Jump to content

Diy Γεννήστρα?


dim84

Recommended Posts

Τα ancistrus έχουν γεννήσει και βλέπω κάποια μικρά να έχουν σκάσει μύτη και να τριγυρνάνε στα τζάμια του ενυδρείου. Έλεγα να τα αφήσω να μην τα περιορίσω σε κάποια γεννήστρα (δεν ξέρω αν είναι κ λειτουργικές απο άποψη συνθηκών νερού) μιας και υπάρχουν διάφορες κρυψώνες απο ξύλα και φυτά επιφάνειας αλλά αυτά κάθονται πάνω στα τζάμια και είναι εκτεθειμένα. Μέσα έχω κάποιες satanoperca jurupari και απ' ότι είδα έχουν γίνει αντιληπτά με τη παρουσία τους... Δεν ξέρω αν έχει φαγωθεί κ κανένα γιατί δεν έχω καταφέρει να μετρήσω πόσα είναι.

Σκέφτομαι τώρα μήπως φτιάξω καμια για πιο σίγουρα..

 

Καμιά πρόταση για κανα απλό diy τρόπο για ασφαλή γεννήστρα?

Link to comment
Share on other sites

Τα ancistrus έχουν γεννήσει και βλέπω κάποια μικρά να έχουν σκάσει μύτη και να τριγυρνάνε στα τζάμια του ενυδρείου. Έλεγα να τα αφήσω να μην τα περιορίσω σε κάποια γεννήστρα (δεν ξέρω αν είναι κ λειτουργικές απο άποψη συνθηκών νερού) μιας και υπάρχουν διάφορες κρυψώνες απο ξύλα και φυτά επιφάνειας αλλά αυτά κάθονται πάνω στα τζάμια και είναι εκτεθειμένα. Μέσα έχω κάποιες satanoperca jurupari και απ' ότι είδα έχουν γίνει αντιληπτά με τη παρουσία τους... Δεν ξέρω αν έχει φαγωθεί κ κανένα γιατί δεν έχω καταφέρει να μετρήσω πόσα είναι.

Σκέφτομαι τώρα μήπως φτιάξω καμια για πιο σίγουρα..

 

Καμιά πρόταση για κανα απλό diy τρόπο για ασφαλή γεννήστρα?

 

Καλημέρα.

 

Σίγουρα πολλά έχουν γίνει μεζές από τις σατανόπερκες.

 

Απλή και οικονομική DIY γεννήστρα μπορείς να φτιάξεις με ένα πλαστικό δοχείο π.χ. από ΙΚΕΑ στο οποίο θα προσαρμώσεις περιμετρικά λίγο dow για να επιπλέει και θα κάνεις αντίστοιχες τρύπες για κυκλοφορία.

Επίσης μέσα καλό θα είναι να έχεις αερςντλία.

 

Βέβαια θα σου πρότεινα κάτι τέτοιο... http://www.amazon.co.uk/Marina-Hang-On-Breeding-Large-Litre/dp/B005QRDCP2

 

Την 2L φυσικά και μπορείς να την βρείς και από ελλάδα....

 

Στην συγκκεκριμένη μπορείς να κάνεις μιά απλή πατέντα και να προσαρμώσεις κυκλοφορητή αντί για αεραντλία για περισσότερη κυκλοφορία αλλά και υσηχία... ;)

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχουν φαγωθεί αρκετά..

Ναι, κάτι τέτοιο με πλαστικό δοχειάκι λέω να κάνω με πολλές τρύπες..

Απτην άλλη σκέφτομαι ότι ίσως κ καλύτερα να μείνουν ως έχουν μέσα, γιατί φοβάμαι έτσι όπως θα κάνω μέχρι να τα πιάσω θα τρέχουν αποδω κ απο κει και θα τα αρπάξουν οι σανανοπερκες που καραδοκούν.. Θα δω

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...