Jump to content

Φωτισμός Για Κύβο


pan_Oz

Recommended Posts

Βασικά η σειρα παιζει ρολο για να εχεις και ενα καλυτερο αισθητικό αποτέλεσμα αλλα και για να παρεις το περισσότερο που μπορείς απο καθε χρωματισμό.

Τωρα, η coral+ νομιζω εχει ενα χρωματισμό στα 15Κ ισως και λιγο παραπάνω.

Αν δεν κάνω λάθος έχει 50% μπλε, 40% άσπρο και 10% κόκκινο.

 

Το θεμα κιολας ειναι εσενα τι σου αρέσει σαν χρωμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

θέλω να μπλεδίζει (αλλα οχι πολύ) και "δίνει" στα χρώματα των κοραλλιών..

οτι μάλλον οι περισσότεροι δηλ.. :P

Link to comment
Share on other sites

compo I : 4 blue + // 1 purple + // 1 aquablue sp.

 

compo II: 3 blue+ // 2 coral+ // 1 purple +

 

compo III: 4 blue+ // 1 actinic // 1 coral+

 

 

any ideas? :hot:

Link to comment
Share on other sites

Πανο στις 6 λαμπες δεν θα εβαζα καμια ακτινικη

Νομιζω πως ο καλυτερος συνδυασμος με βαση το οτι δεν θες να ειναι πολυ μπλε αλλα οχι πολυ ειναι

 

1.C+

2.B+

3.B+

4.C+

5.B+

6.C+

 

Tο οποιο εχω χρησιμοποιησει και μπορει να χανει λιγο σε ενταση(εαν τη συγκρινεις με συνδυασμο που εχει μεσα ΑΒ) αλλα εχει πολυ ολοκληρομενο φασμα.

Εαν θες περισσοτερη ενταση αλλα παλι με μπλε αποχρωση μπορεις να βαλεις

 

1.B+

2.B+

3.B+ η' purple plus

4.aquablue

5.B+

6.B+

 

Eαν βαλεις την purple θα ειναι πιο φωτεινο αλλα θα σου δειχνει τατυτοχρονα και λιγο πιο κοκκινο στο συνολο λογω του φασματος της και της ΑΒ.

Εαν βαλεις Β+ θα ειναι αρκετα μπλε αλλα με ενα ωραιο λευκο.

 

Επειδη κυριολεκτικα εχω δοικιμασει ολες τις λαμπες και ολους τους συνδυασμους(μιλαμε για ατελειωτες ωρες βαλε-βγαλε) νομιζω πως αυτη τη στιγμη ο "μισες μισες"(c+ & b+) ειναι ο καλυτερος και ο πιο ολοκληρωμμενος σε φασμα αλλα και σε ενταση :thumbsu:  

Παντε κατεληγα να αμφιταλαντευομαι αναμεσα στους δυο παραπανω οταν ειχα 6 λαμπες.

Link to comment
Share on other sites

Πανο στις 6 λαμπες δεν θα εβαζα καμια ακτινικη

Νομιζω πως ο καλυτερος συνδυασμος με βαση το οτι δεν θες να ειναι πολυ μπλε αλλα οχι πολυ ειναι

 

1.C+

2.B+

3.B+

4.C+

5.B+

6.C+

 

Tο οποιο εχω χρησιμοποιησει και μπορει να χανει λιγο σε ενταση(εαν τη συγκρινεις με συνδυασμο που εχει μεσα ΑΒ) αλλα εχει πολυ ολοκληρομενο φασμα.

Εαν θες περισσοτερη ενταση αλλα παλι με μπλε αποχρωση μπορεις να βαλεις

 

1.B+

2.B+

3.B+ η' purple plus

4.aquablue

5.B+

6.B+

 

Eαν βαλεις την purple θα ειναι πιο φωτεινο αλλα θα σου δειχνει τατυτοχρονα και λιγο πιο κοκκινο στο συνολο λογω του φασματος της και της ΑΒ.

Εαν βαλεις Β+ θα ειναι αρκετα μπλε αλλα με ενα ωραιο λευκο.

 

Επειδη κυριολεκτικα εχω δοικιμασει ολες τις λαμπες και ολους τους συνδυασμους(μιλαμε για ατελειωτες ωρες βαλε-βγαλε) νομιζω πως αυτη τη στιγμη ο "μισες μισες"(c+ & b+) ειναι ο καλυτερος και ο πιο ολοκληρωμμενος σε φασμα αλλα και σε ενταση :thumbsu:  

Παντε κατεληγα να αμφιταλαντευομαι αναμεσα στους δυο παραπανω οταν ειχα 6 λαμπες.

 

Μιχάλη σ' ευχαριστώ πολύ φίλε για όσα έκατσες και έγραψες, ειλικρινά βοηθάς πολύ!!!!

 

την aquablue δεν ξέρω γιατί αλλα χωρίς να την έχω δεί live και μόνο απο φώτος, όσες μέρες το ψάχνω, μου φαίνεται πολύ κίτρινη.. 

θέλω κάπου στα 17Κ- με 18Κ.. το καλό είναι οτι οι blue+ δίνουν πολλά par

 

αν στο 2ο συνδιασμό έμπαινε μια coral+ αντί της aquablue??? :bigemo_harabe_net-135:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το πραγμα πανο μου,σημερα εγω...εχθες η' αυριο εσυ φιλε,ετσι παει(εκτος αν εισαι γκουρου που δεν εχεις αναγκη κανενα :hysterical:  :hysterical: )

Μακαρι απο εδω να βρεις τον καταληλο συνδυασμο και να μην χασεις ουτε ενα ευρω σε λαμπα που δεν θα σου κανει.

Στο λεω γιατι στη σκαλα εχω πολλα τετοια ευρω για λαμπες,χαχαχα

Στο μυαλο μου λεω οτι με βοηθανε να δοκιμαζω συνδυασμους....για να μην κλαιω τα χρηματα :usd:

 

Και εγω γι'αυτο την εχω εγκαταλειψει την ΑΒ γιατι παντα μου βγαζει ενα κιτρινο και θελει τουλαχιστον 3 Β+ για να "σβησει" αυτη την εμφανιση.

Αν βαλεις στο 2ο συνδυασμο μια C+ με μια Ρ+ στη 3η θεση θα σου βαλει μια "κοκκινιλα" στο συνολο.

Αν βαλεις μια C+ με Β+ τοτε θα σου βγει πολυ μπλε πολυ κοντα στα 20.000Κ.

Οποτε αν θες να πας στα 17-18Κ που λες θα σου κανουν δουλιτσα 2C+ και 4Β+.

Τωρα για τις θεσεις θα πρεπει να παιξεις γιατι παιζει σημαντικο ρολο.

Προσωπικα θα δοκιμαζα για 17-18Κ

1.Β+

2.Β+

3.C+

4.B+

5.B+

6.C+

 

Για 16κ

1.C+

2.B+

3.B+

4.C+

5.B+

6.C+

 

Mην πας να βρεις τον ιδανικο συνδυασμο γιατι θα τρελαθεις :usd:  :usd:

Δεν υπαρχει και αν βρεις κατι που να σου αρεσει μπορει αργοτερα να το βαρεθεις και να προτιμας να το κανεις ακομα πιο μπλε η' ακομα πιο λευκο.

Ασε που μια λαμπα που θα παει πιο μπροστα η' πιο πισω μπορει ν'αλλαξει ολη την εικονα,οποτε θελει και λιγο "χερι" :thumbsu:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Α και πανο,μην πολυ δινεις σημασια στις φωτο απο συνδυασμους που μπορει να βρισκεις στο ιντερνετ.

Δινουν μια εικονα γενικη αλλα οχι παντα ακριβης

Εμενα π.χ οι φωτο που βγαζω,φαινονται πολυ μπλε ενω στην πραγματικοτητα δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Σιγα το πραγμα πανο μου,σημερα εγω...εχθες η' αυριο εσυ φιλε,ετσι παει(εκτος αν εισαι γκουρου που δεν εχεις αναγκη κανενα :hysterical:  :hysterical: )

Μακαρι απο εδω να βρεις τον καταληλο συνδυασμο και να μην χασεις ουτε ενα ευρω σε λαμπα που δεν θα σου κανει.

Στο λεω γιατι στη σκαλα εχω πολλα τετοια ευρω για λαμπες,χαχαχα

Στο μυαλο μου λεω οτι με βοηθανε να δοκιμαζω συνδυασμους....για να μην κλαιω τα χρηματα :usd:

 

Και εγω γι'αυτο την εχω εγκαταλειψει την ΑΒ γιατι παντα μου βγαζει ενα κιτρινο και θελει τουλαχιστον 3 Β+ για να "σβησει" αυτη την εμφανιση.

Αν βαλεις στο 2ο συνδυασμο μια C+ με μια Ρ+ στη 3η θεση θα σου βαλει μια "κοκκινιλα" στο συνολο.

Αν βαλεις μια C+ με Β+ τοτε θα σου βγει πολυ μπλε πολυ κοντα στα 20.000Κ.

Οποτε αν θες να πας στα 17-18Κ που λες θα σου κανουν δουλιτσα 2C+ και 4Β+.

Τωρα για τις θεσεις θα πρεπει να παιξεις γιατι παιζει σημαντικο ρολο.

Προσωπικα θα δοκιμαζα για 17-18Κ

1.Β+

2.Β+

3.C+

4.B+

5.B+

6.C+

 

Για 16κ

1.C+

2.B+

3.B+

4.C+

5.B+

6.C+

 

Mην πας να βρεις τον ιδανικο συνδυασμο γιατι θα τρελαθεις :usd:  :usd:

Δεν υπαρχει και αν βρεις κατι που να σου αρεσει μπορει αργοτερα να το βαρεθεις και να προτιμας να το κανεις ακομα πιο μπλε η' ακομα πιο λευκο.

Ασε που μια λαμπα που θα παει πιο μπροστα η' πιο πισω μπορει ν'αλλαξει ολη την εικονα,οποτε θελει και λιγο "χερι" :thumbsu:

 

* αυτή η "κοκκινίλα" αν το γενικότερο είναι περίπου στα 17Κ-18Κ, μπορώ να πώ οτι μου αρέσει..

 

σίγουρα θα χάνει σε par

 

σε αυτό με τις φώτος φίλε έχει δίκιο.. άλλο απο κοντά, άλλο φωτος στο νετ...

Link to comment
Share on other sites

Οχι πανο μου μη σε ανησυχει αυτο με τα par,δεν θα χασεις καθολου :thumbsu:

Πολλα πραγματα ειναι διαφορετικα στο ιντερνετ απ'οτι στην πραγματικοτητα :jig:

 

Τελικα τι σκεφτεσαι να δοκιμασεις?

Link to comment
Share on other sites

Οχι πανο μου μη σε ανησυχει αυτο με τα par,δεν θα χασεις καθολου :thumbsu:

Πολλα πραγματα ειναι διαφορετικα στο ιντερνετ απ'οτι στην πραγματικοτητα :jig:

 

Τελικα τι σκεφτεσαι να δοκιμασεις?

 

αν σου πώ, δεν ξέρω?!?!?! χαχααχαχα και πρέπει να πάω για λάμπες σιγά-σιγά :P

 

ενα πιθανό combo είναι

 

back to front

 

1.B+

2.B+

3.P+

4.C+

5.B+

6.C+

 

παραλαγή στο 3ο συνδιασμό που είπες.. αν έτσι δίνει ελαφριά κοκκινίλα και γύρω στα 16Κ μου κάνει ..

 

 

το άλλο combo  το είδα κάπου σε φώτο (αχ αυτές οι φώτο στο net!! ε, δεν γίνετε όμως να μη δείς παρ οτι ξέρεις οτι ξεγελάει!) :P

 

back to front

 

1.B+

2.B+

3.ΑΒsp.

4.P+

5.B+

6.ΑΒsp. 

 

είχα αποκλίσει τις aquablue special αλλα η photo μου το αλλαξε λίγο

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα

 

Το πρωτο μην το κανεις,θα σου βγαλει ενα κοκκινο με κιτρινο τονο που δεν θα σου αρεσει.

 

Ο δευτερος ειναι καλυτερος αλλα χωρις την Ρ+ μεσα γιατι θα φαινεται εντονα ενας κοκκινος-κιτρινος-λευκος τονος.

Απο τη στιγμη που δεν βγαζεις απ'εξω την ΑΒ τοτε βαλε στην θεση της Ρ+ μια Β+ και θα εισαι πολυ καλα.

Αυτος ο συνδυασμος παλαιοτερα που δεν ειχαν βγει οι C+ ηταν ο πιο συνηθισμενος πανο μου και με καλα αποτελεσματα :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...