Jump to content

Ποιος Εχει Εξωτερικό Φίλτρο Sun Sun


nicpapa

Recommended Posts

Σκεφτομαι να παρω ενα, για το 180 λιτρο το οποιο τρεχει χρονια με 2 eheim ecco pro 300.

Με εχουν κουρασει τα φιλτρα αυτα..
Θελουν συνεχεια καθαρισμα ανα 2 -3 εβδομάδες γιατι πεφτει η αποδοση τους.

Μιας και θελώ περισσοτερη ροη στο νερο, σκεφτομαι δοκιμάσω sun sun, εχω διαβασει οτι πολοι τα υποστηριζεται.

Η ροη τους πως σας φαινεται πεφτει γρηγορα η αποδοση τους?
Εχει μετρησει κανεις την πραγματικη ροη με υλικά μέσα?

Τι σωληνες φορανε αυτα?

Σκεφτομαι για καποιο απο τα παρακατω.
SUNSUN HW-304 2000λιτρα
SUNSUN HW-403 1400λιτρα
 

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 303. Είμαι παρα πολυ ευχαριστημένος. Πλεονεκτήματα:

Τιμή, η ροή δε πέφτει εύκολα, μεγάλο βάθος δίσκων, αθόρυβο (βασικό), έχει εξάρτημα σκίμμερ επιφάνειας αν θέλεις να βάλεις, αναλόγως απο που θα το πάρεις θα σου έρθει με υλικά εκτός σφουγγαριού.

Μειονεκτήματα:

Κατανάλωση ρεύματος, σωλήνας εισόδου (αν δεν επεμβεις, θα έχεις θέματα, θέλει ανάλυση αυτό όμως).

Οι σωλήνες του δικού μου ειναι 16/22. Κινέζος αλλα σκυλί. Αν με ρωτήσεις, ναι, πάλι το ίδιο θα αγόραζα!

.....για 180 λίτρα λίγο μεγάλο δε θα ειναι το 304;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Έχω το μεγάλο.Είναι μιά χαρά.Δέν έχει πάθει τίποτα και τρέχει αρκετά χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω το 303. Είμαι παρα πολυ ευχαριστημένος. Πλεονεκτήματα:

Τιμή, η ροή δε πέφτει εύκολα, μεγάλο βάθος δίσκων, αθόρυβο (βασικό), έχει εξάρτημα σκίμμερ επιφάνειας αν θέλεις να βάλεις, αναλόγως απο που θα το πάρεις θα σου έρθει με υλικά εκτός σφουγγαριού.

Μειονεκτήματα:

Κατανάλωση ρεύματος, σωλήνας εισόδου (αν δεν επεμβεις, θα έχεις θέματα, θέλει ανάλυση αυτό όμως).

Οι σωλήνες του δικού μου ειναι 16/22. Κινέζος αλλα σκυλί. Αν με ρωτήσεις, ναι, πάλι το ίδιο θα αγόραζα!

.....για 180 λίτρα λίγο μεγάλο δε θα ειναι το 304;

Τι προβλημα εχει ο σωληνας εισοδου;
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι εγκοπές, σα σκαλάκια θα λέγαμε, για να επεκτείνεται. Αυτα πρεπει να τα περάσεις με τεφλόν γιατι αλλιώς οταν πέσει η στάθμη είτε απο εξάτμιση είτε κατα την αλλαγη νερού, το φιλτρο τραβάει φουλ αέρα, θα σταματήσει μάλιστα να τραβάει και νερό με αποτέλεσμα αν δε το πάρει χαμπάρι νωρίς ο χομπίστας να καεί ενδεχομένως. Αν πάλι το πάρει χαμπάρι, όσο και να τρομπάρει μετά για να πάρει μπρος δε θα το κάνει να δουλέψει. Πρεπει να γεμίσει πάλι το ενυδρειο και να το θέσει σε λειτουργία τότε. Τρέχα γύρευε Παρασκευά!

Link to comment
Share on other sites

Α καταλαβα. Οχι τιποτα αλλο , περιμενω το δικο μου 302 και καταλαβαινεις....

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το τεφλον; Για βαλε καμια φωτο; Δωσε καμια βοηθεια....

Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι το τεφλον; Για βαλε καμια φωτο; Δωσε καμια βοηθεια....

 

http://www.skroutz.gr/c/653/kollitikes-taines.html?keyphrase=%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CE%B5%CF%86%CE%BB%CE%BF%CE%BD

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Δημητρη. Αν δεν κανωαθος αυτη η ταινια δεν εχει κολα ετσι; Αρα τυλιγουμε την ακρη της σωλινας για να σφηνωσει το επομενο κομματι;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι κολλα,σαν πλαστικη ταινια ειναι και συνηθως μπαινει σε πλαστικα σπειρωματα για στεγανοποιηση.

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευά ειναι πααααρα πολυ λεπτη ταινία αλλα εγω στο δικό μου δεν έχω βάλει τίποτα. Απλα οταν αλλάζω νερό, κλείνω το συγκεκριμένο φιλτρο και το θέτω σε λειτουργία οταν ξαναγεμίσω. Αν βάλεις τεφλόν, αυτο δε θα φαίνεται και θα μπορείς να το λειτουργείς χωρίς προβλήματα. Απλα αν όλα αυτα δε τα ξέρεις απο πριν, θα τρομπάρεις το φιλτρο όλη την ημερα όπως έκανε ενα σεβαστό μέλος εδω μέσα αλλα δε λέω όνομα και θα σου βγει ο πάτος και θα μαρτυρήσεις την ωρα και τη στιγμη που το αγόρασες. Πέρα απο αυτο, ειναι ενα πολυ καλο φιλτρο με τα όλα του.

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το προβλημμα ειναι στο μπαστουνι εισαγωγης και οχι στο φιλτρο,γιατι να μην παρει ενα μπαστουνι να ξεμπερδευει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα το προβλημμα ειναι στο μπαστουνι εισαγωγης και οχι στο φιλτρο,γιατι να μην παρει ενα μπαστουνι να ξεμπερδευει?

Παίζει κι αυτο αλλα δε θα το έλεγα γιατί παρα πολυ εύκολα διορθωνεις αυτη την ατέλεια ή απλα το αφήνεις έτσι όπως το έχω κι εγω. Αν πάλι αλλάξεις μπαστούνι, χάνεις και τη δυνατότητα να βάλεις το σκιμμεράκι. Ασε που το μπαστούνι ειναι ωραίο κομμάτι σε μαύρο χρωμα (λίγα θα βρεις).
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάτι εγκοπές, σα σκαλάκια θα λέγαμε, για να επεκτείνεται. Αυτα πρεπει να τα περάσεις με τεφλόν γιατι αλλιώς οταν πέσει η στάθμη είτε απο εξάτμιση είτε κατα την αλλαγη νερού, το φιλτρο τραβάει φουλ αέρα, θα σταματήσει μάλιστα να τραβάει και νερό με αποτέλεσμα αν δε το πάρει χαμπάρι νωρίς ο χομπίστας να καεί ενδεχομένως. Αν πάλι το πάρει χαμπάρι, όσο και να τρομπάρει μετά για να πάρει μπρος δε θα το κάνει να δουλέψει. Πρεπει να γεμίσει πάλι το ενυδρειο και να το θέσει σε λειτουργία τότε. Τρέχα γύρευε Παρασκευά!

Καλα βρε αθεοφοβε οταν στα λεγα γιατι μου λεγες ολα καλα ολα ανθηρα και τι κανω στο φιλτρο και μπλα μπλα μπλα;  :glare:

 

Μια χαρα φιλτρα ειναι! Το δουλεψα αρκετο καιρο χωρις προβληματα! Απλα τα πλαστικα μερη προσεξε λιγο γιατι ειναι λιγακι ευαισθητα!

Το μπαστουνι εισαγωγης και με λιγο λαστιχο απο τους μαμισιους σωληνες να βαλεις στις εννωσεις, μια χαρα παει!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Tα watt λιγο με αγχωνουν... :)

Σαν φιλτρα αυτα που εχω αν και αργα με καλυπτουν απο θεμα βιολογιας μιας και το ενυδρειο δεν ειναι φορτωμενο , αλλα θελω ροη μεσα στο ενυδρειο, δεν θελω να βαλω εσωτερικο φίλτρο ή κυκλοφορητη.(εχω και απο τα 2 να καθονται)

Θα δοκιμάσω πρωτα με ενα κρεμαστο φιλτρο που περισευει μηπως και κανω την δουλεια που θελω.

 

Το προβλημα που εχω , ειναι οτι το co2 ειναι σε reactor εξωτερικο και δεν εχει δυναμη να διασπασει το co2 , οποτε και μαζευεται αεριο μεσα στον reactor,και ειδικα με τα συγκεκριμενα φιλτρα που εχω οσο περναει ο καιρος μειωνεται και η ροη.

Και το δευτερο προβλημα ας στο πουμε προβλημα ειναι οτι θέλω  να εχω πολυ καλη αναταραξη ωστε να φυγει το co2 απο το νερο.

 

Εχετε βρει καμια αντλια εξωτερικη , οικονομικη ειναι και αυτο μια λυση ... 

 

Α θα μπορουσα με καποια πατεντα στο ενυδρειο να εχω μόνο μια εξοδο και μια εισοδο και για τα 2 φίτλρα?

Αν χρησιμοποιουσα μεγαλυτερο σωληνα και μετα τον διαχωριζα σε 2 θα γινοταν η δουλεια μου?

Έγινε επεξεργασία - nicpapa
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι οσο ανεβαινει το υψος, πεφτει αρκετα η ροη! Δηλαδη για 2000 λιτρα το μεγαλο δεν εχει και τρελα πραγματα με το υψος που εχω και μπουκωμενο στα υλικα ( βεβαια εχω και πολυ μηκος και πλατος ).! Εβαλα το fx5 και εκει καταλαβα τι σημαινει ροη!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα, η αληθεια ειναι οτι οσο ανεβαινει το υψος, πεφτει αρκετα η ροη! Δηλαδη για 2000 λιτρα το μεγαλο δεν εχει και τρελα πραγματα με το υψος που εχω και μπουκωμενο στα υλικα ( βεβαια εχω και πολυ μηκος και πλατος ).! Εβαλα το fx5 και εκει καταλαβα τι σημαινει ροη!

 

Κατάλαβα...

Οποτε λες εσυ για fx5....

To υψος που εχω τα υπαρχων φίλτρα είναι περίπου  1 μετρο απο εκει που καθεται το φιλτρο ή περιπου στα 60-70 εκ απο την κεφαλή του φιλτρου.

Στο τελος με βλέπω με ενα sump και μια αντλια καλη να μου κανει την δουλεια που θέλω, ετσι θα γλιτωσω και ολα τα ανεπιθυμητα που φαινονται στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν λεω να παρεις το fx5 και να μπεις σε τετοια εξοδα! Καλο ειναι το sun sun. Στο ενυδρειο σου πιστευω θα εχει καλο αποτελεσμα! 2000 λιτρα γυριζει. Απλα στο δικο μου δεν ειχε πολυ ροη αλλα εγω εχω πολυ υψος και πλατος και μηκος!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δεν λεω να παρεις το fx5 και να μπεις σε τετοια εξοδα! Καλο ειναι το sun sun. Στο ενυδρειο σου πιστευω θα εχει καλο αποτελεσμα! 2000 λιτρα γυριζει. Απλα στο δικο μου δεν ειχε πολυ ροη αλλα εγω εχω πολυ υψος και πλατος και μηκος!

 

Ναι ρε συ δεν προκειται να αγορασω καινουριο fx5...

Το θεμα ειναι οτι το sun sun εκτος απο το ενυδρειο , θα γυριζει και την δεη μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω δεν ειδα κατι τρελω στην δεη! Τωρα εσυ με τοσα που εχεις εκει...  :D

Link to comment
Share on other sites

Νικο πιστευω πως τα εξωτερικα παντα υστερουν σε δυναμη με τα εσωτερικα και με τον καιρο χανουν ακομη περισσοτερο. Δεν εχει πεσει ποτε στα χερια το συγκεκριμενο φιλτρο αλλα οπως ξερουμε πολλα κινεζικα ειναι σκυλια αλλα τα πλαστικα τους μερη ειναι ψιλοψευτικα. Αληθεια με τη ονομαστικα λιτρα ανα ωρα παιζεις στα φυτεμενα σου και γενικος πως βρισκεσε εσυ καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω δεν ειδα κατι τρελω στην δεη! Τωρα εσυ με τοσα που εχεις εκει...  :D

Ρε συ ολα τα φιλτρα που χρησιμοποιω στα γαριδαδικα μου ειναι συνολο 24 watt, για 8 ενυδρεια.. :)

 

Νικο πιστευω πως τα εξωτερικα παντα υστερουν σε δυναμη με τα εσωτερικα και με τον καιρο χανουν ακομη περισσοτερο. Δεν εχει πεσει ποτε στα χερια το συγκεκριμενο φιλτρο αλλα οπως ξερουμε πολλα κινεζικα ειναι σκυλια αλλα τα πλαστικα τους μερη ειναι ψιλοψευτικα. Αληθεια με τη ονομαστικα λιτρα ανα ωρα παιζεις στα φυτεμενα σου και γενικος πως βρισκεσε εσυ καλυτερα?

 

Φιλε τα κρεμαστα , φιλτρακια τα θεωρω τα καλυτερα δεν χρειαζονται απο συντηρηση τπτ, και δεν χανουν την ροη τους.

Αν δεν ειχε τις κοντρες το ενυδρειο μου θα εβαζα 2 τετοια στην πλατη και τελειωσε.

Τα ονομαστικά λιτρα που εχω στο ενυδρει με τα 2 φιλτρα ειναι 1400-1500 ,αλλα στην πραξη το βλεπεις οτι δεν εχει ροη αντε να ειναι τα μισα,

Δεν ισχυει ο κανονας που ειχα διαβασει καποτε να γυρναει το νερο 10 φορες την ωρα ειναι λιγο υπερβολη.

Απλα φαινεται και στο ματι , οτι σε καποια σημεια δεν εχει ροη ή εχει πολυ μικρη ροη. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ποσα λιτρα ενυδρειο προτεινεις τα δυο κρεμαστα. Αν το ενυδρειο ειναι ψιλο δεν εχεις θεμα?

Δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο κρεμαστα, προτειμω τα εσωτερικα σαμπ συνηθως αλλα απο οτι εχω ψιλοδιαβαση τα κρεμαστε κανουν αρκετο θορυβο και εχουμε πολυ χασιμο απο διοξιδειο.

Link to comment
Share on other sites

Λειτουργουσα κρεμαστο φιλτρο σε φουλ φυτεμενο κυβο με υψος 45 εκ. Δεν ειχα ποτε προβλημα κυκλοφοριας η θορυβου του μοτρερ (fluval c2). Θορυβο εκανε οταν επεφτε η σταθμη του νερου και αναγκαστικα ακουγοταν περισσοτερο ο καταρακτης... Για το διοξειδιο η αληθεια ειναι οτι εκανε καλη αναταραξη επιφανειας λογω πτωσης του νερου. Με 100φ/λεπτο ημουν μια χαρα, ισως αν δουλευα εσωτερικο να ηθελα λιγοτερο... απο την αλλη ποτε δεν ειχα θεμα με αλγες επιφανειας βιοφιλμ κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα χρησιμοποιω ενα κρεμαστο eheim στο 40λιτρο iwagumi.Εχει πολυ καλη ροη,δεν κανει καθολου θορυβο,εκτος αν πεσει η σταθμη οπως λεει και ο Παρασκευας πιο πανω.

Οσον αφορα τωρα την αναταραξη,το φιλτρο που εχω εχει 2 καταρακτες.Στην μια του πλευρα εχω σφουγγαρι και αυτο κοβει αρκετα την ροη απο εκει.Στην αλλη πλευρα εχω βιολογικο υλικο και εκει μου κανει την καλη ροη,οπωτε και δεν εχω μεγαλη αναταραξη στην επιφανεια.Ροη ομως εχω σε ολο το ενυδρειο.

Αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν πεφτει η σταθμη του νερου,αναγκαστικα σου κανει μεγαλητερη αναταραξη στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...