Jump to content

Σαπιο Ξυλο?


Recommended Posts

Εκανα καποιες αλλαγες στο ενυδρειο μου προσθετοντας μια μεγαλη ριζα και καποιες αλλαγες σε φυτα.Για να χωρεσει η ριζα επρεπε να βγαλω ενα ξυλο που εχω μεσα 6 μηνες και με το που το βγαζω απο το νερο μου ηρθε αμεσως μια απαισια μυρωδια,σαν βοθρυλα!Το εβαλα μεσα σε ενα κουβα με νερο ενυδρειου να το ξεπλυνω και παρατηρησα οτι μαδουσε σχετικα ευκολα,σαν να ειναι σαθρο.Επανω εχει δεμενα μικροσορουμ,μος και μια ανουμπια.Το ξεπλυνα στον κουβα και το ξαναεβαλα στο ενυδρειο αφου προσεξα οτι η μυρωδια εφυγε (η την συνηθησα) αλλα αναρωτιεμαι αν πρεπει να το πεταξω.Επισης ενα χαρακτηριστικο που ειχα προσεξει εδω και καιρο αλλα δεν εδινα βαση ειναι οτι γυρω του υπαρχει ενα γκρι-καφε χνουδι το οποιο δεν φευγει με σκουπα.

Link to comment
Share on other sites

Τι ξύλο είναι. Πάντως και μένα όλα τα ξύλα που είχανε βρομούσανε έτσι, ειδικά ένα κλίμα που είχα, αλλά δεν έπαθαν τπτ τα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Σορυ,bogwwod,το διορθωσα..

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Εκανα καποιες αλλαγες στο ενυδρειο μου προσθετοντας μια μεγαλη ριζα και καποιες αλλαγες σε φυτα.Για να χωρεσει η ριζα επρεπε να βγαλω ενα ξυλο που εχω μεσα 6 μηνες και με το που το βγαζω απο το νερο μου ηρθε αμεσως μια απαισια μυρωδια,σαν βοθρυλα!Το εβαλα μεσα σε ενα κουβα με νερο ενυδρειου να το ξεπλυνω και παρατηρησα οτι μαδουσε σχετικα ευκολα,σαν να ειναι σαθρο.Επανω εχει δεμενα μικροσορουμ,μος και μια ανουμπια.Το ξεπλυνα στον κουβα και το ξαναεβαλα στο ενυδρειο αφου προσεξα οτι η μυρωδια εφυγε (η την συνηθησα) αλλα αναρωτιεμαι αν πρεπει να το πεταξω.Επισης ενα χαρακτηριστικο που ειχα προσεξει εδω και καιρο αλλα δεν εδινα βαση ειναι οτι γυρω του υπαρχει ενα γκρι-καφε χνουδι το οποιο δεν φευγει με σκουπα.

 

Ναί όπως το περιγράφεις είναι σάπισμα.Αυτό βέβαια δέν είναι κατά ανάγκη κακό.

 

Πολλά ψάρια τρέφονται από τους μύκητες που περιγράφεις 'γκρί-καφέ χνούδι' όπως ειδικά τα πλέκο του γένους Panaque, Panaqolus, Hypostomus (cochliodon group) και μάλιστα για μερικά από αυτά είναι κύρια πηγή τροφής.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω ραμιρεζι και οτοκυκλους,πιστευεις οτι μπορω να το αφησω μεσα ή θα υπαρξει προβλημμα για τα ψαρια?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν καποια μερη του βυθισμενα στην αμμο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την έχω πάθη και εγώ κάπως έτσι να μυρίζει βοθρυλα ομος αυτό γινόταν μόνον στα σημεία που η ρίζα ήταν χωμένη μέσα στην άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Οτι ξυλα χρησιμοποιουσα,πολλα μερη τους ηταν παντα μεσα στα χαλικα η την αμμο.Ποτε δεν ειχα τετοιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ηταν θαμμενο,το ξυλο πατουσε πανω στην αμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ναί όπως το περιγράφεις είναι σάπισμα.Αυτό βέβαια δέν είναι κατά ανάγκη κακό.

 

Πολλά ψάρια τρέφονται από τους μύκητες που περιγράφεις 'γκρί-καφέ χνούδι' όπως ειδικά τα πλέκο του γένους Panaque, Panaqolus, Hypostomus (cochliodon group) και μάλιστα για μερικά από αυτά είναι κύρια πηγή τροφής.

οι γαρίδες έχουν πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...