Jump to content

Sun Sun 1200 Με Δισκους


coolmind

Recommended Posts

Αυτο που θελω να ρωτησω και εχω μια γενικη απορια.

Απο κατω απο τους κορμους πως τους καθαριζεις απο τροφες και γενικα βρωμα, τα μετακινεις? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι κατι που χρειαζεται,βεβαια βοηθαει πολυ ο Soniae ο οποιος σκαβει τα παντα,οπως και τα Cory's.

Link to comment
Share on other sites

Και ξεχασα και τα σαλιγκαρια τα οποια ειναι παρα πολλα και αντιαισθητικα αλλα κανουν δουλεια στον βυθο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!

Εξακολουθεί να με μαγεύει το ενυδρείο σου. Υπέροχο!

Αυτά τα άσπρα στίγματα στα ξύλα τι είναι;

Και πώς καταφέρνεις και τα ξύλα δεν έχουν ίχνος αλγης;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν φίλε μου.!!!!ατμοσφαιρικό ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ,Παρασκευα σαλιγκαρια ειναι τα ασπρα σημαδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Απο την πρωτη στιγμη που ηρθε αυτο το ενυδρειο στα χερια μου,το ηλεκτρολογικο του κομματι ηταν αθλιο.

Συγκεκριμενα μου ειχε ριξει το ρελε τoυ σπιτιου την πρωτη φορα που εβαλα τα φωτα στην πριζα,και ανοιγοντας τα βρηκα 

δυο καλωδια βιδωμενα μαζι με το πλαινο καπακι, και δεν ηταν της γειωσης....

Οποτε μετα απο εναμιση χρονο λειτουργιας ευτηχως το ανοιξα,και θα δειτε στις φωτογραφιες το γιατι, και εγκατεστησα led 24V 14,4 watt 

6400Κ σαν κυριο φωτισμο και μπλε 12V 4,8 watt για ξημερωμα και καλυνυχτισμα......

Οι τρυπες εκλεισαν με ταινια εξυλασμενης πολυεστερινης της 3Μ η οποια ειναι 100% αδιαβροχη και ανθεκτικη σε καιρικες συνθηκες.

Πολυ κακη εντυπωση μου εκαναν τα πλαστικα καπακια στα οποια ειχαν τοπουθετησει τους μετασχηματιστες απο τις τ5 τα οποια εχουν στραβωσει,

απο τις θερμκρασιες,με αποτελεσμα να περασει υγρασια επανω και να σκουριασει ο ενας μετασχηματιστης.

Να σημειωθει οτι με την αλλαγη επεσε η θερμκρασια του ενυδρειου περιπου 2,5 βαθμους.

post-58341-0-41589900-1466930199_thumb.jpg

post-58341-0-86377800-1466930221_thumb.jpg

post-58341-0-54744300-1466930231_thumb.jpg

post-58341-0-42996200-1466930247_thumb.jpg

post-58341-0-63600200-1466930261_thumb.jpg

post-58341-0-99640200-1466930275_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ότι σ τόσα λίτρα θα επηρέαζε την θερμοκρασια του νερού η υπερθέρμανση μετασχηματιστή.μαλλον κοιτα αλλου την αιτία.κ αν επιτρέπεται επειδη σημειώθηκε κάποιος δίσκος μ θεματακια!!!ποιος είναι;;;;κ ποια ειναι αυτα;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω ότι σ τόσα λίτρα θα επηρέαζε την θερμοκρασια του νερού η υπερθέρμανση μετασχηματιστή.μαλλον κοιτα αλλου την αιτία.κ αν επιτρέπεται επειδη σημειώθηκε κάποιος δίσκος μ θεματακια!!!ποιος είναι;;;;κ ποια ειναι αυτα;;;;

Τα δυο καλοκαιρια που το εχω, το ενυδρειο περναγε τους 32 ,33 βαθμους με ανοιχτο το πισω καπακι,οποτε και αναγκαζομουν να ανοιγω το air condition στο δωματιο απο τις 12 το πρωι για να μην ανεβει πανω απο 30.Το βραδυ με σβηστα φωτα επεφτε απο 29 μεχρι 30.

Απο εχθες και χωρις air condition στο δωματιο ειναι στους 29 με 29,5 ,και λογο του οτι εκει που ειχε τους μετασχηματιστες ανεβαζε πολυ υψηλη θερμοκρασια περιπου 50 βαθμων και δεν εχει αλλαξει κατι αλλο, εβγαλα αυτο το συμπερασμα.

 

Ο ενας δισκος ειχε head down πανω απο μηνα(δεν το ηξερα καν οτι υπαρχει τετοια ασθενεια) και παρολο που τον παλεψα αρκετα δεν εζησε.

Link to comment
Share on other sites

Κριμα για το ψάρι κ για να λεμε την αλήθεια μπραβο στα παιδια που το ειδαν απο ενα βίντεο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει βιντεο με το ψαρι,κατι αλλο θα ενοουν αυτοι που σου το ειπαν.

Link to comment
Share on other sites

Οχι ΜΟΥ.εδω το εγραψαν κ το λεω Γιατί θα ηταν καλό να βλεπαμε κ να προλαβαιναμε τέτοιες καταστασεις.το λεω καλοπροαίρετα.

Link to comment
Share on other sites

Στα παρα πολλα χρονια που ασχολουμαι με δισκους ειναι ο πρωτος που ειχα με αυτη την ασθενεια(και ευχομαι ο τελευταιος),για την οποια υπαρχει,η δεν υπαρχει θεραπεια ,κανεις δεν μπορει να το πει με ακριβεια.

Μαλλον πρεπει να ειναι μιγμα απο πανω απο μια ασθενειες οι οποιες προκαλουν αυτο το αποτελεσμα,και γι αυτο δεν υπαρχει συγκεκριμενη αποτελεσματικη θεραπεια.

Έγινε επεξεργασία - coolmind
Link to comment
Share on other sites

Στα παρα πολλα χρονια που ασχολουμαι με δισκους ειναι ο πρωτος που ειχα με αυτη την ασθενεια(και ευχομαι ο τελευταιος),για την οποια υπαρχει,η δεν υπαρχει θεραπεια ,κανεις δεν μπορει να το πει με ακριβεια.

Μαλλον πρεπει να ειναι μιγμα απο πανω απο μια ασθενειες οι οποιες προκαλουν αυτο το αποτελεσμα,και γι αυτο δεν υπαρχει συγκεκριμενη αποτελεσματικη θεραπεια.

Ειναι πολλοι οι παραμετροι που την προκαλουν...

Με σαφηνεια δεν μπορει να πει κανεις ουτε τι την προκαλει(δηλητηριαση απο νιτρωδη ή κακη διατροφη ή μολυνση απο παρασιτα ή dna ή συνδιασμος) ουτε τροποι αντιμετωπισης(αλατι ή συνδιασμος διατροφης ή συνδιασμος φαρμακων με μεγαλες αλλαγες νερου)...

Πολλοι το συνδιαζουν με την ασθενεια της νυκτικης κυστης πραγμα οχι πολυ δυσκολο οπως εχω εγω στο μυαλο μου την διατροφη που κανουμε στα δισκοβολια κατα περιοδους...

Μου εχει τυχει σε δυο τρια ψαρια(σε διαφορετικα ενυδρεια και διαφορετικες περιοδους)...

Τα δυο πιο μεγαλα σε ηλικια απλα ηρθαν μετα απο δυο τρεις μερες με πιο "μαζεμενη"διατροφη...

Ενα πιο μικρο ψαρι "ταλαιπωριεται" παρα πολυ καιρο και για μεγαλες περιοδους και ζει ακομα απλα εχει μεινει πολυ πισω...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εσύ που χαθηκες; Καμια εξέλιξη έχουμε; 

Καμία φωτό θα δούμε;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 25/11/2016 at 7:37 ΜΜ, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Εσύ που χαθηκες; Καμια εξέλιξη έχουμε; 

Καμία φωτό θα δούμε;;;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...