Jump to content

Αλλαγη Λαμπας


almuros

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ...αγορασα ενα ενυδρειακι που εχει τις παρακατω λαμπες που ειναι για reef οποτε θελω να βαλω κατι για φυτεμενο γλυκου ...υπαρχει καποια εταιρια που να εχει τετοιες λαμπες απο 8-10000 κελβινpost-39398-0-53310700-1427396582_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να βαλεις τοσο πολα κελβιν. Με μια 6500κ θα εισαι μια χαρα. Ρωτα στον καφκα η σε αναλογο ηλεκτρολογικο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος κελβιν ψαχνεις..στο φυτεμενο βαζουμε 6500 και 4500Κ

Εσυ που εχεις 2,βαλε μια κα μια.

Link to comment
Share on other sites

οκ και εγω τοσα θελω αλλα στον καφκα δεν μπορει να.μου βρει ...παιζει να.βγαζει καποια εταιρια π βγαζει.ενυδρειακα?

πηγα στον.καφκα και ειπε ο τυπος οτι πρεπει να παω στα κεντρικα να βρω τετοια λαμπα σε αυτα τα κελβιν

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τοσα χρονια χρησμοποιω grolux που ειναι.στα 8000 κελβιν...και νομιζω οτι μεχρι 10000 ειναι ανωτερο οριο στο φυτεμενο ...αναλογα παντα και το φασμα που χρειαζονται τα φυτα .... αυτο με τα 4500 κελβιν δεν το γνωριζα ...

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να υπαρχουν τετοιες λαμπες και αλλου σ αυτα τα κελβιν,

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως τοσα χρονια χρησμοποιω grolux που ειναι.στα 8000 κελβιν...και νομιζω οτι μεχρι 10000 ειναι ανωτερο οριο στο φυτεμενο ...αναλογα παντα και το φασμα που χρειαζονται τα φυτα .... αυτο με τα 4500 κελβιν δεν το γνωριζα ...

 

Στα φυταμενα βαζουμε 6500 και 4500Κ.Αν εχεις αυτα τα 2 φασματα τοτε μπορεις να βαλεις και 1 8000Κ.

Αν βαλεις αλλα φασματα χωρις να εχεις τα βασικα,θα εχεις αλγες και τα φυτα σου δεν θα πηγαινουν καλα.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα ποτε προβλημα με αλγες και ειχα καλη αναπτυξη εξι χρονια που την χρησιμοποιω ,,,θα το ψαξω παντως και για το μεγαλο για τα κελβιν αυτα...εσυ ποιες λαμπες χρησιμοποιεις που βγαζουν τετοια κελβιν

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ψαξιμο σημερα στα κελβιν που θελω δεν υπαρχει η λαμπα αυτη ,,,

το ενυδρειο θα γινει βιοτοπικο με δυο ραμιρεζι μονο στα 60 λιτρα και απο φυτα θα μπει μονο pistia στην επιφανεια  ...εχω μια στα 4000 κελβιν με θερμο φωτισμο ...θα την παλεψουν τα φυτακια αυτα με τα παραπανω κελβιν?

Link to comment
Share on other sites

Για ευκολα φυτα εισαι οριακα. Τα κελβιν ειναι μεσα στα λογικα πλαισια. Αν εβρισκες μια 6500 κ θα ειχες καλυτερα αποτελεσματα μια που η μπλε ακτινα φτανει ποιο βαθια και θα ειχες καλυτερο οπτικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

θα δοκιμασω αρχικα αυτη και μετα βλεπουμε...αν δω προβληματα θα μεταφερονται πισω στο μεγαλο ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε και βλεπεις, αλλωστε υπαρχουν και λαμπες οικονομιας που κανουν την ιδια δουλεια βαζωντας ενα ντουι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...