιο ενυδρειο. Καλο ειναι να παρεις καποια καλυτερη τροφη γιατι η πολυ φτηνες ισον απλα πολλες χρωστικες χωρις ουσια. Δωστου και λιγο παραπανω ποσοτητα τροφη γιατι πολυ πιθανον οντως να πειναει. Απο εκει και περα ενα τεσταρισμα δεν βλαπτει αν οντως τρεχει μονο εναμηνα το ενυδρειο σου για να ξερεις που βαδιζεις.

 

Τώρα είμαι στο δίμηνο κοντά, έστρωσα πρώτα με τροφή λίγο καιρό πριν το ψάρι και μετά πήρα και μπόλι για σιγουριά. Έχω κρεμαστό φίλτρο με σιποραξ μίνι αρκετο και 2 σφουγγαράκια. Έχω και ένα μοπάνι και είναι καφέ το νερό. Δεν του δίνω αυτή την τροφή, αυτή του δίνανε. Τους πέρνω μόνο τροφές για betta. :thumbsu:  Για να δούμε τι θα κάνει αυτός ο ψάρις! Ευχαριστώ φίλε

Link to comment
Share on other sites

Λογικα δεν εχεις θεματα μετρησεων. Καλη συνεχεια και βλεπουμε..... :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...